Blogger Nedir – Blog Sitesi Açmak & Blogger Olmak ?

Bu makalemizde blogger nedir sorusuna cevap arayacağız, ve bloggerlar hakkında ve Google’ın blog sitesi açma hizmeti verdiği Blogger sitesi hakkında konuşacağız. Öyleyse yavaşça başlayalım.

Blogger ne demek diye kendi kendimize sorduğumuz zaman karşımıza çıkan iki farklı sonuç var. İlk sonuç içerik üreten kişi yani blogger diğer sonuç Google’ın blog sitesi açma hizmeti verdiği website olan Blogger. Bu ikisinide bugün bu makalede değineceğiz. Öncelikle bloggerlar kimlerdir sorusuna cevap verelim. Bloggerlar internet üzerinde bizim gibi makale yazarak içerik üreten kişilerdir, kendilerine özel olan websitelerinde yani bloglarında yazılar yayınlarlar. Bununla ilgili ilk makalemize kişisel blog nedir adlı makalemize bakabilirsiniz.

blogger nedir - what is blogger
Blogger

Blogger Nedir ?

Blogger ne demek, yani insan olan blogger nedir sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım. Blogger dediğimiz şey aslında bir meslek bile sayılabilir insanların deneyimli oldukları alan hakkında açtıkları bir blog sitesidir ve bu sitede içerik üreten kişiye blogger denir dersek kısaca açıklamasını yapmış oluruz. Fakat detaylara bakacak olursak ve bloggerlar hakkında daha fazla bilgi isterseniz sizlere şunu söyleyebilirim. 

Bloggerlık kolay bir meslek ya da iş değildir çünkü blogger olabilmek için bilmeniz gereken çok şey vardır. Şuanda içinizden, neler bilmemiz gerekiyor olabilir ki kesin çok kolaydır, diyorsunuz. Size şöyle bir örnek vereyim, bir blog sitesi açarken hangi konu hakkında olacağına karar verirsiniz yani bir niş seçersiniz fakat bu nişin rekabet değeri çok önemlidir çünkü rekabet değeri yüksek olan bir konuda yeni bir site iseniz Google’da ilk sıralara çıkmanız neredeyse imkansız olur. İşte bunun gibi birçok detayı bilmeden kolay kolay blogger olamazsınız.

Her neyse çok detaya girmeden devam edelim, peki bloggerlar ne tarz websiteler açabilirler. Burada bir sınır yoktur istediğiniz herhangi bir konu üzerinde web site yani blog açabilirsiniz. Eğer nasıl blog açacağınızı bilmiyorsanız buradaki makalemize göz atarak birçok detayı öğrenebilirsiniz. Kısaca bir kategori sınırlaması yoktur bu tamamen sizin hayal güzünüze bağlı bir durumdur. Peki bu bloggerlar ne yapıyorlar sadece içerik mi üretiyorlar diyecek olursanız gelin diğer başlığımıza geçelim.

Bloggerlar Ne Yaparlar ?

Bloggerların sitelerindeki ana amaçları içerik üretmektir ve ürettikleri içerikleri Google gibi arama motorlarında 1. sıraya çıkararak sitelerine ziyaretçi çekmeye çalışırlar. Bu durumda içerik üretmek hiç kolay olmaz çünkü 200 kelimelik bir makale ile 1. sırayı geçtim 1. sayfaya bile zor çıkarsınız. Aynı zamanda bloggerlar makale yazmak dışında videolar çekebiliriz sosyal medya için içerik üretebilir bir şeyler satabilir ya da ürün tanıtımı yapabilir yani burada içerik üretmek içinde bir sınırlama yok. Takipçilerine göstermek isteidği sunmak istediği her şeyi yapabilir dersek yanlış olmaz. 

Kısaca bloggerlar ne yapar dediğimiz ana cevabımız içerik üretmek oluyor. İnternet üzerinde websitesi yöneten herkesin asıl işi zaten budur içerik üretmek. Çünkü bizim bir diğer adımız zaten içerik üreticisidir bu isimde buradan geliyor galiba. Her neyse şimdi Google’ın yapmış olduğu ücretsiz blog sitesi açma servisi olan Blogger’dan bahsedeceğiz.

blogger nasıl kullanılır ve nasıl blog açılır - how to use blogger and how to start a blog
Blog Yazmak

Google’ın Blogger Sitesi

Blogger Google’ın 23 Ağustos 1999 tarihinde yayımlamış olduğu bir websitesidir. Günümüzde birçok kişinin kullandığı bir blog oluşturma aracıdır diyebiliriz. Hatta şuanda Blogger ile beraber istediğiniz tarzda haber sitesi magazin sitesi blog sitesi ya da e-ticaret sitesi hazırlayabilirsiniz ve bunları yayınlayabilirsiniz. Bunlar internet üzerinde var onlarca ücretsiz tema var. Eğer bir blog oluşturmak isterseniz ve bunun için harcayacak bir bütçeniz yoksa ücretsiz bir tema indirip Blogger sitesine giderek işe başlayabilirsiniz.

Ardından yavaş yaval blogunuzu yapabilirsiniz. Eğer kaliteli içerikler üretirseniz bazı konular için Google’da ilk sıralara yerleşebilirsiniz tabii ki sadece kaliteli içerikler üretmekle bitmiyor SEO optimizasyonu da iyi olmalıdır. Kısaca bu site ile istediğiniz tarzda bir içerik oluşturma sitesi hazırlayabilirsiniz.

Blogger Bir Blog Sitesi Nasıl Açılır ?

Blogger nedir makalemize bir Blog sitesi nasıl açılır konusu ile devam ediyoruz. Peki bir site açmak istiyorsunuz ve bunu yaparken Blogger kullanmak istiyorsunuz, merak etmeyin çok zor değil size kısaca anlatmaya çalışacağım. İlk yapmanız gereken bir Google hesabı oluşturmak olacaktır zaten büyük bir ihtimalle bu hesaba sahipsiniz. Ardından Blogger’ın ana sayfasına gitmelisiniz, ve yeni blogunuzu oluşturmak için “Blogunuzu Oluşturun” adlı düğmeye tıklayın.

 1. Karşınıza ilk çıkacak sekme adınızı seçmeniz ile alakalı olacaktır burada görünecek adınızı sçebilirsiniz. Biz ExWeiv yaptık.
 2. Ve karşımızı Yeni Blog yazan bir tuş ile beraber bir sayfa açılacak. Bu sayfaya hoş geldiniz sayfası diyebiliriz. Bizim tıklamamız gereken “Yeni Blog” seçeneği.
 3. Yeni Blog butonuna tıkladıktan sonra karşımıza oluşturacağımız blogun ismini ve adresini soruyor. Bu bilgileri nasıl istiyorsanız öyle doldurabilirsiniz fakat bunların kullanılmamış olması gerekiyor. Bu yüzden kullanılmayan bir adres kullanmanız gerekiyor ama blogunuzun ismini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ve adresi istediğiniz zaman .com uzantılı adresler ile değiştirebilirsiniz. Bunun için alan adı satın almanı gerekiyor, GoDaddy üzerinden alan adlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca tema seçimi içinde aşağıda size sunulan temalardan birini seçebilirsiniz.
 4. Eğer blogun ilk ayarlarını gerçekleştirip adı ve adres kısmını geçtiyseniz sırada blog ayarlarımızı düzenlemek var. Başarılı bir şekilde blogumuzu oluşturduk fakat ayarlar üzerinde düzenlememiz gereken şeyler mevcut gelin bunlara birlikte göz atalım. “Ayarlar” sekmesini sol taraftan seçin ve “Temel Ayarlar” kısmına gelin. Burada yapmamız gerken ilk ayar “Arama Motorlarında Görünebilir” seçeneğinin açık olduğuna emin olmak. Eğer bu ayar kapalı olursa Google gibi arama motorlarının sonuçlarında listelenmeyiz.
 5. Buradan sonra “Arama Tercihleri” sekmesine atlıyoruz ve buradan Google Search Console kaydımızı gerçekleştiriyoruz. Bu kaydımız bizim Google arama motorunda listelenmemizi sağlayacak. Buradan sonra eğer isterseniz Google Analytics kaydınızı da yapabilirsiniz ve bunuda gerçekleştirdikten sonra izleme kimliğinizi “Diğer” sekmesindeki alana yazabailirsiniz.

Instagram Hashtag Paketi

Sitemizde Nasıl Makale Yayınlarız ?

Blogger nedir makalemize devam ediyoruz. Sizlere basit bir şekilde nasıl bir blog açacağınızı ve bunu gerçekleştirdikten sonra Google’da lsitelenmek için ne yapmanız gerektiğini göstermiş olduk. Hatta istatistikelrinize ulaşabilmeniz için kısaca Analytics’den de bahsettik. Buradaki sıralamaya göre kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Sırada bir yazı yayınlamak var. Bunu nasıl yapacağımızı soruyorsanız hemen anlatıyorum.

 1. En üstteki “Kayıtlar” kısmına gelin, buraya geldikten sonra “Yeni Yayın” butonuna tıklayın. Karşımıza yeni bir yazı yazmak için bir sayfa çıkacak buraya örnek yazımızı yazalım. Biz sizin için örnek bir yazı yazdık buradan göz atabilirsiniz.
 2. Yazımızı tamamladıktan sonra SEO için etiket ekleyebilirsiniz, her etiketten sonra enter tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer otomatik paylaşılmasını istiyorsanız etiketlerin altındaki kısımdan tarih ve zaman ayarlayabilirsiniz.
 3. Blogun linkini ayarlamak isterseniz tarih ve zaman ayarının altında olan kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Otomatik yerine özel kalıcı bağlantı ayarı ile ebraber istediğiniz yazı linkini ayarlayabilirsiniz.
 4. Kalıcı bağlantının altında bulunan konum kısmından ise konumunuzu ayarlayabilirsiniz. Ardından ekstra 2 özellik içinde kendi ayarlarınızı yapabilirsiniz onlara çok değinmeyeceğim. İşlemler bittikten sonra sağ üstte bulunan “Yayınla” butonuna tıkalrsanız yazınız yayınlanacaktır.
 5. Fakat yazınızı yayınlamadan önce en yukarıda yer alan “Başlık” kısmından başlık yazmayı unutmayın. Başlığınız hem SEO hem de tasarım için önemlidir.

Evet artık nasıl yazı yazıp yayınlayabileceğinizide biliyorsunuz o zaman her şey tamam sayılır. Bu makalede amacımız sizlere basit bir şekilde nasıl blog açabileceğinizi göstermek oldu. Eğer isterseniz blogunuza bir tema ekleyebilirsiniz. Bununla alakalı bir makale yazmamızı isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Özet

Bu makalede sizlere blogger nedir ve nasıl kullanılır sorusunun cevabını verdik. Meslek olan bloggera ve Google’ın bir hizmeti olan Blogger’a göz attık. Nasıl blog oluşturup Google dizinine ekleyeceğimizi ardından blogumuzda nasıl yazı yayınlayacağımızı sizlere göstermiş olduk.

Benim Düşüncelerim

Umarım makalede aradığınız soruların cevabını bulmuşsunuzdur. Sizlere basitçe nasıl blog açabileceğinizi göstermiş olduk ve bloggerlardan bahsettik. Bu sayede hem blogger nedir sorusuna cevap bulmuş olduk hem de nasıl bir blog açabileceğinizi göstermiş olduk. Eğer makale içerisinde cevabını arayıp bulamadığınız bir soru varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Bizi sosyal medya üzerinden takip etmeyi unutmayın. Makalemiz hoşunuza gittiyse sol alt kısımdaki çan butonuna tıklayarak diğer içeriklerimizden bildirim alabilirsiniz

Öncekini Oku

Google Bildirimleri Kapatma – Chrome Bildirim Kapatma – 2021

Sonrakini Oku

CS:GO Güven Faktörü Yükseltme – Güven Faktörünü Ne Etkiler

Bir yorum

 • Blogger nedir adlı yazımızı beğendiyseniz yukarıdan oylayabilirsiniz 🙂

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir