in , ,

ADSL Nedir ? – ADSL Ve VDSL Arasındaki Fark Nedir ?

adsl vdsl nedir

ADSL nedir ? Bu makalemizde sizlerle birlikte ADSL ve VDSL internet bağlantıları hakkında konuşacağız, eminim bir çoğunuz evinize internetin nasıl geldiğini, ne tür kablolarla geldiğini, nerden geldiğini bilmiyordur. Bu makalemizde hepsine değindik yani öğrenmek istediğiniz hemen hemen herşeyi bu makalede bulabilirsiniz.

Açılımı “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı olan ADSL günümüzde en yaygın şekilde kullanılan internet bağlantısıdır.

ADSL Nedir ?

ADSL Nedir ?

ADSL Nedir ?

Açılımı “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı olan ADSL günümüzde en yaygın şekilde kullanılan internet bağlantısı. İletimi bakır kablolarla sağlanan bu internet bağlantısı türünde santrale genellikle 4 kilometreden fazla olmayan mesafelere dağıtım yapılır.

ADSL tümüyle bir Internet teknolojisi olarak geliştirildiğinden hem ev kullanıcılarına hem de işletmelere çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Yüksek Hız Sabit Ücret Sürekli Bağlantı Aynı Telefon Hattı Üzerinden Konuşma Paylaşılmayan Özel Hat Sayısal Teknoloji Güvenli Internet Erişimi Mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.

ADSL Nasıl Çalışır ?

Telefon santralinde geleneksel telefon ağı için hat genellikle başka bir frekans dağıtıcısının ses bandı sinyalini ayırdığı yer olan Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/PaylaştırıcısıDigital Subscriber Line Access Multiplexer) ‘nda sona erer. ADSL tarafından taşınan veriler genellikle telefon şirketinin veri ağı üzerinden yönlendirilir ve sonunda internet protokol ağına ulaşır.

ADSL Hız Sınırları

ADSL teknolojisinde santrale olan uzaklığınıza göre 25 Mbps’e kadar download (veri indirme) hızı alabilirsiniz. Uploada gelicek olursak 1 Mbps’e kadar (çok düşük bir veri yükleme hızı) da alabilirsiniz.

ADSL Modem

ADSL hizmetinden yararlanabilmek için bir ADSL modeme ihtiyacınız olucak. ADSL modem, ADSL altyapısını destekleyen modem türüdür. Bugünkü ADSL hizmetini karşılamak için farklı teknik özelliklerde modemler vardır bunu kendi ihtiyacınıza göre belirleyip evinize veya iş yerinize alabilirsiniz.

 

VDSL Nedir ?

VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) telefon hizmeti için kurulmuş bakır kablo altyapısı kullanan bir geniş bant erişim teknolojisidir. Merkezi santrallardan açık hava santrallerine kadar fiber çekilerek ya da direkt müşterinin binasına kadar fiber çekerek kurulur. VDSL2 DSL telli geniş bant erişimin en son teknolojisidir. “Üçlü telekom hizmetleri” (Telefon, İnternet ve Televizyon) sunması için tasarım edilmiş. VDSL2 operatörlere adım adım mevcut DSL altyapı üzerinden (yani yeni bir altyapı kurmadan) hizmetlerini geliştirmelerini sağlıyor.

hakkında detaylı bilgi için burdan ulaşabilirsiniz

VDVSL Modem Nedir ?

VDSL modedm dediğimiz modem türü VDSL altyapısını destekleyen modem türüdür. VDSL sayesinde 100mbps e kadar hıza erişebilirsiniz ancak bu hız modemle aranızdaki mesafe arttıkca artar örenk verecek ollursak 300 metreye kadar 55 mbps 1500 metreye kadar ise 13 mbps hıza erişmek mümkündür.

 

 

VDSL Nedir ?
VDSL Nedir ?

ADSL & VDSL Arasındaki Farklar

Hem VDSL hem de ADSL hizmetleri bakır kablo aracılığı ile verilmektedir. Fakat VDSL hizmeti teorik bakımdan 100 Mbps oranına kadar yükselen bir bant genişliği sunar. Bunun beraberinde çok yüksek hızlı bir internet erişimi mümkün olmaktadır. Eğer santrale yakın bir mesafede ikamet eden abone iseniz, VDSL hizmetinden yararlanabilirsiniz. Günümüz teknolojisinde santrale kadar fiber kablo ile iletim yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı santralden sonrası için mesafeye göre maksimum alacağınız hız değişkenlik gösterir.VDSL için ayrı ADSL için ise ayrı bir modem bulunmaktadır.

Eğer VDSL hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, VDSL modemine sahip olmanız gerekecektir. Fakat bazı modemler hem ADSL hem VDSL desteğine sahip olabilmektedir.ADSL’den VDSL’e geçilmek istendiğinde ilk olarak bakılması gereken bulunulan bölgenin altyapının desteklemesidir. İnternet firmalarının sayfalarından adres bilgileri girilerek bulunulan dairenin ya da binanın VDSL altyapı destekleyip desteklemediğine bakılıp; VDSL destekleyen bölgelere, modem bağlantılarında VDSL girişi varsa geçiş yapılabilir. Önceden kullanılmış olan modem VDSL destekli değilse, VDSL bağlantıyı destekleyen modem alınmalıdır. İnternet yetkililerine ulaşarak geçiş talebi iletilerek işlemin gerçekleşmesi sağlanabilir. Bu sayede kullanıcıların internet hızları artar daha yüksek.

Modeminizin VDSL Mi ADSL Mi Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?

Bir modemin mutlaka arkasında yanında bir kağıt üzerinde markası modeli yazıcaktır örnek vericek olursak  marka ismi ………, model için de TDW8960N gibi bir model ile karşılaşaksınız bu modeli internetten aratarak modeminizin vdsl mi adsl mi olduğunu anlayabilirsiniz yada müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Özet

Bu makalemizde sizlere ADSL nedir VDSL nedir farkları nelerdir ve bunun gibi bir kaç konuya değindik, ayrıca hangi alt yapının hangi modeme uyacağı gibi bir kaç konuya daha değindik umarım hoşunuza gitmiştir.

Benim Düşüncelerim

 


Önerilen İçerikler

Gezegenlerin İsimleri Ve Özellikleri

Hayatta Kalma Filmleri

Genel Kültür Soruları

Uydu Nedir ?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Ali Rıza Kılınç

Merhaba, ben Ali Rıza boş zamanlarımda oyun oynamayı seviyorum genelde çevrimiçi oyunlar oynuyorum. Bunun dışında teknolojiye de merakım var sayılır siber güvenlik gibi konular da ilgimi çekiyor umarım içeriklerimi okurken eğlenirsiniz veya aradığınız şeye ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

esl pro league sezon 12 maçları sonuçları

ESL Pro League Sezon 12 – 18. Gün Maçları & Sonuçlar

2 Faktörlü Doğrulama

2 Faktörlü Doğrulama Nedir & Beni Koruyabilir Mi ?