in , , ,

Discord Nedir Ne İşe Yarar – Oyuncuların Platformu !

discord nedir ne işe yarar what is discord and what does do

Merhaba bu makalede sana Discord nedir ve ne işe yarar bundan bahsedeceğim, bu makalede Discord ile alakalı başlık olarak alacağım konular ise şunlar olacak. Discord nedir, Discord zararları, Discord güvenilir mi? Bu konuları başlık olarak alacağım ve sana Discord’dan bahsedeceğim.

Discord Nedir? Bu sorunun direkt olarak cevabını verecek olursak cevap şudur: Discord oyun oynayan insanların “oyuncular” toplandığı ve birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir platform “program”dır. Kısaca bir iletişim kurmak için kullanabilceğiniz bir uygulamadır hem mobilde hem de bilgisayarda kullanabileceğiniz Discord’un indirme linkleri aşağıda var. Öyleyse diğer başlıklarımıza geçelim.

discord nedir what is discord

Discord Nedir

Discord Nedir

Yukarıda da açıkladığım gibi Discord oyunculara özel olarak tasarlanıp hazırlanmış bir iletişim programıdır oyun oynarken arkadaşların ile konuşmanı sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulamayı Android, iOS, MacOS, Linux ve Windows tüm cihazlarda kullanabilirsin. Discord sadece bir iletişim programı değildir içerisinde birçok özelliği barındırmaktadır ve bu özelliklerde Discord kullanıcıları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Bu özelliklere geçmeden önce Discord’un kısaca biyografisinden bahsedeyim. Discord 13 Mayıs 2015’te piyasaya sürülmüştür anlık olarak ise 250 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir ve 27 farklı dilde kullanılabilmektedir. Discord JavaScript, React, Elixir ve Rust yazılım dilleri kullanılarak oluşturulmuş bir programdır.

Discord’un Özellikleri

Discord’un özelliklerine geldiğime göre sana en güzel ve en çok kullanılan özellik olan sunucu oluşturma özelliğinden bahsedebilirim. Discord üzerinde kendi sunucunu oluşturabilirsin, bu sunucuya arkadaşlarını davet edebilirsin bu sunucuya birilerini davet etmek için bir davet linkine ihtiyaç duyarsın. Ve sunuculara bu davet linki sayesinde katılabilirsin. Partner olan sunucuların özelleştirilmiş linkleri vardır eğer sunucun Partner sunucusu değilse yani Discord Ortağı değilsen sunucun rastgele karakterlerden oluşturulmuş bir davet linkine sahip olacak. Ayrıca kurduğun sunucuları düzenleyebilir ve istediğin rolleri ekleyebilirsin. Sunucu içerisinde sesli ve yazılı odalar kurabilir ve bu odaları özelleştirebilirsin. Örnek vererek hemen açıklayayım, sunucu için oluşturduğun rollere özel yetkiler tanımlarsın ve bu rollere sahip kullanıcılar sadece bu yetkilere sahiptir.

Odalar içinde özellikler belirleyebilirsin mesela X rolüne sahip bir kişi bir odaya girebilmek için Y rolüne de sahip olması gerekbilir eğer böyle ayarlarsan X rolüne sahip kullanıcılar Y rolünü gerektiren odalara giremezler. Bu sayede sunucudaki moderasyonu geliştirebilirsin. Benim önerimce bunu kullan ve özel kategorilere özel odalar oluştur. İlham almak istersen büyük sunuculara göz atabilirsin. Büyük sunucuları nereden bulacağım diyorsan sunucu keşfet kısmına göz atabilirsin. Aşağıdaki resimde Discord’un arayüzünü kısaca açıkladık ve gösterdik. Burada yer alan bilgilere göre keşfeti bul. Keşfet kısmından farklı sunucular keşfedebilir ve o sunuculara katılabilirsin, fakat sana üzücü bir haberim var keşfet kısmında senin sunucununda olmasını istiyorsan belirli gereksinimleri yerine getirmen gerekir buna sunucu ayarları kısmından göz atabilirsin.

Discord Sunucu Özellikleri

Discord nedir ve özellikleri nelerdir dediğimizde aklınıza ilk gelecek şeylerden biride sunucu özellikleridir. Gelelim sunucuların detaylı özelliklerine, bir sunucuda roller ve odalar olduğundan bahsettik fakat diğer detayları anlatmadık. Bir sunucunun tüm özellikleri kısaca şunlardır;

 • Sunucu Bölgesini Ayarlama (Sunucunun hangi Discord sunucusunda barındırılacağını seçersiniz önerimiz EU’dur fakat bu olduğunuz bölgeye göre değişir)
 • AFK Zaman Aşımı (AFK kullanıcılar için belirlenen süre)
 • AFK Odası (AFK olan kullanıcıları belirlenen süre sonunda otomatik yönlendireceği oda)
 • Hoş Geldin ve Güle Güle Mesajları (Yeni gelen bir kişi için rastgele mesajların yayınlanacağı oda)
 • Bildirim Ayarları (Sunucudaki kullanıcıların nasıl bildirim alacağını belirlersiniz)
 • Roller (Roller kişilere özel yetkiler belirlemenizi sağlar Roller kısmından tüm belirlenebilir yetkileri görebilirsiniz)
 • Emoji (Sadece sizin sunucunuza özel olacak emojiler eklemenizi sağlar bunlar herhangi bir resim ya da gif dosyası olabilir)
 • Moderasyon (Sunucu için moderasyon ayarlarını belirlersiniz ör: sunucya katılacak kişiler e-postasını doğrulamış olmalıdır)
 • Denetim Kaydı (Sunucu içerisinde yetkililerin gerçekleştirdiği işlemler gözükür)
 • Entegrasyonlar (Sunucudaki botları gösterir ve Webhook gibi 3. parti uygulamak ile senkronize çalışabilecek özellikleri sunucya eklemenizi sağlar)
 • Widget (Websitenize koyabilceğiniz sunucunuza özel bir HTML kodu sağlar)
 • Sunucu Şablonu (Sunucunun ayarlarını alarak bir kopyasını oluşturur)
 • Topluluk “Genel Görünüm” (Sunucunuzu topluluk sunucusuna dönüştürür ve duyruu kanalı gibi özellikler ekler)
 • Sunucu Bilgileri (Sadece Partner sunucuları için etkin olan bir özelliktir keşfet kısmında gözükecek bilgileri girersin)
 • Discord Ortak Programı (Discord Partneri olman için başvuru yapmanı sağlar ve gereklilikleri gösteren bir liste sunar)
 • Keşfi Etkinleştir (Sunucunu keşfette göstermeni sağlar)
 • Hoş Geldin Ekranı (Sunucuya gelenlerin ilk ve tek seferliğe mahsus görecekleri ekranı özelliştirmeni sağlar)
 • Sunucu Takviyesi (Sunucun bazı özellikleri kazanmasını sağlamak için para ile yapılan nitro takviyelerini gösterir)
 • Üyeler (Sunucudaki kullanıcıları listeler ve rollerini gösterir)
 • Davetler (Sunucuda oluşturulan davet linklerini ve kullanım sayılarını gösterir aynı zamanda geçerlilik süresini)
 • Yasaklar (Sunucudan banlanan kişi sayısını gösterir ve sebeplerini)
 • Sunucuyu Sil (Adı üstünde olduğu gibi sunucuyu silmenizi sağlar)

İşte Discord’un sunucular için sunduğu özellikler bu şekilde peki teknik özellik olarak Discord sunuculara neler sunuyor mesela ses kalitesi nasıl. Discord ses kanalları için 8kbps’den 96kbps’ye kadar ses kalitesi sunmaktadır fakat önerdiği kalite 64’tür çünkü ses kalitesi arttıkça sunucuda pingde çoğalacaktır. Dinlediğin müzikler ise 128kbps’den oluşturulmaktadır. Sen eğer istersen ses odalarının ses kalitesini 96kbps yapabilirisin.

discord şablonları

Kullanıcı Üzerinde Kullanılabilen Temel Yetkiler

Discord nedir makalemize temel özellikler ile devam edeceğim. Discord üzerinde sunudaki bir kullanıcıyı sunucuda susturabilirsin (konuşamaz) ya da sağırlaştırabilirsin (duyamaz) odalara girdiğinde bağlantısını kesebilirsin (odadan çıkar). Sunucudan atabilirsin (geri gelebilecek şekilde sunucudan çıkar) ya da sunucudan yasaklayabilirsin (geri gelemeyecek şekilde sunucudan çıkar). Rollerini düzenleyebilirsin sunucuda gözükecek kullanıcı adını değiştirebilirsin. Şu anda olmayan bir özellik olsada gelmesini istediğim bir özelliğide söylemek isterim, sunucuda ya da özel konuşmalarda karşıdaki kişinin ses seviyesini ayarlayabilirsin fakat bu sadece senin için özeldir yani eğer sesini %60 yaparsan sana %60 iletilir diğerleri hala %100 duymaya devam eder.

Ben bunun sunuculara da eklenmesini isterim, sunucularda olan özellik aynı şekilde çalışıyor ama herkesi etkilemiyor. Bence herkesi etkileyecek şekilde bu özellikte eklenmeli mesela eğer ben bir müzik botunun sesini %10 yaparsam herkes için %10 olsun sadece benim için değil. Aynı zamanda kendim için özelde ayarlayabileyim.

Botlar

Discord nedir dediğinizde herkesin söyleyeceği özelliklerden biride botlardır. Botlar demişken nedir bu botlar? Botlar sunucularda bulunan cansız varlıklardır belirli 3. parti siteler aracılığı ile eklenebilir. Ayrıca botların isminin yanında BOT yazar. Bu varlıklar senin için bazı otomatik işleri yapabilir eğer hepsini saymaya kalkarsam makale 50 bin kelime olur bundan dolayı sadece birkaç örnek vereceğim. Senin için odana girip müzik çalabilir otomatik rol verebilir otomatik mesaj atabilir yazılan bazı mesajları otomatik silebilir ya da aklına gelebilecek diğer özellikler.

Diğer Discord Özellikleri

Diğer Discord özelliklerinden bahsedecek olursam, Discord üzerinde sadece sunucular değil özel konuşmalarda vardır. Arkadaş ekleyebilirsin onları engelleyebilirsin aynı sunucularda olduğu gibi susturabilirsin (bildirimleri kapatmak anlamında susturmak). Ve gruplar kurabilirsin yani 4-5 ya da daha fazla kişi bir konuşmada olabilirsiniz (maksimum 10). Diğer özellikler ise bazı basit özellikler Discord’u indirip özellikleri keşfedebilirsin.

Kişisel Özellikler

Discord nedir makaelmize kişisel özellikler ile devam ediyoruz. Discord oynadığın oyunu gösterebilir, oyundayken sen Discord’un kısa bir oyun içi görüntüsünü görebilirsin, tuş atamaları sayesinde kısayollar oluşturabilirsin. Discord Nitro satın alarak bazı ekstra özelliklere kavuşabilirsin. Twitch YouTube Facebook Steam gibi oyunlarla alakalı olabilecek ya da sosyal medya uygulamaları gibi uygulamaları hesabında bağlayabilirsin. Bu sayede herkes senin hesaplarını görebilir. Twitch gibi uygulamaları bağladığında yayında olduğunda yayında olduğunu gösterir ve profiline tıklayanlar yayınına Discord aracılığıyla da gelebilir.

Ekran Paylaşma

Son Discord özelliğimiz ise en çok kullanılan özelliklerden birisi olan ekran paylaşma özelliği. Discord ekranını hem özel konuşmalarda hem de sunucularda paylaşmana izin veriyor. Eğer Discord’u ücretsiz kullanırsan daha doğrusu Nitro satın almazsan 720p 30FPS’ye kadar ekran paylaşımı yapabilirsin. Pencere paylaşarak sesi diğer kullanıcılara iletebilirsin bu sayede beraber videolar izleyebilirsiniz.

Discord’un Zararları

Discord’un aslında herhangi bir zararı yoktur, bunu Google’da aratıldığı ve merak edildiği için bende başlık olarak eklemek istedik. Discord oyun oynayan insanlar için oluşturulmuş bir programdır. Discord WhatsApp ya da Messenger gibi bir yazılımdır aynı zamanda bu programlara göre bence çok daha iyi bir güvenlik ekibi vardır. İnanmıyorsan bu makalemize göz atabilirsin ve Discord’da 2020’nin ilk yarısında kaç milyon kişinin banlandığını görebilirsin.

Discord Güvenilir Mi ?

Discord sizde iyi kullandığınızda sonuna kadar güvenli bir programdır. Hiçbir sıkıntısı veya problemi yoktur daha önce hiçbir güvenlik problemine rastlamadım. Başına gelebilecek en büyük problem dolandırılmaktır. Bu konuda da senin biraz dikkatli olman gerekiyor, ortak sunucudan seni bulan birisi seni arkadaş olarak ekleyip dolandırmaya çalışabilir böyle kullanıcıların dediklerine inanma ve onları engelle! Hiçbir kuruluşun hiçbir yetkilisi şifrenizi veya özel bir bilginizi sizden istemez ne biz ne Facebook ne de başka bir kuruluş. Bunu söyleyen birisi varsa o dolandırıcıdır ve yalan konuşuyordur.

 

Özet

Bu makalede Discord nedir ne işe yarar bundan bahsettim, Discord’un özelliklerinden ve diğer detaylarından bahsettim hepsine yukarıdan ulaşabilrisin. Kısaca Discord nedir dersen zaten cevabı baştaki kalın yerde verdik.

Benim Düşüncelerim

Eğer istersen sende bizim Discord Sunucumuza katılabilirsin ve topluluğumuzun bir üyesi olabilirsin çekilişler oyunlar gibi etkinlikler gerçekleştiriyoruz sunucuya beklerim. Her neyse, Discord nedir, bu makalede bunu açıkladık ve Discord zararlı mıdır? Discord güvenilir midir? gibi 2 soruya da cevap vermiş olduk.


Önerilen İçerikler

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

Web Tabanlı Oyunlar

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

Discord’da Banlanan Kullanıcı Sayısı Toplam ? Milyon

CS:GO Crosshair Kodları

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

ip adresi nasıl değiştirilir - how to change ip adress

Telefondan IP Adresi Nasıl Değiştirilir – IP Adresi Değiştirme ?

dip ses temizleme

Dip Ses Temizleme – Videolardaki Uğultu Nasıl Kaldırılır