in , , ,

Ayva Yaprağının Faydaları -Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

Ayva yaprağının faydaları makalemize hoş geldiniz. Ülkemizde bol miktarda üretilen ve kış meyveleri arasında yer alan ayva, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hem meyvesiyle, hem çekirdeğiyle, hem de yaprağıyla da oldukça faydalıdır.

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında olan ayva birçok hastalığın önlenmesi için kullanılır. Soğuk günlerde çok kolay ve kısa bir şekilde kendimize hazırlayacağımız ayva yaprağı çayı ile gün içerisinde enerji dolu olabiliriz.

Ayva Yaprağının Faydaları

Ayva yaprağı çay yapımında kullanılarak öksürüğe karşı doğal bir antibiyotik niteliğindedir. Marketlerden ayva almak yerine direk aktarlardan ve bitkisel ürünler satan marketlerden ayva yaprağını temin edebilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır

ayva yaprağı çayı

Ayva Yaprağı Çayı Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Ayva yaprağının faydaları arasında en çok etkisini gösteren şey metabolizma hızını artırmasıdır. Metabolizmayı hızlandıran ayva yaprağı aynı zamanda yüksek bir lif kaynağıdır. Kabızlığa neden olması sebebiyle düzenli bir şekilde tüketilmesi ve aşırı kullanılmaması söylenir.

Ayva yaprağı besin değeri açısından güçlü bir bitkidir. Vücudun ihtiyacı olan B vitaminlerini ve tüm mineralleri içerir. Sağlıklı şekilde kilo vermek için ise vitamin ve mineral desteği alınmalıdır.

Ayva yaprağı antioksidan maddeler içermektedir. Antioksidan maddeler sayesinde ödem problemini kısa sürede ortadan kaldırır. Ayva yaprağının bağırsakları düzenleme görevi vardır. Sindirim sistemini rahatlatan bu şifalı yapraklar ise yağ yakmanızda yardımcıdır. Temiz bağırsaklar ile zayıflama süreci daha kolay ilerler.

Diyet beslenmesinde, ara öğünlerde ayva yaprağı çayı tüketerek metabolizma hızınızı canlı tutabilirsiniz. Sağlıklı beslenme koşulunu da yerine getiren kişiler, ayva yaprağı ile zayıflayabilir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

ayva yaprağının çayı

Ayva yaprağı grip, nezle ve faranjit gibi soğuk algınlığı hastalıklarına doğal bir şifadır. Ayva yaprağı antiviral özellikler sergileme yeteneğine sahip olduğundan  soğuk algınlığına yakalandığınızda ayva yaprağı çayı içmeniz tavsiye edilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için öksürük, hapşırma, baş dönmesi, ateş gibi hastalık belirtilerinde de içildiğinde de balgam söktürücülüğü sayesinde sizi rahatlatacaktır.

Kansızlığa İyi Gelir

ayva yaprağının faydaları
Alyuvarlar

Anemi de dediğimiz kansızlık vücudun demir açlığı yaşadığı bir durumdur. Genelde kan değerini yükseltmek için ilaç desteği ve besin takviyesi alınır. Ancak ayva yaprağı çayında bulunan vitaminler, demir oranını artıracak ve kansızlık problemini çözmeye yardımcı olacaktır.

Kötü Kolesterolü Düşürür

ayva yaprağının çayının faydaları

Araştırmalar, ayva çayı tüketmenin kötü kolesterol seviyesini azaltabildiğini kanıtlanmıştır. Araştırma kalp damar hastalığı olan hastalara kaynatılmış ayva yaprağı çayı verilerek yapılmıştır. Tedavi 12 hafta boyunca günlük 50 mg doz şeklinde alınarak sürmüştür.

Tedavi trigliserit düzeyiyle birlikte kötü kolestrol düzeyinin de önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Araştırmadan aynı zamanda kalp damar hastalıklarını da engelleyebildiği sonucunu çıkarabiliriz.

Bağırsakları Rahatlatır

Ayva yaprağının faydaları ile sindirim problemlerinizi çözebilirsiniz. Özellikle de ishal gibi durumları anında çözen ayva yaprağı, sindirim sisteminin daha düzenli şekilde işlemesine destek olur. Tıbbi değilde doğal bir ilaç istiyorsanız ayva yaprağı çayı yaparak sorununuzu çözebilirsiniz.

