Discord Açıkken Oyun Neden Kasıyor – Sorunun Çözümü

Merhaba arkadaşlar bu makelemizde Discord açıkken oyun neden kasıyor kısaca sebepleri nedir bunlardan bahsedeceğiz isterseniz hızlıca makelmize geçiş yapalım.

Discord açıkken oyunların kasmasının FPS düşüklüğü olmasının sebebinin temel nedeni RAM’dir eğer 4 ya da 8 GB RAM kullanıyorsanız başınıza gelebilecek olaylardan bir tanesi diyebiliriz. Çünkü bilgisayarınızda hem oyun açıkken hem Discord’un açık olması özellikle 4 GB RAM sahibi olan kullanıcılara çok fazla sıkıntı çıkarabilir. Eğer görev yöneticisindeki performans kısmını açarsanız RAM kullanımının neredeyse %100 olduğunu görebilirsiniz. Zaten o zaman ne demek istediğimi anlamış olursunuz.

  • Discord Açıkken Oyun Neden Kasıyor ?

  • Flash Belleği RAM Olarak Kullanma

  • Discord Kasma Sorununu Nasıl Düzeltirim ?

  • Konu İle Alakalı Çözüm Videosu

Discord Açıkken Oyun Neden Kasıyor ?

Bu konu ile alakalı zaten girişte basit bir açıklama yapmıştık fakat orada 4 GB RAM kullanıcılarının çok sıkıntı yaşayabileceğinden bahsetmiştik yani kesin bir şey söylememiştik. Peki bu sorunun başka bir nedeni olabilir mi? Elbette olabilir mesela arkadaşınızın siz oynarken ekranını paylaşıyor olması bir sunucuda iseniz sunucuda anlık olarak çok fazla aktivite gerçekleştirilmesi (bu sorunun Discord’un çarpı tuşuna basarak kapatmanız durumda çözülmesi lazım) veya çok fazla sunucuda bulunmanız. Oyun oynarken oyunlar RAM’i fazlaca kullanmayı sever fakat biz bundan pek hoşlanmayız. Discord’da RAM’i fazlaca kullanmaya başlayınca olaylar karışabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz bazı durumlar sizde de varsa bununla alakalı tek bir çözüm yolu var! Makaleyi okumaya devam ederseniz çözümü alakalı başlığın altında göreceksiniz.

Bir diğer durum eski bir HDD kullanmanız durumunda da olabilir ya da kötü bir işelemci buradaki kötü işlemciden kastım Intel Celeron gibi günümüz için çok eski işlemciler artık bu işlemciler için Discord değil Google’ı açmak bile çok zor size önerim bilgisayarınızı yenilemeniz ya da yükseltmeniz (yükseltmek pek işe yaramayacaktır). Her neyse sıra sıra tüm donanımları saymaya devam etmemize gerek yok gelelim bu sorunu nasıl düzelteceğimize.

Falsh Belleği RAM Olarak Kullanma

Eğer evinizde 8 GB üzerinde bir USB Bellek varsa bunu RAM olarak kullanabilirsiniz nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bununla alakalı bir makalemiz mevcut orada bu işlemin işe yarayayıp yaramayacağından ve ne kadar başarılı olduğundan da bahsediyoruz aynı zamanda hangi işlemleri yapmanız gerektiğine de oradan bakabilirsiniz. Kısaca bu makalede bu konuyu direkt olarak ele almayacağız sadece sizlere bunun bir çözüm yolu olduğunu söylemek istedik. Öyleyse diğer çözüm yolumuza geçelim. USB Belleği RAM’e çevirme ile alakalı makaleye buradan ulaşabilirsiniz!

Discord Kasma Sorununu Nasıl Düzeltirim ?

oyun oynarken discord neden kasıyor
Discord Oynarken Oyun Kasıyor ?

Eğer başka bir çözüm yolu arıyorsanız aslında aradığınız şey donanım ivmesi ayarı diyebiliriz. Discord, Google ve Spotify gibi bazı uygulamalar “Donanım İvmesi (GPU)” adı altında ekran kartınızı kullanıyor aslında gerektiğinden fazla kullanıyor ve sorunun kaynağı bu da olabilir. Eğer Discord ayarlarınıza gidip “Görünüm” kısmına giderseniz “Donanım İvmesi” adında bir ayar göreceksiniz bu ayarı kapattığınızda Discord yeniden başlatılacak. Sonrasında biraz daha yavaş çalışabilir eğer iyi bir bilgisayarınız varsa çok bir işinize yaramaz yani yapmanıza gerek yok fakat kötü bir bilgisayarınız varsa yapmanızı tavsiye ederim.

Çözümü Anlatan Video (Türkçe)

 

Özet

Özet olarak bu makalede Discord oynarken neden oyunların kastığını neden donma olduğunu anlattık ve bunu nasıl düzelteceğinizden ayrıca yöntemlerinden bahsettik. Sorunun kaynağınıda anlamanıza yardımcı olmak için kısaca bir anlatalım dedik o kısmada makaledenin başından ulaşabilirsiniz. Kısaca bu makalenin konusu ve başlığı Discord açıkken oyun neden kasıyor oldu. Bu arada Discord sunucumuza davetlisiniz!

 

Benim Düşüncelerim

Bu makaede Discord’un neden oyunlarımızın fps değerlerini düşürdüğünden yani neden oyunlarda kasma yaptığından bahsettik, eğer sizde aynı sorunu yaşıyorsanız makaleye göz atabilrisiniz. Ya da aynı sorunu yaşayan bir arkadaşınız varsa onlara bu makaleyi gönderebilirsiniz. Eğer makaledeki çözümler işe yaradıysa yorum olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.


Önerilen İçerikler

Bilgisayar Hızlandırma

CS:GO Ping Düşürme

CS:GO Güven Faktörü

Öncekini Oku

Reklamlar Hakkında

Sonrakini Oku

CS:GO Güncelleme Notları – 23 Temmuz 2020 (Güvenilir Mod)

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir