in ,

Dünya Düz Mü ? Yuvarlak Mı ? – İddiaları İle Birlikte

Dünya düz mü yuvarlak mı ? Bazılarımız bu sorunun hala sorulduğuna dahi inanamıyor ,bazılarımız ise hala bu konunun gerçekliğini savunmaya devam ediyor. Bir tarafta bir olgu ve diğer tarafımızda ise gerçekliği hiçbir şekilde kanıtlanmamış,tamamen komplo teorilerinden oluşmuş bir fikir bulunmakta. Amerika da yaşayan insanların tamı tamına %2’si Dünyanın düz olduğuna inanıyor ve bu da 6.5 milyon insan yapar ,ayrıca sayıları her gün artmaya da devam ediyor, ve kendilerini “The Flat Earth Society” yani Düz Dünya Topluluğu olarak adlandırıp, seçilmiş(!) olduklarını  iddia ediyorlar. Bunlar deli saçması mı yoksa asıl gerçeklik midir? Peki Dünya gerçekte düz müdür? değilse yuvarlak olduğunun kanıtları nelerdir? Peki Tarihte ilk kez Dünya’nın yuvarlak olduğunu kim ilk kez nasıl ve ne şekil ortaya koymuştur? gibi soruların cevapları ve daha fazlası içeriğimizde. Ve ayrıca olaya bir bilimsel açıdan bir de sosyolojik anlamda inceleyeceğiz.

Elimizde 2000 yıllı aşkın sürede oluşmuş bir birikim havuzu var içinde yapılmış binlerce deney, ki bunlardan bir kaçı için milyarlarca dolarlık bir fona veya bütçeye sahip olmak zorunda değilsiniz çıplak gözle rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz ,ve 50 yıldan beridir de Dünyanın bir geoit şeklinde etrafı bulutlarla çevrili bir küre gezegen olduğunu biliyoruz NASA’nın çektiği fotoğraflardan . Ama onlar bunun bir yalan olduğunu, bilim dünyasının ve devletlerin bizi, toplumu, kandırdıklarını söylüyorlar. Yaptığım araştırmalar dahilinde kendilerinin “Dünya düz bu da kanıtı” dedikleri her ispat delili aksi bilim dünyası tarafından kanıtlanmıştır.

  • Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı ?

  • İlk Kim Ortaya Attı ?

  • Düz Dünya Neden Hala Hayatımızda ?

Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı ?

Bende şimdi teker teker sizlere iddia-cevap şeklinde sizlere bunları anlatacağım. İlk olarak “Dünya Düzcüler’in” iddia ettiği gibi Dünya tepsi şeklinde,  merkez noktasında Kuzey kutup noktası bulunan ve çevresi buzullarla kaplı olan bir gezegen değildir. O, dünyanın çevresini kaplayan buzulları daha önce kimse görmemiştir çünkü Dünyanın etrafını çepe çevreleyen herhangi bir buzul oluşumu yoktur. Kendilerine bunların var olmadığını söylediğimizde -kast ettikleri yer Antarktika değildir- bize, oraya her kim gitti ise o buzulları görmeye askerler tarafından öldürüldüklerini  iddia ediyorlar Antarktika antlaşması yüzünden.

Bu da elle tutulur bir açıklama değildir çünkü antlaşma gereğince bölgede herhangi bir askeri faaliyet yapılamaz, üstelik herhangi bir nükleer deneme yapmakta bu antlaşma ile yasaklamıştır. Bir diğer iddiaları ise ufuk çizgisidir. Kendileri etraflarına baktıklarında her yerin düz olduğunu görüyorlarmış. Bu konu da denebilecek çok şey var bu konu ile ilgili söylenecek ama en iyisi kendi gözünüzle görmektir ama bu konuda yine de denebilecek şeylere değinelim. Bir insanın çıplak gözle görüş mesafesi deniz seviyesinde 4,8 kilometredir 1.80 boyunda biri için yani bundan ötesi göremezsiniz. O 4,8 kilometrelik mesafeye de ufuk çizgisi denir.

Eğer imkanınız varsa şöyle bir gözlem yapabilirsiniz, bir sahile inin ve bir geminin limandan ayrılışını izleyin geminin gemi ilk başlarda görüş açınız dahilinde olduğu için tamamını görürsünüz ama yavaş yavaş uzaklaşmaya başladığında gemi gözden uzaklaşmaya başlar ve sizin göreceğiniz şey geminin sulara batışı olacaktır ama asıl olan şey geminin Dünyanın eğimi sayesinde ufuk çizgisinin ötesine geçmesidir. Bir başka deneyse şu: eğer yüksek bir dağ çıkarsanız ve hava şartları da izin verirse Dünyanın kavisli olduğunu görürsünüz belli bir şekilde. Ne kadar yükseğe çıkarsanız o kadar uzak mesafeleri görme imkanına erişirsiniz ve ne kadar Dünya yüzeyinden uzaklaşırsan kavis daha da netleşir ve en son atmosferin dışına çıktığında artık net bir şekilde görmüş olursunuz kavisi.

Madem dağa çıktık konuyu daha da pekiştirmek adına şöyle bir deney yapalım Erciyes dağına çıktığınızı varsayalım normal sağlıklı bir insanın görüş uzaklığının 4.8 kilometre olduğunu söylemiştik ve yüksek bir yere çıktığınızda bu mesafe artmaktaydı işte Erciyes dağına çıktığınızda görüş açınız 160 km ve ötesini görebileceksiniz demek oluyor ki Erciyes dağından Kırşehir’i  görebilirdiniz eğer Dünya düz olsaydı. Bu da imkansız olduğuna göre bu teori(!) de çöpe gitti. Bir diğer kanıt ise Dünyanın düz olmadığını  gösteren: Ay tutulmasıdır, ay tutulması esnasında Dünyanın gölgesi Ayın üstüne düşer biz de bu esnada düz değilde tam tersine yuvarlak bir gölge vurur.

En son olarak kütle çekim kanuna değineceğim. Düz dünyacılar cisimlerin yer yüzüne düşmesinin sebebinin yoğunluk ve suyun kaldırma kuvveti ilişkili olduğunu söylüyorlar ki bunlar birer kuvvet değildirler. Kuvvet dediğimiz şey sayısal büyüklük ve herhangi bir yönü belirtmesi gerekir. Simdi tek tek bakalım bizden istenilen iki şey var kuvvet olması için s.b. ve y.  değil mi. Yoğunluğa baktığımızda formülünün kütle/hacim olduğunu biliyoruz ve burada herhangi bir yön ifadesi göremiyoruz ve bir diğeri suyun kaldırma kuvvetinin anlamı şu: Cismin yüzmeye eğilimidir. Şimdi diyecek olurlarsa cisimler havadan daha yoğun olduğu için yere düşer. Peki neden aşağı değilde yukarı, sağa, sola veya çapraza gitmiyor da aşağı gidiyor? Hepsinin yere düşmesinin sebebi yer çekimidir ve çekildikleri yerse çekimin ana merkezi olan Dünyanın çekirdeğidir. Bunlar temel olarak Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlar. Gerçi hiçbir şey tam tersini kanıtlayamaz.

dünya düz mü yuvarlak mı

İlk Kim Ortaya Attı ?

İnsanlık Dünyanın düz olduğunu 2000 yıldan fazladan beri biliyor.İlk olarak antik Yunanlılar dünyanın küre olduğunu keşfetmişlerdir. Bunu ilk bulan kişi olan Eratosthenesdi. Zamanın önde gelen alimlerinden biri olarak bilinen Eratosthenes, astronomi, matematik, coğrafya, felsefe ve şiir üzerinde etkileyici eserler üretti. Çağdaşları ona “Beta” lakabını verdi çünkü bir beynin bütün bu alanlarında birinci sınıf olması çok iyiydi. Kendisi milattan önce 3’te  Dünyanın küre şeklinde olduğunu kanıtlarıyla birlikte sunmuştur. Eratosthenes’in bir çok başarısı ve keşfi vardırAsal sayıların kolayca bulunması için kendi adını verdiği: Eratosthenes kamburunu icat etmiştir, Güneşin dünyaya olan uzaklığını ve Dünyanın çevresini hesaplamıştır küçük yüzdelik sapmalarla, Bu inanılmaz cidden o zamanda böyle önemli keşiflere imza atmak bir de temel matematik ile pes doğrusu, bunun gibi daha bir çok keşfi ve buluşu vardır.

Dünyanın düz olmadığını şöyle bulur Eratosthenes: Kendisi İskenderiye kütüphanesinde – Kendisi oranın baş kütüphaneci’siydi- bir el yazması bir eser de yılın en uzun günü 21 Haziranda Syene de( şimdilerde adı Aswan)  bir kuyuda Güneşten gelen ışınların tam yansıdığını böylelikle kendi yansımanı görebildiğini ve tapınak sütunlarının gölgesinin kaybolduğunu, okumuştu. Bunun üzerine Eratosthenes, Syene’ye bir adam gönderdi sırf acaba İskenderiyede de Syenedeki gibi gölgenin kaybolup kaybolmadığını ölçmek için. Yılın aynı gününde ölçüm yaptıklarında gördükleri sonuç şuydu: Güneş ışınları İskenderiye’nin üzerine tam dik açı ile gelmiyordu 7 derecelik de olsa bir gölge vardı.

Bu olay Eratosthenes’e Dünyanın yuvarlak olduğunu anlamasını sağladı. İskenderiye’den Syene’ye olan mesafeyi bilirse, Dünya’nın çevresini kolayca hesaplayabileceğini de fark etti. Ancak o günlerde mesafeyi herhangi bir doğrulukla belirlemek çok zordu. Şehirler arasındaki bazı mesafeler, bir şehirden diğerine seyahat etmenin deve karavanı almasıyla ölçüldü. Ancak develerin gezinme ve değişken hızlarda yürüme eğilimi vardır. Böylece Eratosthenes, bematistleri işe aldı, profesyonel anketörler eşit uzunlukta adımlarla yürümek üzere eğitildi. Syene’nin İskenderiye’den yaklaşık 5000 stadyumda olduğunu buldular. Eratosthenes, Dünya’nın çevresini yaklaşık 250.000 stadyum olarak hesapladı.

dünya düz müdür

Düz Dünya Neden Hala Hayatımızda ?

Bu “Düz Dünya” meselesi tam da Dünya’nın ilk fotoğrafı çekildikten on yıl bile geçmemişken ortaya atıldı. Bilim dünyası bu olayı yalanladı ardına. Sayıları 3,500 kişiye kadar yükseldi. 1997 de dünya düzcüler’in karargah binası yandı ,yakıldı, içeride ne var ne yoksa kül oldu. Son olaydan sonra maddi bir çöküş içerisine giren topluluk bunun akabinde de kurucularını da teker teker kaybedince dağılma dönemine girdi ta ki İnternet ortaya çıkana kadar.

2004 yılında online tartışma forumu olarak geri döndü. Herhangi biri, Dünyanın düz olduğunu merak eden bir tartışma başlatabilir sorunsallar oluşturabiliyordu. Tesadüfe bakın ki aynı yılda Facebook icat edildi, bir yıl sonra Youtube sonra ise Twitter. 2009 da Düz Dünya Topluluğu kendi sitesini kurdu. İnternet çıkmadan önce Düz Dünya Topluluğunun 3,500 üyeye ulaşması tam 50 yılı bulmuştu, internetten sonra ise internet sayfaları günde 300,000 ziyaret sayısına sahipler, Facebook da 100,000 beğeni sayısı alan sayfalar ve milyon sayılara varan Youtube izlenmeleri.

İnternet icat edilmemiş olsaydı şimdi bu halde olamazlardı. İnsanlar merak ettikçe büyüdüler. Tabi ünlülerde işin içine girince ortalık iyice karıştı. 2017 yılında NBA yıldızı Kyrie Irving iki defa katıldığı bir program da Dünyanın düz olduğunu iddia etti Draymond Green de aynı şeyi iddia etti ven adını anmaya gerek duymadığım bir çok ünlü de bu görüşte hem fikir.

Geleceğim nokta şu ki; Sosyal medya ve internet imdadına son anda yetişti anlayacağınız, Düz Dünyayı savunan ünlülerde bu akımın yayılmasında ciddi anlamda etkiledi gidişatı. Okuduğum bir yazıda da şunu gördüm ve hak verdim ” Bilgi çağının getirdiği bir şey olacak ki insanlar kolayca her bilgiye erişebiliyor. Ve seçim zamanı geldiğinde kendilerinin üzerinde kafa yormayacağı tarafı seçecekler çünkü gerçek bilgiye ulaşmak için çabalamaları gerekiyor ya da tüm bu laf kalabalıkları ve süper saçma deneyler(neredeyse hepsi sezgisel) onlara özel olduklarını, karanık taraftakilere karşı vermiş oldukları mücadelede yüce bir sorumluluk duygusu. Bu öyle bir karanlık ki kendilerinden başka herkesi kandırmışlar.”.

Benim Düşüncelerim

Dünya düz mü yuvarlak mı makalesi ile alakalı. Yukarı da her şeyi o kadar detaylı olmasa da anlattım çoğu şeye değinmeye çalıştım son olarak da şunu diyeyim, insan bir toplum içinde yaşayan bir canlıdır, sosyaldir vs. ama en önemlilerinden biri insan kendini bir yere ait hissetmek ister. Bu insanlar da bana sorarsanız kendilerin değerli hissettikleri bir ortamda yaşamak ister. Çünkü bu insanların bir çoğu eğitimsiz kişiler ve hayatların da çoğu zaman hor görüldüler bu Düz Dünyanın bu kadar büyümesinin sebebi de budur bence. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bazı Kaynaklar : Kaynak 1


Önerilen İçerikler

10 Tane Genel Kültür Sorusu

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Kamil Yağmur

Merhaba adım Kamil 20 yaşındayım ve bu sitede geneler olarak oyun içerikli makaleler yazıyorum. Oynadığım ve meraklı olduğum oyunları ve konuları sizlerle de paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. dünya düz mü yuvarlak mı adlı makaleniz gerçekten güzel olmuş fakat dünyanın hala düz olduğuna inanları ben anlamamaya devam edeceğim çünkü çok saçma dünyanın düz olması imkansız birşey bence dünya düz müdür sorusu bile saçma herneyse içeriğiniz hoşuma gitti güzel bir site kolay gelsin

google trends nedir

Google Trends Nedir – En Çok Arananlar ?

digital vibrance nasıl açılır

Digital Vibrance Nasıl Açılır – Renk Canlandırması