Donanım Nedir – İç & Dış – Giriş & Çıkış Donanımları

Sizlere bu makalemizde bilgisayarın elle tutulup görülebilen parçaları olan donanımlardan bahsedeceğiz, kısaca donanım nedir sorusuna cevap vereceğiz. Makalemiz içinde iç ve dış donanımlardan ayrıca giriş ve çıkış donanımlarından bahsedeceğiz.

Donanım nedir, Donanım bilgisayarın elle tutulabilen fiziksel parçalarına denir. Donanımlara örnek olarak şunları söyleyebiliriz; fare, klavye, hoparlör, monitör, işlemci, ekran kartı, ram ve mikrofon. Fakat bunlarda kendi içinde iç ve dış donanımlar olarak iki farklı gruba ayrılır. Dış donanımlar mouse ve klavye gibi bilgisayarı kullanırken elimizde tuttuğumuz ya da bilgisayarı kullanmamızı sağlayan donanımlardır. İç donanımlar bilgisayarın çalışmasını sağlayan donanımlardır iç donanımlara işlemci ve ram gibi örnekler verilebilir.

 • Donanım Nedir ? 
  • İç Donanımlar
  • Dış Donanımlar
  • Giriş Donanımları
  • Çıkış Donanımları
 • Donanım Parçaları
  • İç Donanım Parçaları
  • Dış Donanım Parçaları

 

Donanım Nedir ?

Donanımın ne olduğundan kısaca yukarıda bahsetmiştik. Kalınlaştırılmış yazımızı okuyabilirsiniz, bu başlığın altında donanımlar hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz ve donanımların ne işe yaradığından bahsedeceğiz. İlk olarak sizlere donanım gruplarından bahsetmek istiyorum, toplamda 4 farklı donanım grubu vardır. Bu gruplar; iç donanımlar dış donanımlar ve giriş donanımları çıkış donanımları.

Bilgisayarın kasasının içinde yer alan işlemci gibi parçalar iç donanımlar bilgisayarın içinde yer almayan yazıcı gibi parçalar ise dış donanımlar olarak kabul edilir. Bu donanımlardan bize veri sunan donanımlara çıkış donanımları denir bunlara örnek olarak; yazıcı, monitör. Bilgisayara veri sunan donanımlara da giriş donanımları denir bunlara örnek olarak; fare, klavye.

İç Donanımlar

İç donanımlara daha detaylı bakacak olursak şunları söyleyebiliriz. İç donanımlar bilgisayarın çalışmasını sağlarlar ve dış donanımlardan genel olarak daha pahalılardır. Masaüstü bilgisayarlarda kasanın içinde yer alırlar dizüstü bilgisayarlarda ise bilgisayarın içinde yer alırlar. Bu donanımların her birinin kendine göre özellikleri vardır ve her biri belirli bir görev için çalışırlar. Mesela hard disk bir depolama birimidir ve bilgisayardaki verileri depolar bu sayede bilgisayrdaki herhangi bir veriye ulaşmak isterseniz hard disk bu noktada devreye girer.

Bazı iç donanımlar olmasada bilgisayar çalışabilir. Örnek olarak ekran kartı, harici bir ekran kartı olmadan bilgisayar çalışmaya devam edebilir. Burada işlemcinin içinde yer alan (eğer varsa) dahili ekran kartını kullanır. Bu ekran kartından görüntü alabilmek için anakartın hdmi gibi görüntü aktarmaya yarayan girişlerini kullanabilirsiniz.

Dış Donanımlar

Biraz da dış donanımlardan bahsedelim, dış donanımlar bilgisayarın dışında bulunan bizim bilgisayarı kontrol etmemizi sağlayan donanımlardır. Örnek vermemiz gerekirse fare ve klavye diyebiliriz. Bu donanımlar iç donanımlara göre çok daha ucuzdur ve bilgisayarı kullanabilmemizi sağlarlar. Fakat bazı dış donanımlar olmadan da bilgisayarı kullanmaya devam edebiliriz. Bazı dış donanımlar olmaması demek bazı işlevleri kullanamayacağımız anlamına gelebilir. 

Mesela bilgisayarımızda mikrofon yoksa oyun oynarken takım arkadaşlarımız ile konuşamayız ya da mikrofonun yapacağı herhangi bir işi yapamayız. Bundan dolayı dış donanımların hepsinin olması bilgisayardaki tüm işlevleri kullanabilmemizi sağlar. İç donanımlardan bazıları bilgisayara veri verirken bazıları bize veri verir. Mesela yazıcı bize veri verir fakat fare bilgisayara veri verir. Bunada giriş çıkış donanımı deriz.

Giriş Donanımları

Bilgisayara veri veren donanımlar giriş donanımlarıdır mesela kulaklık hem bir dış donanımdır hem de giriş donanımıdır. Çünkü hem bilgisayara veri verir hem de dış donanım kategorisinde yer alır. Giriş donanımlarına bu tarz örnekler verilebilir. Giriş donanımı yazıcı veya monitör olmaz çünkü bunlar kullanıcıya veri veren donanımlardır.

Çıkış Donanımları

Çıkış donanımlarına örnek verecek olursak monitör diyebiliriz. Monitör hem bir dış donanımdır hemde çıkış donanımıdır. Çıkış donanımlarının görevi kullanıcıya veri sunmaktır. Yazıcı bize bilgisayardan aldığı veriler ile beraber bir fotokopi kağıdı sunar bu şekilde bize veri vermiş olur.

donanım parçaları donanım nedir - what is hardware and hardware pieces
Donanım Parçaları

Donanım Parçaları

Sizlere bu başlık altında donanım parçalarından bazı örnekler vereceğiz ve ne işe yaradıklarını kısaca özetleyeceğiz.

İç Donanım Parçaları

 • İşlemci

İşlemci bilgisayarın beyni sayılır ve bilgisayarın genel performansından sorumludur. Bilgisayarda yapılan herhangi bir işlem işlemciye uğramıştır ve onun yönlendirmesi ile gerçekleşmiştir. İşlemci bilgisayarın iç donanımlarındaki en önemli parçalarından birisidir.

 • Ekran Kartı

Ekran kartı monitöre verilan görüntüyü bize sağlamakla sorumludur ekran kartları da işlemciler gibidir fakat görevleri farklıdır. Ekran kartı bilgisayarın ekrana verdiği görüntüden sorumludur ve ekrana verilecek görüntüyü işlemci ekran kartına iletir.

 • RAM

Bilgisayarda depolama birimi gibi görev görmektedir, bilgileri önbelleğine alır ve bilgisayar kapansada bunları unutmaz. Programların hepsi belirli miktarlarda RAM kullanır RAM işlemleri düzenler ve işlemciye gönderir. Bilgisayardaki görevide bu sayılabilir. Açılımıda zaten Random Access Memory’dir.

 • Hard Disk

Bilgisayarın depolama birimidir tüm dosyalar resimler veya videolar kısaca herşey burada depolanır. İhtiyacınız olduğunda hard disk bu dosyayı size sunar. Hard diskler ile alakalı detaylı bilgi edinmek için buraya bakabilirsiniz.

 • Anakart

Anakart bilgisayarın parçalarının birleştirildiği noktadır ve tüm parçaların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bu iletişim bazen kablolar aracılığıyla bazende direkt olarak anakartın üzerinden gerçekleştirilir. Anakartlarında belirli performansları vardır iyi bir RAM’iniz olabilir fakat bunu destekleyen bir anakarta ihtiyacınız olması şarttır.

Dış Donanım Parçaları

 • Fare

Bilgisayaırn imlecini hareket ettirmeye yarar. Kendine göre bazı özellikleri vardır bu özelliklerden başlıcaları. Hertz ve DPI’dır denebilir. DPI hassasiyet oranıdır yüksek DPI değerine sahip fareler az çevirdiğiniz zaman imlecin çok fazla yol katetmesini sağlar. Ortalama DPI değeri 1000 ile 1600 arasında değişmektedir. Oyuncular genelde 400 veya 800 DPI değerlerini kullanırlar. Fakat bu DPI değerini değiştirebildiğiniz bir fare almanız sizin için iyi olabilir.

 • Kalvye

Klavye bilgisayar üzerindeki birçok şeye yaramaktadır. Bu yazıyı yazarken klavyeyi kullanırız ya da oyun oynarken karakterimizin hareket etmesi için klavyeyi kullanırız. Başka bir örnek verecek olursak; programlardaki kısayolları kullanabilmek için klavye işimize yarar.

 • Mikrofon

Arkadaşlarımızla konuşabilmek için ses kaydedebilmek için milrofona ihtiyacımız vardır. Mikrofon olması gereken fakat birçok kullanıcıda bulunmayan bir donanımdır. Mikrofonlarında kendine özel özellikleri vardır. Bunlardan bir tanesi frekans değeridir. Frekans değeri ortalama olarak 48000 ile 41000 arasındadır birçok mikrofon bu değerleri kullanmaktadır. Ve iyi bir kalite için oldukça yeterlidir. Fakat bununla sınırlı kalmaz, mikrofonların gürültü giderme gibi ekstra özellikleride vardır. Bu sayede arkada çalışan kasanın fanından çıkan gürültü karşı taraf iletilmez.

 • Yazıcı

Bir şeyleri yazdırmamıza yarar bilgisayardaki herhangi bir yazıyı ya da resimi elimize almak istersek yazıcıyı kullanabiliriz. Renkli ve renksiz yazdırabilen yazıcılar vardır, renkli yazdıramayan yazıcılar ile siyah beyaz resimler yazdırmanız mümkündür. Ve bu yazıcılar diğerlerine göre daha ucuzdur. Yazıcılar bilgisayar üzerinde birçok şekilde kullanılabilir.

 • Monitör

Bilgisayarın ekranıdır ve temel donanımlardan birisidir. Monitör olmadan bilgisayarı kullanamayız çünkü ne yaptığımızı göremeyiz bundan dolayı monitörler önemli parçalar içerisinde yer alır. Monitörlerin de kendilerine özel özellikleri vardır hertz gibi Hz değeri monitörün akıcılığını belirler. Detaylara buradan bakabilirsiniz.

 • Kamera

Birisiyle beraber sohbet ettiğimiz zaman bir webcame yani kamerya ihtiyaç duyabiliriz. Bu durumda bilgisayarımıza bağlanmış bir kamera olmalıdır. Dizüstü bilgisayarların bir çoğunda dahili bir şekilde olsa da masaüstü bilgisayarlarda ayrıca almanız gerekmektedir.

 

Ne Oldu ?

Sizlere bu makalede donanım nedir sorusunun cevabını sunduk ayrıca iç donanım dış donanım gibi detaylardan da bahsettik. Bunların yanında giriş ve çıkış donanımlarının da ne demek olduğunu anlattık.

Kaynak Olarak Wikipedia’yı Kullandık

 

Benim Düşüncelerim

Bilgisayarlar hakkında yazdığımız bu makalede donanım nedir sorusuna cevap aramış olduk. Makalede eksik gördüğünüz ya da yanlış gördüğünüz bir kısım olursa yorum yapabilirsiniz. Sağ alttaki çan simgesine tıklayarak yeni makalelerden haberdar olabilirsiniz. Her neyse ben makaleyi yazarken eğlendim umarım sizde okurken eğlenmişsinizdir ve aradığınız şeye ulaşabilmişsinizdir. Donanımlar bilgisayarların temelini oluşturuyor ve gerçekten önemli parçalar diyebiliriz.


Editörün Seçtikleri

FPS Nedir

Monitörlerde Ve Fizikte Hertz Nedir

NFC Nedir ?

Blogger Nedir – Blog Nasıl Açılır ?

GIF Nedir Nasıl GIF Yapılır ?

Öncekini Oku

NFC Nedir – NFC Nasıl Aktifleştirilir – NFC Nasıl Kullanılır

Sonrakini Oku

Dünyada Kaç Kıta Var – Dünyada Sadece 8 Kıta Mı Var ?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir