in , ,

En Çok Para Kazandıran Meslekler – 2021

Herkese selam, bu makalemizde sizlere Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler hangileridir bahsettik. Makalemizde 10 tane meslek bulunmaktadır ve bu mesleklerin hem maaşlarından hem de nasıl olunacağını sizler için makalemizde anlattık. İyi okumalar dileriz!

Üniversite sınavına hazırlanıyor iseniz en çok para kazandıran meslekler oldukça merak konunuz olmuş olabilir. Bunun dışında hepimiz bazen en çok para kazandıran mesleklerin maaşlarını ve bunların hangileri olduğunu merak edebiliyoruz. Düşününce en çok maaşlara sahip olduklarından zorlukları da en yüksek seviyede olabiliyor. Bu mesleklerin aylık ve yıllık gelirleri seneden seneye değişmektedir. Çünkü zam oranları ve enflasyon da hesaba katılarak yeni hesaplamalar yapılıyor.

En Çok Para Kazandıran Meslekler

Sizlere Türkiye de şu zamanlarda en popüler olan içinde 10 tane meslek bulunduran  “En Çok Para Kazandıran Meslekler” makalesini yazdık. Bu yazdığımız meslekler aslında ülkemizde kalifiye iş aranan meslek grupları olarakta düşünülebilir.

10. Yeminli Mali Müşavir

en çok para kazandıran meslekler

Yeminli Mali Müşavir

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler listesinde onuncu sırada yeminli mali müşavir yer alıyor. Yeminli mali müşavir, bir şirketin mali belgelerinin doğruluğu ve düzeninden sorumludur. Muhasebe defteri tutmak haricinde mali müşavirlerin sahip olduğu tüm yetki ve sorumlulukları taşırlar. Mali müşavirden farklı olarak kendilerine tasdik yetkisi verilmiştir.

Finans ve muhasebe sektöründe sık rastlanan mesleklerden biri olarak dikkat çeker. Çoğunlukla Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde en az dört yıllık bir akademik çalışma ve en az üç yıl pratik bir eğitimi beraberinde gerektirir. Sadece bununla kalmayıp gerekli bölümlerden mezun olunduktan sonra da en az 10 yıl kadar mali müşavir ya da muhasebeci olarak iş yapmak gerekebiliyor.

Mali müşavir genelde yaklaşık 5.000 ₺ – 15.000 ₺ arasında maaş alırken; yeminli mali müşavir deneyime göre değişse de mali müşavirin 3-4 katı fazla alabiliyor. Mezun olarak, ortalama yıllık 55.000 liralık bir maaşla başlamak mümkündür. Nitelikli olduktan sonra, maaşınız 56.000 ₺ ile 85.000 ₺ arasında değişebilir. Önemli bir deneyim kazandıktan sonra, maaşınız 80.000 ₺ ile 200.000 ₺ arasında değişebilir.

9. Sigorta Uzmanı

en çok para kazandıran meslekler
Sigorta Uzmanı

Sigorta uzmanı; sigorta şirketlerinde sigorta poliçelerinin satış öncesi ve sonrası işlemlerini yapan, sigorta firması ve tüketici için çalışan, birçok sigorta uzmanlığı unvanları alabilen uzman kişidir. Sigorta uzmanı olmak için üniversitelerin dört yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Sektörde uzun yıllar çalışıp tecrübe kazanan kişiler de gerekli şartları sağlandığı takdirde sigorta uzmanı olarak görevlendirilebilir.

Sigortalama işlemi yaparken riski ne kadar azaltırlarsa, o kadar çok para kazanma potansiyeline sahip olurlar. Tabi ki risk fazla ise sigortanın bedeli de yükselir.

Maaş seviyeleri, işvereninize, sigorta alanınıza ve bulunulan yere göre değişebilir. Mali paketiniz, indirimli sigorta, hisse ve emeklilik planları ve primler gibi çeşitli ek avantajlar içerebilir.

Lisansüstü programlarda stajyer sigortacılar için maaşlar yıllık 44.000 ₺ ile 60.000 ₺ arasında değişebilir. Nitelikli sigorta şirketleri genellikle yıllık 55.000 ₺ ile 90.000 ₺ kazanmaktadır. Kıdemli/lider sigorta şirketleri için maaşlar yaklaşık yıllık 80.000 ₺’den başlar ve bulunduğunuz yere ve sigorta alanınıza bağlı olarak, önemli bir deneyim ile yıllık 180.000 ₺’ye çıkabilir. Bunların ortalamasını alır isek yıllık 110 bin ₺ kadar edebilir.

8. Hava Trafik Kontrolörü

en çok para kazandıran meslekler
Hava Trafik Kontrolörü

Bir hava trafik kontrolörü, küresel hava trafik kontrol sistemi içinde uçakların düzenli bir şekilde yönlendirilmesinden sorumlu kişidir. Bu kişilere genellikle kontrolörler, hava kontrolörleri veya uçuş kontrolörleri denir. Özel yeteneklere sahip yüksek eğitimli profesyonellerdir.

Hava trafik kontrolörü olmak için ya Anadolu Üniversite Sivil Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hava Trafik Kontrol Bölümünü bitirmek veya DHMİ tarafından açılmakta olan ilanları takip etmek gerekiyor.

Hava trafik kontrolörleri için başlangıç ​​maaşı yıllık 37.000 ₺’dir. Başlangıçtaki eğitimlerini nerede tamamladıklarına bağlı olarak, belirli kriterlere bağlı olarak konaklamaya yönelik haftalık ödemeler de yapılabilir. Üniversite eğitim aşamasının tamamlanmasından sonra, maaşlar kayıtlara bağlı olarak yıllık 39.420 ₺ ile 43.300 ₺ arasında değişmektedir.

Eğitimin tamamlanmasından sonra, bulunulan yere bağlı olarak yıllık 67.010 ₺81.260 ₺ arasında bir maaş alabilirsiniz. Başarıların artışı durumunda yıllık ortalama 115 bin ₺‘ ye kadar çıkabilir.

7. Yönetim Danışmanı

en çok para kazandıran meslekler
Yönetici Danışman

Yönetim danışmanı, iş yeri performanslarının ve iş süreçlerinin analizlerinin zamanında yapılmasını sağlayan personeldir. Yönetim danışmanlarının odaklandığı konular, örgütsel sorunlar ve ilerleme planlarının geliştirilmesidir. Bunlar üzerinden analizler yaparak raporlar sunarlar. Bu yüzden de en çok para kazandıran meslekler arasındadır.

Çoklukla işletme ve endüstri mühendisliğinden mezun olanların, beraberinde en iyi üniversitelerde okuyanların tercih ettiği bir meslek grubudur.

Diğer mesleklerde olduğu gibi yönetim danışmanlarının da uzmanlık seviyelerine göre ve çalıştıkları şirketlere göre kazançları değişir. Küçük danışmanlar için başlangıç ​​maaşları yıllık 45.000 ₺ ile 60.000 ₺ arasında olabilir. Yaklaşık üç ile beş yıllık tecrübeyle, yönetim danışmanlarının yıllık 90.000 ₺ ’ye kadar kazanması mümkündür.

Üst düzey düzeyde, önemli deneyime sahip, nadiren yıllık 225.000 ₺ ’ye kadar kazanmak mümkündür. Bu, özellikle kar payı ve performans bonusu planları varsa geçerlidir.

6. Uzman Doktor

en çok para kazandıran meslekler
Uzman Doktor

Türkiye’de ve dünyada en çok para kazandıran meslekler arasında kolaylıkla tahmin edebileceğimiz bir meslek aslında. Doktor olabilmek için 6 senelik tıp fakültesi ve ardından TUS gibi sınavların geçilmesi gerekiyor. Yani uzun yıllar eğitim ve sıkı çalışma gerektirir demektir.

Doktorların kazançları, uzmanlık seviyelerine ve alanlarına göre değişmektedir. Mesela beyin cerrahları en çok kazanan doktorlar arasındadırlar. Pratisyen hekimler ise en alt kısımda yer alırlar. Doktorlar maaşlarının yanında eğer cerrahi müdahale yapıyorlarsa ameliyatlar için de, tutulan nöbetler için de ayrıca para alırlar.

Bu bilgilerle maaşları hesapladığımızda yıllık ortalama 120-130 bin ₺ civarında kazanırlar. Kamu veya özel sektörde çalışmanın da maaşı değiştirmesi oldukça söz konusudur.

5. Petrol Mühendisleri

Petrol Mühendisleri

Petrol ve diğer yeraltı kaynaklarını aramak, bulmak, çıkarmak, taşımak ve işlemek ile ilgili projeler geliştirmekle görevli olan petrol mühendisleri, çok fazla görev ve sorumluluğa sahiptir. Çok fazla çalıştıkları için ise iyi bir maaşı hak etmektedirler.

Türkiye’de petrol çıkarma işlemi fazla olmasa da yurtdışından getirilen ürünlerin işlenmesi ve dağıtılması için mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak petrol mühendisliği ya da petrol, doğalgaz mühendisliği okuyanlar rahatlıkla bu mesleği yapabilir ancak iyi bir maaş için en iyi üniversitelerden mezun olmak şarttır.

Petrol ve doğalgaz mühendisliği maaşları iş pozisyonuna, çalışılan sektöre, firmaya ve tecrübeye, yurt dışında çalışıp çalışmamaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yeni mezun petrol ve doğal gaz mühendisi için yıllık 30.000 ₺ – 50.000 ₺, 3 yıl tecrübeli petrol ve doğalgaz mühendisi maaşı yıllık 45.000 ₺ – 75.000 ₺, 3 yıl ve üzeri tecrübeli petrol ve doğalgaz mühendisi maaşı yıllık 95.000 ₺ – 155.000 ₺ sayılarına kadar çıkabiliyor.

4. Avukatlar

en çok para kazandıran meslekler
Avukatlar

Aynı doktorlukta olduğu gibi Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alır. Çünkü hukuk bilmek ve hakkını savunabilmek çok önemlidir. Bunu iyi yapabilen kişiler de hem ilgi çeker hem de para kazanabilir.

Avukat olmak için öncelikle üniversite sınavında 4 yıllık Hukuk Fakültelerinden birini tutturmak gerekiyor. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra ise avukatlık stajına başlanılıyor. Bu staj 1 yıl sürüyor. Bu sürenin yarısı mahkemede diğer yarısı da en az 5 yıl deneyimli bir avukatın yanında geçiyor.

Kamu, özel sektör veya özel büro açmak gibi durumların maaşı etkilediği gibi deneyim ve ün de fazlasıyla etkiler. Fakat yine de yıllık ortalama 130 bin ₺ olarak hesaplanabilir. Bunun daha fazla maaşı olduğu gibi daha azı da bulunmaktadır.

3. Bilgi Teknolojileri Yöneticileri

Bilgi Teknolojileri Yöneticileri

Şirketlerin kritik pozisyonları arasındaki iş, ileride daha da parlayacak mesleklerden bilgi teknolojileri yöneticileri bir şirketin bilgi teknolojisi projelerinden sorumlu olan kişi olarak tanımlanıyor.

Bilgi teknolojileri müdürü olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilişim Teknolojileri ve ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir.

Tecrübeye dayalı olduğundan aylık ortalama 13 bin ₺ maaş olarak hesaplandığı için tipik maaşlar 80.000 ₺ ile 130.000 ₺ arasında değişmektedir. Ama maaşlar katlanarak çok daha fazla bir paraya ulaşabilir.

2. Pilot

en çok para kazandıran meslekler
Pilot

En çok para kazandıran meslekler arasında pilotluk unvanını kazanmak öyle kolay olmasa da iş, vadettiği maaşla gençleri cezbediyor. Pilot olabilmek için önemli testlerden geçmek gerekiyor. Bunların başında sağlık testleri geliyor. Sağlık testlerinin dışında eğitim süreci de baya zordur. Pilotluk eğitimi alabilmek için ise eğitimi verenlere yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Yani hem maliyetli hem de zor. Ancak tabii ki kazancı güzel.

Pilotluk için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Lise mezunu kişiler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılan herhangi bir uçuş okulundan ücretli eğitim alabilmektedir.

Üniversitelerin dört yıllık Pilotaj bölümünden lisans derecesi ile mezun olunarak da pilot olunabilmektedir.

Gelelim en merak edilen özelliklerden olan maaşa; Örneğin Türk Hava Yolları’nın yardımcı pilot maaşı aylık 25 bin lira, kaptan pilot maaşı ise 45 bin lira civarında seyretmektedir. Mesleğe yeni başlayan pilotların maaşı ortalama 20 bin lirayken deneyimli pilotların maaşları 60 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

1. Yazılım Mühendisliği

en çok para kazandıran meslekler
Yazılım Mühendisliği

Türkiye’de en çok para kazandıran meslek, yazılım mühendisliğidir. Teknolojinin ve internet dünyasının gelişmesiyle beraber yazılım mühendislerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılım mühendisleri, yazılımlar tasarlarlar, geliştirir ve bakımını yapar. Geleceğin meslekleri arasında da nerdeyse ilk sırada yer almaktadır.

Yazılım mühendisi olmak isteyenler, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da programcılık bölümlerini bitirmelidir. Daha sonra kendisini geliştirerek pratik şekilde programlara müdahale edebilir hale gelmelidir. Böylece başarılı bir yazılımcı ortaya çıkabilir ve çok iyi paralar kazanabilir.

Yaptıkları projelere göre de ücret alırlar. Bazı projeler 100 bin ₺’yi bile bulabilmektedir. Tabii bu projeler genelde uzun sürmektedir. Maaşlar devlet ve özele göre değişiklik gösterdiğinden başlangıçta 5-6 bin ₺ civarında normal bir ücret alınırken anında gelişip, tecrübe kazanıp 10.000 – 25.000 ₺‘ ye çıkabilir. Ayrıca bu meslek grubunda bir kurumda çalışmadan kendi ürettikleri yazılımlarla çok daha fazla para kazanılabilir.

Deneyim sayesinde ise bir süreden sonra  yıllık ortalama olarak 230 bin ₺ kazanmaları oldukça mümkün diyebiliriz.

Yazılım mühendisliği dünya çapında çalışabilecek bir meslek olduğundan dolayı da eğer yurtdışında çalışmayı düşünen bir yazılım mühendisiyseniz kazancınız yıllık 90.000$ – 150.000$ arasında değişecektir.

 

Özet

Sizlere bu makalemizde en çok para kazandıran meslekler hakkında bilgiler verdik. Son yıllardaki verileri kullanarak en fazla maaşa sahip olmaları dışında bu mesleklerin tam olarak neyle alakalı olduğu, nasıl olunacağı ve maaşlarını yani birçok merak konusu olacak şeyleri eklediğimiz bir makale hazırladık.

Benim Düşüncem

Açıkçası zaman zaman en çok maaşa sahip olan meslekleri merak ederim. Yıllara ve yaşanılan dönemin nasıl bir dönem olduğuyla alakalı sürekli olarak bu veriler değişse de bu listede hep kalacak bazı meslekler de var. Bu en çok para kazandıran meslekler listesindeki bazı mesleklerin hem zorluğu hem de maaşları dudak uçuklatsa da bu mesleklere sahip olmak, bana çoğu kişinin hoşuna gidecekmiş gibi geldi. Umarız sizin açınızdan gayet açıklayıcı ve güzel bir makale olmuştur. İyi okumalar dileriz!


Önerilen İçerikler

En Çok Tercih Edilen Meslekler Ve Bölümler

Para Kazandıran Mobil Uygulamalar – 2020 Güncel

YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor – Aylık 100.000 Dolar

İnternetten Para Kazanma Yolları – Mümkün Mü ? – 2020

Twitch’de Subtember Zamanı – Abonelikler Daha Ucuz

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cyberpunk sistem gereksinimleri

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri Açıklandı ! – Kaç GB

call of duty moden warfare sistem gereksinimleri

Call Of Duty Modern Warfare Sistem Gereksinimleri – Kaç GB ?