in ,

Digital Vibrance Nasıl Açılır – Renk Canlandırması

Digital vibrance nasıl açılır, bu konu aslında birçoğumuzun son zamanlarda merak ettiği ve aslında bazılarımızın nasıl açıldığını bilmediği bir ayar bu ayarın ne olduğunu soracak olursanız bir ekran kartı ayarı. Aynı zamanda bu digital vibrance ayarı sayesinde daha canlı renkler ile oyun oynayabilirsiniz.

Peki digital vibrance nasıl açılır, digital vibrance açmanın yolu çok kolaydır fakat ondan önce şunu belirtmem gerekiyor digital vibrance laptoplarda Nvidia tarafından kullanılamaz. Yani eğer bir laptop bilgisayarınız varsa ve ekran kartı Nvidia ise malesef bu ayarı laptopunuzda etkinleştiremezsiniz. Gelelim masaüstü cihazlarda nasıl açtığımıza ilk yapmamız gereken Nvidia denetim masasına girmek olacak.

 • Digital Vibrance Nasıl Açılır – Nvidia

 • Digital Vibrance FPS Düşürür Mü ?

 • Laptopda Digital Vibrance Nasıl Açılır

 • Digital Vibrance Göz Bozar Mı ?

 • Digital Vibrance Nedir ?

Digital Vibrance Nasıl Açılır – Nvidia

Nvidia denetim masasına geçiş yaptığınızı varsayıyorum ve yukarıdan kalan parçaya devam ediyorum, evet denetim masasına giriş yaptıktan sonra ayarımızı etkinleştirmek için “Ekran” sekmesinin altında bulunan“Masaüstü renk ayarlarını ayarlama” seçeneğine tıklıyorum. Ayarımız burada hemen aşağıdaki “Digital Vibrance” başlığının altındaki bardan ayarımızı kullanabiliriz.

Aslında bu açıp kapatılan birşey değildir 50 de olduğu zaman denge demek yani herhangi bir renk ayarı ile oynanmamış hali demek oluyor. Eğer düşürürseniz renkler soğuyacak ve buzumsu bir renk olacak. Ama eğer istediğiniz ayar canlı renklerse benim önerdiğim 70-85 arasındaki değerler çok fazla yaparsanız gözünüzü yorabilir ben genelde 80 de kullanıyorum. Ama sadece oyun oynarken açıyorum ve sonrasında kapatıyorum. Digital Vibrance sayesinde rekabetçi oyunlar oynarken karşı takımdaki düşmanı daha rahat görebilirsiniz. Aynı 120Hz ekranınız varmış gibi daha hızlı tepki verebilirsiniz. Bu sayede rütbenizi geliştirebilirsiniz. Her neyse olayın diğer detaylarına geçmeden önce son bir hatırlatma eğer ekran kartınızda bu ayarların olduğu kısım yok ise ya laptop kullanıyorsunuz demektir yada sürücünüz (driver) güncel olmayabilir.

Digital Vibrance FPS Düşürür Mü ?

Bu aslında biraz mantıksız bir soru cevaba geçmeden önce direkt olarak mantığını anlatayım. Digital Vibrance dediğimiz şey bir ekran kartı ayarı ve direkt olarak bize ekran kartımızın monitöre gönderdiği bilgileri değiştirmesini sağlayan bir ayar. Kaldı ki renk ayarlarımızı monitörümüzden bile yapabiliriz. Kısaca cevabı vermek gerekirse “Hayır” Aynı zamanda ekran kartınızın denetim masasından yapacağınız bildiğim kadarı ile ve tahmin ettiğim kadarı ile hiçbir ayar performans kaybı fps düşüşü yaşamanıza neden olmaz. Çünkü bu ayarlar işlemci yada bilgisayarın bir biriminden beslenmezler kısaca bir örnek vermek gerekirse ekran kartınızın eğer ışığı varsa bu ışığı açıp kapatmak gibi bir şey. En basit cevabıda dediğim gibi Hayır fps düşüşü yaşatmaz yaşatmaması gerekiyor eğer yaşıyorsanız sorun ekran kartınız yada güç kaynağınız ile alakalı olabilir.

digital vibrance laptop

Laptopda Digital Vibrance Nasıl Açılır

Laptoplarda digital vibrance harici ekran kartınızın denetim masasından açılmaz yani Amd de olsa Nvidia da olsa denetim masasından bu ayarı açamazsınız kaldı ki aynı ayar laptoplarda isteseniz de istemesenizde yoktur çünkü sizin ekranınızın görüntüsünü veren ekran kartı Nvidia ekran kartı olmayacaktır yada Amd size masaüstü görüntüsünü veren kart intel hd graphics olduğundan dolayı intel hd graphics ayarlarından oynama yapmamız gerekir bunun içinde hem yazıyı okumaya devam edebilir hem de bu videoyu izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu ayarı açmanın intelde iki farklı yolu mevcut ikiside aynı etkiyi yapmıyor fakat digital vibrance gibi kullanabilirsiniz.

Digital Vibrance Açma Yöntemi 1

 • Öncelikle intel denetim masasını açıyoruz sonrasında “Ekran” kısmına tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkacak sekmelerden seçeceğimiz sekme “Renk Ayarları” olacak.
 • Sonra bu sekmede “Gelişmiş” kısmına geliyoruz.
 • Ve gelişmiş kısmından açmamız gereken seçenek “YCbCr” bu seçeneği açtığınızda zaten bir parlama olduğunu fark edeceksiniz.

Digital Vibrance Açma Yöntemi 2

 • Bu ilk yöntemdi ve bu ayar her ekranda monitörde olmayabiliyor. Gelelim tüm monitörlerde olan ayara ikinci kısıma.
 • Bu sefer yine “Gelişmiş” sekmesindeyiz fakat bu sefer sizin göreceğiniz şey “YCbCr” olmayacak.
 • “Doygunluk” olacak bu ayarı aynı digital vibrance de olduğu gibi açarsanız daha sıcak canlı bir görüntü elde edersiniz kısarsanız daha soğuk bir görüntü elde edeceksiniz.
 • Benim önerdiğim ayar eğer varsa “Doygunluk” çünkü asıl digital vibrance görevi gören ayar o diyebiliriz.

Digital Vibrance Göz Bozar Mı ?

Bu sorunun aslında basit bir cevabı var. Hayır gözünüzü bozmaz ama yorabilir. Çünkü normalden daha parlak ve alışılmışın dışında bir renk değerlerini gözünüz uzun süre boyunca izlerse gözünüz bozulabilir. Bu nedenle sadece oyundayken yada açmanız gerektiğinde açarsanız daha iyi bir performans alabilirsiniz. Şahsen ben CS:GO oynarken sadece rekbetçi maçlarda ilk round başladığında açıyorum. Maç bitincede kapatıyorum zaten ayarı 100 yaptığımızda gözlerimiz otomatik olarak yorulmaya başlıyor bundan dolayı ister istemez kapatmak istiyorsunuz. Benim size önerim sürekli açık bırakmamanız. Ben doktor değilim net bir cevap veremem daha detaylı araştırmalar yapmanızı da öneriyorum fakat bence her zaman açık tutmayın. Ve tabii ki 85 değerinin üstüne çok fazla çıkmayın.

Digital Vibrance Nedir ?

Digital vibrance nedir sorusuna kısaca yanıt verecek olursak sizlere şu şekilde anlatabiliriz. Renklerimizi canlandıran ve monitördeki görüntüyü çok daha canlı ve yüksek renk tonları ile bize yansıtmayı sağlayan bir ayardır. Genelde CS:GO PUBG gibi oyunlarda kullanılsada video editlerken de digital vibrance ayarını kullanabilirsiniz. İşte digital vibrance kısaca budur. Ayrıca digital vibrance nasıl açılır bununda ayarlarını nasıl açıldığını makalemiz üzerinden görebilirsiniz.

 

Özet

Bu makalemizde digital vibrance nedir ve digital vibrance nasıl açılır bundan bahsettik bu sayede sizde laptop veya masaüstü bilgisayarlarınızda renkleri dolgunlaştırmak ve oyun görüntülerinizi daha güzel hale getirmek için digital vibrance’i açabilirsiniz. Sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Digital vibrance nasıl açılır bu soru aslında birçok kişinin kafasında soru oluşturmaya başlamıştı çünkü bazıları nasıl yapacağını bilmiyordu. Bazıları laptopda bulamadığını zannediyordu ki öyle bir ayar yoktu. Bunun gibi sebeplerden dolayı ihtiyaç duyulan bir konuyu alt başlıklar dahilinde göz bozar mı fps düşürür mü gibi başlıklar altında inceledik. Ve sizlere sunduk umarım beğenmişsinizdir yorumlarınızı bekliyoruz.


Önerilen İçerikler

Arka Planda Çalışan Programları Kapatma

Streamlabs OBS Yayın Ayarları Nasıl Yapılır

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

3.2k Puan
Upvote Downvote

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

dünya düz müdür

Dünya Düz Mü ? Yuvarlak Mı ? – İddiaları İle Birlikte

uzaktan bilgisayar kontrol etme programı

Uzaktan Bilgisayar Kontrol Etme Programı – Teamviewer İndir