in , ,

Bilgisayar Hızlandırma – FPS Arttırma Rehberi

Arkadaşlar bu makalede sizlere bilgisayar hızlandırma ve fps arttırma ile ilgili bir içerik hazırladık. Bu makalede aynı zamanda bir video olacak bu sayede işlemleri okumak zorunda kalmayacaksınız izleyerek de yapabilirsiniz fakat video biraz uzun. Bundan dolayı burayı tercih edebilirsiniz. Her neyse konumuza yani bilgisayar hızlandırma ve fps arttırma olayımıza hızlıca bir dönüş yapalım ve işlemlere başlayalım.

Öncelikle arkadaşlar bilgisayar hızlandırmak zor bir iş değildir fakat emin olmamız gerek bir detay var o detay da şu. Kendinize bir sorun gerçekten bu bilgisayar daha fazla hızlandırılabilir mi hızlandırma yolları bunun için işe yarar mı? Kendinize bu soruyu sorun ve evet bu bilgisayar gerçekten hala hızlandırılabilir diyorsanız okumaya ve işlemleri yapmaya devam edebilirsiniz. Yapacağımız hızlandırma adımlarında Windows ayarları bilgisayar ayarları güç seçenekleri gibi detaylar bulunmakta. Aynı zamanda birçok kişinin göstermediği birkaç detayıda gösterdik.

  • Bilgisayar Hızlandırma Nedir ?

  • Windows Ayarları

  • Donanım Ayarları

  • Diğer Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

bilgisayar hizlandirma ve fps arttirma

Bilgisayar Hızlandırma Nedir ?

Öncelikle bilgisayar hızlandırmanın ve aslında bizim yapacağımız olan optimize etmenin tam olarak bize ne sağlayacağına bakalım ve ne olduğunu anlayalım. Yapacağımız işlemler sonrasında bilgisayarınızın performansı artacak ve daha hızlı bir hale gelecek. Bunu yaparken hedeflerimiz arka planda çalışan gereksiz uygulamalardan kurtularak boşu boşuna kullanılan RAM ve işlemci yüzdeliğinden kurtulmak. Ardından gereksiz ayarları kapatarak bu işlemlere destek olmak. Donanımlarımızı daha yüksek performansda çalışması için ayarlamak ve oyun oynadığımız zaman ya da bilgisayarın yüksek performansa ihtiyaç duyduğu zaman kısaca gerektiği zaman nihai performans sergilemesini sağlamak. Bu hedeflerimizin yanında küçük ayarlarımız olacak bunlarda bu hedefleri gerçekleştirmemize destek olacak. O zaman önce Windows ayarlarından başlayalım ve bilgisayarımızı oyunlar ve genel performans için optimize etmeye başlayalım.

 

Windows Ayarları

Windows ayarlarımızı yaparken bazı ayarlar kişisel olabilir her ayarı değiştirirken kullanıp kullanmadığınızdan emin olun kapattığımız her ayarı eğer kullanmıyorsnaız sizde kapatmanızı tavsiye ederiz. Ve bazı gereksiz şeylerden kurtulmanızı da öneririz. Eğer kullandığını ayarlar varsa onları açık bırakabilirsiniz.

Sistem

1. Güncellemeler – Windows Update

Bilgisayarımızın sürekli olarak güncel olması çok önemli yapacağımız bazı ayarların sizde olmama sebebi de bu olabilir resimdeki gibi bir ayarlar paneline sahip değilseniz Windows sürümünüz eski olabilir Windows sürümünüzü sürekli güncel tutmayı unutmayın. Eğer sürekli güncellemek istemiyorsanız biriken güncellemeleri tek seferde güncelleyebilirsiniz. Ya da sadece güncellemeleri indirip öyle bırakabilir zamanı gelince bilgisayarınızı yeniden başlatabilirisniz.

 

2. Bildirim Ayarları

Bildirim ayarlarını yapmak önemlidir çünkü bildirim ayarları eğer gereksiz yere açık olursa sürekli olarak bilgisayarınızın arka planında bildirim toplamak için bazı programlar çalışacaktır. Ve bildirim vermeyi bekleyecek bu programlar özellikle RAM kullanacaktır. Bunları kapatarak performans kazanabiliriz aşağıda bulunacak uygulamalardan bazılaırnı açık bırakarak bildirim almak istediğinzi uygulamaları seçebilirsiniz.

windows bildirimler - bilgisayar hizlandirma

 

3. Odaklanma Yardımı

Yine gereksiz ayarlardan bir tanesi diyebiliriz çok fazla detaylandırmaya gerek yok resimdeki gibi ayarlaırnızı yapabilirsiniz. Odaklanma yardımı bazı pencelere odaklanmanıza yardımcı olacaktır ve bu sayede bilgisayar bazı yerlere odaklanacaktır fakat bu gereksiz bir mod.

odaklanma yardımı windows optimize

4. Güç Ve Uyku

Güç ve uyku ayarlarında yapılması gereken fazla bir detay yok bilgisayarımızın gücünü ayarladığımız sekmeden gücümüzü yüksek performans tarafına çekiyoruz. Bu sayede işlemcimiz daha güçlü çalışıyor ve bize daha hızlı işlem yapma olanağı sunuyor.

güç ve uyku ayarları

5. Depolama

Akıllı depolama ayarı gereçekten çok hoş ve işe yarayan bir ayar. Bu ayar sayesinde gereksiz çöp dosyalardan sürekli olarak otomatik bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ve daha hızlı bir bilgisayar elde etmiş oluruz. Ayarlarınızı resimdeki gibi yapabilirsiniz.

 

6. Tablet Modu

Gereksiz bir mod daha eğer bilgisayarınızın tablet modunu kullanmıyorsanız resimdeki ayarların aynısı yapmanız yeterli olacaktır.

tablet modu

7. Diğer Seçenekler

Sistem kısmındaki uzak masaüstü gibi kullanmadığınız diğer ayarların hepsini kapatabilirsiniz.

 

Kişiselleştirme

1. Renkler

Kişiselleştirme kısmındaki renk ayarlarında yapacağımız bazı ufak ayarlar mevcut. Bu ayarlardan ilki saydamlık ayarı saydamlık ayarını kapattığımız zaman arka plan fotoğrafımızı saydam bir şekilde işlemiyor bu sayede RAM ve işlemci tarafında performans kazanacağız.

renk kişiselleştirme bilgisayar hızlandırma

2. Başlat

Başlat kısmını resimdeki gibi düzenleyebilirsiniz tüm ayarlar kapalı olacak şekilde ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Hangi klasörlerin görüntüleneceğini seçin kısmında benim ayarlarımı yani videoda yaptığımız ayarları görüyorsunuz resimdeki gibi fakat orayı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

Gizlilik

1. Tanılama Ve Geri Besleme 

Bu başlık gizlilik kısmında yer alıyor. Yapmamız gereken ayar şu resimdeki gördüğünüz her şeyi kapatın ve en başta yazan Tanılama verileri ayarınıda temel olarak ayarlayın. Bu sayede arka planda Windows geri besleme ile alaklı birçok şeyi kapatmış olacak.

gizlilik tanılama geri besleme

2. Etkinlik Geçmişi

Bu ayar bilgisayarda ahngi programlarda en son ne değişiklik yapıldığını kaydediyor ve RAM kullanıyor buradaki tüm ayarları kapatarak RAM performansımızı arttırmış olacağız. Bu sayede daha hızlı bir bilgisayar elde edeceğiz.

etkinlik geçmişi windows

3. Konum

Konumu kapatmanız size fayda sağlayacaktır konumu kapatarak işlemlere deavm edebiliriz çok fazla bir katkısı kapatmak isterseniz kapatabilirsiniz bazı ayarlar Windows optimize ayarları olarak geçiyor zaten. Yani her şeyi hızlansın diye değil aynı zamanda gereksiz şeyleri kapatsın diye de yapıyoruz.

konum ayarları windows

4. Diğer Cihazlar

Zaten bir tane ayar var bunu da kapatıyoruz başka bir şey yapmaya gerek yok.

diğer cihazlar windows

5. Arka Plan Uygulamaları

İşte en önemli kısımlardan birisi de bu kısım bu ayar arka planda ekranda göreceğiniz tüm uygulamaların çalışmasına izin veriyor. En baştaki ana ayarı kapatarak hepsini kapatıyoruz ve hem performans arttırıyoruz hem FPS arttırıyoruz hem bilgisayar hızlnıyor hemde donanımların üzerinden gerçekten bir yük almış oluyoruz. Burada arka planda açık kalmasını istediğiniz bir uygulama varsa kendiniz ayar yapabilirsiniz.

 

6. Uygulama Tanılama

Bu ayarımızın bize az da olsa bir hız vereceğine inanıyorum sizde yine işinize yaramayacak uygulama tanılama ayarını kapatabilirsiniz. Ve bu sayede bilgisayarınız daha düzgün çalışacak.

uygulama tanılama bilgisayar hızlandırma

Erişim Kolaylığı

1. Kalvye

Klavye ile alaklı birkaç tane gereksiz kısayol ayarını burdaki özellikleri kapatarak bunları kısıtlamış oluyoruz performans için etkisi çok fazla yok. İsterseniz yapabilirsiniz bunları kapattığımız zaman yapışkan tuşlar gibi saçma ayarlar devre dışı kalıyor.

erişim kolaylığı klavye bilgisayar hızlandırma

2. Monitör

Monitör ayarlarımızda kapatabileceğimiz ve performans arttıracak bilgisayarımızı hızlandıracak bir ayar daha var bu ayar da animasyonları kapatma ayarı. Animasyonları kapatarak Windows’unuzu daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

erişim kolaylığı klavye bilgisayar hızlandırma

Donanım Ayarları

Donanım ayarlarına gelmeden önce bir geri dönme noktası oluşturacağız bu sayede eğer bir hata ya da mavi ekran gibi sorunlar karşımıza çıkarsa kolayca geri dönebileceğimiz bir yedeğimiz olacak. Bunu yapmanızı tavsiye etmiyorum bunu yapmak zorundasınız. Kısaca bu şart bunun gibi işlemleri bilgisayara yapmadan önce yedek almak gayet mantıklı bir seçim olacaktır. Hadi yedek nasıl alacağız biraz bundan bahsedelim ve buna bakalım. Bu kısımlar ile alaklı resim koymayacağız bazı spesifik resimler olabilir fakat detaylı olmayacak bunun yerine videoda kaçıncı dakikada olduğunu söyleyeceğiz videoda işlemlerin aynısını yaparak işlemi bitirebilirsiniz.

 

1. Sistem Koruması

Bilgisayar Özellikleri > Gelişmiş > Sistem Koruması

Bu alana geldikten sonra (Videoda 13:30) ilk yapmamız gereken işlem oluştur tuşuna tıklayıp yedeğimize bir isim vermek bu isim işimize yarayabilir unutmayacağınız bir şey yapabilirsiniz. Hemen akabinde oluşturma başarılı şeklinde bir bildirim göreceğiz bu sayede sorunsuz bir şekilde yedek noktamızı ayarlamış olduk. Fakat yapmamız gereken ekstra bir ayar daha var oluştur tuşunun hemen üstünde yer alan Yapılandır tuşuna tıklıyoruz ve ekrandaki disklerden C: diskini seçip sistem korumasının açık olduğundan emin oluyoruz eğer zaten açıksa yapılabilecek tek ayar. Aşağıdaki boyut ayarlama barından %3 ya da %5 yapmak eğer sistem koruması açık değil açmak ve ardından %3 ya da %5 yapmak. Ve sonrasında tekrardan bir yedek noktası oluşturma.

 

2. Sanal Bellek

Bilgisayar Özellikleri > Gelişmiş > Performans > Gelişmiş

Sıradaki işlemimizi burada yapacağız (Videoda 14:40) yapacağımız işlem sanal bellek ile alaklı. Her neyse kısaca performansımızı iyileştirebilecek bir ayar. Daha sonrasında bu ekrandan sanal bellek başlığı altındaki değiştir tuşuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekrandan C: diski hariç tüm disklerde bu ayarın “Disk belleği dosyası yok” ayarının seçili olduğunu kontrol ediyoruz. Hemen akabinde C: diski için bunu  açıyoruz ve işlemlerimizi tamamlıyoruz. Dikkat etmemiz gereken bir nokta daha Bilgisayar Özellikleri > Gelişmiş > Performans > Veri Yürütme Engellemesi kısmında da ilk seçeneğin seçili olduğundan emin oluyoruz. (Sadece önemli programlar içi DEP’i aç)

 

3. Başlangıç Kurtarma

Bilgisayar Özellikleri > Gelişmiş > Başlangıç Kurtarma

Burada yapacağımız ayar (Videoda 15:40) sayesinde başlangıç ve kurtarma ile bilgisayarımıza ufak bir optimize yapacağız. Başlangıç ve Kurtarma kısmındaki ayarlar tuşuna tıklıyoruz ve Windows 10 ya da sisteminizin sürümünün yazdığı yerin altındaki iki seçeneğinden tikini kaldırıyoruz.

 

4. Ses Efekteri

Ses Denetim Masası

Burada yapacağımız ayar ile haporlör ya da kulaklığımıza gelen gereksiz efektleri kapatacağız bu sayede işlemci ve RAM tarafında hız artışı sağlamış olacağız. (Videoda 16:55)

 

5. MS Config

Çalıştır > msconfig

Gelen ekranda yapacağımız ayar sonrasında bilgisayarımızın işlemcisinin performasını ve hızını arttırmaya çalışacağız. Geldiğimiz ekranda yukarıdaki sekmelerden (Videoda 21:00) Önyükleme kısmına geliyoruz ayrından işlemci sayısı kısmına tik atıyoruz. Ve en fazla seçenek ne ise onu yapıyoruz. Ardından açılan pencereyi kapatıyoruz, eski pencereye geri dönüyoruz ve GUI önyüklemesi seçeneğinine tik atıyoruz. Ve zaman aşımı ayarını SSD diski olanlar 3 HDD diski olanlar da 5 yapıyor unutmayın SSD yoksa 5 varsa 3 yapıyoruz. Ve buradaki işlemlerimiz de bitmiş oluyor.Diğer Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Şimdi son birkaç ayara geçiyoruz ve bu ayarlardan sonra her şey bitmiş olacak ve bilgisayarımız daha hızlı açılıp kapanacak. Genel olarak daha hızlı olacak ve daha yüksek FPS de oyun oynyacağız. Neyse çok uzatmadan son ayarlarımıza geçelim.

 

1. Oyun Hızlandırma

Oyunun .exe kısmına yani program dosyalarına gidiyoruz. (Videoda 19:23) Ardından sağ tıklayıp özelliklere geliyoruz oradan da uyumluluk sekmesine giriyoruz. Yüksek DPI ayarlaırnı değiştir kısmına geliyoruz ardından En aşağıdaki kısıma tik atıyoruz ve seçili olan kısmın uygulama olarak seçildiğinden emin oluyoruz. Buradaki bilgisayar hızlandırma işlemlerini de bu şekilde tamamlıyoruz.

 

2. Başlangıç Ayarları

Görev Yöneticisi

Görev yöneticisini açıyoruz ve ardından başlangıç sekmesine gidiyoruz. Gereksiz başlatılan tüm uygulamaları devre dışı bırakıyoruz ve bilgisayar ile otomatik açılan programları kapatmış oluyoruz. Sonrasında videodan izleyerek de görebilirsiniz. CCleaner kullanarak daha detaylı bir şekilde başlangıçta açılan gereksiz şeyleri kaldırıyoruz. (Videoda 22:25)

 

Düşüncelerim

Birçok kişinin bilgisayarı yavaş ve yeni bir bilgisayar almak zaman zaman çok zor olabiliyor bundan dolayı detaylı ve kolay bir bilgisayar hızlandırma videosu ve makalesi hazırladık. Video oldukça sevildi birçok kişinin RAM kullanımını neredeyse %50 kadar düşürdü. İşlemci performansını arttırdı ve tabii ki oyunlardaki FPS’leri arttı. Bundan dolayı bilgisayar hızlandırma ile alaklı böyle bir içeriğin parçası olmak ve insanlara sizlere yardım etmekten gurur duyuyoruz her türlü destek için Discord sunucumuza katılabilirsiniz.


Önerilen İçerikler

Arka Plan Programlarını Kpaatmanın 3 Farklı Yolu

Flash Belleği RAM’e Çevirme

Format Nasıl Atılır

Digital Vibrance Nasıl Açılır

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. valla Allah razı olsun bilgisayarda 5gb ram kullanımı vardı 2.5 e düştü mükemmel bir içerik olmuş videoyu izleyerek yaptım genel olarak fakat yazılı olarakda büyük bir bölmü işime yaradı pc hızlandırma makaleniz oldukça güzel olmuş videoda aynı şekilde çok başarılı bir site gerçekten

raw dosyası açma

RAW Dosyası Açma (cr2 Uzantısı) – Windows

csgo konsol komutları

CS:GO Konsol Komutları Ve Açıklamaları – 2021