Ekran Kaydetme Programları Detaylı İnceleme

Bugün sizlere bazı ekran kaydetme programlarını göstereceğim bu ekran kaydetme programları sayesinde sizde artık kolayca HD veya FHD kayıtlar yani 1080p videolar çekebileceksiniz isterseniz başlayalım.

Bu iş için sizlere 3 tane program önereceğiz ve bu üç programın da ücretsiz sürümü bulunmakta. Fakat ücretli sürümleri de var bu üç program şunlar; Bandicam, Action ve Fraps. Bunların yanında birkaç programdan da kabaca bahsedeceğiz neyse uzatmadan ekran kaydetme programlarımıza ve detaylarına geçelim. 

  • Ekran Kaydetme Programları – Kabaca

  • Bandicam Ekran Kaydedici

  • Action Ekran Kaydedici

  • Fraps Ekran Kaydedici

 

Ekran Kaydetme Programları – Kabaca

Arkadaşlar ana programlarımıza başlamadan önce neden video çekeceğiz ve hangi program bizim işimizi görür bundan bahsedeceğim. Aynı zamanda sizlere ekran kartlarınızın ekran kaydedicilerinden bahsedeceğim. Öncelikle kayıt programı ihtiyaca göre  değişebilir. Örneğin eğer fazla detay aramıyorsanız kalite de çok önemli değilse sizin işinizi Fraps görebilir. Çünkü Fraps çok fazla ayara sahip bir program değil. Ama ben ayarlarını yapacağım detaylı ve kaliteli videolar ekran kayıtları almak istiyorum diyorsanız Bandicam veya Action işinizi görecektir.

Fakat şurada şöyle bir durum var ki bazı bilgisayarlarda Action programı kasma yapabiliyor ve Bandicam’e göre daha fazla FPS kaybettiriyor. Bu yüzden Action kullanmak istemeyebilirsiniz indirip denemeniz gerekecek. Şahsen bu üç programıda en az 6 ay kullandım ki ,şuan Bandicam kullanıyorum,. Bandicamı yaklaşık 4-5 yıldır kullanıyorum ve gerçekten inanılmaz bir gelişme söz konusu. Action çok fazla kullanmadım bilgisayarımı kastırmıştı dediğim gibi. Şuan ki  bilgisayarım kastırmıyor FPS kaybetmiyorum. Ama Bandicam kullanıyorum herneyse dediğim gibi zaten detaylarına daha sonra geleceğiz gelelim şu ekran kartı programlarınıza.

Eğer ekran kartınız Nvidia ise Shadowplay. Eğer ekran kartınız AMD yani Radeon yada ATI ise Radeon Relive bu iki programında kalite ayarı detaylı değil fakat şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki kaybedeceğiniz FPS 5 in üstüne çıkmaz kalitede seçtiğiniz gibi olur yani 1080p seçersen gerçekten 1080p kalitesinde video kaydı alırsınız kısaca ben eğer ekran kartınız destekliyorsa bu iki programdan birini kullanın.

Eğer başka bir öneri isterseniz OBS diyebilirim daha önce Bandicam tarzı programlar kullandıysanız biraz kurcalarken değişşik gelebilir ama alışınca gerçekten en az ekran kartı uygulamaları kadar iyi diyebilirim hatta belki de Bandicam den daha iyi diyebilirim buradan indirebilirsiniz.

 

Bandicam Ekran Kaydedici

Bandicam aslında oldukça güzel ve detaylı bir program her türlü detaylı kalite ayarı yapabilirsiniz tek problemi eğer bilgisayarınız kötü ise diğer programların da yapacağı gibi FPS değerleriniz biraz gerileyecektir bu durum da oldukça normal diyebiliriz bunun dışında Bandicam içerisinde kayıt yapacak donanımı seçebilirsiniz yani ekran kartının gücünü kullanarak yada işlemcinin gücünü kullanarak kayıt yapabilirsiniz zaten siz programı yükleyince size soracaktır bunun dışında son güncellemelerin birisinde gelen bir ayar ile yeni bir ayar daha eklendi OBS den hatırlayacaksınızdır zaten eğer kullandıysanız.

Profil ayarı geldi şu hatırlamanıza yardımcı olur High Main gibi ayar seçenekleri var hatırlamadıysanız da sıkıntı yok. Neyse bunun dışında çok detaya girip sizi yormak istemiyorum buraya kalite ayarlarının ksımının resmini bırakıyorum inceleyebilirisniz.

bandicam-ekran-kaydedici

Bandicam ile ekran fotoğrafı alabilirsiniz FPS sayacınızı ekrana yerleştirebilirsiniz ve çok güzel bir özelliği olan FPS sabitleme özelliği ile videoda belirlediğiniz FPS değerine sabitleme yapabilirsiniz yani video içinde 40 FPS sabit derseniz 40 sabit değerinde kayıt alacaktır zaten göreceksinizdir. Eğer sorularınız varsa yorumlara yazabilirisniz buradan da Bandicam indirebilirsiniz

 

Action Ekran Kaydedici

Action aslında Bandicam’in aynısı denebilir Bandicam de olan tüm özellikler burada da var tek farkı tasarımsal değişiklikler ve performansı Bandicam daha performanslı çalışıyor Action biraz daha performanssız diyebilirim. Aynı zamanda Bandicam’de gördüğünüz tüm kalite ayarları bunda da var kısacası eğer tasarımından dolayı Action seçmek isterseniz seçebilirsiniz açağıya bir örnek bırakıyorum. Şunu söyleyeyim kalite ayarları kısmında Bandicam kadar detaylı değil aslında yani Bandicam’de gördüğünüz tüm ayarlar yok ama kalite olrak aynı kalitede kayıt yapabiliyor. Action indirme linki.

action ekran kaydetme

 

Fraps Ekran Kaydedici

Fraps aslında sanki sadece oyunlar için çok detaysız bir kalite ayarı var ve kalitesi de diğerlerine göre daha kötü diyebilirim aynı zamanda bana göre Fraps diğerlerine göre daha fazla FPS kaybı yaşatıyor bundan dolayı eğer Fraps kullanacaksanız bence iyi düşünün sebebi şu ki Fraps diğerlerine göre kullanması bence oldukça basit ama kalitesi de doğru orantılı bir şekilde oldukça basit bir program detaylandırması eksik bu yüzden bana göre bu üçü arasında 3. olacaktır ama indirip deneyebilirsiniz. Aşağıya yine örnek bir fotoğraf bırakıyoruz. İndirme linki.

fraps ayarlar ekran kaydetme

Benim Düşüncelerim

Birsürü kişi YouTube kanalı açıyor ve ekranını kaydedecek programlar arıyorlar bu makalede sizlere 3 farklı ekran kaydetme programından bahsettim. Ve programların kısaca özelliklerine iyi ve kötü yanlarına değindik. Umarım beğenmişsinizdir ve işinize yaramıştır.


Önerilen İçerikler

YouTube İzlenme Arttırma

YouTube Abone Arttırma

Öncekini Oku

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri (Telifsiz Siteler)

Sonrakini Oku

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ? – Evde Yapılabilecekler

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir