in ,

CS:GO Başlatma Seçenekleri (En İyi Ayarlar ve Komutlar) – 2021

Merhaba arkadaşlar bu makalede sizlere CS:GO başlatma seçenekleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizlere vereceğimiz başlatma kodlarından istediğinizi kullanabilirsiniz, ayrıca en iyi ayarlar başlığı altında her sistem için en iyi başlatma seçeneklerini bir araya getireceğiz ve sizlere sunacağız.

Öncelikle CS:GO başlatma seçenekleri nedir? Ve ne işe yarar? Bu iki sorunun cevabı oldukça basit, CS:GO başlatma seçenekleri oyun açılmadan önce etkinleştirilmesini istediğimiz kodlardır. Bu kodların birçoğu oyun içindeki konsola da yazılabilmektedir fakat bizim amacımız oyun başlamadan bunları aktif etmek olduğu için bunları başlatma seçenekleri kısmına yazarız. Aynı zamanda bu kodlar sayesinde daha yüksek FPS alabiliriz ve tabii ki daha kaliteli bir oyun ayarı yapmış oluruz.

 

CS:GO Başlatma Seçenekleri Nasıl Ayarlanır ?

CS:GO başlatma seçeneklerini nereye yazacağınızı bilmiyorsanız bu yolları izleyebilirsiniz. Öncelikle oyunu kapatın sonra Steam’i açın ardından Steam’de Kütüphane sekmesine gidin ve CS:GO’yu bulun. Daha sonra CS:GO’ya sağ tıklayın ve özellikler seçenğini seçin, zaten karşımıza çıkan ilk kısımda “Başlatma Seçeneklerini Ayarla” şeklinde bir buton olacak ona tıklayın. İşlem bu kadar basit aşağıdaki resimleri takip ederek de aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

CS:GO Başlatma Seçeneklerine Yazabileceğimiz Komutlar

-tickrate 128 : Oyun sunucularındaki tickrate değerinizi belirler fakat bu seçenek sadece botlarla oyuna girdiğinizde ya da kendi oyununuzda aktifleşecektir. Normal “mm” ve ölüm maçı gibi resmi CS:GO sunucuları 64 tickrate olduğu için bir işe yaramayacaktır. Faceit gibi başka platformlarda oyun oynuyorsanız yine bu kod bir işe yaramayacaktır bunu yazsanız da yazmasanızda sunucu Faceit sunucusu olduğu için tickrate 128 olacaktır.

+fps_max 0 : FPS sınırlamasını kaldırarak oyunu açtığınız zaman bilgisayarınızın alacağı en yüksek FPS değerlerine ulaşmasını sağlayacaktır.

-novid : Oyun açılırken karşımıza çıkan video animasyonunu (CS:GO yazılı olan) kapatacaktır ve hem FPS hem de zaman kazandıracaktır.

-nojoy : Oyundaki joystik desteğini kaldırarak bilgisayarınızın daha az RAM kullanmasını sağlayacaktır.

-high : İşlemcinizin CS:GO’ya yüksek öncelik vermesini sağlayacaktır fakat 8 çekirdekli bir işlemciniz yoksa yani kötü bir işlemciye sahipseniz bu kodu yazmanızı tavsiye etmiyoruz.

-w [width] -h [height] : Oyuna girmeden çözünürlük ayarları yapmak isterseniz bu kodu kullanabilirsiniz. (Örnek : -w 1920 -h 1080)

-fullscreen : Oyunun tam ekran modunda başlamasını sağlayacaktır.

-windowed : Oyunun pencereli ekran modunda başlamasını sağlayacaktır

-console : Oyun açıldığında konsolu açacaktır.

-noborder : Penceredeki sınırlandırmayı kaldıracaktır.

-disable_d3d9ex : DirectX 9’u devre dışı bırakacaktır birçok kişide FPS düşüşüne neden olduğu görülmüştür fakat deneyerek kendi bilgisayarınızda test edebilirsiniz.

-refresh 144 : Eğer 144Hz bir monitörünüz varsa bu kodu yazabilirsiniz.

-d3d9ex : DirectX 9’u aktifleştirecektir ve alt tab hızınızı yükseltecektir. (Not: eğer farklı çözünürlükler kullanıyorsanız işe yarar. CS:GO’yu ekran çözünürlüğünüzle aynı hızda kullanıyorsanız işe yaramaz tam tersi yavaşlatır.)

+exec autoexec.cfg : Oyun içindeki herhangi bir config doyasındaki ayarları oyuna uygulayarak oyunun başlatılmasını sağlayacaktır. Buradaki autoexec.cfg adını kendi cfg dosya adınız ile değiştirmeniz gerekmektedir.

-threads 12 : İşlemcinizin kaç tane çekirdeğini CS:GO için kullanmasını istiyorsanız 12 yerine o sayıyı yazmanız gerekmektedir. Benim önerim tüm çekirdekleri kullanmasıdır. Bu sayede FPS artışı yaşayabilirsiniz.

 

Çok Fazla Bilinmeyen Başlatma Seçenekleri

Yukarıda sizlere sunduğumuz başlatma komutları zaten birçok kişinin bildiği ve kullandığı komutlardı. Fakat bu kısımda sizlere sunduğumuz başlatma seçenekleri birçok kişinin bilmediği ve kullanmadığı komutlar olacak. CS:GO başlatma seçenekleri ile alakalı bu komutlar sayesinde çok daha yüksek FPS değerlerine ulaşabilirsiniz.

+mat_disable_fancy_blending 1 : Bu kod oyundaki dokuların işlenmesini kapatacaktır daha kötü bir görüntü alacak olsanız da FPS artışı sağlayabilecek bir kod.

+cl_forcepreload 1 : Modelleri ve map gibi bazı şeyleri oyun açılmadan yükleyecektir bu sayede FPS artışı sağlama ihtimali az da olsa var. Bu normalde bir konsol komutudur fakat başlatma seçeneği olarak da kullanılabilir

-limitvsconst : Bu kod shader detaylarının işlenmesini 256 ile sınırlayacaktır.

-forcenovsync : Bu kod aslında sadece 240Hz ya da 144Hz monitörü olanlar için sayılabilir -fresh 144 kodunun benzer bir versiyonudur. Dikey eşitleme senkronizasyonunu açmaya zorlayarak monitörünüzün Hz değeri ile oyundaki FPS değerini eşitleyecektir. Tavsiye edilen bir kod değildir.

+r_dynamic 0 : Bu kod size biraz olsun FPS artışı sağlayabilir fakat ışıklandırma detaylarını kapattığı için flash ve smoke gibi bazı bombaların oyundaki görünüşünü kötü yönde etkileyebilir.

+mat_queue_mode 2 : İşlemci çekirdeklerinin modunu değiştirerek size ekstra FPS sunabilir ya da tam tersi bir şekilde FPS düşüşü yaşayabilirsiniz bundan dolayı rekabetçi bir modda oynamadan önce test etmeniz iyi olacaktır. Bu komut da aslında bir konsol komutudur fakat birçok kişi başlatma seçeneği olarak da kullanmaktadır.

-r_emulate_g : Bazı oyuncular için FPS artışı yakalanabilir fakat kesin değil. Uyguladığı şey ise CS:GO’nun OpenGL’yi taklit etmesidir denilebilir. Net olmasada bu kodu bizlere bu açıklama ile sağlayan kaynak oyunun yapımcısı olan Valve’dir.

-softparticlesdefaultoff : Parçacıkların işleme kalitesini düşürerek oyun grafik ayarlarınızı etkiler bu sayede FPS artışı sağlayabilir.

-nopreload : Önbellekleme yüklemesini iptal edecektir ve haritalar karakterler gibi şeyleri siz tam gördüğünüz anda yükleyecektir bundan dolayı haritalar daha hızlı yüklenebilir fakat oyun içinde FPS düşüşü yaşayabilirsiniz. Eğer bir SSD ya da M2 SSD sahibiyseniz denemey değer bir komuttur her bilgisayarda farklı bir etkisi olacaktır.

-nohltv : Major ya da resmi bir turnuva olduğunda karşımıza çıkan Twitch yayınlarını artık bize göstermeyecektir.

+violence_hblood 0 : Bu seçenek oyundaki kanı kaldırır eğer rekabetçi oyun oynamıyorsanız yazabilirsiniz fakat önerdiğim bir komut değildir.

-language : Oyunu hangi dilde başlatmak isterseniz o dili buraya yazabilirsiniz bu sayede Steam’den dil değişikliği yapmanıza gerek kalmaz.

En İyi Başlatma Seçenekleri ve Hazır Ayarlar

Olması Gereken : Sizler için herkesin kullanabileceğini düşündüğüm ve kullanması gereken kodlar şu şekildedir:

-tickrate 128 +fps_max 0 -novid -nojoy

Odağımız FPS : Sadece FPS yükseltmeye odaklı kodları yazmak isterseniz bu kodları yazabilirsiniz:

+fps_max 0 -nojoy -high -fullscreen +mat_disable_fancy_blending 1 +cl_forcepreload 1 -limitvsconst -forcenovsync +r_dynamic 0

Daha Çok FPS : Bu kodların yanında FPS artışı için aşağıdaki kodları da kullanabilirsiniz fakat bu kodların etkisi bilgisayardan bilgisayara değişmektedir. İşte kodlar:

+mat_queue_mode 2 -disable_d3d9ex -r_emulate_g -softparticlesdefaultoff

 

Özet

Bu makalede sizlere CS:GO başlatma seçenekleri için belirli ayarlar sunduk sizler için 3 farklı kodların toplanmış halinide kopyalanabilir bir şekilde verdik. Aynı zamanda birçok websitenin vermediği başlatma kodlarını da sizlere açıklamaları ile beraber gösterdik. Hangisinin ne işe yaradığını öğrenmek isterseniz yukarı çıkmanız yeterli. En çok kullanılan ve genel birçok başlatma koduna yani başlatma seçeneğine bu makaleden ulaşabilirisiniz.

Benim Düşüncelerim

Bu makaleden sonra FPS artışı yaşayanlar için söylüyorum ne kadar artış yaşadığınızı yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Aynı zamanda CS:GO başlatma seçenekleri ve diğer ayarlar ile alakalı ekstra bilgi ve yardıma ihtiyacınız varsa Discord sunucmuza gelebilirsiniz. Umarım işinize yaramıştır ve aradığınız cevaba ulaşmışsınızdır.

Bu Makalenin Sorusu : Sizce listedeki en yararlı 3 komut hangileridir ?


Editörün Seçtikleri

CS:GO Konsol Komutları

CS:GO Tahmini FPS Değerleri Ve Sistem Gereksinimleri

Bilgisayar Hızlandırma FPS Arttırma

Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmanın 3 Farklı Yolu

 

CS:GO FPS Arttırma

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

1.2k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

spor dalları sport branches

Spor Dalları Nelerdir ve Açıklamaları – Bütün Sporlar

csgo-kan-silme-kodu-tek-tuşla-kanları-silme

CS:GO Kan Silme Kodu – (Tek Tuşla Kanları Silme)