in , , ,

En İyi Diziler Listesi – Türk Ve Yabancı Diziler

en iyi diziler türk yabancı

Merhaba bugün bu makalede en iyi diziler listemizi seninle paylaşacağız. Bu makalede yazarken kullanmış olduğum kaynakları makalenin en altında bulabilirsin. Bu makaleyi yazarken Imdb puanlamasını ele aldığımı söylemeliyim, lakin bazı izlemiş olduğum dizilerde kendi görüşümü koymaktan çekinmedim iyi okumalar veya iyi izlemeler dilerim. Öyleyse en iyi diziler listemize geçebiliriz.

 

En İyi Diziler

Bu makalede sana en iyi dizler listemizi sunacağız Netflix gibi dizi izleme sitelerinde izleyebileceğiniz dizileri bu listeden bulabilirsiniz işte ExWeiv’in en iyi diziler listesi karşınızda. Ayrıca listemiz ikiye bölünüyor ilk kısımda 10 tane yabancı diziyi listeleyeceğiz 2. kısımda ise Türk dizileri olacak.

En İyi Diziler – Yabancı

O zaman en iyi yabancı diziler ile başlayalım, ayrıca bu listede dizilerin fragmanlarını ve örnek resimleri bulabilirsin. Ve diziler hakkında kısa notlarıda resimlerin altından okuyabilirsin. Her neyse en iyi yabancı 10 dizi ile en iyi diziler listemize başlıyoruz. Ayrıca not olarak şunuda söylemeliyiz, diziler kalitesine göre sıralandırılmamıştır sadece en iyilerini bu listeye koyduk. Bize ve IMDB’ye göre en iyileri.

1 – Breaking Bad

Breaking Bad

Breaking Bad

Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White bir gün doktordan ileri safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kendisinden sonra geride kalan ailesine maddi birikim sağlamak isteyen Walter White, uyuşturucu yapımında ustalaşan eski bir öğrencisi, Jesse Pinkman ile beraber uyuşturucu işine girer. Yüksek kalitede ve saflıkta ürettikleri metamfetamin, onları uyuşturucu ticaretinin en riskli yollarına da

bulaştıracak. Breaking Bad, ABD’nin güneyindeki eyaletlerde, konuşma dilinde “kıyameti koparmak” anlamına gelen bir deyimdir ve Walter karakterinin dönüşümünü sembolize etmek üzere Vince Gilligan tarafından özellikle seçilmiştir.

Time dergisinin editörlerinden Lily Rothman’a göre ise terim daha geniş bir anlama sahiptir ve “kıyameti koparmak”tan daha fazla şiddet ima eden, kullanımı 1919’a kadar giden eski bir sözdür. “Çılgına dönmek”, “otoriteye karşı gelmek”, “kanunu çiğnemek” ve “kavgacı, tehditkar bir şekilde konuşmak” gibi anlamlarda da kullanılmaktadır. Eğer dizinin tanıtım videosunu izlemek isterseniz şuraya linkini bırakıyorum. Bir sonraki dizimiz ise Çernobil.

2 – Çernobil

Çernobil en iyi diziler
Çernobil

İsminden de anlaşılabileceği gibi Nisan 1986 da Sovyetler Birliğinde ki Çernobil nükleer santralinin neden patladığını, patladıktan sonra nelerin yapıldığını patlamasında neylerin ve kimlerin etkisi olduğunu en uygun ve kısa bir şekilde anlatan çok güzel bir dizi izlemenizi tavsiye ederim.

Chernobyl, tarihin en kötü insan yapımı felaketlerden birinin gerçek hikâyesini dramatize eder ve Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatır. Mini dizi, 1986 Nisan’ında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarına ve felaketin nasıl ve niçin meydana geldiğini açıklamaya, savaşıp yenilen kahramanların hikâyelerine odaklanır.

