in , ,

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar (Ücretsiz ve Ücretli) – 2021

Bugün değineceğim konu düşük sistem gereksinimli oyunlar, eğer çöp bir bilgisayarınız varsa size bu makalede bilgisayarınızın açabileceği oyunlar önereceğim. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda artık sizde kendi bilgisayarınız için oynayacak yeni oyunlar bulmuş olacaksınız. Bundan dolayı sadece makaleyi okuyarak beğendiğiniz oyunları vereceğim bağlantı üzerinden indirebilirsin. Ayrıca makale boyunca gösterdiğim oyunların hepsini kişisel olarak daha önce oynadım veya bu makaleyi yazarken indirip oynadım.

Konuya giriş yapmadan önce size şundan bahsetmek istiyorum düşük sistem gereksinimli oyunlar denince aklına hemen grafikleri kötü, kimsenin oynamadığı ve piyasada bir değeri olmayan oyunlar gelmesin çünkü hem ücretsiz hemde kaliteli onlarca bu tarzda oyun var. Örnek vermek gerekirse Brawlhalla. Bundan dolayı önyargılı bir şekilde bu yazıyı okumayınız emin olun düşük sistem gereksinimli onlarca güzel oyun var. Hatta tarayıcı üzerinden oynayabileceğin birbirinden güzel tonlarca oyunda mevcut.

düşük sistem gereksinimli oyunlar

Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar Listesi

Sizler için tam 16 farklı sistem gereksinimi düşük oyun bulduk. Listedeki bazı oyunları biliyor olabilirsiniz bazılarını belki daha önce duydunuz ama oynamadınız ya da daha önce hiç görmediniz duymadınız. Liste boyunca sizlere oyunlar hakkında kısa bir özet ve minimum sistem gereksinimlerini sunacağız. Bu sayede istediğiniz oyunu listeden beğenip indirebilirsiniz. Aynı zamanda oyunların indirme bağlantıları ve inceleme videolarınıda sizler için buraya koyacağız. Düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizde eminim ki çok beğeneceğiniz birkaç oyun olacak. Tek yapmanız gereken mouse tekerleğini aşağıya doğru kaydırarak makaleye bir göz atmak.

Oyunlar kimileri için bir tutku kimileri için eğlence kaynağı kimileri içinse hayatını kazandığı ortamdır. E-sporcu olabilirsiniz ya da düz bir oyuncu olabilirsiniz veya benim gibi sadece 3-5 farklı oyunu sürekli oynayan online oyun hastası olabilirsiniz. Ama hepimiz aynı topluluğun içerisindeyiz hepimiz oyuncuyuzi topluluğumuz her geçen gün büyüyor fakat sistemlerimiz her geçen gün büyüyüp gelişmiyor. Bundan dolayı daha fazla uzatmadan kötü bilgisayarı olanlar için düşük orta sistem gereksinimine sahip oyunlar hangi oyunlarmış gelin görelim.

 • Brawlhalla

Brawlhalla oldukça eğlenceli ve oynanışı kolay bir oyun. Oyunumuzda seçeceğimiz karakterlerimizin belirli silahları var ve her karakterimizin belirli özellikleri güçleri var. Karşımıza çıkan haritada düşmanlarımızı aşağıya ya da haritanın dışına atmaya çalışıyoruz. Birçok oyun modunda her oyuncunun 3 canı oluyor yani 3 defa haritanın dışında kalırsanız 1 canınız gidiyor. Oyun aynı zamanda bir e-spor oyunu. Birkaç klavye tuşu ve mouse ile karakterlerimizi kolayca kontrol edebiliyoruz rakibimize her vurduğumuzda canına bağlı olarak onu itiyoruz eğer canı yüksekse çok fazla itemiyoruz ve kolay kolay harita dışına çıkaramıyoruz. Ve bu durumda sadece hasar vermiş oluyoruz sağ üst tarafta rakiplerimizin canını görebiliyoruz.

Canı az olan bir düşmana vurduğumuzda tenis topu gibi fırlıyor ve kolayca haritanın dışında kalıyor. Arada harita üzerinde beliren silahları “E” tuşu ile alabiliyoruz, sadece silah değil bomba ya da mayın gibi ekstra şeyler de harita içinde oyun devam ederken rastgele bir zamanda gelen şeylerden. Oyunda birden fazla oyun modu var buda oyunu daha eğlenceli kılıyor rekabetçi modundan arkadaşlar ile lobi kurmaya kadar farklı oyun modlarını deneyebilirsiniz.

Fakat başlarda oyunun kontrolleri size çok zor gelebilir özellikle de oyunu ilk yüklediğinizde kendi kendinize aşağıya düşebilirsiniz. Size YouTube’dan bir oynanış videosu izlemenizi ve oyun hakkında bilgi edinmenizi öneririm mesela size rakibiniz vurmaya çalıştığında “Shift” tuşuna basarsanız rakibininiz size vurmasını bloklamış olursunuz ve ardından siz ona vurabilirsiniz. Bazı karakterler yakın bazıları uzak dövüş konusunda iyi. Ben genelde yakın dövüş karakterlerini oynuyorum size önerim hangisi elinize kolay geliyorsa onu oynayın.

Sistem Gereksinimleri (Çok Düşük)

RAM : 1 GB

350Mb Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam’den İndirin (Ücretsiz)

 • The Ship

Bir katil oyunu oyunda birçok map olsada oyundaki en güzel mapler gemide olanlar. Bu yüzden anlatırken gemi şeklinde örnek vereceğim. Gemi içinde arkadaşlarınız siz ve botlar oluyor ve bu kişiler arasından size rastgele birini öldürmeniz için sürekli görev veriliyor gemi içinde bulduğunuz tabanca balta gibi silahları kullanarak hedefinizi öldürebilirsiniz. Bulduğunuz silahın hemen altında belirli bir fiyat oluyor bu o silah ile herhangi birini öldürdüğünüzde alacağınız parayı gösteriyor.

Oyunun kazanma birimi zaten para oyun sonunda en çok paraya ulaşan kazanıyor. Siz öldüreceğiniz kişiyi ararken oyun ekranında kişinin en son nerede görüldüğünün bilgisini size biraz gecikmeli bir şekilde sürekli iletiyor. Aman dikkat edin öldüreceğiniz kişiyi polislerin yanında öldürmeyin eğer polislerin yanında ya da görevli bir kişinin yanında öldürürseniz hapise girersiniz ve tüm silahlarınız elinizden gider.

Aynı zamanda polislerin ve görevlilerin yanında elinizde silahlada dolaşmayın eğer silahınızı görürlerse yine hapise girersiniz. Ekranın alt köşelerinde bir göz işareti çıktığı zaman bu sizi bir görevlinin izlediğini gösterir yani göz işareti varken kimseyi öldürmeyin. Arada bir kılık değiştirerek kendinizi saklayabilirsiniz çünkü hedef sizde olabilirsiniz. Oyunda hedefler sadece masumlar değil bundan dolayı dikkatli olun ve kendinizi saklayın çünkü hedefinizi size verilen isim ve kıyafet sayesinde tanıyacaksınız. Bundan dolayı gemide bulunan ve üzerinde soru işareti olan kimse kalmasın eğer baktığınız kişinin üstünde soru işareti varsa sol mouse tuşuna basarak ismini öğrenebilirsiniz.

Bu sayede bir sonraki hedefinizi daha önce gördüyseniz hatırlayacaksınız, bu sayede onu daha kolay öldüreceksiniz eğer kafanıza göre birisini öldürürseniz belirli bir miktarda para cezasına maruz kalacaksınız.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 1.8GHz

 RAM : 512MB

DirectX 8

Windows 2000/XP/ME/98 (Ya da daha üstü)

Oyunu Steam’den İndirin (Ücretli)

 • Slay The Spire

Oyunumuz bir zamanlar Facebook’da popüler olan Dragon City adlı oyunun savaş mantığı gibi, Karakterimizin güçleri kartlarda mevcut ve düşmanımız ile savaşırken ona karşı seçeceğimiz saldırıyı kartlardan seçiyoruz. Oyunun duello mantığı bu şekilde çalışıyor. Bunun dışında oyunu çok oynamadığım için sizlere çok detaylı bilgi veremeyeceğim. Zaman zaman size oyun içinde pop-up çıkararak bazı seçenekler veriyor ve seçeceğiniz cevaba göre can ya da başka bir şey kazanıyorsunuz.

