Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi Dil Öğrenme Uygulaması

Bugün sizler için dil öğrenme uygulamaları adlı bir yazı yazmaya karar verdik. Yakın geçmişte dil öğrenmek isteyen bir kimse, en kötüsünden Youtube’da dünya kadar zaman harcayıp o dilin özelliklerini öğrenmek için kafa patlatması gerekirdi. Ama son zamanlarda dil öğrenme uygulamaları hayatımızın içine iyice yerleşti. Size bu yazımızda bu uygulamaların adlarını, özelliklerini, kullanıcı yorumlarını ve olumlu olumsuz yönlerini ele alacağız. İyi okumalar 🙂

Bugün bizim sizler için seçtiğimiz 5 tane en popüler dil öğrenme uygulaması önereceğiz. Bu uygulamalar bazıları tamamen ücretsiz olup sadece uygulama içi premimum paket satın almanız dahilinde para ödeyeceksiniz. Diğerleri ise deneme sürümünü kullandıktan sonra para ödemek zorunda kalacaksınız. Bu dil öğrenme uygulamaları öğrenmek istediğiniz dilde bir üst seviyeye çıkarabileceği gibi üstellik size nasıl dil öğrenilir ve dil öğrenme manteritesini kazanma babında sizlere çok yardımcı olacağını düşünüyorum. 

 

En İyi Dil Öğrenme Uygulamaları

Babbel

Dil Öğrenme Uygulamaları
Babbel

Babbele kayıt olup, Babbel, ilk dersi ücretsiz olarak deneyebileceğiniz abonelik tabanlı dil öğrenme uygulamarı arasında yer alıyor. Bu demek oluyor ki para yatırmadan deneme sürümünde bile, 14 farklı dilden birini size profesyonel bir şekilde sunar. Babbel, önceden kaydedilmiş içeriklerle eğitim vermektedir ve canlı etkileşim imkanı yoktur. Babbel sınıf sistemi ile eğitim vermektedir. Her sınıf, resimler yardımıyla kelime dağarcığının adım adım geliştirilmesini amaçlar. Daha sonra kelimeler, konuşma becerilerini hızlı bir şekilde geliştirmeye yardımcı olmak için öğrencinin seviyesine göre ayarlanmış ilgili ifadeler de ve kısa diyaloglar da kullanılmaktadır.

Kısacası, uygulama size bir dili öğretmek için, boşlukları doldurma ve çoktan seçmeli sorular sorduğundan, kullanıcı deneyimi Rosetta Stone veya Duolingo ile öğrenmekten çok farklı değildir.  Bir de şu var ki her dil kendine ayrı bir önem sıralaması var mesela Fransızca dili Norveççeden daha kaliteli ve daha fazla derse sahip olabiliyor. En önemli eksiği konuşma geliştirme için herhangi bir canlı ders deneyimi veya ana dili İngilizce olan kişilerle etkileşim de sunmuyor.

Genel başlangıç ​​kurslarının yanı sıra Babbel’in dilbilgisi veya kelime bilgisi gibi belirli becerilerini geliştirmeye yönelik ayrı paketleri de vardır; Zaten belirli bir dilde deneyiminiz varsa ve zayıf yönlerinizin nerede olduğunu biliyorsanız, seçilen becerileri geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Babbel’in dersleri daha sonra çevrimdışı eğitim için indirilebilirdir. Uygulama günlük hatırlatmalarınızı kaçırmamanız için size bildirim gönderir.

Uygulama ücretsiz değildir ve sınırlı sayıda dil vardır (14), ancak “konuşma deneyimi oluşturmak için” kullanışlıdır.
Fiyat: Bir yıl boyunca, ay başına 6,95 $ gibi bir ücreti var. Ayrıca, 20 günlük para iadesi mevcut.

Android için
Apple için  indir

Memrise

DiL Öğrenme Uygulamaları
Memrise

İçinde binlerce kursu bulunan memrise eğlenceli bir şekilde kelime pratiği yapabilme imkanı sunar sizlere. Memrise ile 90 farklı dil öğrenebilirsiniz bu da diğer dil öğrenme uygulamaları arasındaki en fazla olanıdır. Dili oyunlar oynayarak öğrenirsiniz, böylece dili Duolingo’da olduğu gibi eğlenceli bir şekilde öğrenirsiniz. Başka bir gezegene casus olarak seyahat ediyorsunuz ve yol boyunca doğru cevaplar için puan topluyorsunuz Memrise’ı diğerlerinden farklı kılan da bu özelliğidir. Uygulama, uzun soluklu dersler sunmaz, kısa tutar. Eğer yabancı bir dil öğreniyorsanız eğlenmeyei unutmamalısınız. Diğer öğrencileri takip edebilir ve onlarla rekabet edebilirsiniz, ayrıca belirli bir kurs sıralamasında ne kadar başarılı olduğunuzu görebilirsiniz.

Bu yüzden Memrise, çevrimiçi bir dil kursundan daha çok bir oyun gibidir. Verdiği komik ve eğlenceli resimler ile sizi usandırmaz ders esnasında. Her daim yeni kelimeler ve cümleler öğrenirsiniz ve size bunu öğretene kadar tekrarlatır. Ders esnasında kaç kelime öğrendiğinizi görebilir ve sınav yaparaktan kendinizi test edebilirsiniz. Bu yönüyle birçok kişinin favori uygulamasıdır Memrise. Web, iOS ve Android için kullanılabilirdir. 

Öğrencilere, öğrenemek istedikleri dilin aksanı ve kültür hissiyatını yaşamaları için yerel konuşmacılar Memrise’a kısa filmler ekleyebilirler. Bu da uygulamayı görsel ve işitsel olarak öğrenciler için ideal hale getirir. Negatif yönleri; memrise da bir dili bütün incelikleriyle öğrenemezsiniz. Pratik yaptığınız konu ile ilgili herhangi bir açıklama almıyorsunuz. Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş kurslar istikrarsızdır, mesela bir kullanıcı kursuna başladınız ama fark ettiniz ki sizin dil gelişiminize fayda sağlamadığını ve aynı şeyleri tekrar ettiğinizi görebilirsiniz. En son olarak memrise sürekli karşınıza ücretli versiyonunu satın almanız için pop-up’lar çıkartır bu da can sıkıcı olabilir bazılarımız için.
Fiyat: Abonelikler ayda 8,99 $ ‘dır. Abone olunduğu andan itibaren 30 gün içerisinde, memnun kalınmaması durumunda para iadesi mümkündür.

Android için 
Apple için  indir

Dualingo

Dil Öğrenme Uygulaması
Dualingo

Artık bilmeyen kalmamıştır ama Duolingo şüphesiz en popüler yabancı dil öğrenme uygulamaları arasında bir numara denilebilir. Memrise gibi, Duolingo da size oyun. Oynarken size yabancı bir dil öğreten bir oyun. Duolingo temel bilgilerle başlar, farklı bir dil öğrenmenize yardımcı olmak için metin, resim ve ses kullanarak yavaş yavaş dersler oluşturur ve dersleri öğrenme stilinize uyarlar. Duolingo dersleri senin öğrenim tarzına uyarlanır. Alıştırmalar, kelime hazineni etkili bir şekilde öğrenip gözden geçirmene yardımcı olacak şekilde özelleştirilir.

Ücretsiz, tek atımlık dersleri ile -kendi tabirlerince- bir ders kitabından daha çok oyun oynuyormuş hissiyatı uyandırıyor. Ama Duolingo bir oyundan ibaret değildir. Duolingo uzun süreli devamlılığı sağlayacak bir metodolojiye ve uluslararası standarda uygun bir ders programına dayanır. Yapılan bir araştırma, 34 saatlik Duolingo çalışmasının, üniversitede 1 dönem dil kursu almaya eşit olduğunu gösterdi.
Duolingo’yu herkesin ücretsiz dil eğitimi şansına sahip olması için yaptık. Gizli ücretler ve paralı içerik yok. Dualingo da aynı anda birçok farklı dili öğrenebilirsiniz. Bununla ilgili herhangi bir kısıtlama yok.
Fiyat: Duolingo Plus, aylık 9,99 dolar’dır ve kullanıcılara reklamsız dersler ve çevrimdışı erişim sunuyor.