Cilt Bakımına Yardımcı Olur

ayva yaprağının faydaları

Ayva yaprağı cilt bakımı için oldukça güvenilirdir. Birçok cilt bakım ürününde ayva ve ayva yaprağının özü kullanılır. Yapılan araştırmalar sonucu yüz kremlerinde ayva yaprağı özünün hassas ciltlerdeki kaşıntıları azalttığı görülmüştür.

Ayva yaprağıyla zenginleştirilmiş krem 5 günlük kullanımdan sonra hassas ciltte koruma sağlayabilmektedir. Bu duruma ayva yaprağının içinde yüksek düzeyde bulunan polifenol katkı sağlamaktadır.

Kan Şekerini Düzenler

Kan Şekerini Ölçen Alet

Ayva yaprağının faydaları arasından biri de kan şekerini kontrol altına almaktır. Aniden acıkmalar, yorgun hissetmeler kan şekerinin dengesiz şekilde yükselmesinden meydana gelir. Yapılan araştırmalarla ayva yaprağının içerisinde pektin olduğuna varılmıştır. Pektin de kan dolaşımına yardımcı olabilen bir bileşendir. Ek olarak hipertansiyon dediğimiz yüksek tansiyon problemini de iyileştirmektedir. Ayva yaprağı çayının düzenli tüketimi sonucu normal kan basıncına sahip olunabilir ve yüksek tansiyon sorununun önüne geçilebilir.

 İltihap Temizler

Ayva Yaprağı

Antioksidan özelliği ile kendinden söz ettiren ayva yaprağı, vücuda zarar veren maddeleri kolayca yok eder. Bu maddeler arasında iltihaplar da yer alır. Sağlığınızı tehdit eden iltihapları temizlemek için ayva yaprağı çayından faydalanabilirsiniz. Ayrıca soğumuş ayva yaprağı çayını bir pamuk ile cildinize sürüp temizleme işlemini yaparsanız, sivilceleri kolayca ortadan kaldırmış olursunuz.

Bronşiti Geçirir

bronşit

Bronşit, bronşların iltihaplandığı bir durumdur. Bu durumda ayva yaprağı iltihap önleyici özelliklere sahip olduğundan bronşiti de tedavi edebilmektedir. Bu sayede ayva yaprağı çayı tüketerek bronşit belirtilerini en etkili biçimde azaltmaya yardımcı olur.

İyi Bir Ağrı Kesicidir

Kas ve kemik ağrısı, baş ağrısı, regl dönemi ağrı ve sancıları bir fincan ayva yaprağı çayı ile iyileştirilebilir. İlaç kullanmadan ayva yaprağı çayı içerek ağrıyı ortadan kaldırıp kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz.

Ayrıca şunlar da ayva yaprağının faydaları arasında bulunur:

 • Ağız içinde meydana gelen aft gibi problemleri yok eder.
 • Göz kuruluğunu önler.
 • Böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesini mümkün kılar.
 • Karaciğer fonksiyonlarını korur.
 • Ses tellerinin yumuşamasını sağlar.
 • Vücudu rahatlatır, stresi azaltır.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Mide ülserine şifalıdır.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

ayva yaprağının faydaları
Ayva Yaprağı Çayı

Ayva yaprağının faydaları dışında bitki çayı içmeyi seviyorsanız, ayva yaprağı çayı ile de tanışmanın vakti geldi demektir.

 • Ayva çayını hazırlarken ihtiyacınız olan iki malzeme sıcak su ve ayva yapraklarıdır.
 • Ayva yapraklarının kuru olması, çaya daha da lezzet katar.
 • 1 litre sıcak su için yaklaşık 20 adet kuru ayva yaprağı atmanız önerilir.
 • Günlük olarak hazırlanan ayva yaprağı çayını gün içinde tüketmelisiniz. Çayın taze olması, etkilerini daha çabuk göstermektedir.
 • Sıcak su ile buluşan ayva yapraklarını süzerek içmeniz daha rahat olur.
 • French press ile ayva yaprağı çayı hazırlamak istediğinizde, 5 adet yaprak ile bir ölçü suyu karıştırmanız yeterli olabilir.
 • Ayva yaprağı çayına şeker ilave edilmesi çok önerilmez fakat limonla içilebilir.

Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler; hamileler, emziren anneler, alerjik bünyeler ve düzenli ilaç kullanan kişiler ayva yaprağı çayı ve diğer bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği hiçbir ürünü kullanmayın, sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Ayva Yaprağı Çayı Günde Kaç Kez İçilmelidir?

Ayva yaprağı çayı günde en az 1, en fazla 2 fincan tüketilmelidir. Aşırı tüketilmesi halinde sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

Ayva Yaprağının Zararları

Ayva yaprağının faydaları dışında çok tüketildiğinde yararlarının tam tersi etkilere sahip olunabiliyor.

 • Ayva yaprağının çayı çok fazla içildiğinde tansiyon yükseltebileceğinden dikkat edilmelidir.
 • Ayva yaprağı kesinlikle çiğ tüketilmemelidir. Yarardan çok zarara yol açması oldukça muhtemeldir.
 • Kabızlık sorunu olanların bu çayı çok tüketmesi önerilmez.

Ayva Yaprağı Nasıl Kurutulur?

 • Sonbaharda toplanan ayva yapraklarını kurutmak için çok hassas davranmalısınız.
 • Güneşten olabildiğince uzak durmasına dikkat etmelisiniz.
 • Ağaçtan alınan yaprakların gölge ve serin yerde kurutulması önerilir.
 • Bir örtü ya da tepsi üzerine dizilen ayva yaprakları, birkaç gün içinde kurumaya başlar.
 • Ayrıca toplanan yaprakların yıkanması da önerilmez.

Ayva Yaprağı Ne Zaman Toplanır?

Ayva Ağacı
 • Ayva yaprağı ile çay hazırlamak amacıyla ihtiyacınız olan yaprakları toplamanız için sonbahar dönemini beklemelisiniz.
 • Eylül ve ekim ayı gibi yağmurun olmadığı günlerde ayva ağacından yaprakları alabilirsiniz. Her ağaçtan toplanması önerilmez.
 • Araba ve fabrikalara yakın olan ayva ağaçlarından alacağınız yapraklar, sağlık için zararlı olabilir.
 • Bu nedenle temiz bahçe ve tepelerde bulunan ağaçlardan toplamanız daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Ayva Yaprağı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

 • Sıcak iklimi seven ayva ağacı, soğuk bölgelerde de yetişebilse de sıcak bölgelerde daha sık görülmektedir. Eğer denize yakın şehirlerde yaşıyorsanız, ayva yaprağını daha rahat bulabileceğinizi bilmelisiniz.
 • Denizden uzak bölgelerde yaşayanlar için ise aktarlar çözüm noktası oluyor. Ayva yaprağını aktardan kolayca bulabilirsiniz. Poşetler halinde satılan bu faydalı bitki, 5 TL ile 30 TL arasında ölçülere göre satılmaktadır.
 • 500 gram ayva yaprağı için ortalama 25 TL ödenir.
 • Ayva yapraklarını satın alırken incelemek ve inceledikten sonra satın alınması önerilir. Böceklenme, küflenme gibi durumlar izlenmeyen paketler kontrol edildiğinde güvenle alınabilir.

Özet

Sizlere bu makalemizde ayva yaprağının faydaları hakkında bir makale hazırladık. Yanı sıra ayva yaprağının nasıl kurutulacağı , zararları, ayva yaprağı çayı ve ayva yaprağını satın alınabilecek yerler hakkında bahsettik.

Benim Düşüncem

Açıkçası birisi gelip “ayva yaprağının faydaları var mıdır?” diye sorsa var desek bile bu kadar fazla olacağını düşünemezdik. Normalde tükettiğimiz bir meyvenin yaprağının bu denli yararlarının olması gerçekten insanı şaşırtıyor. Bu besinlere ulaşmanın zor olmaması da ayrı bir cabası. Düzenli olarak içilen ayva yaprağının çayı; toplumda çoğunlukla rastlanan sıkıntılara, hastalıklara kolaylıkla derman olabilecekmiş gibi gözüküyor. Umarım işinize yarayan bir makale olmuştur.


Önerilen İçerikler

Starbucks İçecek Önerileri – 2021 Fiyat Listesi

TV Zararları – Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Programsız Kaliteli Intro Nasıl Yapılır ? – Ücretsiz

En Çok Tercih Edilen Meslekler Ve Bölümler

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ? – Evde Yapılabilecekler

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

patates suyunun cilde faydaları

Patates Suyunun Cilde Faydaları – Patates Suyu Maskesi

kükürt sabunu faydaları

Kükürt Sabunu Faydaları – Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır ?