in , ,

Cipslerin Zararları – Cipslerin İnanılmaz Zararları!

Öncelikle makalemize hepiniz hoş geldiniz. Sizlere bu makalede çoğu ülkenin çocuklarının favori abur cuburu olan cipslerin zararları hakkında konuşacağız. Evet cips yemek gerçekten çok güzel. Film izlerken, dizi bakarken, ya da maç izlerken insan bir şeyler yemek, atıştırmak istiyor. İşte tam burada cips devreye giriyor. Neredeyse her sosla güzel giden bu cipsler tek başına yendikleri zaman da güzelliğinden bir şey kaybetmiyor. Tamam hepimiz biliyoruz cipsler zararlı, ama ne kadar zararlı olabilir ki? bir hafta sivilceli gezerim ne olucak sanki? İşte size bu makalemizde cipslerin zararları başlığı cipsin zararlarının sadece sivilceden ibaret olmadığını göstereceğiz. 

Tam bir yağ deposu olan cipslerin biz insanlara verdiği bazı zararlar şunlardır: kanser, obezite, diyabet, kısırlık, Parkinson, Alzheimer, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıları gibi bir çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Yıllardır ve hâlâ devam etmekte olan bazı kuruluş ve eylemler, cipslerin insana ve doğaya verdiği zarar yüzünden cipslerin yasaklanmasını istmektedir, ancak böyle büyük bir marketi kapatmak çok kolay değildir. Eğer hazırsanız cipslerin zararları ve nedenlerinden bahsedelim.

Cipslerin Zararları

Şimdi ise sizlere severek yediğimiz cipslerin biz insanlara verdiği bazı zararlardan söz edeceğiz. Her ne kadar yemesi kolay ve güzel olsa bile biz insanlara verdikleri zararlardan sonra cips paketlerinin üstüne ”ÖLDÜRÜR” yazısını yazmak şart gibi.

cipslerin zararları
Bir Kase Patates Cipsi

Kilo Alımına Neden Olur

Cips içerisinde bulundurduğu yüksek kalori ve yağ miktarı nedeniyle kolayca kilo alımına sebep olabilir (özellikle bel bölgesinde). Aslında tek neden bu da değildir çünkü bol kalorili ve yağ miktarı olan yediğimiz bir sürü çerez var. Peki onlar neden bize cips kadar kilo aldırmaz veya zararlı değildir? Çünkü cipslerde açlık hissimizi durduran veya azaltan bir şey yoktur. Aksine yedikçe daha fazla yeme isteği doğurur. Yani bir film izlerken veya canınız atıştırmalık bir şey istediği zaman oturup rahatça bir paket hatta elinizde fazlası varsa çok rahat bir şekilde yiyebilirsiniz çünkü sizde içinizde şişlik yaratacak bir şey bulunmamaktadır. Yani kısaca söylemek gerekirse cipsler yüksek miktarda boş karbonhidrat ve yağ içeren bir abur cuburdur.

Bağımlılık Yapar

Alkol ve sigara veya diğer uyuşturucu maddeler gibi zararı olmasa bile, insanın yedikçe daha fazla yeme isteğinin gelmesinden dolayı cipsler, eğer kontrollü bir şekilde yenmez ise bağımlılığa doğru gidebilir. Bir şeyin bir kere bağımlısı olursanız bırakması çok ama çok zor olacaktır. Her ne kadar zararı diğer bağımlılık yaratan ürünler gibi olmasa bile uzun vadede zararlarının diğerlerinden bir farkı yoktur. O yüzden dikkatli ve kontrollü bir şekilde cips tüketmeye hatta mümkünse hayatınızdan kaldırmaya çalışın.

Yüksek Tansiyona Neden Olur

Cipslerin zararları makalemizin bir diğer konusu ise cipslerin yüksek tansiyona neden olabilmeleridir. Cipsler sodyum açısından çok yüksektir ve bu yüzden aşırı tüketimi kan basıncında bir artışa neden olabileceği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Raporlara göre bir paket cipsin içinde 120 ila 180 miligram sodyum bulunmaktadır ve belli bir miktardan fazla sodyumu vücudumuza almak bizi, felç, kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve böbrek hastalıkları gibi bazı hastalıklara götürebilir.

Depresyona Neden Olur

Cipslerin en kötü yanlarından biri de bağımlılığa yol açmasıdır ve bu bağımlılık süresinde veya bırakma süresinde sizi karmaşık duygularla beraber depresyona sürükleyebilir. İçerisindeki yağ ve bazı diğer katkı maddeleri yüzünden aşırı sivilcelenmeye yol açar ve sivilceler ise özellikle ergenlerin en büyük kabuslarından biridir. Cipslerin içerisinde bulunan hormonal dengesizliklere yatkın hale getiren katkı maddeleri özellikle çocuklar ve gençlerde depresyona yol açar.

Diyabete Neden Olur

Uzmanlara göre aşırı derece cips tüketimi kan şekeri seviyenizde ani dalgalanmalara sebep olur ve bu yüzden diyabet olma riskiniz daha da artar. (Diyabet tip 2)

Kredi, beyninizde depolanan çiplerde bulunan kötü yağlara gider. Bu, beyni sinir sinyallerine izole eder ve böylece beynin işleyişini yavaşlatır. Uzmanlara göre bu, obez çocukların yavaş öğrenmelerinin nedenlerinden biri.

Beyninizi Yavaşlatır

Cipslerin zararları başlığının en büyük zararlarından birine geliyoruz ve bu da beyni yavaşlatması. Cipsin içindeki bazı maddeler beyin sinir sinyallerine aşırı derecede zarar verir ve böylelikle beynin işleyişini yavaşlatır. Uzmanlara göre obez çocukların anlamadaki problemleri ve yavaş öğrenmelerinin büyük nedenlerinden biri bu olarak görülmektedir.

Kanser Olma Riskiniz Artar

Altı üstü cips bana nasıl bu kadar zarar verebilir ki demeyin. Amerikan Kanser Derneği’ne göre cips, yüksek nişastalı gıdalarla kızartıldıklarında, kavrulduklarında veya fırına atıldıklarında oluşan bileşik akrilamid içermektedir.Bu bileşiğin ise kansere (yumurtalık, meme ve endometriyal) neden olduğu hakkında çalışmalar bulunmaktadır.

Enflamasyonu Arttırır

Cipslerin zararları makalemizde bir başka zarar ise vücuttaki enflamasyonu arttırmasıdır. Cips yemek vücudun iltihaplanmasını teşvik eden kimyasal reaksiyonlara girmesine neden olur. Cips içinde bulunan kimyasalların parçalanması ile birlikte vücudumuzda bulunan iltihaplanmanın bir belirteci olan serbest radikal miktarını daha fazlaya çıkarır.

Alternatifler

Peki diyeceksiniz hiç mi cips yemeyelim? Elbette tamemen bırakmanız ve alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederiz ama bunu sizden istemek zor olduğu gibi bir insanın bir alışkanlığı, özellikle cips gibi leziz bir alışkanlığı bırakması çok zordur. Fırında cips veya tortilla cips tüketimi kalori ve yağ bakımından diğer kızartılmış cipslere göre daha düşüktür ancak yine de içlerinde yüksek sodyum bulundurmaktadırlar ve bu yüzden gene de sağlıksızdırlar ancak normal cips tüketeceğinize onları tüketmeniz daha iyidir. Tuzsuz tam buğday krakerler ve patlamış mısırlar cipslere kıyasla çok daya kullanılabilir durumdadır. Veya daha da sağlıklı olmasını isterseniz pişmiş sebze cipsleri veya elma cipslerini kullanmanız, normal bir paket cipsin verdiği lezzeti vermese bile tercih edilebilir.

Özet

Sizlere bu makalede cipslerin zararları nelerdir başlığı altında cipslerin size verdiği ve verebilecekleri zararlardan bahsettik. Bir çok insanın severek tükettiği bu cipsler bize ne kadar zarar verebilir sorusunun cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz. Dikkat diyeyim, bu makaleyi okuduktan sonra belki bir daha asla ağzınıza cips sürmek istemeyebilirsiniz. Bu makaleyi yazarken kullandığımız bazı kaynaklar: NUS ve Paramo Snacks

Benim Düşüncelerim

Bana kalırsa cips, alkol veya sigara gibi sağlığınızı kötü etkileyecek alışkanlıkları bırakmak istiyorsanız bunu yavaş yavaş değil, bir anda bırakmanız daha kolay olacaktır. Tabi eğer bırakmak istemiyorsanız bu tamamen size kalmış bir olaydır, kimse sizi zorlayamaz. Ben kendi adıma konuşmam gerekirse çok fazla cips tüketen biriyimdir ve gerçekten bırakmak istediğim bir abur cubur değildir. Hatta size bu makaleyi yazmadan önce arkadaşlarımla 3-4 paket cips yiyip geldim. Bu yüzden yukarıda yazanları pek ciddiye alamayabilirsiniz ama sizin bedeniniz ve ileride bu bedeni siz kullanacaksınız. Şimdi yiyip zararı görmeseniz bile ileride bu yediğiniz veya içtiğiniz şeylerin zararını göreceksiniz. Cipslerin zararları makalemiz bu kadardır, iyi okulamalar!


Önerilen İçerikler

+30 Hangi Ülkenin Kodu – Telefon Kodları

TV Zararları – Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Programsız Kaliteli Intro Nasıl Yapılır ? – Ücretsiz

Discord Açıkken Oyun Neden Kasıyor – Sorunun Çözümü

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ? – Evde Yapılabilecekler

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

girişimci nedir

Girişimci Nedir ? – Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler

keten tohumu faydaları

Keten Tohumu Faydaları – Keten Tohumu Yağı