Android için
Apple için  indir

Rosetta Stone

Aplikasyon
Rosetta Stone

Rosetta Stone “pay to learn” mantığı ile çalışan 30 farklı dili öğrenebileceğiniz dünyaca ünlü gezginler için geliştirilmiş en iyi dil öğrenme uygulamaları arasında yer almaktadır. Rosetta Stone ilk giriş ekranında size seviyenizi ardından da hangi amaç doğrultusunda dili öğrenmek istediğinizi sorar. Rosetta Stone. görüntü, metin ve ses kullanarak kelime ve dilbilgisi öğretir. Rosetta Stone basit ara yüzü ile her temayı birbirinden ayırarak adım adım size öğrenmek istediğiniz dili aşılar. Rosetta Stone Dil kursları Yurtdışında çalışacaksanız  ya da Yurtdışında yaşayacakınız çok uygundur. Çünkü eğitimlerini, kıyaslandığı Dualingo’dan ziyade daha profesyonel olarak vermektedir. 

Rosetta Stone, dil öğrenmek için doğuştan gelen yeteneğinizi kullanır. Yeni konuşma tanıma, sezgisel öğrenme yolu ve gerçeğe yakın konuşmalar, size yabancı dili kısa sürede konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğretmek için doğru bağlamlar sunar. Rosetta Stone’un interaktif öğretme yöntemi sayesinde, öğrenme sürecini geleneksel bir dil kursundan yaklaşık %30 daha hızlı bir şekilde atlatırsınız. Bu kadar kaliteli öğretme yöntemleri ile NASA, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Barış Gücü tarafından neden kullandığını bizlere açıklamaktadır açııkça.
Fiyat: Rosetta Stone paralı bir aplikasyondur. En güncel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Android için
Apple için  indir

Mondly

Dil Öğrenme Uygulamaları
Mondly

Mondly, 33 yerel dilde 33 farklı dili öğrenmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir dil öğrenme uygulması. Mondly’de favori web tarayıcınızla, iPhone veya Android akıllı telefonunuzdaki bir uygulama ile yeni diller öğrenebilirsiniz. Mondly dili konuşmayı ve yazmayı öğreten bir uygulamadır. Uygulamalar temel olarak ücretsizdir, ancak uygulamanın tam sürümünü kullanmak isterseniz  abonelik almak zorundasınız. Mondly’de her dilin kendi uygulaması vardır. Bu uygulamada öğrenebileceğiniz her ders belirli bir temayla ilgilidir. Bu tema bir yer, kampanya veya durum ile alakalı olabilir. Yolu sormak, bir restoranda öğle yemeği yemek vb. konular hakkında konuşmak gibi. Mondly ile tamamen yeni bir dil öğrenmeniz pek mümkün degilse bile, Mondly ile umut verici bir başlangıç yapabilirsiniz.
Fiyat: Bir dilin bir aylık fiyatı 9.99 euro, 12 aylık premimum bir dil için 47.99 euro’dur.

Android için
Apple için  indir

Özet

Bugün 5 tane en popüler dil öğrenme uygulaması önerdik sizlere. Bu anlattığımız dil öğrenme uygulamaları aslında çok bilindik olmasına rağmen bizim anlatma amacımız: Bu popüler uygulamalar bilindik olmlarına karşın ayrıca en etkili dil öğrenme uygulamlarıdır. Bu yüzden diğer uygulmalardan fazla bahsetmedik. Sizlerle paylaştıklarımızı detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık, işleyişlerinden bahsettik ve fiyat belirttik.

Benim Düşüncelerim

Birçok kimse toplumda ayrışmaların sebebinin genellikle dinler, milliyetçilik, cinsiyetçilik, ırkçılık vs. olduğunu düşünür ama asıl sebep aynı dili konuşamamaktır. Aynı dili konuşsak, dahi, anlayamamaktır birbirimizi, idrak edememektir olan biteni asıl sorun budur. Eğer ki birbirimizi anlamaya başlarsak barış yolunda önümüzde hiçbir engel kalmayacatır. Bu sorun çağımızın belli başlı en büyük sorunlarından biridir. Bu yüzdendir ki dil öğrenmek hem sizin kendinizi geliştirmek için büyük bir adımdır ayrıca dünyayı tanımanız ve anlamanız açısından da yapmanız gereken en önemli icraattır.


Editörün Seçtikleri

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar 

Blogger Nedir? Blog  Sitesi Açmak Ve Blogger Olmak

Öncekini Oku

Dünyada Kaç Kıta Var – Dünyada Sadece 8 Kıta Mı Var ?

Sonrakini Oku

Kripto Para Nedir – Kripto Paralar Nasıl Üretiliyor ?

83 yorum

 • Hmm is anyone else encountering problems with the
  pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 • Hey there would you mind letting me know which
  web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable
  price? Thank you, I appreciate it!

 • Thanks for some other informative blog. Where else may I get that type of information written in such an ideal method?
  I’ve a venture that I am just now running on, and I’ve
  been at the look out for such info.

 • A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more on this issue, it
  might not be a taboo matter but usually people don’t talk about
  such topics. To the next! All the best!!

 • Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • I was curious if you ever thought of changing the layout of
  your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or
  two pictures. Maybe you could space it out better?

 • I get pleasure from, result in I discovered exactly what I used to be
  looking for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye

 • Hi there! This post could not be written any better! Reading
  through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward
  this page to him. Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 • Hello there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share.
  Appreciate it!

 • I don’t even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 • I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 • Have you ever considered about adding a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is important and
  everything. However think about if you added some
  great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is
  excellent but with pics and clips, this blog could certainly be one of the greatest in its field.
  Superb blog!

 • Keep on working, great job!

 • Whats up very nice web site!! Guy .. Beautiful ..
  Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to find a lot of useful information here in the publish, we need develop extra
  techniques in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 • all the time i used to read smaller articles which also clear their motive,
  and that is also happening with this post which I am reading at this time.

 • Admiring the persistence you put into your website and in depth information you present.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my
  Google account.

 • It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
  things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 • Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from an established
  blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not
  very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about
  setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have
  any tips or suggestions? With thanks

 • Attractive component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to
  claim that I acquire in fact loved account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your augment or even I fulfillment you get admission to persistently fast.

 • I seriously love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m
  trying to create my own website and would love to learn where you got this from or exactly what the theme
  is called. Appreciate it!

 • Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will
  just bookmark this web site.

 • My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard great things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 • Valuable information. Fortunate me I found your site unintentionally,
  and I am surprised why this accident didn’t took place
  earlier! I bookmarked it.

 • Every weekend i used to pay a visit this site, for the reason that i want enjoyment, for the reason that this
  this site conations genuinely good funny data too.

 • Wow! Finally I got a webpage from where I be able
  to truly take useful facts regarding my study and knowledge.

 • Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided to check out
  your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

 • It’s awesome in support of me to have a web site, which
  is valuable for my experience. thanks admin

 • Howdy! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your great information you have
  got right here on this post. I am coming back to your web site for more soon.

 • If some one needs expert view about running a blog then i recommend him/her
  to visit this webpage, Keep up the good work.

 • Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to create a top notch article… but
  what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 • you’re really a just right webmaster. The web site loading speed is incredible.

  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a magnificent process in this matter!

 • Saved as a favorite, I really like your web site!

 • It’s remarkable to pay a quick visit this web site and reading the
  views of all friends about this post, while I am also zealous of
  getting know-how.

 • Thanks for finally writing about > Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi Dil Öğrenme Uygulaması ExWeiv
  | < Liked it!

 • You are so awesome! I do not believe I have read
  through a single thing like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this up.
  This website is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!

 • It’s a pity you don’t have a donate button! I’d
  without a doubt donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to brand new updates
  and will talk about this website with my Facebook group.

  Chat soon!

 • Heya fantastic blog! Does running a blog like this require a great deal of work?
  I’ve very little understanding of computer programming but I had been hoping
  to start my own blog in the near future. Anyhow, if you
  have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I just needed to ask.
  Cheers!

 • You made some decent points there. I looked on the net for additional
  information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 • I just could not depart your site prior to suggesting that
  I actually loved the standard information a person supply in your visitors?
  Is gonna be back often to check up on new posts

 • Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my website
  loaded up as fast as yours lol

 • Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking
  about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 • Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  suggestions?

 • Great information. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon).

  I’ve saved it for later!

 • Spot on with this write-up, I seriously feel this amazing site needs far more attention.
  I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 • I think what you typed was actually very reasonable.

  However, think on this, suppose you were to create a killer title?
  I ain’t saying your information isn’t good, but suppose you added a title that
  makes people desire more? I mean Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi
  Dil Öğrenme Uygulaması ExWeiv | is kinda plain. You should peek at Yahoo’s home page and watch how they write post headlines to grab people interested.

  You might add a video or a related pic or two to grab people excited about what you’ve got to
  say. Just my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.

 • I blog often and I truly thank you for your information. Your article has truly peaked my interest.
  I am going to book mark your site and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed too.

 • Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is very good.

 • I’ve been surfing on-line greater than 3 hours nowadays, but I by no means
  found any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful value sufficient for
  me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you probably did, the internet
  can be much more useful than ever before.

 • Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 • Thanks in support of sharing such a fastidious opinion,
  article is nice, thats why i have read it fully

 • Thank you, I’ve recently been looking for info approximately
  this topic for ages and yours is the greatest I have found out till now.
  But, what concerning the bottom line? Are you sure about the source?

 • Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s
  on a entirely different topic but it has pretty much
  the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 • You really make it seem so easy along with your presentation but
  I to find this topic to be actually something that I think I’d by no means understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next put up, I’ll attempt
  to get the hold of it!

 • Currently it appears like Movable Type is the top blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • Hi, all is going fine here and ofcourse every one is sharing data,
  that’s genuinely fine, keep up writing.

 • No matter if some one searches for his required thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing
  is maintained over here.

 • I am really impressed with your writing skills and
  also with the layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent
  quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 • I all the time used to study post in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am
  using net for content, thanks to web.

 • Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much approximately this, such as you wrote the e book in it or something.

  I think that you simply could do with a few p.c. to drive the message home a little bit, however
  other than that, this is great blog. A fantastic read.
  I’ll definitely be back.

 • Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Thanks for your time!

 • Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little
  lost on everything. Would you suggest starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..

  Any tips? Kudos!

 • Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much
  the same layout and design. Great choice of colors!

 • Wonderful work! This is the type of info that are supposed to be
  shared across the internet. Disgrace on the seek engines for not
  positioning this put up higher! Come on over and discuss with my site .

  Thanks =)

 • hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the site lots of times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more
  of your respective intriguing content. Make sure you update
  this again very soon.

 • Heya i am for the primary time here. I came across this board and
  I to find It truly useful & it helped me out a lot.

  I am hoping to give one thing back and help others like you helped me.

 • Great site you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays.
  I seriously appreciate individuals like you! Take
  care!!

 • I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It’s pretty worth enough
  for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever before.

 • What i don’t understood is actually how you are now not actually much
  more smartly-favored than you may be right now.
  You are very intelligent. You recognize therefore significantly
  when it comes to this topic, produced me in my view imagine it from a lot of varied angles.
  Its like women and men aren’t interested except it is one thing
  to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs outstanding.
  All the time deal with it up!

 • Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different web browsers and both show the same results.

 • Hello There. I found your blog the usage of
  msn. That is an extremely smartly written article. I will make sure to bookmark it and return to
  read more of your helpful info. Thank you for the post.
  I’ll definitely comeback.

 • Everything is very open with a precise clarification of the challenges.
  It was really informative. Your site is useful. Thanks
  for sharing!

 • What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i
  read this post i thought i could also create comment due to this
  sensible article.

 • I believe what you published made a great deal of sense.
  However, what about this? suppose you composed a catchier title?
  I am not saying your information isn’t solid, but suppose you added
  a title to possibly grab folk’s attention? I mean Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi
  Dil Öğrenme Uygulaması ExWeiv | is kinda plain. You
  could peek at Yahoo’s home page and see how they create article headlines to get people
  interested. You might add a related video or a related pic or two to get
  people interested about what you’ve got to say. Just my opinion, it could bring your
  posts a little livelier.

 • Hi there! This article could not be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this
  information to him. Pretty sure he’ll have a very good read.
  Many thanks for sharing!

 • Hi there would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web
  browsers and I must say this blog loads a lot faster
  then most. Can you suggest a good web hosting provider
  at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 • WOW just what I was looking for. Came here by searching
  for best hosting

 • When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact same
  comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service?

  Appreciate it!

 • Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re
  a great author. I will make sure to bookmark your blog and will often come back
  someday. I want to encourage you continue your great posts, have a
  nice holiday weekend!

 • What’s up, after reading this remarkable post i am too cheerful
  to share my familiarity here with mates.

 • Greetings! Very helpful advice within this post!

  It’s the little changes that produce the most significant
  changes. Thanks for sharing!

 • I have read so many posts regarding the blogger lovers except this paragraph is really a nice article, keep it up.

 • Hey There. I found your blog using msn. This is a very
  well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 • naturally like your web-site but you have to check the spelling
  on quite a few of your posts. Several of them are rife
  with spelling issues and I in finding it very bothersome to
  inform the truth however I’ll certainly come back again.
  adreamoftrains website host

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir