in , ,

10 Tane Atasözü Anlamları Ve Örnek Cümleler İle Beraber

Bu makalede sizlere 10 tane atasözü vereceğiz atasözlerinin yanında anlamları ve örnek cümleleri de olacak. Eğer merak ettiğiniz başka bir soru varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Makale sonuna kadar sizlere bulabildiğimiz en güzel 10 tane atasözünü vereceğiz.

Öncelikle atasözü nedir kısaca bundan bahsedelim ve makaleye hızlıca geçiş yapalım. Atasözü; ataların, uzun denemelere, gözlemlere dayanan yargılarını genel kural, bilgece düşünce ya da öğüt olarak veren ve kalıplaşmış bir biçimi olan, kamuca benimsenmiş kısa, özlü sözlerdir. İşte atasözünün tanımı kısaca budur. Şimdi örnekleri ile beraber atasözlerimize geçebiliriz.

10 tane atasözü örnek cümle ve anlamları

10 Tane Atasözü

10 Tane Atasözü – Anlamları & Cümle Örnekleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz atasözlerini aşağıda cümle örnekleri ve anlamları ile verdik. Öncelikle yanlış veya hatalı bulduğunuz yerleri yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Atasözleri ile alakalı makalemiz aşağıdan devam ediyor her atasözünü tamamen kalın bir şekilde yazdık.

 • Aceleci sinek süte düşer.

Atasözü Tanımı : Yeteri kadar düşünüp taşınmadan, çabuk ve acele davranılarak yapılan işten pekiyi sonuç beklenmemelidir; o iş ya yanlıştır ya da bozuktur. Bunun sonucu olarak bu işi bize veren insanları hayal kırıklığına uğratabilir; kendimizden kötü anlamda ödün vermiş olabiliriz.

Örnek Cümle Kullanımı :  Düşünmeden karar veren arkadaşımın zamanı boşa gitti, ben demiştim ona aceleci sinek süte düşer diye.

 

 • Cefayı çekmeyen sefanın kadrini bilemez.

Atasözü Tanımı : Hayatında dert ve sıkıntı çekmemiş olan kişiler,mutluluğun kıymetini anlayamazlar.

Örnek Cümle Kullanımı : Dedem her zaman derdiki, cefa çekmeyen sefanın kadrini bilemez.

 

 • Davetsiz gelen döşeksiz oturur.

Atasözü Tanımı : Bir yere çağrılmadan giden kimse, ağırlanmasını beklememelidir.

Örnek Cümle Kullanımı : Ben Ahmet’e dedim davetsiz gelen döşeksiz oturur diye. Ama o yinede davetsiz gitti.

 

 • Hatasız kul olmaz.

Atasözü Tanımı : Yanılmayan, kusur işlemeyen insan yoktur. Herkes hata yapabilir.

Örnek Cümle Kullanımı : Hata yapan arkadaşımı öğretmenime şikayet edince hatasız kul olmaz oğlum dedi.

 

 • İki cambaz bir ipte oynamaz.

Atasözü Tanımı : Kurnaz, hileci iki kişi, bir iş üzerinde karşılaşırlarsa birbirlerini aldatmak, atlatmak için bütün hünerlerini harcarlar.

Örnek Cümle Kullanımı : Bir takımda 2 kaptan olmaz, ne demişler iki cambaz bir ipte oynamaz.

 

 • Leyleğin ömrü laklaka ile geçer.

Atasözü Tanımı : Aylak kişi bütün zamanını gevezelikle, çene çalmakla geçirir.

Örnek Cümle Kullanımı : Sınıfta sürekli gevezelik yapıyordu işe yarar bir şey dediği yokru, leyleğin ömrü laklaka ile geçer.

 

 • Oğlan atadan öğrenir sofra açmayı, kız anadan öğrenir biçki biçmeyi.

Atasözü Tanımı : Erkek çocuk, erkeklerin yapması gereken şeyleri (örneğin misafir ağırlamayı) babasından. Kız çocukları ise küçüklükten itibaren (örneğin dikiş, biçkiy, ev işlerin) annelerinden öğrenir. Baba veya anne bunları bilmiyorsa çocuktan böyle şeyler beklenmez.

Örnek Cümle Kullanımı : Anne bu çocuk nasıl bu kadar iyi top oynuyor? Kızım, oğlan atadan öğrenir sofra açmayı kız anadan öğrenir biçki biçmeyi.

 

 • Param seni vereyimde mi düşman olayım, vermeyeyim de mi düşman olayım?

Atasözü Tanımı : Kendisinden ödünç para istenen kişi, bu parayı vermese karşısındaki ona düşman olur. Verse, parası zamanında geri gelmeyeceği için yine bir düşmanlık belirir. İyisi parasını elinden çıkarmamak değil mi?

Örnek Cümle Kullanımı : Şimdi param seni vereyimde mi düşman olayım yoksa vermeyeyim de mi düşman olayım. En iyisi benden bir daha borç isteme.

 

 • Sabahın kızıllığı akşamı kış eder; akşamın kızıllığı sabahı güz eder.

Atasözü Tanımı : Sabahleyin gökyüzünde görülen kızıllık, o akşam havanın kış gibi olacağını, akşam görülen kızıllık ise ertesi sabah havanın güze döneceğini belirtir.

Örnek Cümle Kullanım : Şişenin kapağını açtığım gibi su üzerime döküldü! Ne demişler sabahın kızıllığı akşamı kış eder, akşamın kızıllığı sabahı güz eder.

 

 • Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

Atasözü Tanımı :Ucuz şeylerin ucuzluğuna tamah etmemeyi, pahalı şeylerin de pahalılığından korkmamayı öğütleyen bir söz.

Örnek Cümle Kullanımı : Geçen gün aldığım yapıştırıcı hiç kaliteli çıkmadı oysaki ucuzdu, E ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

atasözleri-proverbs
Atasözleri

 

Özet

Makalede sizlerer 10 tane atasözünü sunduk ve her birisi için ayrı ayrı örnek cümleler verdik. Her atasözünün altına anlamını yazdım sizlere kolaylık olsu diye. Kısaca makalemizin konusu örnek cümleler ile birlikte 10 tane atasözüydü diyebiliriz. Sizler için özenle seçtiğim çok kullanılmayan atasözlerin yazdım bu makalede.

Benim Düşüncelerim

Atasözleri gerçekten çok değerleri cümleler. Kısacık bir cümle ile yıllarca deneyimlenmiş bazı tecrübelerin sonucunda ortaya çıkmış bu cümlelerin, her birinin aslında çok uzun hikayeleri var. Bundan dolayı atasözleri benim için değerlidir. Her milletin her atasözü değerlidir çünkü atasözlerinin oluşma şekli heryerde aynıdır. Bu makalede sizlere 10 tane atasözü sunduk umarım işinize yaramıştır ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilmişsinizdir.

Bazı kaynaklar Wikipedia’dan alınmıştır.

Sizin favori atasözünüz hangisi yukarıdakilerden?


Önerilen İçerikler

10 Tane Genel Kültür Sorusu

2019’da En Çok Aratılmış 10 Film

Ücretsiz Google Sertifikası Nasıl Alınır

Android & iOS İçin Kitap Okuma Programları

Dizi İzleme Siteleri

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

13.6k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum

 1. Bende atasözlerine birkaç örnek eklemek istiyorum.

  1. Aç ayı oynamaz.
  Anlamı: Birinden bir iş yapılması bekleniyorsa onun ihtiyaçları karşılanmalı ve istekleri yerine getirilmelidir.

  2. Ağaç yaş iken eğilir.
  Anlamı: Bir insanı eğitmek için eğitimine küçük yaşlarda başlanmalıdır. Yaş ilerledikçe insanı eğitmek zorlaşır. Nasıl ki bir ağaç büyüdükçe şekle girip biçimlenmesi zorsa aynı şekilde insanın yaşı ilerledikçe eğitmek, ona bir şeyler öğretmek zorlaşır.

  3. Acele işe şeytan karışır.
  Anlamı: Düşünmeden ve hızlıca karar verilen bir durumun sonuçları kötü olabilir.

  4. Denize düşen yılana sarılır.
  Anlamı: Tehlike veya çaresizlik içinde olan insanlar bu durumdan kurtulmak için aynı şekilde tehlikeli şeylerde çözüm arar ya da istemedikleri şeyleri yapmak mecburiyetinde kalırlar.

  5. Dostun attığı taş baş yarmaz.
  Anlamı: Bir insanın dostundan, arkadaşından gelen eleştiriler ve onların söyledikleri sözler insanı incitip kırmaz.

ücretsiz minecraft indir

Ücretsiz Minecraft Nasıl İndirilir (Son Sürüm) – 2021

dünyada en çok oynanan oyunlar

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar – 2021