Oyundaki kartları kullanırken bazen belirli bir güç harcıyoruz sol alt tarafta bulunan gücümüz en fazla 4 olabiliyor. Ve kullanacağımız kartın üzerinde yazan rakama göre bu güçten harcıyoruz. Yeni kartlar açabiliyoruz ve yeni güçlere kavuşabiliyoruz bu sayede rakiplerimize karşı daha güçlü olabiliyoruz oyunun bu yanı birazcık Hearstone’a benziyor. Karakterlerimizi de güçlendirebiliyoruz, bu sayede daha güçlü karakterlere de sahip olabiliyoruz. Oyunun genel mantığı bu şekilde.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 2GHz

RAM : 2 GB

1 GB Ekran Kartı

1 GB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam’den Edinin (Ücretli)

 • STARDEW VALLEY

Oyun ilk bakışta bir çiftlik oyununa benziyor ama daha çok Minecraft gibi odun topluyorsunuz çiftçilik yapıyorsunuz topladığınız şeyler sayesinde daha iyi ev ya da araçlar ediniyorsunuz ve kendinizi geliştirerek oyuna devam ediyorsunuz. Oyunun en güzel yanı çok oyunculu olması bu sayede arkadaşlarınız ile oynayabiliyorsunuz. Ve daha eğlenceli bir ortam oluşturabiliyorsunuz. Daha fazla detay vermek gerekirse oyun içinde eğlenceli ektivitelerde mevcut kızaktan kayabiliyorsunuz, madene gidebiliyorsunuz. Ve daha bunun gibi onlarca şeyi oyun içinde yapabiliyrosunuz.

Topladığınız ürünleri birleştirerek kendinizi ve evinizi geliştirebilirsiniz çiftliğinizi güyütebilirsiniz yeni evler alabilrisiniz.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 2GHz

RAM : 2 GB

256 MB Ekran Kartı

500 MB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam’den Alın (Ücretli)

 • Grand Theft Auto: San Andreas

Bu oyunu bilmiyorsanız bence oyunculuk kariyerinizi bitirebilirsiniz buraya bu oyunu koyma sebebim oynayacak oyun ararken aklınıza gelmeme ihtimali. Bundan dolayı GTA San Andreas’ı bu listeye eklemek istedim. Oyunu zaten herkes biliyor çok kısa özet geçmek gerekirse bir açık dünya oyunu arabaya binebilirsiniz size verilen görevleri yapabilirsiniz oyunun en güzel yanı zaten size verilen görevleri yaparken oyunun sizi serbest bırakıyor olması.

Mesela görev yerine giderken istediğiniz yoldan gidebilirsiniz istediğiniz araba ile gidebilirsiniz, ve oyun içinde birçok daha fazla detaya girebilirsiniz. Kendi özel yaşamınızı oluşturabilirsiniz vesaire. Çok uzatmaya gerek yok oyunu zaten herkes biliyor.

Sistem Gereksinimleri (Çok Düşük)

İşlemci : 1GHz

RAM : 256 MB

64 MB Ekran Kartı

4 GB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam’den İndirin (Ücretli)

 • Xonotic

Oyun oldukça güzel bir FPS oyunu düşük sistem gereksinimli oyunlar listemizde bir FPS oyunu olmazsa olmazdır bundan dolayı sizlere böyle bir oyun buldum. Oyundaki ana amaç karşı takımın bayrağını alıp kendi tarafımıza götürmek ve sayı kazanmak yani bayrak yarışı. Bayrağı götürürken bayrağınızı kaptırabilirsiniz ya da öldürülebilriisniz. Oyun çok hızlı akan bir oyun harita üzerindeki silahlardan canlardan ve zırhlardan yararlanarak kendinizi güçlendirebilirsiniz. Böyle anlatınca biraz Half-Life Crossfire gibi oldu ama tam olarak öyle değil.

Dediğim gibi oyun hızlı ilerliyor ve oyun bitmeden en fazla sizin bayrak taşımış olmanız gerekiyor bundan dolayı hem kendi bayrağınızı kaybetmemeye hemde bayrak taşımaya çalışmanız gerekiyor. İsterseniz arkadaşlarınızla isterseniz başkalarıyla online bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz. Oyunda sadece bayrak yarışı modu yok onlarca farklı mod var örnek vermek gerekirse ölüm maçı, hayatta kalma gibi bir sürü oyun modunu oynayabilirsiniz. Oyun gücelleme gelen bir oyun yani izleyeceğiniz oynanışa göre biraz farklılaşmış olabilir.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 2GHz

RAM : 4 GB

512 MB Ekran Kartı

Oyunu Kendi Sitesinden İndirin (Ücretsiz)

 • Counter-Strike 1.6

Evet yine birçoğumuzun bildiği bir oyun aynı zamanda oldukça eski bir oyun. Her neyse oyunun rekabetçi modundan kısaca bahsedeceğim çünkü sizi sıkmak istemiyorum. Oyundaki ana görevimiz haritadaki bombalama alanlarına bomba kurmak ya da oraları korumak. Aslında 30 Round olan her rekabetçi maçta her ikisinide yapıyoruz her yarının 15 round olduğu maçta eğer T tarafında başlarsanız bomba kuruyorusunuz. Eğer CT tarafında başlarsanız bombalama alanlarını koruyorsunuz.

Takım oyununun ön planda olduğu ve tek başınıza hiçbir zaman oyun kazanamayacağınız bir oyun olduğu için takımınızın ekonomisinden tutun da oynadığınız oyuns stiline kadar herşey çok önemli. Oyun kısaca bu şekilde 5v5 oynanan bir oyun. Eğer isterseniz sizde indirip oynayabilrisiniz fakat şuan CS:GO kadar fazla aktif oyuncusu olmadığından dolayı fazla sunucu bulamayabilrisiniz.

Sistem Gereksinimleri (Çok Düşük)

İşlemci : 0.5GHz

RAM : 96 MB

16 MB Ekran Kartı

Steam’den Oyunu İndirin (Ücretli)

 • Sniper Ghost Warrior

Hikaye oyunları sevenler için oldukça hoş bir oyun aynı zamanda serinin devamında 2 oyun daha olması gerekiyor. Oyunumuz bize görevler veriyor ve bizi yönlendiriyor bir sniper olarak bazı yerlerde tek başımıza bazı yerlerde 2 kişi onlarca düşmana karşı savaşıyoruz ve bu şekilde oyunu bitirmeye çalışıyoruz. Hikayesi hakkında detay vermeyeceğim ki oyunu oynarken zevk alın fakat oyunda benim en çok sevdiğim detay nefes detayı olmuş eğer nefesinizi tutmazsanız dürbün hareket ediyor ve düşmanı kolay kolay vuramıyorsunuz. Bu detay benim çok hoşuma gitmişti, bunun dışında zaten daldan dala ağaçtan ağaca atlıyoruz. Bota biniyoruz gibi onlarca aksiyonlu maceralar var. Devamını siz kendiniz oynarken göreceğinizi tahmin ediyorum.

Oyunun zorluğu “Hard” modda gerçekten çok zor adamlar sizi daha kolay fark ediyor çünkü genel olarak birçok yerde oyunu sessizce oynamamız gerekiyor bundan dolayı ilk oynayışınızda “Medium” seçebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri (Düşük-Orta)

İşlemci : Intel Pentium 4

RAM : 4 GB

Ekran Kartı : 512 MB

DirectX 9.0

6.5 GB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam’den Edinin (Ücretli Ucuz)

 • Stick Fight: The Game

Oyunun mantığı Brawlhalla ile aynı sadece bu sefer biraz değşik ve karakterlerimiz çöp adamlar. Bu oyun üzerinde de çok durmayacağım çünkü gerek yok oyunu genel mantığını zaten Brawlhalla kısmında anlattık tekrar anlatmak gerekirse oyun online bir oyun ya da arkadaşlarınız ile oynayabilirsiniz eğlenceli bir oyun. Bunun yanında farklı farklı haritalar da oyun içinde mevcut, bu sayede hep aynı yerde oynamak zorunda değilsiniz.

Brawlhalla’ya göre oyun kontrolleri biraz daha zor ve alışması biraz daha zor bir oyun çünkü burada olaylar daha farklı oluyor. Mantık demiş olduğum gibi aynı harita dışına çıkarsanız kaybedersiniz. Farklı olan bir diğer şey ise 3 canınız yok sadece 1 canınız var bundan dolayı daha dikkatli olun ve karşıdaki rakibinize silah kaptırtmayın. Kalkanınızı gelen saldırılara karşı kullanabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 2GHz

RAM : 1 GB

DirectX 9.0

400 MB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam Üzerinden İndirin (Ücretli)

 • Mini Metro

Oyun oynadıkça kendinizi geliştireceğiniz cinsten bir oyun çünkü başlarda çok hata yapabilirsiniz. Oyundaki mantık şundan ibaret bir şehir var ve biz bu şehirin metrosunu yapıyoruz günler geçiyor ve günler geçtikçe istekler artıyor. Sıkışıklık oluyor vagonlar yetmiyor. Hatlar yetersiz kalıyor gibi bir sürü sorun başımıza gelebiliyor bundan dolayı oyunda eğer ilk başta iyi bir skor elde edemezseniz üzülmeyin. Oyundaki kısaca ana mantık bu. Yolcuların rahat bir şekilde kullanabileceği bir metro sistemi oluşturmak.

Bu metro sistemini yapmak kolay değil çünkü sınırlı sayıda vagonumuz oluyor ya da sınırlı sayıda hattımız oluyor veya diğer şeyler. Bunları idareli kullanmamız gerekiyor oyundaki her hafta bitişinde bize bonus veriyor. Ve bu bonuslar sayesinde yeni vagon lokomotif gibi şeyleri alabiliyoruz. Bu sayede oyunu daha düzgün bir şekilde oynayabiliyoruz.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 2GHz

RAM : 2 GB

DirectX 9.0

350 MB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam Üzerinden Edinin (Ücretli)

 • This War of Mine

Bu listedeki belki en iyi oyunlardan bir tanesi diyebilirim. Oyun hem detaylı hem eğlenceli hem de sürükleyici bir yapısı var gelen güncellemeler sayesinde daha da güzelleştiğini söyleyen insan sayısıda bir hayli fazla. Oyunumuz ne hakkında ve nasıl bir oyun buna gelecek olursak, oyunu size tek bir cümle içinde şöyle özetliyebilirim. Hayatta kal, yağmala, yönet ve ölme. Oyun aslında bundan ibaret ama nasıl. Gelin size daha detaylı anlatayım. Öncelikle oyun bir hikaye oyunu ve sonu farklı bitebilen bir oyun yani oyunu bir kez bitirdikten sonra tekrar oynarsanız aynı şekilde bitecek diye bir kural yok.

Hayatta kalmaya çalışıyoruz ve bir evi yönetiyoruz, evimizi yağmalayarak oyuna başlıyoruz bulduğumuz materyaller sayesinde yatak silah ya da daha farklı şeyler yapıyoruz. Hasta olabiliyoruz ya da başka bir yeri yağmalamaya gittiğimizde ölebiliyoruz. Bundan dolayı dikkatli ve kontrollü oynamanız gereken bir oyun bulacağınız her şey çok değerli. Kapınızı birileri çalabilir, gittiğinizde yerde vurulabilirsiniz.

Her karakterin bazı yetenekleri oluyor bazısı koşucu bazısı aşçı bazısı savaşçı olabiliyor. Yağmalama yapmaya gidecek kişiyi buna göre seçebilirsiniz. Materyallerinizi kullanacağınız şeylerin sırası çok önemli mesela ilk yapmanız gereken şeylerden bir tanesi yatak. Eğer başta yatak yapacağınız materyaller ile başka gereksiz şeyler yaparsanız uykusuz kalabilirsiniz hasta olabilirsiniz hastalıktan ölebilirsiniz. Gibi bir sürü sorun başınıza gelebilir.

Oyun özetinde bir hayatta kalma oyunu ve içerisinde bir sürü detayı bulunduruyor dikkatlice oynamanız gerken ve her hamleyi doğru zamanda doğru şekilde yapmanız gereken bir oyun.

Sistem Özellikleri (Düşük)

İşlemci : Intel Core 2 Duo 2.4GHz

RAM : 2 GB

Ekran Kartı : Geforce 9600 GS, Radeon HD4000 (En Az 512 MB)

DirectX 9.0

Oyunu Steam’den Alın (Ücretli Pahalı)

 • Beat Cop

Beat Cop adlı oyunumuz zaten videonun küçük resminden de anlayacağınız üzere oldukça düşük bir sistem ile çalışabilmekte. Oyundaki olay şu biz bir polisiz ve bize verilen görevleri yapıyoruz yine hikayeli bir oyun eğer küfürden hoşlanmıyorsanız oyunu oynamanızı size çok tavsiye etmiyorum çünkü oyunda oldukça fazla küfür mevcut. Fakat gayet eğlenceli bir oyun olduğu çekinmeden söyeleyebilirim. Oyunda yapabildiğimiz birçok şey var birileri ile konuşuyoruz mahalledekileri tanıyoruz ceza yazıyoruz. Ceza yazdıktan sonra örneğin bir park cezası çekici ile arabayı çekiyoruz.

Bu tarz etkileşimler oyunu bizim için daha eğlenceli ve güzel bir hale getiriyor bu sayede bizde oynarken sıkılmıyoruz. Çünkü oyunda kendi yüzümüzü bile göremiyoruz, daha fazla detay vermek gerekirse oyunda kaçan suçluları tutukluyoruz çeteler ile uğraşıyoruz ve dahası. Çok fazla detay oyunun sırrını bozmak istemiyorum bu yüzden bu kadar açıklama yeterli diye düşünüyorum.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : Intel Core 2 Duo 2.4GHz

RAM : 2GB

Ekran Kartı : GeForce 9600 GS, (En Az 512 MB)

DirectX 9.0

Oyunu Steam’den İndir (Ücretli)

 • Euro Truck Simulator 2

Buda birçoğumuzun bildiği bir oyun bundan dolayı bu oyun üzerinde de fazla durmayacağım. Oyunda aldığımız yükleri hedefe ulaştırıyoruz ve para kazanıyoruz istersek bir şirket altında çalışıyoruz. İstersek tek seferlik işler yapıyoruz. Biriktirdiğimiz paralar ile beraber kendi tırımızı alabiliyoruz, sonrasında kendi garajımızı ve en sonunda aldığımız tır ve garajlar sayesinde kendi şirketimizi kurabiliyoruz kendi çalışanlarımızı işa alıp şirketimizi büyütüyoruz.

Oyun genel olarak böyle Steam üzerinden oyun için modlar ya da farklı eklentiler indirebilirsiniz, tırınızı oyun içinde modifiye edebilisiniz. Çok oyunculu sunucularda oynayabilirsiniz ve canınız sıkıldığı zaman isterseniz kaza yapabilrisiniz. Şaka bir yana gayet eğlenceli ve güzel bir oyun, fakat uzun süre sonra biraz sıkılabiliyorsunuz.

Sistem Gereksinimleri (Orta)

İşlemci : Dual Core İşlemci 2.4GHz

RAM : 4 GB

Ekran Kartı : GeForce GTS 450-class (Intel HD 4000)

3 GB Kullanılabilir Alan

Oyunu Steam Üzerinden Alabilrisiniz (Ücretli Pahalı)

 • The Sims 4

Buda birçoğunuzun bildiği bir oyun fakat bence birçoğunuz bu oyunun düşük bir sistem için olabileceğini düşünmediniz. Fakat öyle Sims 4 düşük sistemlerde oynanabilen bir oyun. Her neyse oyunu özetlemek gerekirse. Oyunda yaptıklarımız bir aile kurmak ya da tek yaşamak bu size kalmış fakat görevleri yapmak isterseniz aile kurmak zorunda kalıyorsunuz ardından kurduğunuz aileye bakmak evinizi geliştirmek evinize bir şeyler satın almak. İşe gitmek arkadaşlar edinmek, kısaca normal bir insanı oyun içerisinde oynuyorsunuz ve tek farkı bebek olarak başlamıyorsunuz.

Oyunun ana özeti bu ben bilmeyenler için özetledim zaten oyunun gözden geçirme videosunu izlerseniz daha iyi anlarsınız. Ama zaten birçoğunuz oyunu biliyorsunuz.

Sistem Gereksinimleri (Orta)

İşlemci  : 1.8GHz (En Az 2 Çekirdekli)

RAM : 4 GB

16 GB Kullanılabilir Alan

Ekran Kartı : Nvidia GeForce 6600 Ya Da Daha İyisi

DirectX 9,10

Origin Üzerinden Oyunu Alın (Ücretsiz Denemesi Mevcut)

 • Business Tour

Oyunumuz monopoly’nin bilgisayar hali diyebiliriz. Aslında tam olarak öyle, zar atıyorsunuz ve gelen rakama göre harita üzerindeki yere gidiyorsunuz. Vergi evriyorsunuz istediğiniz yerleri satınalıoyorsunuz, dünya şampiyonu seçiyorsunuz. Ve vurgun yapıyorsunuz dahası aynı Monopoly’de olduğu gibi şans kartları da çekebiliyorsunuz. Yine listede arkadaşlar ile oynanınca çok eğlenceli olan bir oyun daha. Eğer sizde arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz sistem gereksinimi oldukça düşük ücretsiz bir oyun arıyorsanız size Business Tour’u öneriyorum.

Oyun tamamen şansa bağlı olsa da benim her zaman kazanmamı sağlayan 4lü şehiri sizlere söylemek istiyorum. Lyon, Paris, Roma, Las Vegas eğer bu şehirlerin hepsini alıp en az 3 tane ev dikebilirseniz oyunu büyük ihtimalle siz kazanacaksınız. Bu arada buraları aldıktan sonra diğer yerleri de almaya devam edin yoksa oyundanh koparsınız ve rakibin eline geçen bir şans kartı ile binalarınızı yok eder. Dikkat edin hapise girmeyin.

Sistem Gereksinimleri (Çok Düşük)

İşlemci : 1.5GHz

64 Bit İşletim Sistemi

DirectX 9.0

Oyunu Steam’den İndirin (Ücretsiz)

 • World of Tanks Blitz

https://www.youtube.com/watch?v=qlerTfS55O8

Oyun yine listedeki güzel oyunlardan bir tanesi, oyunumuzda yine farklı farklı oyun modları var fakat ben size rekabetçi modundan bahsedeceğim. Rekabetçi modunda takım olarak başka bir takıma karşı savaşıyorsunuz tankınızın belirli bir gücü oluyor ve onu yükseltebiliyorsunuz. Eğer düşmanın zırhına ateş ederseniz çok fazla hasar almayacaktır. Oyuna girmeden önce mağazadan mermi almayı unutmayın çünkü oyun içinde 2 farklı para birimi var ve bunlar ile mermi almanız gerekiyor takınız sadece tek tip mermi kullanmıyor. Farklı farklı şekilde ateş ediyor olabilir yani bundan dolayı farklı tip mermiler almak zorunda olabilirsiniz.

Oyunun oynanış biçimine geri dönecek olursak, gayet eğlenceli ve güzel fakat dikkatli oynamanız gerekiyor çünkü zayıf bir noktanıza gelecek mermi sizi mahvedebilir. Bundan dolayı merminizin hazır olduğu anı bekleyin ve düşmanınıza cross koyduktan sonra nında ateş edin. Unutmayın zırhına ateş ederseniz hasar almayabilir. Ve merminizi aynı zamanda şansınızı boşa harcamış olursunuz. Kendinizi yeni tanklar satın alabilirsiniz ve tanklarınızı geliştirebilirsiniz. Market üzerinde sadece tank değil tanklarınız ve oyununuz için ekstra şeyler satılmakta.

Oyun parası ile bu ekstra şeylerden de satın alma şansınız var.

Sistem Gereksinimleri (Düşük)

İşlemci : 2GHz

RAM : 2 GB

Ekran Kartı : 256 MB

DirectX 11

3 GB Kullanılabilir Alan

Steam Üzerinden Oyunu Edinin (Ücretsiz)

 

Düşük Sistem Gereksinimine Sahip Oyunlar Hakkında

Düşük sistem gereksinimli oyunlar makalemizi bitirdik, makalemizin sonunda da sizlere bu tarz oyunlardan bahsetmek istedik. Makaledeki oyunların çoğu ücretsiz fakat oyunların bazılarını ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz. Düşük sistem gereksinimli oyunlar denince aklınıza neler geliyor merak ediyorum yorumlara yazabilrisiniz. Benim aklıma gelen ilk şey oyunun eski ya da yeni olup olmadığı çünkü günümüzdeki oyunların çoğu yüksek sistem gereksinimli oyunlar oluyor sebebi ise zaten birçok kişinin iyi bir bilgsayara sahip olması.

Sistem gereksinimi düşük kötü pclerde oynanan oyunlar bence oldukça eğlenceli ve güzel oyun listedeki oyunların bazılarını Steam üzerinden ya da etrafta denk gelerek buldum ama çoğunu kendi kütüphanemden bakarak buldum. Burada olan oyunları GTA V gibi oyunlar ile kıyaslamak saçma olur bundan dolayı buradaki oyunları kıyasladığınız zaman kıyaslayacağınız oyunlar da bu tarz oyunlar olsun. Her neyse lafı çok uzatmak istemiyorum, zaten bu alt başlık ile alakalı söylenecek çok bir söz yok umarım istediğiniz bir oyunu buradaki listeden bulmuşsunuzdur.

 

Özet

Özet olarak sizlere toplam 16 tane düşük sistem gereksinimli oyun gösterdik bazıları 16mb ekran kartı ile bile çalışabilirken bazıları 4 GB RAM ihtiyacı duyuyordu. Birbirinden farklı ve eğlenceli oyunları yukarıda bulabilirsiniz.

Eğer sizde kendinize güzel bir oyun arıyorsanız bence buradaki listeden istediğiniz oyunu bulacağınıza inanıyorum. Oyunların hepsinin gözden geçirme videolarını koyduk farklı YouTube kanallarına ait bu videoları izleyerek de oyunlarıon oynanış şekli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Günler geçtikçe yeni oyunlar çıkıyor ve her yeni bir oyun çıktıktan sonra ardından başka oyunlar çıkarılmaya devam ediliyor. Öğrenğin H1Z1 belki birçok kişinin bilmediği ama PUBG gibi Fortnite gibi oyunların aslında ilki H1Z1’dir. Herneyse oyun yapımcıları yeni üretilen fikirler ardından (Örneğin “Battle Royale”) aynı tarzda yeni oyunlar üretmeye başlıyorlar bazıları binlerce oyuncuya ulaşıyor bazıları yüzlerce. Demek istediğim oyun sektörü hergün değşiyor ve yarın bu listedeki oyunlardan birisi belki de PUBG olacak. Bu makaleyi yazarken düşündüğüm şeyelrden birisi de; neden hala düşük sistem gereksinimli oyunlar yapılıyor olması. Listedeki birçok oyun eski zaten, ama yeni olan oyunlarda var mesela Mini Metro aralarında yeni olanlardan birisi.

Umarım böyle oyunlar yapılmaya devam eder çünkü bu listeye PUBG de girse her zaman birilerinin kötü bir bilgisayarı malesef olacak. Uzatmadan cümleler zaten sonlara doğru çok karıştı 🙂 anlamak isteyen dediklerimi zaten anlamıştır. Sizi makalenin soruları ile baş başa bırakıyorum ve ben gidiyorum.

 

Makalenin Sorusu : Yukardaki düşük sistem gereksinimli oyunlar içinden herhangi birisini oynadın mı ? Veya kaç tanesini oynadın ? Listeden indirmek istediğin oyunlar hangileri ?


Önerilen İçerikler

Web Tarayıcılardan Oynanan Oyunlar

CS:GO Sistem Gereksinimleri

Bilgisayar Hızlandırma FPS Arttırma

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

ücretsiz domain nasıl alınır

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır (Alan Adı) – 2021

ucretsiz steam oyunlari

Ücretsiz Steam Oyunları – 5 Farklı Bedava Oyun