Dünyada Kaç Kıta Var – Dünyada Sadece 8 Kıta Mı Var ?

Sizlere bu makalemizde, dünyada kaç kıta var başlığı altında, dünyada kaç kıta olduğunu, kıta kelimesinin anlamını, kıtalar hakkında bilgileri ve daha bir çok şeyi anlatacağız. Umarız sizlere hazırladığımız bu makalede kıtalar hakkında bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz bilgileri bulursunuz. Dünyada kaç kıta var, kısaca özet geçecek olursak eğer:

Dünya üzerinde bir çok ülke tarafından kabul edilen resmi ve müfredata işlemiş olan sayı 7 dir ve çoğunluğun kabul ettiği 7 kıta şunlardır: Avrupa, Afrika, Antartika, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve son olarak Avustralya, bir diğer adı ile (Okyanusya) dır.  Evet, ülke değişince kıta sayısı azalıyor ve artıyor. 5, 6 hatta son zamanlarda çıkan yeni bir ada ile 8 olduğunu söyleyen insanlar bile var. Şimdi sizlere neden tek bir düşünceye inanılmadığını açıklayalım. Ama bundan önce, kıta ne demek bunu öğrenelim.

 

Kıta Ne Demek ?

Dünyada kaç kıta var sorusuna geçmeden önce, kıta kelimesinin tam anlamını öğrenmeliyiz.

Kıta, bir diğer bilinen ismi olan, anakara. İlk olarak şunu bilmeliyiz ki, kıtanın tek bir açıklaması yoktur. Ülkeden ülkeye, kültürden kültüre değişmekte olan bu kelimenin en bilindik açıklaması şudur. Kıta, geniş bir alana sahip olmalı, toprakları su üstünde olmalı, ve topraklar birbirlerinden ayrı olmalı (su ile). Ancak bu tanımlara çoğu kıta uymasa bile, dünyada kaç kıta var sorusunun cevabı, çoğu ülkede aynıdır, 7. 

Dünyada Kaç Kıta Var ?

Dünyada çoğunluğun kabul ettiği kıta sayısı 7 dir. Ancak bu konuda herkes hemfikir değildir. Bu genel bilinen bilginin aksini iddia eden insanların, dünyayı kaç kıta olarak kabul ettiklerini ve nedenlerini görelim.

 • Dünyadaki kıta sayısını 6 (altı) olarak kabul edenlerin nedenleri şunlardır: Kuzey ve Güney Amerikayı tek bir kıta olarak sayarlar ve bu nedenle ada sayısını 6 (altı) olarak kabul ederler.
 • Dünyadaki kıta sayısını 5 (beş) olarak kabul eden kişilerin nedenleri şunlardır: Bu kişiler de Kuzey ve Güney Amerikayı tek kıta olarak kabul ederler ve bunun yanında Antartika kıtasını da, kıta olarak saymazlar. Ve bu yüzden bu kişilere göre dünyadaki kıta sayısı 5 (beş) dir.
 • Dünyadaki kıta sayısını 8 (sekiz) olarak kabul eden insanların nedenleri ise şunlardır: 2017 yılında bazı jeologların yaptığı araştırmalar sonucu, Avustralya’nın doğusunda, ve neredeyse %94 ü sular altında kalmış bir ada bulduklarını açıklamışlardı. Zealandia adındaki bu kara parçasını bazı insanlar kıta olarak kabul ettikleri için, bir diğer şüpheli sayı 8 (sekiz) dir.
how many continents are there in the world
Tahtadan Yapılmış Dünya Maketi

Kıtalar

Sizlere bu başlık altında, bilinen kıtalar ve o kıtaların üzerinde yaşayan insanlarla ilgili bazı bilgiler vereceğiz. Listemize ilk olarak, dünyanın en küçük ikinci kıtası olarak bilinen, Avrupa kıtası ile başlamak istiyorum.

Avrupa Kıtası

 • Yüzölçümü: 10.600.000 km2
 • Nüfusu: 743.000.000 kişi
 • Nüfus Yoğunluğu: 70 kişi/km²
 • Ülkeler: 50

Dünyadaki önemli icatların neredeyse hepsini bulan Avrupalılar’ın böbürlencek kadar zengin ve güzel toprakları yok. Ancak avrupa insanı, okuyarak ve kendini geliştirerek bu günlerdeki avrupa olmuştur. Avrupa kıtasındaki gelişmelerin neredeyse hepsi, eğitimli insan kaynağı ve sömürgecilik sistemi tarafından gerçekleştirilmiştir.Avrupa geleneksel olarak Dünya’daki 7 kıtadan biri olarak düşünülmekle birlikte aslında Asya ile coğrafi açıdan bağlantılı bir kıtadır ve bazen Avrasya adı altında anılır, ancak Avrasya adı resmi kayıtlarda kabul edilmez.

Avrupa’nın geleneksel tanımına göre Ural Dağları Avrupa’nın doğudaki sınırını oluştururlar. Güneydoğu’daki sınırını Ural Nehri oluşturur. Sınır Hazar denizi, Kafkas Dağlarının zirveleri boyunca devam eder, Karadeniz, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’yla belirlenir. Akdeniz Avrupa’nın güney sınırını, Kuzey Buz denizi kuzey sınırını, Atlas Okyanusu ise kuzey ve batı sınırını belirler. İzlanda Avrupa’dan çok Kuzey Amerika’ya yakın olmakla birlikte Avrupa’nın bir parçası olarak sayılmaktadır. Avrupa yarımadası güneyde Afrika kıtasına oldukça yaklaşır. Güneydoğuda ise Asya ile hemen hemen bitişir 

Avrupa kıtası hakkında bazı bilindik bilgiler: Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir kıtadır. Hayat standartları yüksektir. Nüfus artışı çok ama çok azdır, hatta bununla beraber bazı ülkelerinde nüfus gerilemesi görülmektedir. Dünyada üretilen endüstri ürünlerinin üçte birine sahiplik yapmaktadır. Her ne kadar aynı kıtada yaşıyor olsalar bile, içinde bulunan neredeyse 50 ülkenin kültürleri birbirlerinden çok farklıdır.

Asya Kıtası

 • Yüzölçümü: 44.391.163 km2
 • Nüfusu: 3,879,000,000 kişi
 • Nüfus Yoyunluğu: 89 kişi/km2
 • Ülkeler: 47

Sıradaki kıtamız ise, dünyanın en kalabalık kıtası olan, Asya kıtası.

Medeniyetler beşiği olan bu büyük kıtada, dünyanın büyük bir çoğunluğunun inanmakta olduğu dinler ilk bu kıtada ortaya çıkmıştır. Bu büyük kıtada 100 ün üzerinde farklı dil konuşulmaktadır. Asya kıtasında her ten renginden insan bulabilirsiniz. doğu da sarı, güney de siyah, kuze ve batı da ise beyaz insanları görebilirsiniz. Dünyanın en büyük kıtası hakkında bahsedebileceğimiz gerçekten çok şey vardır. Ancak bu makaleyi sizin için kısa ve öz tutmaya çalışacağım.

Afrika Kıtası

 • Yüzölçümü: 30.370.000 km2
 • Nüfusu: 1.032.532.974 kişi
 • Nüfus Yoyunluğu: 30,51 kişi/km2
 • Ülkeler: 54

Avrupa ülkelerinin sömürgesi altında olan bu kıtamız nüfus yoğunlu ve yüzölçümü açısından, dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Dünyadaki tüm kıtalara kıyasla, en çok genç nüfusuna sahip bir kıtadır. Nüfusun yaklaşık %50 sinden fazlası 19 yaşının altındadır. Kıta, 54 adet diplomatik olarak tanınmış bağımsız devlet, dokuz bölge ve 3 adet sınırlı tanınmış devleti bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca bilimsel veriler insanlığın bu kıtada oluştuğunu söylemektedir.

Kıtanın kuzeyi çöl ve kuraktır ancak buna rağmen ortaları ve güney bölgesinde ise iklim yağışlıdır. Bünyesinde savanlar ve yağmur ormanlarını barındırır. Dünyanın en sıcak kıtası olan bu kıta, dünyadaki çöllerin %60 ını kaplamaktadır. Doğal kaynaklar açısından, dünyanın en zengin kıtası olsa da, dünyadaki en gelişmemiş ve fakir kıtası sayılabilir. İnsanlar, bölgede bulunan çeşitli hastalıklarla mücadele ederken, aynı zamanda açlık ve susuzlıkla da savaşmaya çalışmaktadırlar. Sömürge altında olduğu için Afrikadaki insanlar, yaşadıkları bölgeye göre diğer dünya dillerini ( İngilizce, Fransızca…) ana dilleri olarak konuşmaktadırlar.

Antartika Kıtası

 • Yüzölçümü: 14.000.000 km2
 • Nüfusu: Bu kıta da yerli olarak insan bulunmamaktadır. Ancak bir sürü ülke araştırmalar için insan yollamaktadır. Kışın yaklaşık 1.000 araştırmacı bulunan bu kıta da yazın ortalama 5.000 kişi bulunmaktadır.
 • Ülkeler: 0

Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu’nu içeren kıta, Antartika Kıtası. Afrika kıtasının neredeyse yarısı olan bu kıta, aynı zamanda dünyanın en soğuk kıtasıdır. Antartika’yı örten, ortalama 2000 metre kalınlığında devasa bir buz katmanı vardır. Bu sonradan keşfedilmiş kıta hakkında çok uzun yazılar yazabiliriz ancak bu makaleye o yazıyı sığdıramayız. Bu soğuk kıtaya ilk kimin ayak bastığı hâlâ tartışılmaktadır. İnanılmaz soğuklara ulaştığı için, kutuplarda açan bir tane bile bitki yoktur. 

dünyada kaç kıta vardır 7 tane mi 8 mi
Kıtalar

 

Kuzey Amerika Kıtası

 • Yüzölçümü: 24.710.000 km2
 • Nüfusu: 579.000.000 kişi
 • Ülkeler: 23

Asya ve Afrika’dan sonraki en büyük üçüncü kıtadır ve nüfus olarak en kalabalık dördüncü kıtadır. Yeni dünya, yani Amerika olarak adlandırılan bu kıtanın kuzey kısmını oluşturmaktadır. Diğer kıtalar gibi çok büyük bir geçmişi yoktur. Ayrıca Amerika’nın halkı da, büyük bir oranda Avrupa kökenlidir.

Güney Amerika Kıtası

 • Yüzölçümü: 17.840.000 km2
 • Nüfusu: 422.000.000 kişi
 • Ülkeler: 13

Yeni dünya Amerika’nın güneyinde kalan bu kıta, Büyük Okyanus’un doğusunda, Atlas Okyanusu’nun batısında ve Antartika’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Alan olarak en büyük dördüncü sırada, nüfusta ise beşinci sırada yer almaktadır. Dünyanın en güzel doğal güzelliklerine sahip olan bu kıta, maceracıların ve kaşiflerin ilk gezdiği yerlerin başında geliyor.

Avustralya (Okyanusya) Kıtası

 • Yüzölçümü: 8.600.000 km2
 • Nüfusu: 35.669.267 kişi
 • Ülkeler: Avustralya kıtasında 3, Okyanusya kıtasında ise 30’dan fazla ülke vardır. 

Peki Okyanusya ne demek ? Okyanusya, Büyük Okyanusa’a dağılmış olan adaları ve Avustralya’yı içine alan kıta. Asya’nın güneyinde, Antartika’nın kuzeyinde, Büyük Okyanus ve Hint Okyanusunun arasında yer almakta olan bir kıtadır.

Zealandia Kıtası

 • Yüzölçümü: Henüz Bilinmiyor
 • Nüfusu: Henüz Bilinmiyor
 • Nüfus Yoyunluğu: Henüz Bilinmiyor
 • Ülkeler: Henüz Bilinmiyor

Dünyanın sekizinci kıtası  olarak önerilmektedir ancak kıtalar listesine girebilmek için daha bir onay almamıştır. Bilim insanları yer kabuğu çatlakları hakkında yaptıkları çalışmalarla beraber, Avustralya’nın doğusunda yeni bir kıta olduğunu iddia etti. Kıtalar listesine girme ihtimali olduğu için bu kıtayı, dünyada kaç kıta var başlığı altında sekizinci sıraya koyuyoruz.

 

Ne Oldu ?

Sizlere bu makalemizde, dünyada kaç kıta var başlığı altında dünyadaki farklı kıta sayısı inançlarından ve kıtaların özelliklerinden bahsettik. Umarız sizler için hazırladığımız, dünyada kaç kıta var makalesini beğenmişsinizdir ve öğrenmek istediğiniz bilgilere ulaşmışsınızdır. 

Kaynak: Wikipedia 

 

Beni Düşüncelerim

Dünyada kaç kıta var başlığı altında hazırladığım bu makalede, kıtalar hakkında araştırma yaparken, kıtalar hakkında bir sürü yeni bilgi endindim. Umarım bu makale sizler için de aradığınızı bulma ve yeni kıtalar hakkında yeni şeyler öğrenmeniz açısından faydalı olmuştur.


Editörün Seçtikleri

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Kornea Nedir ?

Uydu Nedir ?

SSD Nedir ?

Öncekini Oku

Donanım Nedir – İç & Dış – Giriş & Çıkış Donanımları

Sonrakini Oku

Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi Dil Öğrenme Uygulaması

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir