Astronom Nedir ? – Astronom Nasıl Olunur ? – Astronomi

Astronom nedir ? Bu makalemizde sizinle birazcık uzay hakkında konuşacağız. Küçükken bir çoğumuzun hayali astronot olup, kafamızı kaldırıp baktığımız ve sadece karanlık gördüğümüz o sonsuz uzaya gitmekti. Biz uzayı sadece gezegenler ve yıldızlardan oluşuyor ve uzayla bağlantısı olan tek mesleği astronot olmak sanardık. Ancak her şey bildiğimiz, daha doğrusu sandığımız gibi değilmiş, bu iş sadece astronotlarla olmaz. İşte bu makalede, uzayı daha iyi öğrenmemizi ve anlayabilmemizi sağlayan bazı uzay mesleklerinden ve uzay için ne işler yaptıklarından bahsedeceğiz.

Astronom nedir ? Astronom, astronomi veya astro fizik üzerine araştırmalar yapan ve bir diğer adıyla gökbilimci, evrenimizdeki galaksileri, yıldızları, Güneş sistemini, gök cisimlerini… inceleyen bilim insanına denir. Astronomlar evrenin sırrını çözmeye, daha doğrusu anlayabilmeye çalışırlar.

astronomi nedir
Astronomi

Astronom Nedir (Gökbilimci) ?

Astronom, Astronomi dalının altında uzay için araştırmalar yapan bilim insanıdır. Astronom olmak o kadar kolay değildir. Astronomlar teleskop ve diğer alıcılar ile gözlemler yapmaktadır. Gezegenlerin, yıldızların, yıldız kümelerinin, yıldızlar arası ortamın, gaz ve toz bulutlarının, yıldız oluşumunun, yıldız ölümünün, yıldızların içinde bulunduğu galaksilerin, galaksi kümelerinin… kısaca evreni araştıran, evrenin nasıl bir yapıda evrimleştiğini anlamaya çalışan kişiye Astronom denir.

Astronom Olmak İçin Ne Gerekir ?

Astronom olmak daha önce de dediğimiz gibi, hiç de kolay değildir. Fizik, matematik, kimya, astronomi gibi alanlarda gerçekten başarılı olmanız gerekmektedir, sayısal zekanızın ve düşünme yeteneğinizin normalin üstünde olması gerekiyor. Yaptığınız araştırmaları diğer insanlara iletmek ve fikir alışverişi yapmak için iyi derecede İngilizce dilini bilmeniz gerekir. Konuşma yeteneğiniz iyi olmalı ki, diğer insanlara (Astronomi ile uğraşmayan) anlattığınız şeyi basit ve düzgün bir dille anlatabilesiniz. Sizin vereceğiniz bir konuşma, düzgün bir şekilde karşı tarafa aktarılırsa eğer, konuşmanızdan etkilenip bilime ilgi gösterecek tonla insan vardır.

Görmenizde bir problem olmaması gerekiyor, dikatinizi uzun bir süre aynı yere bakarken bile dağıtmamanız gerekiyor, en küçük haraketleri bile farketmeniz gerekiyor ve hepsinden önemlisi sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü bir Astronom, saatlerce o gözlemevinde o teleskoptan uzayı izlerken, en ufak ayrıntıları bile görmesi gerekiyor. Astronom olmak istiyorsanız eğer, gezmeyi sevmeseniz bile, alışmanız gerekmekte. Doğadan korkuyorsanız eğer, korkunuzu yenmeniz gerekmektedir. Çünkü Astronomların araştırmalarını yaptığı gözlemevleri şehir ışıklarının ve arabaların egzoz gazlarının kirlerinden uzakta bir yerde kurulmalıdır. Bu yüzden gözlemevleri genellikle dağın tepesi, çöl veya egzotik bir yerde bulunur.

Motivasyonunuzu ve enerjinizi hep iyi tutmalısınız. Çünkü bir Astronomun yaptığı çalışma eksik veya yanlış olabilir. İşte bu yüzden zaman zaman, her şeyi silip, geride bırakıp, yeni bir sayfa açmalıdır ve araştırmalarına tam gaz devam etmelidir. Uzayı izleme işlemleri genellikle akşam saatlerinde yapılır. Bu yüzden sabahleyin enerjinizi dengeli kullanmalı ve akşama hazır ve yeterince dinç olmalısınız. Bugün gözlem yapasım yok, yarın daha fazla saat gözlem yaparım gibi şeyler diyemezsiniz. Ben bugün hastayım, iyileşince araştırmama devam ederim gibi bahaneler kullanamazsınız.

Çünkü olaylar günü gününe yaşanır ve siz bir gün bile kaçırısanız eğer, o bir gün sizin bütün çalışmanızı bitirebilir. Hastaysanız ve sizin yerinize geçebilecek kimse yoksa, gücünüzü toplamaya çalışıp, üstünüze bir yorgan daha alıp, o sandalyenin başına geçmeniz lazım. Bu kadar uyanık ve dinç kalması gereken bir insanın en sevdiği, daha doğrusu en çok kullandığı içeceği tahmin edebilirsiniz herhalde. Evet kahve ! Normal yani, saatlerce uyanık ve dinç kalmak için insanın enerjiye ihtiyacı var.

Peki Astronomlar Ne Kadar Kazanıyor ?

Tam olarak ne kadar para kazandıklarını bilmiyoruz ancak çalıştığı şirkete veya olduğu konuma göre parası değişebilir. Ancak 2016’da yapılan bir araştırmaya göre uzay bilimcileri aylık 12.000 TL ile 28.000 TL arasında bir para almaktadırlar.Çok ciddi paralar kazanmazlar. Bu insanlar para için yaşıyor olsalardı eğer, gökbilimci olmak için harcadığı süre boyunda öğrendikleri bilgiler ve yabancı dil seviyesi ile birlikte, sağlam maaşlı bir işte çalışabilirlerdi.

Ancak bu insanlar işini sevdikleri ve merak ettikleri için yapıyorlar. Evrene karşı olan merakları ve öğrenme hırsları ile birlikte, gerçekten çok zeki birer insan haline geliyorlar. Devasa, daha doğrusu bu sonsuz evrende olanları hepimizden iyi görüp anladıkları için, biz insanların ne kadar egolu olduğumuzu en iyi onlar biliyordur. Evrende, bir kum tanesi kadar bile olmayan bu dünyamızda, küçük insanların kendilerini yüceltmeleri, en çok Astronomların komiğine gidiyordur.

astronomi bilimi nedir astronom
Astronom

Astronomların Kullandıkları Aletler

Astronomlar veya uzayla uğraşan insanlar tabii ki de tüm günlerini sadece teleskop karşısında geçirmiyorlar. Her ne kadar en önemli ve vazgeçilmez aletleri teleskop olsa bile, bunun dışında kullandıkları tonla alet var. Astronomlar araştırmalarını yaparken kullandıkları aşırı gelişmiş bilgisayarlar, gözümüzden net çeken binlerce dolarlık kameralar ile bize, yani insanlara ve bilime bir basamak daha koyarak katkıda bulunuyorlar.

Teleskop

Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyon dalgasını alıp görüntüleyen, Astronomların araştırmaları için vazgeçilmez yeri olan, gözlemevinin bir cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey tarafından icat edilmiş ve 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa gökyüzünü gözlemlemek için kullanılmıştır. 

Uzay Teleskobu

1983’ün sonlarına doğru uzay teleskobunun gelişmesi ile birlikte, yeryüzünden 500 km yükseklikte olan olaylar gece – gündüz takip edilebilir oldu. Uzay teleskobu dört ana sistemden oluşmaktadır.

  1. Teleskop ilk olarak ışığı toplar ve cihazlar bölümüne taşır.
  2. Cihazlar bölümünde, teleskoptan toplanan ışık belli işlemlerden geçerek analiz edilir.
  3. Jeneratör, Güneşden gelen ışınlarla toplanan enerjiyi, elektrik enerjisine çevirip, teleskobu ve diğer cihazları besler.
  4.  Kontrol sistemleri, ısı ve elektrik kontollerini yaptıktan sonra, dünya ile irtibatı sağlar.

Astronomi Nedir ?

Astronomi kelimesi, eski Yunanca’dan gelmektedir. (Άστρον ve νόμος) kelimlerinden oluşur. Anlamı yıldızların yasasıdır.

Astronomi, gök cisimlerinin kökenlerini, evrimlerini, fiziksel ve kimyasal özelliklerini açıklamaya çalışmak üzere oluşmuş bir bilim dalıdır. Astronomi nedir sorusuna kısa bir şekilde cevap verecek olursak eğer, Astronomi, yörüngesel cisimleri ve Dünya atmosferinin dışında gerçekleşen, yıldızlar, gezegenler, kuyrukyıldızlar, kutup ışıkları vecgalaksiler… gibi daha bir çok gözlemlenebilir olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır. Bunların içine gözümüzle görebildiğimiz Ay, Güneş gibi ve göremediğimiz karanlık madde ve karanlık enerji gibi şeyleri de içerir.

 

Özet

Sizlere bu makalemizde, Astronom nedir sorusunun altında, Astronomun ne olduğundan, Astronom olmanız için gereken özelliklerden, Astronomların kullandıkları bazı aletlerden ve Astronomi dalının ne olduğundan bahsettik. Umarız makalemizde eksiksik bir şekilde aradığınız bilgilere ulaşmış ve işinizi görmüşsünüzdür. Uzay ve Astronomlar hakkında öğrendiğimiz ve ardından size aktarmamızda yardımcı olan kaynaklarımız, Kaynak: AstronomiEvi ve Wikipedia

Belki her çocuğun olmasa bile, çoğu çocuğun aklından geçmiştir Astronot olmak. Ancak Astronomlar da Astronotlar kadar önemlidirler. İkisinin de amacı geleceğe yardım etmek ve uzayı öğrenmek. Sadece biri gök cisimleri, yıldızları, gezegenleri… ve daha birçok evren terimi ile ilgilenen ve araştırmalar yapar. Bir diğeri olan Astronot ise, her insanın kaldıramayacağı eğitimlerden geçtikten sonra, uzaya makineler ile birlikte gidecek olan bir pilot. Bu profesyonel uzay yolcuları olmasa, bilimde şu anda bulunduğumuz konumda olamazdık.


Editörün Seçtikleri

Gezegenlerin İsimleri Ve Özellikleri

Hayatta Kalma Filmleri

Genel Kültür Soruları

Uydu Nedir ?

Öncekini Oku

ESL Pro League Sezon 12 – 4. Gün Maçları & Sonuçlar

Sonrakini Oku

Tesla Arabadaki Video Oyunlarını Geliştirmek İçin Yazılımcı Arıyor

Bir yorum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir