in ,

En Çok Tercih Edilen Meslekler & Bölümler

en çok tercih edilen meslekler maaşları detayları

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde sizlere Türkiye’deki en çok tercih edilen meslekler ve bölümleri derledim.

Sizlere son yıllarda elde edilen verileri kullanarak listeleme yaptım. Ayrıca bölümlere girilmiş en yüksek puan, en yüksek puanla alan üniversiteleri ve meslekler de alınan ortalama maaşları yazdım. Umarım işinize yarar, iyi okumalar dilerim.

 

En Çok Tercih Edilen Meslekler

1. Hukuk

en çok tercih edilen meslekler

Hukuk

 • Başlıca Meslek Grupları : Avukat, Savcı, Hakim, Danışmanlık, Kaymakamlık…
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Galatasaray Üniversitesi (Fransızca)
 • Başarı Sırası : 89
 • Kontenjan : 25
 • Ortalama Maaşlar : 5.524 TL (Kamu Avukatlığı), 13.250 TL (Hakim-Savcı)

İlk sırada hepimizin az çok tahmin edebileceği bir bölüm olan hukuk yer alıyor. Kısaltması TM (Türkçe – Matematik) yani eşit ağırlık (EA) bölümünden mezun olunup okunan bir bölüm. Fakülteden mezun olduktan sonra ise iş bulma garantisi olduğundan bu kadar fazla tercih edilmektedir. Ancak bu bölümü seçen öğrencilerin sistemli çalışması ve genel olarak kendini geliştirmek isteyenlerin tercih etmesi gereken bir bölümdür.

Senelerdir hukuk hakkındaki klişe sözlerden ilerlersek ”Ezber de ezber kardeşim!” diyenleri çok duymuşuzdur. Eğer hukuk konuları hoşunuza gidiyorsa sadece ezberden ibaret olmadığını, içgüdünüzü, insanlığınızı ve doğru karar verme yetinizi yani günlük hayatımızla birebir ortak yönleri olduğunu anlayıp ilerletebildiğimiz bir bölümdür. Eğer gerçekten seviyorsanız ders yükünün ağırlığını umursamadan çalışma hırsınızın günden güne artacağına emin olabilirsiniz.

Kamu avukatlığında ortalama maaş belirlenebilirken, özel avukatlıkta ise büro veya kişisel ofise göre değişkenlik gösterdiğinden tam net bir rakam yoktur. Avukatlık dışında en çok tercih edilen mesleklerden hakim ve savcılıkta da makam ve dereceden maaşlar sürekli değişkenlik göstermektedir. 2020 verilerine göre en düşük hakim-savcı (8.derece) maaşı 9.951 TL olarak belirlenmiştir.

2. Tıp

en çok tercih edilen mesleklerin maaşı
Tıp
 • Bu bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : İstanbul Medipol Üniversitesi (Vakıf) (İngilizce), Cerrahpaşa Üniversitesi (Devlet), (İngilizce)
 • Başarı Sırası : 87 (Medipol), 809 (Cerrahpaşa)
 • Kontenjan : 10 (Medipol), 50 (Cerrahpaşa)
 • Ortalama Maaşlar : 6.163 TL – 6.842 TL (Yeni başlamış hekim), 7 Bin TL (Pratisyen), 8 Bin TL (Yeni uzman doktor)

İkinci sırada yer alan en çok tercih edilen bölümler listemizde tıp ile devam ediyoruz. Kısaltması MF(Matematik – Fen) yani sayısal bölümden mezun olunup girilebilecek bir bölümdür. İyi üniversitelere girebilmek için yüksek puan almak maalesef sadece tıp okumak için yeterli değildir. Bölümden mezun olununca mesleki garanti ve iyi maaş en çok tercih edilmesindeki önemli şartlardan olsa da; doktorluk mesleği herkesin yapabileceği bir iş değildir.

Küçük yaşlardan beri ailelerin çocuklarına karşı tıp seçmesi için baskılar olabiliyor ancak tıpı seçtikten sonra seven birçok insan olmuştur.

Tıp bölümü başlıca temel, dahili ve cerrahi branşları olarak üçe ayrılıyor. Branşların ana bölümleri olduğu gibi yandal bölümleri de fazlaca bulunmaktadır. Yukarıda yazdığım ortalama maaşlar devlet hastanelerine göre belirlenmiş maaşlardır. Özel hastanedelerdeki maaşlarda, hastaneye ve deneyime göre değişiklik göstermekle beraber bu rakam devlet hastanelerindeki maaşlardan fazla ya da az da olabilir.

3. Bilgisayar Mühendisliği

en çok tercih edilen bölümler ve meslekler
Bilgisayar Mühendisliği
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Koç Üniversitesi (Vakıf) (İngilizce), Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce)
 • Başarı Sırası : 281 (Koç), 429 (Boğaziçi)
 • Kontenjan : 9 (Koç), 80 (Boğaziçi)
 • Ortalama Maaşlar : 4930 TL

2000’li yılların başlangıcından itibaren hem sektörde dijitalleşme dolayısıyla doğan ihtiyaç sebebiyle hem de çok yönlü bir çalışma alanına sahip olduğundan Bilgisayar Mühendisliği günümüzde en popüler mühendislik bölümü olmuştur. İnsanların evlerdeki teknolojik ürünlere olan ihtiyacı, günden güne Bilgisayar Mühendisliğine olan ihtiyacı arttırmasına da neden olmuştur. Alışılmışlıktan farklı olarak bu mühendisliği seçerken önemli olan şey : sayısal derslerinizin iyi olması değil, genel olarak teknolojiye ilginiz varsa, son yıllarda sıkça karşılaşabildiğimiz bilgisayar kodlama, yazılım gibi türleri de seviyor ve sıkılmadan uğraşabiliyorsanız işte tam da size göre bir iş diyebiliriz.

Sayısal alandan okunan bu bölümde işe yeni başlayan bir mühendis 2.700-3.450 TL arasında maaş alırken, deneyimine göre maaşı 10 Bin TL’yi geçebilmektedir. Ek olarak bu meslek grubunun para kazanması için herhangi bir kurumla çalışmasına gerek yoktur: Kendi geliştirdikleri oyun ve uygulama yazılımları ile oturdukları yerden para kazanmaları mümkündür. Bu olanağın olması, mesleğin popülaritesinin artmasındaki bir başka unsurdur.

4. Hemşirelik

en fazla tercih edilen meslek
Hemşirelik
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (Vakıf), Hacettepe Üniversitesi (Devlet)
 • Başarı Sırası : 60.807 (Acıbadem), 79.598 (Hacettepe)
 • Kontenjan : 8 (Acıbadem), 200 (Hacettepe)
 • Ortalama Maaşlar : 3500 TL

Hemşirelik, daha çok Sağlık Meslek Lisesinden mezun olanların tercih ettiği bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık sektöründe yer aldığından talebi azalmayan bir meslek grubudur. Mezun olanların çoğunun düşüncesine göre ilk başlarda yapamayacak olma korkusu sarsa da işin içine girildiğinde korkulacak bir şey kalmadığını söylüyorlar. Nöbetli bir iş olduğundan ağır ve zor gibi gözükse de sonucunda insanlara yardım sonrası bütün zorlukların kolay geldiği de söyleniyor.

KPSS’ye girildiğinde sonuç düşük gelse bile atama ihtimalinin bir hayli yüksek olması mümkündür. Ayrıca özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde iş alımları fazladır. Bu yüzden yıllardır en çok tercih edilen meslekler listesinde yerini korumaya devam ediyor. Genelde kadınların tercih ettiği bir meslekken son dönemlerde erkeklerin de fazlasıyla tercih ettiği bir bölümdür. İşe yeni başlayan biri 2-3 Bin TL arasında maaş alırken 15-25 yıl tecrübeli olanlar ise 5-6 Bin TL arasında maaş almaktadır.

5. PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

en çok tercih edilen bölüm
PDR Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Başlıca Meslek Grupları : Psikolog, Psikolojik Danışman, Uzman Klinik Psikolog, Dil ve Konuşma Terapisti, Klinik Psikolog
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Boğaziçi Üniversitesi
 • Başarı Sırası : 10.462
 • Kontenjan : 70
 • Ortalama Maaşlar : 3.370 TL

Eşit Ağırlık bölümünden girilen, hukuktan sonra hepimizin fazlasıyla duyduğu en çok tercih edilen meslekler listemizde beşinci sırada Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) yer alıyor. Aşırı hareketli bir meslek hayatına sahip olmak istemeyenlerin seçtiği bir bölüm de diyebiliriz. Kendi veya insanın düşünce yapısını merak edenlerin, ” Neden ‘şu’ şeyi böyle düşünürler, niçin ‘bu’ şeye karar verirler, hangi düşünceden dolayı ‘o’ durumun sonucuna varırlar?” gibi soruların cevaplarını siz de çokça merak ediyorsanız rahat bir şekilde kendinize bu bölümün uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Farklı yönden bakarsak bu bölümü okurken etkinlik, deney ya da anket gibi uygulamalara katıldıktan sonra sayısal veriler elde etmekle beraber bilime da katkı sağlanabiliyor.

Bu bölümde diğer seçilen branşlara nazaran daha çok Psikologluk tercih ediliyor. Psikologluk dışında ise özel okullarda veya devlet okullarında bu bölümden mezun olduktan sonra rehber hocası olarak da çalışılabilmektedir. Psikologluk için devletteki maaş 3900-4700 TL, özel sektörlerdeki maaş 2.000-7.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Eğer devlet veya özel hastanede çalışmak yerine kişisel olarak klinik açılırsa normalde alınan maaşlardan çok daha fazlası alınabilmektedir.

6. Sınıf Öğretmenliği

sınıf öğretmenliği
Sınıf Öğretmenliği
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Cerrahpaşa Üniversitesi
 • Başarı Sırası : 71.996
 • Kontenjan : 55
 • Ortalama Maaşlar : 4.050 TL

Bütün öğretmenliklerin altındaki yatan düşünce gibi bu bölümde de insan, çocuk sevgisi yatıyor denilebilir. Diğer öğretmenliklerden ayıran sebebi: Tek bir alan yerine birden fazla alan sayesinde temel olarak birçok konuda bilgi sahibi olunabiliyor. Gerek kişisel gelişim gerek okumasının zevkli olması, gerekse atama kolaylığından avantajlı bir meslektir.

Eşit Ağırlık alanından girilen, öğretmenlik branşlarında ataması en çok olan bölümlerden biridir. Her yıl atama yapılacağı zamanlarda üç bine yakın ataması olmaktadır. Bu sebepten ötürü yıllar geçtikçe en çok tercih edilen meslekler arasında ilk on listesinde yıllardır sırasını koruyor. İnsan hayatının şekillenmesinde önemli rolü olan bu mesleğin; idealist düşünceye sahip bireyler için tercih aşamasında bu mesleği seçmesinde bir sebep olur.

İşe başlangıçtan itibaren 4.000 TL civarında maaş alınsa da ek derslerden ve bir ay içinde bile aksaklık olmadan devam edildiğinde 1.200 TL civarı ek kazanç sağlamaları mümkündür. Bununla birlikte maaş, 5.300 TL’ye kadar çıkmaktadır.

7. İlahiyat

ilahiyat
İlahiyat
 • Başlıca Meslek Grupları : Diyanet Memuru, İmam, Din Kültürü Öğretmeni…
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi (Vakıf), Marmara Üniversitesi (Devlet) (Arapça)
 • Başarı Sırası : 110 (29 Mayıs), 3353 (Marmara)
 • Kontenjan : 3 (29 Mayıs), 40 (Marmara)
 • Ortalama Maaşlar : 3500 TL

Kısaca TS (Türkçe-Sosyal) denilen Sözel alanından mezun olanların en çok tercih ettiği bir bölümdür. İmam-Hatip Liselerinden mezun olanların sayısının artması ve atamaların fazla olmasından ötürü bölümün tercih edilmesindeki en büyük etmenlerdendir. Devletin imam-hatip alımları son yıllarda ciddi anlamda artış göstermiştir. Din görevlisi olmak isteyenler ve din konusunda uzmanlaşmak isteyenler için ideal bir bölümdür. Çoğunluğun verdiği cevaplara göre sabır, düzen ve plan gerektiği söyleniyor. Sözel hafızanın önemli olduğu, özellikle dil öğrenme yeteneği olan veya ayrıca ”Arapça” diline hakim olanlar için fazlasıyla öneriliyor. Devlette çalışan bir ilahiyat mezunu en az 3.000-3.500 TL arasında maaş almaktadır. Özel sektörde alınan maaş ise pozisyon ve şirkete göre farklılık göstermektedir.

8. Mimarlık

mimarlık
Mimarlık
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Vakıf) (İngilizce), İstanbul Teknik Üniversitesi (Devlet), (İngilizce)
 • Başarı Sırası : 8814 (Bilkent), 16990 (İTÜ)
 • Kontenjan : 7 (Bilkent), 60 (İTÜ)
 • Ortalama Maaşlar : 4340 TL

En çok tercih edilen meslekler listemizde dördüncü sırada birçok branşa sahip olan Mimarlık bölümü yer alıyor. Öğrenmeyi ve çalışmayı seven, çalışma sonucu ortaya güzel bir ürün çıkarmak isteyen kişilerin severek yapacağı bir meslektir. Çoğunlukla bu mesleğe ‘bina çizmek’ gibi baksak da eğer sosyoloji, siyaset, antropoloji gibi sevmeyenlerin fakültede sorun yaşaması olağandır.

Hem sözel hem de sayısal zeka gerektiren bunların yanında hayal gücü ve ileri görüşlülüğün de olduğu bir iştir. Mesleğin büyük kısmı tasarımla ilgili olduğundan hayal edip sonucunda somut bir tasarım çıkarmak gerekir. Bazen ise bunun tam tersini yapmak gerekir.  Mesleki tatmini yüksek, çok yönlü bir meslektir ve kendini sürekli geliştirmeyi sevenlerin tercih edebileceği bir bölümdür.

Sayısal bölümden okunulan bu bölüm İç veya Dış Mimarlık olarak ayrılıyor. Derece ve kıdeme göre bu meslekteki maaşlarda devlette 5.700-6.600 TL arasıyken; özel sektörde 3,4 Bin ile başlayıp yapılan projeye göre çok yüksek sayılara ulaşabiliyor.

9. İnşaat Mühendisliği

inşaat mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce)
 • Başarı Sırası : 16308
 • Kontenjan : 70
 • Ortalama Maaşlar : 4380 TL

Mühendislikler arasında en popülerlerden biri olan İnşaat Mühendisliği, sayısal alan üzerinden okunan bir bölümdür. Yollara, üst ve alt yapılara meraklı veya hesap yapmayı sevenler için gayet ideal bir meslektir diyebiliriz. Masabaşı iş yapmak istemeyenlerin de tercih etmesi mantıklıdır. Bunun dışında matematik, bölümün başı ve sonundan itibaren hep olduğundan matematik severlerin öğretmenlik gibi işler dışında tercih edeceği bir alandır da diyebiliriz.

Geçmişten günümüze en çok tercih edilen mühendisliklerden biri olmasına rağmen; günümüzde inşaat sektörünün dolardan etkilenmesinden dolayı bu bölüme olan talep eskiye oranla düşmüştür. İnşaat Mühendisliği maaşları deneyim ve proje bazlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Üniversitede başlayan bir mühendisin maaşı 4850 – 6100 TL arasında değişmektedir. Şantiyede başlayan yeni mezun 2000 – 3500 arasında maaş alırken 5 yıllık tecrübeli mühendis şantiyede 4500 – 7000 TL arasında değişen maaşa sahiptir. Proje şirketinde ofiste çalışan bir inşaat mühendisi 2350 – 3500 TL arasında maaş almaktadır.Artı olarak birçok ek maaş geliri de uygulanabiliyor.

Kamuda İnşaat Mühendisliği maaşları daha yüksektir. Yeni mezunlar için kamu daha avantajlıdır. Ancak 5, 10 veya 15 yıllık mühendislerin özel sektörde ve şantiyelerde 6000 – 9000 gibi daha yüksek maaşlara çalıştığı bilenmektedir.

10. Diş Hekimliği

diş hekimliği
Diş Hekimliği
 • Bu Bölümdeki En Çok Puanla Öğrenci Alan Üniversite : Yeditepe Üniversitesi (Vakıf) (İngilizce), Hacettepe Üniversitesi (Devlet)
 • Başarı Sırası : 3586 (Yeditepe), 13017 (Hacettepe)
 • Kontenjan : 7 (Yeditepe), 140 (Hacettepe)
 • Ortalama Maaşlar : 6.930 TL

Bazı kişilerin sağlık alanında çalışıp tıp okumak istememelerinden kaynaklı seçilebilir, tıpa girmeye yeterli puan alınmadığında veya gerçekten dişçiliği sevenlerin okuduğu bir meslektir. Çoğunluk bu bölümü ”Diş Hekimliği = Tıp + Mühendislik” olarak konumlandırıyor. Sebebi de şu: Dişçiliği, yoğun ders ve ödev verilmesine bir de okul süresinin uzunluğundan dolayı daha çok tıpa benzetiyorlar. Fakat derslere heveslenme ve verilen ödevleri beceriyle yapma konusunda ise mühendisliğe benzetiyorlar.

Sayısal alandan girilerek okunan Dişçilik, ihtiyacın hiç bitmediği ayrıca devamlı geliştiğinden gittikçe bu meslek daha iyi bir konuma gelecektir. Devlette çalışan biri en düşük 6.900 TL civarında maaş alıp aile durumu ve kademelerine bağlı olarak, ayrıca ilave ödemelerle 10.000 TL’ye kadar alabilmektedir. Özel hastane ve polikliniklerde ise 4.500-5000 TL ile başlanıp zamanla 10.000 TL’yi geçebilmektedir.

 

 

Özet

Sizlere bu makalede en çok tercih edilen bölümler ve meslekler hakkında bilgiler verdik. Son yıllarda üniversite sınavı tercihlerinde açık ara farkla daha çok seçilen bu bölümlerin hangi alanda öğrenci aldığından, bu bölümlerde girebileceğiniz en iyi okullara ve bu okulların sıralamalarına, meslek sahibi olduktan sonra alınan ortalama maaşlara, hangi kişilikteki insanların o meslekleri daha iyi yapacağına kadar en merak edilen sorulara sizin için yanıt bulmaya çalıştık.

Benim Düşüncem

Mümkün olduğunca kısa ve öz bilgilerle hangi üniversite, bölümü, mesleği ve özellikleri hakkında ne yapacağı konusunda aklında soru işareti bulunanlara yardımcı olmaya çalıştım. Bildiğimi zannedip aslında bilmediğim bazı bilgilere rastlayıp sonucunda şok olduğumdan dolayı bilgilerin sizi de hem şaşırtıp hem de katkısı olacağını umuyorum. ”Yahu bu listede nasıl olmaz?!” gibi dediklerinizi ya da eklemek istediklerinizi, düşündüklerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Herkese iyi okumalar.


Önerilen İçerikler

En Çok Tercih Edilen Mezeler

Kuş Türleri 20 Farklı Kuş Türü

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

3.6k Puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

valorant-fps-arttırma-2021-detaylı-rehber-min

Valorant FPS Arttırma 2021 – En Detaylı Rehber

Woman,Using,Instant,Messaging,App,On,Mobile,Phone

Başka Birinin Telefonuna Girmek İçin Neler Yapılmalı 2021?