in , , ,

Bıldırcın Etinin Faydaları – Bıldırcın Etini Nasıl Tüketebiliriz?

Herkese selam, bu makalemizde sizlere diğer et ürünlerine göre çok daha az tercih edilen ama aslında birçok yarara sahip olan bıldırcın eti faydaları hakkında bir makale hazırladık. İyi okumalar dileriz!

Ülkemizde bıldırcın eti çok tüketilmese de önemli bir diyet yemeği olarak kabul edilir. Besin değerleri bakımından tavuğu bile geçmiştir. Tüketenler ne kadar yararlı olduğunu biliyor. Ayrıca şaşırtıcı birçok özelliğe sahip bıldırcın eti uzun yıllar boyunca Doğu şifacıları tarafından çoğu hastalığın tedavisinde kullanmıştır. 

 

Bıldırcın Etinin Faydaları

Sülüngillerden, küçük yapılı bir kuş olan bıldırcının insan vücudu için faydaları oldukça fazladır. Bıldırcın etinin içerisinde çok miktarda vitamin ve besin değeri vardır. Enerji 100 gram başına 134 kaloridir.

⦁ İçeriğindeki fosfor ve kükürt sayesinde bıldırcın eti vücutta meydana gelen metabolik süreçleri normalleştirmek için harika bir yol olacaktır. Ürün fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur, sindirim sisteminin işleyişini iyileştirmeye yardımcı olur.

Potasyum elementini fazla bulundurmasıyla beynin işleyişine paha biçilmez faydalar getirir, dolaşım sisteminin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur. Bıldırcın eti kullanımı, aritmi dediğimiz kalpteki ritim bozukluklarına ve düşük tansiyona karşı mükemmel bir koruyucu önlemdir.

⦁ B grubu vitaminlerinden PP vitamini, kalp ve kan damarlarının çalışması üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Kanın mikro dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, kötü huylu tümörlerin oluşumunu önler.

⦁ Vücut dokularına verilen zararı düzeltir. Bıldırcın etinde bulunan protein; tırnaklarda, deride, saçta bazı doku ve hücreleri yenilememize yardımcı olabilir ve ayrıca vücudumuzdaki hormon ve enzim üretimini artırabilir.

⦁ Yağda çözünen A ve D vitamini içermesiyle sinir sistemini güçlendirir. Raşitizm oluşmasını engeller. Ek olarak metabolizmayı normalleştirir, ruh halini iyileştirmeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

E vitamininden dolayı erken yaşlanmayı önleyebilir.

Kobalt, bakır ve diğer eser elementler de bıldırcın etini; hafızayı, kan kompozisyonunu geliştirmeye yardımcı olan gerekli bir araç yapar.

⦁ Bıldırcın eti düzenli tüketilir ise vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

K vitamini metabolizma hücrelerinin işlenmesi, kanın pıhtılaşmasını, kalsiyum emilimini artırır.

⦁ Bıldırcın etindeki demir; kansızlığı veya düşük kanı çözme işlevi görür.

⦁ Alternatif tıpta çokça yararlanılan bıldırcın eti, mesanede oluşan kumların ve taşların kolayca düşürülmesini sağladığı gibi yeniden kum oluşmasını da engeller.

⦁ Nefes darlığı, astım vb. hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin giderilmesinde son derece etkilidir.

Beslenme Uzmanları Ne Öneriyor?

Uzmanlara göre, düzenli olarak bıldırcın eti yerseniz yukarıda saydığımız sistemlerdeki böbrek, solunum organları, karaciğer gibi organlardaki birçok hastalığı tedavi edebilirsiniz.

Erkekler için bu ürünün iki kat üstünlüğü vardır. Yüksek miktarda protein içerdiği için kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olur ve yağ birikintilerinin yakılmasına yardımcı olur. Bu tür etin bileşimi tonu korumak için gerekli olan maddeleri içerir, bunlar potens için yararlıdır.

Başlıca Bıldırcın Etinin İyi Geldiği Hastalıklar

  • Diyabet: Ürün diyabetli insanlar için faydalıdır çünkü hızlı ve kolay emilir. Bu pankreas için de daha az stresli olduğu anlamına gelir.
  • Ateroskleroz (Damar Sertleşmesi): Bıldırcın eti çok az kolesterol içerir, bu da aterosklerozu olan yaşlı insanlar için idealdir.

Ürün hastalık ve ağır tedaviden sonra faydalıdır. Doktorlar tarafından çocuklar için bıldırcın eti kaynatılırsa çorba ve buhar pirzola yapılması önerilir. Tedaviden sonra erişkinlere ise, sağlıklarının düzelmesi için bıldırcın etine veyahut haşlanmış bıldırcın yemeklerine daha da ağırlık vermeleri gerektiğini önermişlerdir.

Bıldırcın Eti Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bıldırcın etinin faydaları pek çok olmasına rağmen çok fazla tüketirsek yukarıda yazan faydaların tam tersine sebep olabilir.

İşte çok fazla bıldırcın eti tüketirsek oluşabilecek sorunlar:
⦁ Böbrek semptomları
⦁ Böbrek taşı
⦁ Besinlerin emilimini engeller.
⦁ Metabolizma sistemini bozabilir.
⦁ Anemi
⦁ Kolesterol
Dermatomiyozite neden olur.
⦁ Düşük kan basıncı

Bıldırcın Etini Nasıl Tüketebiliriz?

bıldırcın etinin faydaları

Bıldırcın Eti

Bıldırcın eti tüketen çoğu kişi son derece lezzetli olduğundan bahsediyor. Genellikle tavuk etine benzer birçok şekilde pişirilen bıldırcın eti; fırında, tavada veya güveçte pişirilebilir.
Genel olarak marketlerde dondurulmuş olarak satılabiliyor.

Türk mutfağında bıldırcın eti, genellikle tavada kızartma olarak tüketilmesinin yanında çevirme, yahni, dolma yapılarak ve fırında pişirilerek servis edilebilmektedir. Bıldırcın eti, yağsız bir et türü olduğundan içerisinde yağ bulunan bir sosla marine edildikten sonra ızgara yapılması mümkün olmaktadır.

Diğer Ülkelerde Tercih Edilen Bıldırcın Eti Tüketimleri

⦁ Fransızlar bıldırcın etinin içini sebzeyle doldururlar.
⦁ Asyalılar pilavına bıldırcın eti ekler.
⦁ İtalyanlar bıldırcın etini kaynatır ve çorba yapmak için suyunu kullanır.
⦁ Yunanistan’da bıldırcınlar kızartılır ve zeytinlerden salatalarla servis edilir.

Doktorların görüşüne göre; bir çift için bir bıldırcın karkasını kaynatırsanız, sonra haşlanmış karabuğday ve kavrulmuş soğan ve havuç ile doldurursanız, bıldırcın eti büyük yarar sağlayacaktır.

Her durumda, bıldırcınlar masanızı süsleyebilecek ve en önemlisi büyük sağlık yararları getirecektir. Bu nedenle bu küçük kuşun etini satın alma şansına sahipseniz onu reddetmemelisiniz.

 

Özet 

Sizlere bu makalemizde bıldırcın etinin faydaları yanında bıldırcın etini tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri, uzmanların görüşlerini ve bıldırcın etini ne gibi tariflerle tüketebiliriz kısa ve öz biçimde açıkladık. Umarız işinize yarayan ve kullanabileceğiniz bir makale olmuştur.

Benim Düşüncem

Hiç bıldırcın etini tatmadım ve açıkçası bu kadar fazla faydaya sahip olabileceğini sorsalar bile düşünmezdim. Bu makaleyi yazarken gerçekten birçok şey öğrendim ve kalan hayatımda kullanmayı düşündüğüm birçok bilgiye sahip oldum.

 


Önerilen İçerikler

Donmuş Et & Kıyma Nasıl Çözülür – Yapılan Hatalar ?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir – Yoğurdun 10 İnanılmaz Faydası !

Kitap Okumanın Faydaları – Kitapların Bize Sağladığı 20 Fayda ?

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Kulaklık Önerileri

Patlıcan Sapının Faydaları – Patlıcan Sapı Nasıl Kullanılır ?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yoğurdun faydaları yoğurt yemek

Yoğurdun Faydaları Nelerdir – Yoğurdun 10 İnanılmaz Faydası !

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ? – Arı Sütü Nasıl Tüketilir ?