CS:GO Crosshair Kodları – En İyi Crosshair Nasıl Ayarları ?

Merhaba, bu makalede sizlere CS:GO crosshair kodlarını göstereceğim, ve en iyi crosshair nasıl ayarlanır bundan bahsedeceğim. Makaleyi okuduktan sonra büyük ihtimalle birdaha crosshair (nişangah) değiştirmenize gerek kalmayacak.

CS:GO’da Crosshair ayarı yapabilmek için birkaç farklı yöntem var bunlardan birisi bu makalede vereceğimiz kodları kullanmak. Bir diğer yöntem atölye haritası indirerek haritadan ayarlamak. Bunların dışında başka bir yöntem daha var fakat bunu neredeyse kimse kullanmıyor, diğer yöntem ise oyun ayarlarından ayar yapmak. Crosshair ayarlarımızı bu 3 farklı yöntem ile değiştirebiliriz. Bana kalırsa en iyi yötem bir ölüm maçına girip ölüm maçında kodlar ile beraber ayar yapmak olacaktır. Bu sayede kendimize uygun olan crosshair’ı kolay bir şekilde bulabiliriz.

CS:GO Crosshair Kodları Ve Açıklamaları

Aşağıdaki kodlar sayesinde kendi cross ayarlarınızı konsolu açarak yapabilirsiniz. Eğer konsolu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Öncelikle her komutumuz zaten gördüğünüz gibi “cl_crosshair” şeklinde başlıyor bu yüzden bunu kopyalayarak sürekli aynı kısmı yazmaktan kurtulabilirsiniz. Şimdi crosshair’ı ayarlamaya geçebiliriz.

Corsshair Renk Ayarları

cl_crosshairalpha “255”

Crosshair’ın ne kadar saydam olacağını belirler bunu herkes 255 de kullanır. Çünkü en fazla 255 yapabilirsiniz eğer daha düşük olursa daha saydam bir crosshair olacağından dolayı kötü bir ayar olacaktır.


cl_crosshaircolor “5”

Bu crosshair renginizi belirler, bu komutu kullanırken 5 yerine 1 de yazabilirsiniz. (1 = yeşil, 2 = sarı, 3 = mavi, 4 = açık mavi) Eğer bu renkler dışında farklı bir renk seçmek isterseniz RGB komutlarını kullanabilirsiniz. Bunun için 255 üzerinden değerlendirilen 3 farklı RGB komutuna ihtiyacınız var buraya tıklayarak renk oluşturma sitesine gidebilirsiniz istediğiniz rengi palet üzerinden seçtikten sonra R, G ve B kısmında yazan rakamları aşağıdaki komutlarda eşleşen kısımlara yazın ben sizin için kırmızı rengini oluşturdum ve kırmızı için geçerli kodları buraya koydum.

rgb renk paleti csgo
Palet Üzerindeki Beyaz Yuvarlağı İstediğiniz Yere Sürükleyin Sağ Kısımdaki Renk Paletinden De İstediğiniz Yere Tıklayabilirsiniz

cl_crosshaircolor_r “255”;
cl_crosshaircolor_b “16”;
cl_crosshaircolor_b “16”;

Crosshair Görünüşü Ayarlama

Bu sekme altında sizlere verdiğimiz csgo crosshair kodları ile beraber crosshairın görünüşü değiştirebilirsiniz. Ve kendinize uygun crosshair şeklini buradaki kodlar sayesinde ayarlayabilirsiniz.

cl_crosshairdot “X”

Bu komut sayesinde crosshairın ortasına bir nokta ekleyebiliyoruz bunu ortası fazla açık crosshair kullanıyorsanız bu komutu da kullanabilirsiniz bu sayede kafaya nişan almanız yakın mesafede kolaylaşacaktır. X yerine 1 yazarsanız bu nokta aktif olur 0 yazarsanız noktayı kapatmış olursunuz.


cl_crosshairgap “-3”

Bu crosshairın ortasının ne kadar boş olacağını ayarlar genelde -2 ile 2 arasında kullanılan bir seçenektir, kendinize uygun şekli bulmak için denemeniz gerekiyor.


cl_crosshairsize “3”

Bu kod da crosshairın boyutunu değiştiriyor bu komutu genelde 1-4 arasında kullanırlar fakat yeni başladıysanız ya da oyunda çok iyi değilseniz küçük bir size kullanmanızı önermiyorum çünkü küçük size küçük crosshair demektir ve küçük crosshair ile oynamak daha zordur bundan dolayı bunu 2-3 civarında kullanabilirsiniz.


cl_crosshairusealpha “1”

Bu kod sayesinde daha önce yukarıda belirttiğimiz Alpha ayarının kullanılmasını aktifleştirmiş olacaksınız. Eğer bunu kapatırsanız büyük ihtimalle crosshairınız direkt olarak 255 değerinde olacaktır. 1 Yazarsanız aktif 0 yazarsanız devre dışı olacaktır.


cl_crosshairthickness “1”

Bu da crosshairın kalınlığını belirleyen ayardır eğer kalın bir crosshair kullanmak isterseniz bunu yükseltebilirsiniz. Ortalama ayarlar genelde 0.5 ile 1 arasında gidip gelir.


cl_fixedcrosshairgap “-7”

Yine bir boşluk ayarı bu ayar ile beraber varsayılan haldeki crosshair açıklığınızı ayarlayabilirsiniz. Ne kadar yüksek yaparsanız içi o kadar açılacaktır, ortalama ayarlar 0 arasında olabilir örneğin 1-2 ya da negatif değerler de kullanabilirsiniz -1 veya -2 gibi.


cl_crosshair_outlinethickness “1”

Bunu eğer crosshairınızda drawoutline ayarı açıksa kullanabilirsiniz. Bu ayar crosshairın etrafındaki çizginin kalınlığını belirleyecektir ne kadar yüksekse o kadar kalın olacaktır hem pozitif hemd e negatif değerler kullanabilirsiniz.


cl_crosshair_drawoutline “0”

Bu konsol kodu sayesinde crosshairi çizgileyen bir dış hat kullanabilirsiniz rengi siyah olan bu hat crosshairı görmenizi kolaylaştıracaktır. 1 Yaptığınızda aktfileşecektir eğer 0 yaparsanız devre dışı olacaktır.

Crosshair Stilleri

cl_crosshairstyle “4”

Crosshair stili oyuncudan oyuncuya değişen bir ayardır genellikle birçok prosofyonel oyuncu bu kodu 4 yaparken diğer büyük bir kısmı ise 5 yapacaktır. 4 Yaptığını zaman crosshair siz ateş etmeye başlayınca sabit kalacak ve hiçbir tepki vermeyecektir. Fakat 5 yaptığınız zaman crosshairınız silahın sekmesine duyarlı bir hale gelecektir. Koştuğunuz zaman yürüdüğünüz zaman ve ateş ettiğiniz aman içi açılmaya başlayacaktır ve size silahın sekip sekmeyeceğini göstermiş olacaktır. Ben bu ayarı 4 de kullanıyorum eğer birine alıştıysanız ayarınızı değiştirmenizi önermem ama eğer yeni başladıysanız 5’i bir deneyin hoşunuza gitmezse 4 ile devam edebilirsiniz.

 

Atölye Haritası İndirme Yöntemi

Bu linkten crosshair ayarlama haritasına giderek kendi crosshairınızı oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken atolye haritasına giriş yapmak ve crosshairınızı ayarlamak. Aynı zamanda harita içinde profosyonel oyuncuların corsshairları da bulunmakta profosyonel oyuncuların crosshairlarını da bu harita sayesinde kullanabilirisniz.

Oyun Ayarlarından Crosshair Ayarı Nasıl Yapılır

Ayarlar sekmesinde oyun ayarları kısmına geliyoruz ve nişangah sekmesini seçiyoruz en alt kısımda bulunan bu sekmeden crosshairın önizlemsini görecek şekilde yeni ayarlarımızı yapabiliriz. Çok basit bir yöntem yeni gelen güncellemeler sayesinde bu kısmı kullanan oyuncu sayısı yükseldi eskiden berbat bir görünüşe sahip olan bu kısım son csgo güncellemeleri sayesinde geliştirildi.

csgo nişangah ayarı
Oyun İçinden Ayarlama

En İyi Crosshair Hangisidir ?

Aslında en iyi crosshair ayarları diye bir şey yok arkadaşlar crosshair kişisel bir ayardır ve herkes kendi ayarını yapar başka bir oyuncunun crosshairını beğenebilirsiniz onu kullanabilirsiniz. Ama bu onun crosshairını kullandığınız zaman onun gibi oynayacağınız anlamına gelmez. CS:GO’da crosshairlar ile alakalı bilindik bir kaç şey vardır, küçük crosshair zordur yeni başlayanlara ya da rütbesi düşük olanlara tavsiye edilmez.

Çok büyük gap kullanmak kötüdür tam ortasını görmeniz zorlaşır alpha değeri 255 de kullanılır renkler ayırt edici olmalıdır. Gibi basit temel şeyler dışında herkes için geçerli bir ayar yoktur kendi ayarınızı kendiniz bulmalısınız ve hiçbir zaman değiştirmemelisiniz crosshair sensivity gibidir değiştirilmemesi gerekir. Bundan dolayı bu ayarı değiştirmenizi önermem.

 

Özet

Bu makalede sizlere csgo crosshair kodlarını gösterdik ve hangi kodun ne işe yaradığını anlattık ve crosshair ayarlayabilmeniz için sizlere 3 farklı yöntem gösterdik. Bu yöntemlerden herhangi birisi ile istediğiniz crosshair ayarını kolayca yapabilirsiniz. Son olarak da en iyi crosshairlar hakkında bahsettik.

 

Benim Düşüncelerim

CS:GO Crosshair Kodları ve en iyi crosshair hakkında yazmış olduğumuz bu makalede sizlere crosshair kodlarının ne işe yaradığını gösterdik ve corsshair ayarlarınzı yapabilmeniz için 3 farklı yöntem gösterdik. Bu yöntemlerden istediğinizi kullanarak kendinize uygun olan crosshair ayarını bulabilirsiniz. Umarım aradığınız kodları bulmuşsunuzdur.

Makalenin Sorusu : CS:GO crosshair kodları ile alakalı sevmediğiniz özellikler neler ? Veya olması gereken ama olmayan özellikler.


Editörün Seçtikleri

CS:GO Konsol Komutları

CS:GO Sistem Gereksinimleri

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

CS:GO Başlatma Seçenekleri

Öncekini Oku

YouTube’da 4000 Saat Nasıl Yapılır – 2020

Sonrakini Oku

FPS Nedir ? – Ne İşe Yarar & FPS Kaç Olmalı

4 yorum

 • Helpful information. Lucky me I found your website by accident, and I
  am stunned why this twist of fate didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 • Very rapidly this web page will be famous amid all blogging people,
  due to it’s pleasant posts

 • Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be ok. I’m absolutely enjoying your blog
  and look forward to new posts.

 • Article writing is also a excitement, if you know after that you can write if not it is complex
  to write. adreamoftrains hosting services

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir