Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme – Programsız & Detaylı

Merhaba arkadaşlar bu makalede sizlere bilgisayar özelliklerini öğrenme ile alakalı işlemleri göstereceğim, nasıl bilgisayarımızın tüm özelliklerini görebiliriz buna bakacağız. Ve kolay birkaç kısayol ile beraber anakart işlemci ekran kartı monitör gibi tüm parçaların özelliklerini detaylı bir biçimde görmüş olacağız.

Öncelikle ilk yapmamız gereken “Windows Tuşu” ile beraber “R” tuşuna basmak olacaktır. Sonrasında karşımıza gelen çalıştır sekmesine “dxdiag” yazıyoruz ve enter tuşuna tıklıyoruz. Eğer karşımıza bazı uyarılar çıkarsa onları kapatarak devam edebilirsiniz. İlk açıldığı zaman bazı uyarılar verebiliyor. Windows üzerinde bu işlem bu kadar basit.

 

Programsız Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme

Yukarıda zaten bundan bahsettik fakat detaylı olarak değilde basit bir şekilde öğrenmek isteyenler de olacağı için diğer yöntemi de burada göstermek istedik. Her neyse hızlıca nasıl yapacağımıza bakalım. İlk yapacağımız işlem masaüstünde bulunan Bilgisayarım ikonuna sağ tıklamak, burada dikkat etmemiz gereken bir detay bulunmakta bu da Bilgisayarım ikonunun kısayol olmaması eğer ikonu Bilgisayarımı kopyalarak oluşturduysanız dediklerim olmayacaktır. Bundan dolayı önce masaüstüne Bilgisayarım ikonunu nasıl ekleyeceğinize bakınız, ve sonrasında okumaya devam ediniz.

Konuya geri dönecek olursak, Bilgisayarım ikonuna sağ tıkladıktan sonra özellikler butonuna tıklıyoruz ve karşımıza RAM, işlemci ve işletim sistemimiz ile alakalı basit özellikler gelmiş oluyor. Bu sayede bilgisayarın temel özelliklerine göz atmış oluyoruz eğer özelliklerin detayını görmek isterseniz dxdiag yönetemini kullanarak yapabilirsiniz. Eğer RAM kaç MHz gibi çok daha detaylı özellikleri merak ediyorsanız Program kullanmak zorundasınız bunun için de diğer alt başlığımıza göz atabilirsiniz.

 

Programlı Bilgisayar Özelliklerini Öğrenme (Detaylı)

Sizlere zaten programsız bir şekilde bu işlemleri nasıl yapacğımızı göstermiştik sırada program kullanarak nasıl bu özelliklerin detayını öğreniriz bunu göstereceğim tek yapmamız gereken laptop ya da pc fark etmez cpuz-z programını indirmek zaten sonrasında neler yapacağınızı biz sizlere göstereceğiz. Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekranda sizlere 2 farklı dilde 2 farklı seçenek sunulacak bu seçenekler zip veya .exe şeklinde olacak. Seçmemiz gereken İngilizce ve .exe kısmı olacak zaten biz sizlere ekran görüntüsünde göstermiş olduk.

Hemen ardından indirilen dosyayı açıyoruz ve kuruluma başlıyoruz. CPU-Z programını nasıl kuracağınızı resimli bir şekilde aşağıda gördüğünüz gibi sizlere anlattık. Resimleri takip ederek kurulumu yapabilirsiniz.

Sırada programı nasıl kullanacağımıza bir göz atalım. Zaten programın kullanımı oldukça kolay ve basit tüm özellikleri ekrana ufak bir pencere ile yansıtıyor aynı zamanda işlemcinin anlık olarak kaç GHz ile çalıştığını bile görebiliyorsunuz. Ya da han gi chipsete sahip olduğunu ve daha fazlası burada. Bir örnek görmek için benim sistem özelliklerime buradan ulaşabilirsiniz. Programın penceresindeki sekmeler sırası ile bize tüm sistemi göstermekte. Bu sekmelere tıklayarak tüm donanımlarımızın özelliklerine göz atabiliriz. Bu sayede kolayca tüm sistemimizin özelliklerine detaylıca ulaşmış olabiliriz. Örneğin RAM’lerin hangi slotta olduğunu görmek için “SPD” sekmesine gidin ve slotları seçin bende 4 slot var ve RAM’lerim 2. ve 4. slotlara takılı olduğunu buradan görebiliyorum. Tabii bazılarınızın bilgisayarı camlı kasa olabilir direk bilgisayara bakarak da bunu görebilirsiniz.

 

Monitör Özellikleri Nasıl Öğrenilir

Anakart işlemci RAM gibi parçaların özelliklerine ulaştık fakat Monitör gibi parçaların özelliklerine nereden ulaşacağız zaten Monitörlerin 3 ana özelliği var bunlar Hertz, Çözünürlük ve Inch’dir bundan dolayı bu tarz özelliklere dxdiag yolu ile ulaşabiliriz. Ya da monitörünüzün kutusuna bakabilirsiniz.

 

Özet

Bilgisayar özelliklerini öğrenme adlı makalemizde sizlere kendi kişisel bilgisayarınızın özelliklerine hem programlı bir şekilde hem de programsız bir şekilde nasıl bakacağınızı göstermiş olduk. Bu sayede istediğimiz özelliğe kolayca ulaşabiliriz. İşlemci frekansından RAM’lerin hangi slotlara takılı olduğunu bile görebiliyoruz.

 

Benim Düşüncelerim

Bu makalemizde sizlere bilgisayar özelliklerine nasıl bakılacağını gösterdik, artık kolay bir şekilde her türlü detaya sahip özelliklere kolayca ulaşabiliriz. Bence CPU-Z içinde gözüken detayların dxdiag ya da farklı bir işlemle beraber programsız ulaşabiliyor olmamız gerekiyor. Her neyse en azından bunun için bir program yapmışlar.

Siz hangi yöntemi daha kolay buldunuz ya da daha yararlı ?


Önerilen İçerikler

Nasıl Format Atılır

Formattan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme

Öncekini Oku

CS:GO Prizma 2 Güncellemesi Ve Kasanın İçindekiler

Sonrakini Oku

Duvar Kağıtları Telefon İçin – HD Resimler

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir