in , ,

CS:GO Rütbeler & Nasıl Kolay Rank Atlanır

CS:GO da rütbeler ve rank atlama sistemi, bugünki konumuz bu CS:GO da nasıl rank atlarız ve CS:GO daki rütbeler. Öncelikle sizlere ufak bir şeyden bahsetmek istiyorum CS:GO rütbe atlama sistemi her yıl değişmektedir yani eğer buraya birkaç yıl sonra geldiyseniz bazı bilgiler değişikliğe uğramış olabilir.

CS:GO Rütbe sistemi ve kolay rank atlama, birçok oyuncu rekabetçi modda onlarca oyun kazanmasına rağmen rütbe atlayamadığını söylüyor. Oldukça canımızı sıkan bir durum olsada kolay rank atlamak için yapılacak çok şey var. Güven faktöründen rütbe geçiş zorluğuna kadar birçok detayı bu makalede sizlere sunacağız. CS:GO da toplam 18 rütbe mevcut ve toplam 3 farklı grup var. Bu gruplar silverlar, nova ve keleşler ardından gelen rütbeler içinde siz bir isim bulabilirsiniz.

 

CS:GO Rütbeler & Rütbe Grupları

CS:GO da bulunan tüm ranklara yani rütbelere göz atmakla beraber işe başlayabiliriz. 3 Farklı renkte grup var bunu zaten söylemiştik bunları kendinize göre isimlendirebilirsiniz. Ve dediğimiz gibi 18 tane rütbe var. Oyunda yeniyseniz 10 tane rekabetçi maç ardından sizi bir rütbeye yerleştirecektir, ve bazı rekabetçi maçlardan sonra performansınızı değerlendirip sizi beklemey alacaktır ve karşınıza size göre oyuncular koyacaktır. Her neyse çok uzatmadan rütbelere geçelim.

cs:go rütbeler

 • Gümüş I – Silver 1
 • Gümüş II – Silver 2
 • Gümüş III – Silver 3
 • Gümüş IV – Silver 4
 • Seçkin Gümüş – Silver 5
 • Usta Seçkin Gümüş – Silver 6
 • Altın Nova I – Nova 1
 • Altın Nova II – Nova 2
 • Altın Nova III – Nova 3
 • Usta Altın Nova – Nova 4
 • Usta Muhafız I – MG
 • Usta Muhafız II – MG2
 • Usta Seçkin Muhafız – MGE
 • Güzide Usta Muhafız – DMG
 • Efsanevi Kartal – LE
 • Usta Efsanevi Kartal – LEM
 • Birinci Sınıf Yüce Usta – Supreme
 • Dünyaca Seçkin – Global 

CS:GO daki rütbeler ve oyuncuların kullandıkları kısatlmaları yukarıda gördüğünüz gibi.

 

Rütbe Atlama Sistemi Nasıl Çalışır ?

CS:GO da rütbe atlama sistemi biraz farklı hesbınızın birçok verisi rütbe atlamanızı kolaylaştırabilir birçok verisi ise zorlaştırabilir. Gelin size bu verilerden bahsedelim ve bunlara detaylı bir şekilde göz atalım. Seçkin hesaplar, Övgü faktörü, Güven faktörü, Bildiri (Report), Oyun performansınız, Oynadığınız haritalar, O yıl içindeki rütbe geçiş zorluğu. İşte bu faktörler hesabınızın hem kolay rütbe atlamasına hem de zor rütbe atlamasına sebep olabilir. Eğer neden diye soracak olursanız. CS:GO da rekabetçi oyun oynarken oyun sizin birçok verinizi ele alarak sizi değerlendirir.

Oyun performansınızı TAB tuşunu kullanarak görebilirsiniz. Önemli olan sadece kaç tane adam öldürdüğünüz değildir. Kaç kişiyi kör ettiğiniz kafa atışı oranınız ve bunun gibi diğer detaylar sizin oyun performansınıza etki eder. E-spor müsabakalarında da oyuncuların rating oranları bunun gibi birçok detaya bakılarak belirlenir. Herneyse şimdi rütbe atlamamızı etkileyen bu faktörlere birde yakından bakalım.

Aslında yukarıda bahsettiğimiz faktörleri nasıl kolay rütbe atlayacağız sorusuna yanıt olarak yazdık ve diğer alt başlıkta bunlara detaylıca değineceğiz. Burada sistemin nasıl oldğuna ve değiştiremeyeceğimiz yıl içindeki rütbe geçiş zoruluğunun ne oldğuna bakacağız. Rütbe geçiş zorluğunun mantığı şudur.

Örneğin siz Nova 1’siniz ve kolay bir şekilde Nova 2 oldunuz ama kolayca Nova 3 olamadınız. Biraz daha detaylı anlatacak olursak 4 defa ard arda maç kazanarak Nova 1 den Nova 2 rütbesine yükseldiniz. Fakat 4 tane daha maç kazanarak Nova 3 olamadınız işte buna zorluk artışı denir. Bu rütbe yükseldikçe zorluk artar şeklinde ilerlemez aşağıya iki farklı örnek tablo bırakacağım ve sizden tabloları ve yüzdelikleri incelemenizi istiyorum.

Şimdi yukarıdaki resim aslında herşeyi bize anlatıyor size birkaç örnek vererek anlatacağım ama anlatmadan önce bu yüzdelikler ne demek ondan bahsedeyim. Oyundaki oyuncuların şuanda sadece %8.81’i Nova 2 rütbesine sahipmiş. %8.52’si ise Nova 1 rütbesine sahip. Şimdi örneğimize gelelim diyelim ki siz Nova 1 rütbesine sahipsiniz emin olun 4-5 maç ard arda kazandığınızda kolayca Nova 2 olabilirsiniz. Bir diğer örnek diyelim ki siz LE rütbesine sahipsiniz yine 5-6 maç ard arda güzel bir performans ile kazanarak LEM rütbesine çıkabilirsiniz.

Ama LEM rütbesinden Supreme rütbesine o kadar kolay atlayamazsınız çünkü oyundaki Supreme kişi sayısı LEM kişi sayısından daha az yani daha değerli bir rank daha iyilerin olduğu bir rank. İşte sistemin çalışma özeti bu kısaca Nova 3 ve sonrası kolay kolay rütbe atlayamaz. Gelelim rütbe düşme kısmına burada da anlattıklarımın tam tersi oluyor. Nova 2 rütbesinden Nova 1 rütbesine çok kolay düşmeyebilirsiniz ama Supreme rütbesinden LEM rütbesine çok kolay düşebilirsiniz. En Son Verileri Buradan Alın !

 

Nasıl Kolay Rank Atlanır

Yukarıda bahsettiğimiz bazı faktörlerden burada detaylıca bahsettik. CS:GO da kolay rütbe atlamanıza engel olabilecek faktörlerin hangisini olduğunu bulmak artık size kalmış. Unutmayın CS:GO nankör bir oyundur 1 hafta oynamadığınız zaman Global bile olsanız keleşlere maç kaybedebilirsiniz. Bundan dolayı antreman yapmayı asla unutmayın. Antreman yapmayı ihmal ettiğiniz zaman oyun performansınızda düşüş olacaktır. Gerekirse uzun aralardan sonra rekabetçi maçlara gimeyin ve birkaç gün (1-3 gün) ısının sadece ölüm maçı oynayın antreman haritalarında reflekslerinizi eski haline getirin. Bu sizin için daha iyi olacaktır.

 

Seçkin Hesaplar

Eğer hesabınız bedava sürüm ise ve daha 21 seviyeye ulaşamadıysanız rütbe atlamanız biraz zor olabilir seçkin hesapların daha kolay rütbe atladığı kanıtlanmış bir şeydir. Aynı zamanda seçkin olmayan hesaplar ile oyuna girdiğinizde karşınıza hilecilerin gelme oranıda yükselecektir. Kısaca seçkin hesap almanızı ya da bir an önce 21. seviyeye ulaşmanızı tavsiye ediyorum. Hızlı seviye atlamak isterseniz 1 gün oyunu oynayıp diğer gün oynamayabilirsiniz, bu sayede 1 gün aradan sonra seviye bonusunuz olacak ve daha kolay seviyeniz yükselecek. Ya da ölüm maçlarına katılabailirsiniz kısaca rekabetçi dışında diğer modlarda da oynayabilirsiniz. Ama en hızlı seviye atlayacağınız mod basit eğlence modudur.

