Dünyanın En Pahalı Kahvesi – Kahvenin Tarihi Ve Geçmişi

Sizlere bu makalemizde kahvenin tarihçesinden ve dünyanın en pahalı kahvesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu kahvenin neyden yapıldığını ve fiyatından bahsedeceğiz. Dünyanın en çok kullanılan içeceklerinden biri olan kahvenin yüzlerce pişirilme ve sunum çeşidi var. Tamamen milletlerin ağız alışkanlıklarına ve zevklerine göre sunulur. İtalyan ve Fransız’ların kahveleri neredeyse bütün dünyaya yayılmışken her ne kadar Türk kahvesinin geçmişi çok eski olsa da, kahvemiz o kadar da bilinir değildir.

Kısaca bunun sebebini söyleyecek olursak eğer, İtalyan ve Fransız kahveleri daha hafif ve yabancı damak tadlarına uygundur. Ancak Türk kahvesi acı ve ağır olduğu için eğer alışık değilse birisi, o kişiye ağır gelebilir ve rahatsız edebilir. Bizde kahve maddi olarak değil de, manevi olarak değer taşımaktadır. Gelen misafire kahve ve su verilerek o kişinin açlığını anlarız, kız isteme sırasında kahve pişirilmesi, ”Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı (hakkı) vardır” gibi atasözlerimiz ile beraber, kahvenin bizim için değerini gösterebiliriz.

 

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Dünyanın en pahalı kahvesinin üretimi size birazcık garip gelebilir ama sanırsak insanlar bu garip üretimine rağmen bu kahveyi çok sevmekte. Dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwak, kahvemiz kedi dışkısı, pisliği, kakası artık ne derseniz ondan yapılıyor. Endonezya’da bu kahvenin fiyatı kilosu 300 dolar ve 1000 dolar arasında satılıyor, bu rakamlar ile dünyanın en pahalı kahve ünvanını kazanıyor. Anavatanı Endonezya olan bir tür misk kedisi türü olan ve Luwak ya da Musang olarak adlandırılan bu kedinin yemiş olduğu kahve çekirdeğini sindirememesi ve belli bir süre sonra kahve çekirdeğinin kedinin midesinde fermantasyona uğramasının ardından, insanlar, daha aromatik ve lezzetli bir tad aldığını belirtiyor.

dünyanın en pahalı kahvesi
Luwak Kahvesi

Yılda ortalama 600 kilogram üretilen bu kahve dünyanın en az üretilen kahvesi olması yüzünden fiyatının bu kadar pahalı olmasının sebeplerinden sadece biri. Kedilere normal yedikleri besinlerin dışında atıştırmalık olarak verilen bu kahve çekirdekleri, kedinin vücudundan atıldıktan sonra temizleniyor ve normal kahve aşamalarından geçiyor. Yıkama, kurutma, dış kabuğun soyulması, kavrulma… Kedilere arabica ya da robusta kahve ağacının kahvesi yedirilmekte. Ayrıca kedinin dışkısından çıkan bu kahvede daha az kafein vardır. 

Bu kadar pahalı ve az üretildiği için insanlar bu kahvenin çakmasını yapmakta. Dikkatli olmanızı öneririz. Bir hayvanı kullanılarak yapılan bu kahveye olan şikayetler bitmiyor. Normalde kedilerin yemedikleri daha doğrusu yedikten sonra sindiremedikleri bu meyve kedileri için ana menüde değil. Ancak kedilerin kafesler içinde tutularak haftada 2 kez olduğu söylenerek bu meyvelerden yediriliyor. Hayvana eziyet olarak görülen bu işlemleri doğru bulmayan insanlar ve dernekler bu üretimin tamamen kapatılmasını ve yasaklanmasını istediklerini belirtiyor.

dünyanın en pahalı kahvesi
Kahve Meyvesi

Normal bir kahveyi 1 ila 5 dolar arasında alırken, eğer Kopi Luwak kahvesi içmek isterseniz, ödemeniz gereken fiyat dönemden döneme değişse bile ortalama 30 ila 100 dolar arasındadır. Sizce bir hayvanın doğal yaşam alanından alınıp, bir kafes içinde üretime zorlanması doğru mu yoksa yanlış mı?

Eğer makalemizi beğendiyseniz ve kahve kültürü, tarihi, geçmişi hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz, yapmanız gereken tek şey aşşağı doğru sürüklemeye devam etmek.

Kahvenin Tarihi

Kahve dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olsa da, tam olarak ne zaman bulunduğunu kimse bilmiyor. Bu nedenle kahvenin tam olarak kimin olduğunu bilemiyoruz ancak en çok dillendirilen ve bahsedilen hikayelerden yola çıkarak biraz da olsa tahmin edebiliyoruz. En bilinen rivayetlerden biri, kahvenin Etiyopya’da keçiler sayesinde bulunduğunu anlatır. Arap bir çoban, keçilerin günlerce uyumadıklarını ve aşırı derece enerji dolu olduklarını gözlemlemiştir. 

Daha sonra keçilerin hallerini anlamak için onların yaptığı ve yedikleri şeylere dikkat eden çoban, keçilerin yediği ve ilk defa gördüğü bir meyveye raslamıştır. Keçilerin bu hallerini bitki yüzünden olduğunu tahmin eden çoban, biraz kahve bitkisinden toplayıp Şazili isimli bir dervişe götürmüş. Derviş bikiyi yemiş ve aynı etkileri kendi üstünde de görmüş ve ilk olarak un haline getirilerek ekmek hamuruyla karıştırılmış ve o şekilde tüketilmiştir. Daha sonra ise, su ile karıştırılarak içilmiş ve bu günlere kadar gelmesine öncülük etmiştir.

kahve çekirdeği tutan insan
Kahve Çekirdeği

Dünyaya Yayılması

Kahve ilk olarak Habeşistan’da tüketildikten sonra, sonradan ünlenip dünyaya yayılacağı yer olan Yemen’e getirilmiştir. Yemen’e getirildikten belli bir zaman sonra yavaş yavaş dünyaya yayılmıştır. Kahvenin dünyaya yayılmasında büyük bir rol oynayan Osmanlı Subayı Özdemir Paşa’dır.

Kahve Kültürleri

Kahvelerdeki farklılık milletlerin damak tadlarından, kahvenin yetiştiği bölgenin iklimine kadar etkilidir. Bu farklılıklarla beraber farklı pişirilme, ikram etme gibi konularda ayrışmaya sebep olmuştur. Bazı ülkelerde kahve insanı ayık tutmak için, bazılarında ise sadece keyif için içilir. Ülkelerin bazıları kahvesini dünyaya tanıtırken, çoğu millet sadece kendi içinde tutmakla kalmıştır.

turkish coffee
Türk Kahvesi

Kahve Çekirdeği Türleri

Bu türler hakkında ne kadar konuşsak da bitmez. Çünkü sayamıyacağımız kadar çok tür var. Ancak dünyada en çok kullanılan ve büyük bir çoğunluğu oluşturan sadece iki tür vardır. Arabica ve Robusta

Arabica

arabica
Arabica Çekirdeği

Bu türün anavatanı Etiopyadır. Dünyada üretimin 2/3’e yakın bir kısmını sahiplenir. Robusta çekirdeğine göre daha hassastır. Arabica çekirdeği 600 ve 2000 metre arasında yetiştirilir ve Robusta’ya göre kafein miktarı daha azdır. Üretimi diğer türlere göre çok daha uğraştırıcı ve zordur. Meyvenin ağaçtan insan eli ile ağaçtan teker teker toplanması gerekmektedir. Bu kadar uğraştırıcı ve insan gücü istemesinden dolayı fiyatı da diğer kahvelere göre daha yüksek olmasında etkendir.

Robusta

robusta
Robusta Çekirdeği

Arabica’ya kıyasla üretimi çok daha kolaydır. 600 ila 1400 metre aralığında yetişmektedir. Neredeyse geri kalan 1/3’lük alanı sahiplenmektedir. Üretiminin daha fazla ve kolay olması sebebiyle fiyatı da Arabica’ya göre daha ucuzdur.

 

Ne Oldu ?

Sizlere bu makalede dünyanın en pahalı kahvesi ve kahvenin tarihinden bahsettik. Bu makaleyi tamamen okuduktan sonra kahve kültürü ve geçmişi hakkında belli bir bilgiye sahip olacaksınız. Belki bir gün sizde kendi kahvenizi üretir ve dükkanınızda satarsınız. Kahveler ile ilgili bilgileri TAFT Coffee sitesinden aldık. Eğer sizde dünyanın en güçlü kahvesini satın almak ve kahve hakkında daha yeni ve bilinmedik bilgiler öğrenmek isterseniz, siteyi tavsiye etmenizi öneririz.

 

Benim Düşüncelerim

Sizlere bu makaleyi geceleyin kahvemi yudumlarken hazırladım. Neredeyse her gün tükettiğim kahve hakkında ne kadar bilmediğim şey olduğunu öğrendim. Kim bilir daha neler neler var, günlük hayatta neredeyse her gün kullandığımız ama hakkında bir şey bilmediğimiz? Bir çoğumuz için vazgeçilmez olan kahve, kimine göre zararlı, kimine göre faydalı bir içecek. Açıkçası yediğimiz ve içtiğimiz onca şey arasında kahvenin o kadar da zararlı olduğunu düşünmüyorum. Zaten bir gün hepimiz öleceğiz, o yüzden hayatın tadını çıkarmaya çalışın.


Editörün Seçtikleri

Gezegenlerin İsimleri Ve Özellikleri

Genel Kültür Soruları

Kedi Türleri

Öncekini Oku

Kuş Türleri – Özellikleri Irkları Ve Cinsleri 20 Farklı Kuş Türü

Sonrakini Oku

Dizi İzleme Siteleri – Ücretli Ve Ücretsiz En İyi Siteler

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir