Dünyada Kaç Kıta Var – Dünyada Sadece 8 Kıta Mı Var ?

Sizlere bu makalemizde, dünyada kaç kıta var başlığı altında, dünyada kaç kıta olduğunu, kıta kelimesinin anlamını, kıtalar hakkında bilgileri ve daha bir çok şeyi anlatacağız. Umarız sizlere hazırladığımız bu makalede kıtalar hakkında bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz bilgileri bulursunuz. Dünyada kaç kıta var, kısaca özet geçecek olursak eğer:

Dünya üzerinde bir çok ülke tarafından kabul edilen resmi ve müfredata işlemiş olan sayı 7 dir ve çoğunluğun kabul ettiği 7 kıta şunlardır: Avrupa, Afrika, Antartika, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve son olarak Avustralya, bir diğer adı ile (Okyanusya) dır.  Evet, ülke değişince kıta sayısı azalıyor ve artıyor. 5, 6 hatta son zamanlarda çıkan yeni bir ada ile 8 olduğunu söyleyen insanlar bile var. Şimdi sizlere neden tek bir düşünceye inanılmadığını açıklayalım. Ama bundan önce, kıta ne demek bunu öğrenelim.

 

Kıta Ne Demek ?

Dünyada kaç kıta var sorusuna geçmeden önce, kıta kelimesinin tam anlamını öğrenmeliyiz.

Kıta, bir diğer bilinen ismi olan, anakara. İlk olarak şunu bilmeliyiz ki, kıtanın tek bir açıklaması yoktur. Ülkeden ülkeye, kültürden kültüre değişmekte olan bu kelimenin en bilindik açıklaması şudur. Kıta, geniş bir alana sahip olmalı, toprakları su üstünde olmalı, ve topraklar birbirlerinden ayrı olmalı (su ile). Ancak bu tanımlara çoğu kıta uymasa bile, dünyada kaç kıta var sorusunun cevabı, çoğu ülkede aynıdır, 7. 

Dünyada Kaç Kıta Var ?

Dünyada çoğunluğun kabul ettiği kıta sayısı 7 dir. Ancak bu konuda herkes hemfikir değildir. Bu genel bilinen bilginin aksini iddia eden insanların, dünyayı kaç kıta olarak kabul ettiklerini ve nedenlerini görelim.

 • Dünyadaki kıta sayısını 6 (altı) olarak kabul edenlerin nedenleri şunlardır: Kuzey ve Güney Amerikayı tek bir kıta olarak sayarlar ve bu nedenle ada sayısını 6 (altı) olarak kabul ederler.
 • Dünyadaki kıta sayısını 5 (beş) olarak kabul eden kişilerin nedenleri şunlardır: Bu kişiler de Kuzey ve Güney Amerikayı tek kıta olarak kabul ederler ve bunun yanında Antartika kıtasını da, kıta olarak saymazlar. Ve bu yüzden bu kişilere göre dünyadaki kıta sayısı 5 (beş) dir.
 • Dünyadaki kıta sayısını 8 (sekiz) olarak kabul eden insanların nedenleri ise şunlardır: 2017 yılında bazı jeologların yaptığı araştırmalar sonucu, Avustralya’nın doğusunda, ve neredeyse %94 ü sular altında kalmış bir ada bulduklarını açıklamışlardı. Zealandia adındaki bu kara parçasını bazı insanlar kıta olarak kabul ettikleri için, bir diğer şüpheli sayı 8 (sekiz) dir.
how many continents are there in the world
Tahtadan Yapılmış Dünya Maketi

Kıtalar

Sizlere bu başlık altında, bilinen kıtalar ve o kıtaların üzerinde yaşayan insanlarla ilgili bazı bilgiler vereceğiz. Listemize ilk olarak, dünyanın en küçük ikinci kıtası olarak bilinen, Avrupa kıtası ile başlamak istiyorum.

Avrupa Kıtası

 • Yüzölçümü: 10.600.000 km2
 • Nüfusu: 743.000.000 kişi
 • Nüfus Yoğunluğu: 70 kişi/km²
 • Ülkeler: 50

Dünyadaki önemli icatların neredeyse hepsini bulan Avrupalılar’ın böbürlencek kadar zengin ve güzel toprakları yok. Ancak avrupa insanı, okuyarak ve kendini geliştirerek bu günlerdeki avrupa olmuştur. Avrupa kıtasındaki gelişmelerin neredeyse hepsi, eğitimli insan kaynağı ve sömürgecilik sistemi tarafından gerçekleştirilmiştir.Avrupa geleneksel olarak Dünya’daki 7 kıtadan biri olarak düşünülmekle birlikte aslında Asya ile coğrafi açıdan bağlantılı bir kıtadır ve bazen Avrasya adı altında anılır, ancak Avrasya adı resmi kayıtlarda kabul edilmez.

Avrupa’nın geleneksel tanımına göre Ural Dağları Avrupa’nın doğudaki sınırını oluştururlar. Güneydoğu’daki sınırını Ural Nehri oluşturur. Sınır Hazar denizi, Kafkas Dağlarının zirveleri boyunca devam eder, Karadeniz, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’yla belirlenir. Akdeniz Avrupa’nın güney sınırını, Kuzey Buz denizi kuzey sınırını, Atlas Okyanusu ise kuzey ve batı sınırını belirler. İzlanda Avrupa’dan çok Kuzey Amerika’ya yakın olmakla birlikte Avrupa’nın bir parçası olarak sayılmaktadır. Avrupa yarımadası güneyde Afrika kıtasına oldukça yaklaşır. Güneydoğuda ise Asya ile hemen hemen bitişir 

Avrupa kıtası hakkında bazı bilindik bilgiler: Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir kıtadır. Hayat standartları yüksektir. Nüfus artışı çok ama çok azdır, hatta bununla beraber bazı ülkelerinde nüfus gerilemesi görülmektedir. Dünyada üretilen endüstri ürünlerinin üçte birine sahiplik yapmaktadır. Her ne kadar aynı kıtada yaşıyor olsalar bile, içinde bulunan neredeyse 50 ülkenin kültürleri birbirlerinden çok farklıdır.

Asya Kıtası

 • Yüzölçümü: 44.391.163 km2
 • Nüfusu: 3,879,000,000 kişi
 • Nüfus Yoyunluğu: 89 kişi/km2
 • Ülkeler: 47

Sıradaki kıtamız ise, dünyanın en kalabalık kıtası olan, Asya kıtası.

Medeniyetler beşiği olan bu büyük kıtada, dünyanın büyük bir çoğunluğunun inanmakta olduğu dinler ilk bu kıtada ortaya çıkmıştır. Bu büyük kıtada 100 ün üzerinde farklı dil konuşulmaktadır. Asya kıtasında her ten renginden insan bulabilirsiniz. doğu da sarı, güney de siyah, kuze ve batı da ise beyaz insanları görebilirsiniz. Dünyanın en büyük kıtası hakkında bahsedebileceğimiz gerçekten çok şey vardır. Ancak bu makaleyi sizin için kısa ve öz tutmaya çalışacağım.

Afrika Kıtası

 • Yüzölçümü: 30.370.000 km2
 • Nüfusu: 1.032.532.974 kişi
 • Nüfus Yoyunluğu: 30,51 kişi/km2
 • Ülkeler: 54

Avrupa ülkelerinin sömürgesi altında olan bu kıtamız nüfus yoğunlu ve yüzölçümü açısından, dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Dünyadaki tüm kıtalara kıyasla, en çok genç nüfusuna sahip bir kıtadır. Nüfusun yaklaşık %50 sinden fazlası 19 yaşının altındadır. Kıta, 54 adet diplomatik olarak tanınmış bağımsız devlet, dokuz bölge ve 3 adet sınırlı tanınmış devleti bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca bilimsel veriler insanlığın bu kıtada oluştuğunu söylemektedir.

Kıtanın kuzeyi çöl ve kuraktır ancak buna rağmen ortaları ve güney bölgesinde ise iklim yağışlıdır. Bünyesinde savanlar ve yağmur ormanlarını barındırır. Dünyanın en sıcak kıtası olan bu kıta, dünyadaki çöllerin %60 ını kaplamaktadır. Doğal kaynaklar açısından, dünyanın en zengin kıtası olsa da, dünyadaki en gelişmemiş ve fakir kıtası sayılabilir. İnsanlar, bölgede bulunan çeşitli hastalıklarla mücadele ederken, aynı zamanda açlık ve susuzlıkla da savaşmaya çalışmaktadırlar. Sömürge altında olduğu için Afrikadaki insanlar, yaşadıkları bölgeye göre diğer dünya dillerini ( İngilizce, Fransızca…) ana dilleri olarak konuşmaktadırlar.

Antartika Kıtası

 • Yüzölçümü: 14.000.000 km2
 • Nüfusu: Bu kıta da yerli olarak insan bulunmamaktadır. Ancak bir sürü ülke araştırmalar için insan yollamaktadır. Kışın yaklaşık 1.000 araştırmacı bulunan bu kıta da yazın ortalama 5.000 kişi bulunmaktadır.
 • Ülkeler: 0

Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu’nu içeren kıta, Antartika Kıtası. Afrika kıtasının neredeyse yarısı olan bu kıta, aynı zamanda dünyanın en soğuk kıtasıdır. Antartika’yı örten, ortalama 2000 metre kalınlığında devasa bir buz katmanı vardır. Bu sonradan keşfedilmiş kıta hakkında çok uzun yazılar yazabiliriz ancak bu makaleye o yazıyı sığdıramayız. Bu soğuk kıtaya ilk kimin ayak bastığı hâlâ tartışılmaktadır. İnanılmaz soğuklara ulaştığı için, kutuplarda açan bir tane bile bitki yoktur. 

dünyada kaç kıta vardır 7 tane mi 8 mi
Kıtalar

 

Kuzey Amerika Kıtası

 • Yüzölçümü: 24.710.000 km2
 • Nüfusu: 579.000.000 kişi
 • Ülkeler: 23

Asya ve Afrika’dan sonraki en büyük üçüncü kıtadır ve nüfus olarak en kalabalık dördüncü kıtadır. Yeni dünya, yani Amerika olarak adlandırılan bu kıtanın kuzey kısmını oluşturmaktadır. Diğer kıtalar gibi çok büyük bir geçmişi yoktur. Ayrıca Amerika’nın halkı da, büyük bir oranda Avrupa kökenlidir.

Güney Amerika Kıtası

 • Yüzölçümü: 17.840.000 km2
 • Nüfusu: 422.000.000 kişi
 • Ülkeler: 13

Yeni dünya Amerika’nın güneyinde kalan bu kıta, Büyük Okyanus’un doğusunda, Atlas Okyanusu’nun batısında ve Antartika’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Alan olarak en büyük dördüncü sırada, nüfusta ise beşinci sırada yer almaktadır. Dünyanın en güzel doğal güzelliklerine sahip olan bu kıta, maceracıların ve kaşiflerin ilk gezdiği yerlerin başında geliyor.

Avustralya (Okyanusya) Kıtası

 • Yüzölçümü: 8.600.000 km2
 • Nüfusu: 35.669.267 kişi
 • Ülkeler: Avustralya kıtasında 3, Okyanusya kıtasında ise 30’dan fazla ülke vardır. 

Peki Okyanusya ne demek ? Okyanusya, Büyük Okyanusa’a dağılmış olan adaları ve Avustralya’yı içine alan kıta. Asya’nın güneyinde, Antartika’nın kuzeyinde, Büyük Okyanus ve Hint Okyanusunun arasında yer almakta olan bir kıtadır.

Zealandia Kıtası

 • Yüzölçümü: Henüz Bilinmiyor
 • Nüfusu: Henüz Bilinmiyor
 • Nüfus Yoyunluğu: Henüz Bilinmiyor
 • Ülkeler: Henüz Bilinmiyor

Dünyanın sekizinci kıtası  olarak önerilmektedir ancak kıtalar listesine girebilmek için daha bir onay almamıştır. Bilim insanları yer kabuğu çatlakları hakkında yaptıkları çalışmalarla beraber, Avustralya’nın doğusunda yeni bir kıta olduğunu iddia etti. Kıtalar listesine girme ihtimali olduğu için bu kıtayı, dünyada kaç kıta var başlığı altında sekizinci sıraya koyuyoruz.

 

Ne Oldu ?

Sizlere bu makalemizde, dünyada kaç kıta var başlığı altında dünyadaki farklı kıta sayısı inançlarından ve kıtaların özelliklerinden bahsettik. Umarız sizler için hazırladığımız, dünyada kaç kıta var makalesini beğenmişsinizdir ve öğrenmek istediğiniz bilgilere ulaşmışsınızdır. 

Kaynak: Wikipedia 

 

Beni Düşüncelerim

Dünyada kaç kıta var başlığı altında hazırladığım bu makalede, kıtalar hakkında araştırma yaparken, kıtalar hakkında bir sürü yeni bilgi endindim. Umarım bu makale sizler için de aradığınızı bulma ve yeni kıtalar hakkında yeni şeyler öğrenmeniz açısından faydalı olmuştur.


Editörün Seçtikleri

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Kornea Nedir ?

Uydu Nedir ?

SSD Nedir ?

Öncekini Oku

Donanım Nedir – İç & Dış – Giriş & Çıkış Donanımları

Sonrakini Oku

Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi Dil Öğrenme Uygulaması

87 yorum

 • Its like you read my thoughts! You seem to understand so much about this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I believe that you simply can do with a few p.c.
  to pressure the message house a little bit, however instead of that, that is great blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 • You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I
  would never understand. It seems too complex and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 • hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything
  new from right here. I did however expertise some technical issues
  using this website, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google
  and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more
  of your respective fascinating content. Make sure you update this
  again very soon.

 • Hello, of course this piece of writing is actually fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging.

  thanks.

 • Great web site. Lots of useful information here.
  I’m sending it to some friends ans also sharing in delicious.
  And naturally, thanks in your sweat!

 • First of all I want to say wonderful blog! I had a
  quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was
  curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting
  my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply
  just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
  Kudos!

 • Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Kudos

 • I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write
  with regards to here. Again, awesome blog!

 • It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will
  share this site with my Facebook group. Talk soon!

 • Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • I do agree with all of the ideas you have offered in your post.

  They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too
  quick for novices. May you please extend them a bit from
  next time? Thanks for the post.

 • Having read this I thought it was extremely informative.

  I appreciate you taking the time and energy to put this information together.
  I once again find myself personally spending a lot of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 • I really like what you guys tend to be up too.
  This type of clever work and coverage! Keep up the superb works guys I’ve added
  you guys to my personal blogroll.

 • I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this blog
  on regular basis to get updated from most recent news.

 • Useful info. Fortunate me I discovered your website accidentally, and I am surprised
  why this twist of fate didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 • It’s an awesome article designed for all the internet users; they will
  obtain benefit from it I am sure.

 • I savour, cause I discovered just what I used to be having a look for.
  You have ended my four day lengthy hunt! God Bless
  you man. Have a nice day. Bye

 • I every time used to read article in news papers but now as I
  am a user of web so from now I am using net for content, thanks to web.

 • Hey there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone4.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 • I got this site from my friend who told me regarding this website and now this time I
  am browsing this website and reading very informative content at this time.

 • I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining,
  and without a doubt, you have hit the nail on the head.

  The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search for something relating to this.

 • Hi there all, here every one is sharing these familiarity,
  so it’s fastidious to read this weblog, and I used to pay a visit this
  blog every day.

 • I don’t know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with
  your website. It appears as though some of the written text within your
  posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this
  is happening to them as well? This might be a
  problem with my internet browser because I’ve had this
  happen previously. Many thanks

 • What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article
  i thought i could also make comment due to this sensible article.

 • Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 • It’s appropriate time to make a few plans for the long run and
  it’s time to be happy. I’ve read this submit and if I could
  I want to counsel you some interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles regarding this article.
  I desire to read more things approximately
  it!

 • I’m really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A small number of my blog visitors have complained about
  my blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 • If some one needs to be updated with latest technologies after that he must be pay a visit this website and be up to date all the time.

 • Good post! We will be linking to this great article on our website.
  Keep up the good writing.

 • WOW just what I was searching for. Came here by searching
  for website hosting services

 • I do not even know how I ended up right here, however I assumed this publish was once good.
  I don’t recognise who you are but certainly you are going to a well-known blogger in the event
  you are not already. Cheers!

 • This information is priceless. When can I find out more?

 • My brother recommended I would possibly like this website.

  He used to be entirely right. This post actually made my
  day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this
  info! Thank you!

 • It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want
  to suggest you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 • Every weekend i used to pay a quick visit this web site, because i want enjoyment, as this
  this website conations actually nice funny material too.

 • Good day I am so thrilled I found your website, I
  really found you by accident, while I was searching on Digg for something
  else, Anyways I am here now and would just like to
  say cheers for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to go through it all
  at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the superb job.

 • I think the admin of this web page is truly working hard for
  his web site, as here every data is quality based stuff.

 • Good article! We are linking to this particularly great article on our site.
  Keep up the good writing.

 • I have read so many articles or reviews concerning the blogger
  lovers however this paragraph is truly a good article, keep it up.

 • I’m not that much of a internet reader
  to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  All the best

 • Aw, this was a really good post. Finding the time and
  actual effort to generate a superb article… but what can I say…
  I hesitate a whole lot and don’t seem to get nearly
  anything done.

 • Great blog here! Also your website loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link
  to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted with afterward you can write if not it is complex to write.

 • Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Kudos!

 • I used to be able to find good advice from your blog articles.

 • I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Many thanks

 • Quality articles or reviews is the main to interest the people
  to pay a quick visit the web page, that’s what this site is providing.

 • Does your blog have a contact page? I’m having trouble
  locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to
  seeing it grow over time.

 • Hey there just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different browsers and both show the same results.

 • Great post. I’m dealing with a few of these issues as well..

 • You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your
  next post, I’ll try to get the hang of it!

 • Pretty! This was an extremely wonderful article.
  Many thanks for supplying these details.

 • Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard
  to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say that you’ve done a superb job with this. Additionally,
  the blog loads super quick for me on Chrome.
  Outstanding Blog!

 • Greetings from Carolina! I’m bored at work
  so I decided to browse your site on my iphone
  during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, very good blog!

 • Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 • I got this website from my buddy who told me about this website and at the moment
  this time I am browsing this web page and reading very informative
  content at this place.

 • Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to
  be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will likely be back
  to get more. Thanks

 • Wow, that’s what I was searching for, what a information! existing here at this weblog, thanks admin of this
  site.

 • Ahaa, its pleasant conversation regarding this
  post at this place at this weblog, I have read all that, so now me also commenting at
  this place.

 • Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 • May I simply just say what a relief to uncover somebody
  that actually understands what they are talking about on the web.
  You actually realize how to bring a problem to light and make it important.

  More and more people must check this out and understand this side of the
  story. I was surprised that you aren’t more popular because
  you certainly have the gift.

 • I have read so many posts about the blogger lovers but this
  article is genuinely a good article, keep it up.

 • Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have saved as
  a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may
  you be rich and continue to guide other people.

 • I am sure this piece of writing has touched all the
  internet visitors, its really really pleasant piece of writing on building up new web site.

 • Good post however I was wanting to know if you could
  write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you
  could elaborate a little bit further. Appreciate it!

 • Thanks for sharing your info. I really appreciate
  your efforts and I am waiting for your further post thanks
  once again.

 • What’s up to all, for the reason that I am genuinely eager of reading this web site’s post to be updated regularly.
  It carries pleasant stuff.

 • Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent blog!

 • Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 • Hey There. I discovered your weblog using msn. That is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn more of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll certainly return.

 • Hi there it’s me, I am also visiting this site daily, this web site is
  actually pleasant and the users are actually sharing nice
  thoughts.

 • WOW just what I was looking for. Came here by searching for best web hosting company

 • It’s remarkable in favor of me to have a website,
  which is good in support of my know-how.
  thanks admin

 • Hello, Neat post. There is a problem along with your website in web
  explorer, may check this? IE nonetheless is the market chief
  and a good element of other people will leave out your wonderful writing because of
  this problem.

 • Since the admin of this web site is working, no hesitation very soon it will be famous, due to
  its quality contents.

 • Heya i’m for the first time here. I found this
  board and I find It truly useful & it helped me out much. I
  hope to give something back and help others like you aided me.

 • This is a topic which is close to my heart… Many thanks!
  Exactly where are your contact details though?

 • I got this web site from my pal who shared with me on the topic of this web site and now this time I
  am visiting this web page and reading very informative articles
  or reviews at this time. adreamoftrains web hosting sites

 • I must thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now
  😉

 • Howdy! I simply wish to offer you a huge thumbs up for the excellent information you have here on this post.

  I’ll be returning to your web site for more soon.

 • Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and
  wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around
  your blog posts. In any case I will be subscribing to your
  rss feed and I hope you write again soon!

 • Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve really loved surfing around your blog posts.
  In any case I will be subscribing in your feed and I’m
  hoping you write again very soon!

 • Attractive part of content. I just stumbled
  upon your web site and in accession capital to say that I
  acquire actually loved account your weblog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment or even I achievement you access consistently quickly.

 • Outstanding quest there. What occurred after?
  Good luck!

 • Hi my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos.
  I’d like to peer more posts like this .

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir