in , ,

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ? – Evde Yapılabilecekler

Diş ağrısına ne iyi gelir ve evde ne yapabiliriz tedavi açısından öncelikle günlük yaşamımızda hepimizin başına gelen gelmiş yada gelebilecek bir olay düşündüm ve böyle bir makale yazmaya karar verdim konuyu uzatmayayım ki sızlayan dişinize hızlıca bir çare bulalım.

Öncelikle yapabilceklerimizden aşağıda daha detaylı bahsedeğim fakat yapabileceğiniz ana şeylerden bazılarından bahsedeyim. Bilindik yöntemlerin başında gelen sarımsak sarımsak ile tedavi edebiliriz. Tuzlu su veya üzüm sirkesi ile gargara yapabilirsiniz. Buz koyabailirsiniz gibi gibi şeyler yapılabilir ki zaten birçok kişi bunları biliyor gelin biraz daha detaya inelim.

 

  • Diş Ağrısına Ne İyi Gelir – Devamı

  • Diş Ağrısını Nasıl Önyebeiliriz

  • Diş Ağrısı Neden Olur

diş ağrısı nasıl geçer

 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir – Devamı

Öncelikle diş ağrısına iyi gelebilecek şeyleri sıralayacağız ve istediğinizi uygulayabilirsiniz seçim size kalmış ama sarımsak gibi acıtacak bazı çözümlerden acı verdiğinden dolayı kaçınmamanızı tavsiye ederiz hadi gelin yapılabilecekleri sıralayalım.

  1. Dişinizi fırçalamayı kısaca temizlemeyi deneyin dişinizin arasında içinde yada ağzınızda kalmış yemek ertıklarını uzaklaştırarak işe başlamak daha iyi olacaktır ve arada hafif sıcak (kesinlikle soğuk yada çok sıcak değil) su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
  2. Tuzlu su veya sirke ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz tadı çok hoşunuza gitmeyebilir ama dişinizi uyuşturarak ağrınızı geçirebilir ve aynı zamanda açık diş çürüklerine karşı da dezenfekte yapacaktır kolay ve iyi bir yöntemdir.
  3. Karanfil yağı yada kuru karanfil de işinizi görebilir diş ağrısına iyi gelecektir karanfillerin anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Aynı zamanda karanfil bakterilere karşı güçlü olduğu için diş mancunlarında da kullanılır. Karanfili ağrıyan bölgeye koyup bekletebilirsiniz.
  4. Buz tedavaisi buz kullarak da dişinizin ağrısını yok edebilirsiniz buz sadece diş ağrıları değil birçok ağrı için de ağrıyı dindirme özelliğine sahiptir bu yüzden bir havluya sararak dişinize tutabilirsiniz ama kesinlikle buzu direkt olarak yanağınıza dokundurmayın illaki arada havlu gibi birşey olsun daha iyi olacaktır.
  5. Karabiber de diş ağrınıza etkili olabilir, karabiberin antibakteriyel özelliği sayesinde size iyi gelebilir.
  6. Maydonoz ile, maydonoz suyu ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz maydonozu alın ve sıkın suyunu çıkarın daha sonra suya katarak ortaya çıkan karışım ile gargara yapabilirsiniz.

Yukarıdakilerden herhangi birini yada birkaç tanesini uygulayabilirsiniz kendinizi dişiniz ağrırken biraz daha rahat hissetmeniz için bir havlu alın ve su kaynatın, havluyu kaynayan suyun üzerine tutun ve buharını emmesine yardımcı olun sonrasında bunu yanağınıza koyabilirsiniz bu sizi biraz daha rahatlatacaktır.

 

Diş Ağrısını Nasıl Önleyebiliriz

Diş ağrısını önlemek için yapabileceğiniz şeyler vardır dişinizin ağırmaması için düzenli olarak dişlerinizi temiz tutmalısınız yemek artıkları gibi şeyler dişlerinizin arasında olduğu sürece diişiz zamanla ağrıyacaktır bundan dolayı dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin yemekten sonra fırçalamak ve dişinizi su ile gargara yapmak işe yarayacaktır aynı zamanda diş ipi de kullanabilirsiniz. Kürdan kullanırken de dikkatli olmalısınız diş etinize zarar vermemeye çalışın.

Bunun dışında dişinizin ağırmaması için gece yatarken yüksek yastık kullanabilirsiniz bazen diş ağrıları yattığınızda meydana gelir bunu önlemek için yüksek yastıkları tercih edebilirsiniz. Kısaca dişlerimizi temiz tutmalıyız çünkü dişlerimizi temiz tutmazsak başımıza bela olabilirler.

diş ağrısı neden olur

Diş Ağrısı Neden Olur

Diş ağrısı diş diş eti yada kemik kaynaklıdır. dişimizin arasına dıkışan yemek parçaları, artıkları. Diş etimizin zarar görmesi veya diş etimizin geriye çekilmesi ile açığa çıkacak kök yüzeyinin zarar görmesi gibi şeylerden dolayı dişimiz ağrıyabilir.

 

Düşüncelerim

Benimde bir dişimin sol tarafı kırık arada içine birşeyler kaçıyor bende suyla temizliyorum çıkartıyorum çok ağrımasada bazen sızlıyor diş ağrısı çok sıkıntılı felaket birşey ve ben dişlerimden çok çektim hatalarımdan dolayı zaman zaman hala çekiyorum ve dişlerimi çektirmeme veya dişçiye gitme konusunda hala inatçı birisiyimdir bu düşüncelerim ne zaman değişir bilmiyorum ama sizlere kolay gelsin. Buradan sağlıkla alakalı diğer makalelerimize ulaşabilirsiniz.


Önerilen İçerikler

Google Trends Nedir

2019’da En Çok Aratılmış 10 Dizi

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

Ekran Kaydetme Programları Detaylı İnceleme

kitap okuma programları

Kitap Okuma Programları – Android & IOS İçin