Övgü Faktörü

Oyun içinde güzel oynayan takımı güzel yöneten ya da arkadaşça size yaklaşan kişilere övgü gönderebiliyorsunuz günde en fazla 3 kişiye övgü gönderebilirsiniz. Bundan dolayı herkese övgü gönderemeyeceğinizi unutmayın. Övgü sayınız yüksek olursa ve sürekli sizi birileri överse oyun bunu sizin iyi bir oyuncu olduğunuz yönünde algılayacaktır. Bu sayede rekabetçi maçlardan sonra rütbe yükselme oranınız artacaktır. Aynı zamanda sizde başkalarını övebilirsiniz. Bu yüzden oyun içinde takımla kavga etmemeye çalışın ve örnek bir oyuncu olun benim gibi ya da başkaları gibi takımın ailevi değerleri hakkında kötü sözler söylemeyin. Aynı zamanda sohbet kısmına yazacağınız kötü sözleri de oyun değerlendirecektir en iyisi konsolu açarak karşı takımı susturmak ve dikkatimizi dağıtmasına izin vermemek olacaktır.

Bildiri (Report)

Bu faktörümüz ise övgünün tam tersidir eğer bir oyuncu oyunda kötü davranışlar sergiliyorsa ya da hile kullanıyorsa onu bildirebilirsiniz. Aynı şekilde karşı takımda sizi bildirebilir eğer saçma bir hile kullanıyorsanız büyük ihtimal ile 24 saat içinde tüm sunuculardan kalıcı olarak yasaklanacaksınız demektir. Bildiri tuşunu gereksiz kullanmayın önünüze gelen herkesi bildirmeyin bu hesabınıza olumsuz yansayacaktır. Aynı şekilde karşı takımın ya da kendi takımınızın da sizi bildirmesini istemiyorsanız onlarla iyi geçinin çünkü eğer bildirilirseniz bu tekrar hesabınıza olumsuz etkileyecektir.

Oyun Performansınız

CS:GO oyun performansınıza çok önem verir CS:GO bir takım oyunudur ve en çok adam vuran oyunu kazanmaz takım kazanır. Bundan dolayı takımca oynamaya çalışın evet tabii ki adam öldürün fazla kill almaya çalışın fakat sadece buna odaklanmayın. Bombalardan flash bombasını kullanarak düşmanları kör etmeniz oyun performansınıza yansır. Ve olumlu sonuç alırsınız sadece kendi takımınızda değil oyun içindeki tüm oyunlar içinde en yüksek performansı siz gösterirseniz daha kolay rütbe atlayacaksınız demektir. Yani hem adam öldürün hem de takımınızla beraber oynayın ve karşı tarafla rekabet içinde olun. Takımda birinci olmak için fazla ileri gidip sebepsiz yere ölmeyin bu size birkaç kill getirebilir ama o roundu kaybedebilirsiniz.

Oynadığınız Haritalar

Farklı haritalarda oynamaya çalışın her haritada oynamış olmanız hesabınızın verilerine olumlu etki bırakır. Size her zaman farklı haritalarda oynayın demiyorum mesela bir gün Mirage bir gün Dust II bir gün Nuke başka bir gün Train haritasında oynayabilirsiniz. Bu sayede daha kolay rütbe atlarsınız çünkü sürekli olarak aynı haritada oynamak zor rank atlamanıza sebep olacaktır. Bundan dolayı farklı haritalarda oynamaya çalışın. Benim gibi 3-4 farklı harita arasında oynayabilirsiniz. Örnek olarak ben Mirage, Dust II, Inferno, Train haritalarını seviyorum ve bu haritalarda oynuyorum. Ha bu arada şunu asla unutmayın bir haritayı bilmeden o harita üzerinde maça gimeyin. Atölyeden haritayı indirin ve haritayı öğrenin, yoksa oyun içinde çok fazla problem yaşarsınız takımınıza info verirken yerleri bilmemeniz size maçı kaybettirebilir.

Güven Faktörü

Güven faktörü rank atlamanıza direkt olarak etki etmese bile rank atlamanıza mani olabilecek bir sebeptir. Çünkü düşük güven faktörüne sahip olduğunuz zaman karşınıza sizin gibi düşük güven faktörüne sahip olan oyuncular gelir bundan dolayı karşınıza hile olma ihtimali yüksek olan oyuncular gelebilir. Bundan dolayı güven faktörünüzü yükseltmek ve her zaman yüksek tutmak rank atlamanıza yardımcı olmasa bile rank düşmenizi engelleyebilir. CS:GO Güven Faktörü ile alakalı daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

 

ÖNEMLİ NOT : Eğer bir maçta karşınıza hile geldiyse ve o maçı kaybettiyseniz ya da kazandıysanız ardından tekrar bir maç oynamayın. Hile kullanan oyuncuyu kontrol edin eğer oyuncu yasaklanırsa rekabetçi modunda bir maç oynayın bu sayede çok daha kolay rütbe atlayacaksınızdır. Bu son zamanlarda keşfedilmiş bir detay denemesi ücretsiz isterseniz test edebilirsiniz.

Oyunu Oynayan İnsanların Düşünceleri

 • Unlost : Twitch üzerinde her yayında bıçak çıkarmasıyla tanıdığımız Unlost’un CS:GO rütbe atlama sistemi ile alakalı düşüncelerini merak ediyorsanız sizlere kısaca özetleyebiliriz. Unlost’da yukarıda anlattığımız sistemin (grafiksel tablonun olduğu kısım) aynısını zaten yıllar önce yayınında anlatmıştı. Yani söylenilen şeyleri yayınında 3-5 dakikada kısaca özetlemişti. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.
 • Hellian : Hellian’ın rank atlama sistemi ile alakalı daha önce hazırlamış olduğu videoyu daha önce hiç gördünüz mü bilemeyiz. Hellian’da daha çok oyun içerisindeki performans ve bizim ikinci kısımda anlatmış olduğumuz şeylerden bahsetmiş. Yani genel olarak oyun içerisinde yaptığınız hatalardan onunda videosuna göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
 • Oyuncular : Yabancı veya yerli YouTube kanallarının ve oyuncuların kendileri içerisinde düşündükleri algoritmalarda sık sık söz verilen diğer detaylar ise tahmin etmesi zor olmayan diğer şeyler. Bunları saymak gerekirse; üst üste maçlar kazanmak, takım ile beraber oynamak (daha kolay kazanmak için), farklı haritalar oynamak, 16-0 kazanmak, oyun içerisinde fazla kill almak, oyunu birinci bitirmek veya çok EDO “MVP” kazanmak.

 

Özet

Bu makalede sizlere CS:GO’da nasıl rank atlanır ve CS:GO’da bulunan rütbeler hangileridir bunları gösterdik. Sunduğumuz taktikler ile beraber rank atlamanızı kolaylaştırabilir ve rütbe/rank atlama sistemini daha iyi tanıyabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

CS:GO da rütbeler hakkında oldukça detaylı bir içerik oluşturmaya çalıştık hem rütbeleri anlatıp hem rütbe atlama sisteminin nasıl çalıştığı aynı zamanda nasıl kolay rank atlayacağınızdan bashetmiş olduk. Ben yazarken eğlendim ve canım sıkılmadı umarım sizde okurken sıkılmamışsınızdır. Makalede eksik ya da yanlış olduğu düşündüğünüz şeyleri yorumlar kısmında bize bildirmeyi unutmayın. Aynı zamanda CS:GO ile alakalı diğer içeriklere de göz atabilirsiniz. Onlarında hem oyun performansınıza hem de oyun bilginize katkısını olacağını düşünüyorum. Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz başka bir içerik de makalede görüşmek üzere hoşçakalın güle güle. 🙂


Sevebileceğiniz Alakalı İçerikler

CS:GO Konsol Komutları

CS:GO Sistem Gereksinimleri Ve Tahmini FPS Değerleri

Bilgisayar Hızlandırm FPS Arttırma

Arka Planda Çalışan Gereksiz Programları Kapatmanın 3 Farklı Yolu

CS:GO Güven Faktörü Nasıl Yükseltilir ?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

9.2k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

streamlabs obs ayarları 2020

Streamlabs OBS Ayarları – Nasıl Yapılır 2021

cs-go-sistem-gereksinimleri

CS:GO Sistem Gereksinimleri (Tahmini FPS Değerleri) – 2021