Mini dizi, büyük ölçüde Belaruslu Nobel ödüllü yazar Svetlana Aleksiyeviç’in Çernobil’den Sesler kitabında kaleme aldığı Pripyat halkının anılarına dayanmaktadır.

Eğer tanıtım videosunu izlemek isterseniz şuraya linkini bırakıyorum. Hepiniz bildiği bir dizi olan Game of Thrones listemizin sonraki dizisi oluyor.

3 – Game of Thrones (Taht Oyunları)

Game of Thrones - en iyi diziler
Game of Thrones

Kuzey Krallığının hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan sonra anayurduna dönüp krallığını bütünlük içerisinde tutmayı başarmıştır. Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza çarpışan ve Baratheon’un kral olmasını sağlayan Ned Stark’ ın tek istediği kuzey sınırlarını koruyan krallığında ailesiyle ve halkıyla yaşamaktır.
Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovulduğunu iddia eden Viserys Targaryen , kız

kardeşi Daenerys’ i barbar kavimlerin başı Han Drogo’ ya vererek, güç birliği planları yapmaktadır. Tahtını büyük bir iştahla geri isteyen ama kraliyet oyunlarından habersiz olan Viserys’in planları Kral Baratheon’a ulaşır. Savaş alanında büyük cengaver olan ama ülke ve aile yönetiminde aynı başarıyı tutturamayan Baratheon’ un tamamen güvenebileceği ve her yanlış hamlesini arkasından toplayacak yeni bir sağ kola ihtiyacı vardır. Kuzeyin Lordu Ned

Stark bu görev için seçilen tek aday isimdir. Kış yaklaşıyor…
Hanedan entrikaları, kapılı kapılar ardında dönen oyunlar, birilerinin kuyusunu kazmak için düşmanın koynuna girmekten çekinmeyen kadınlar, kardeşler arası çekişmeler, dışlanmalar. Hepsi tek bir hedef için: taht kavgası. Dizinin fragmanını izlemek isterseniz bu linke tıklamanız yeterlidir. En iyi diziler listemize bir animasyon dizisi ile devam edeceğiz.

4 – Rick ve Morty

Rick & Morty
Rick & Morty

Çılgın bilim insanı Profesör Rick ve torunu Morty’nin boyutlar arası tuhaf ve tehlikeli yolculuklarını konu alan ve bir çizgi dizi olmasına rağmen daha çok yetişkinlere hitap edebilecek bir mizah anlayışı ve üslubu olan bir çizgi dizi. İzlemesinin keyifli olabileceği insana ayrı bir mizah anlayışı katabileceğini düşündüğüm ve benimde izlemek istediğim diziler listesinde yer alan bir dizi,.

Dizinin yaratıcılarından Dan Harmon, sık rastlanan bir varoluşçu bakış açısını benimserken, aynı zamanda Rick’i ne yapacağını söylemeyi sevmeyen bir anarşist olarak tanımlar. Karakter davranışları ve gözlemlerinde atıfta bulunulan diğer felsefeler ise şunları içerir: absürdizm, nihilizme ve Friedrich Nietzsche’nin çalışmaları. Seriler, Lovecraft’ın kozmik felsefesi çerçevesinde tanımlandığı gibi, evrenin büyüklüğüne kıyasla insan varlığının önemsizliğine vurgu yapar.

Tanımlanabilir tanrısal varlığa ise dizide rastlanmaz. Şovun karakterleri ya bilimin sihir üzerinde yargılanmasını ya da cahil bir mutluluk içinde yaşamayı seçerek, kozmik korku ve varoluşçu korku ile başa çıkmanın yollarını bulurlar. Fragmanını izlemek isterseniz bu linkine tıklamanız yeterli olacaktır. Öyleyse işin içine biraz da gizem birsin sıradaki dizi bilin bakalım ne.

5 – Sherlock

Sherlock en iyi diziler
Sherlock

Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması.. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street..
Değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar yani teknoloji. Ama Sherlock hala kendi tarzında ilerliyor.

Kısa bir zaman izleyip sezonların çok geç gelmesinden şikayetçi olup bıraktığım bir dizi. Birçok kitabını çok beğenerek okuduğum bir dizidir Suç ve Ceza gibi suç, polisiye ve aksiyon romanlarını, dizilerini ve filmlerini seven biri iseniz bu diziyi izlemeseniz çok şey kaybedersiniz. Dizinin fragmanını izlemek isterseniz bu linke tıklayın. Sherlock dmeişken True Detective’den bahsetmesek olmazdı.

6 – True Detective

True Detective
True Detective

Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

HBO’da yayınlanan antoloji formatında bir Amerikan suç drama televizyon dizisidir. Yaratıcısı ve senaristi Nic Pizzolatto olan dizinin ilk sezonunu Cary Fukunaga yönetti. Çoklu zaman çizelgelerinin kullanıldığı birinci sezonda, Louisiana’da 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren Louisiana Eyalet Polisi Kriminal Soruşturma Şubesi’nden iki cinayet masası dedektifinin öyküsü konu alındı.

Dizinin ilk sezonunda başrollerde Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts ve Tory Kittles yer aldı. 12 Ocak 2014’te yayınlanmaya başlayan sekiz bölümlük sezon; 9 Mart 2014’te tamamlandı ve eleştirmenlerden büyük beğeni topladı.

Imdb’ e göre en iyi 6. dizi olan bu dizinin var olduğunu dahi yeni öğrendim ama galiba bunu da izlenilecekler listeme ekleyeceğim,  dizinin fragmanına da buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki dizimiz Fargo oluyor.

7 – Fargo (2014)

Fargo en iyi diziler
Fargo

Noah Hawley tarafından yazılmış ABD yapımı Kara mizah ve Suç filmi türü bir dizidir. Dizi aynı ismi taşıyan 1996 yapımı Coen kardeşler tarafından yönetilmiş ve birçok ödül kazanan Fargo Filminden esinlenilmiştir. 15 Nisan 2014’te FX kanalında yayınlanmaya başlayan dizinin ilk sezonunun kadrosunda Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Colin Hanks ve Allison Tolman bulunmaktadır. Ayrıca,

Ağustos 2014’te yapılan 66. Emmy Ödülleri’nde en iyi mini-dizi ödülünü kazanmıştır. Her sezon değişen hikâyeler arasında küçük bağlantılar bulunsa da genel olarak antoloji formatındadır. Dizi Bemidji, Minnesota’da geçmektedir. 2006 Ocak ayında Bemidji, Minnesota yolundan geçen dizinin kötü, karanlık ve esrarengiz kiralık katili Lorne Malvo (Billy Bob Thornton), yine iş üzerindeyken yol

üzerinde bir geyiğe çarparak kaza yapar. Hastanede karşılaştığı Lester Nygaard (Martin Freeman) ile konuşarak onu kötü yönde etkiler. Hayatı başarısızlıklarla dolu, sıradan bir insan olan Lester, ailesi ve çevresi tarafından sürekli küçümsenmiş, pısırık bir sigorta satıcısıdır. Malvo‘nun söyledikleri ile etkilenmiş olan Lester eşini bir anlık öfkesi ile öldürür. O günden sonra bu alışık olmadığı dünyada farklı bir

kişilik olarak ortaya çıkar. Bu sırada Bemidji Polis Departmanı‘nın hırslı ve acemi polisi Molly Solverson (Allison Tolman) ve Duluth Polis Departmanı’nda görevli, ailesinin güvenliği ile polislik haysiyeti arasında kalmış polis Gus Grimly (Colin Hanks) iyi bir takım olup bu cinayetleri çözmeye, Malvo ve Lester‘ın suçlu olduklarını ispatlamaya çalışır.

Dizinin fragman link ise burada. En iyi diziler listemizde yine bir çoğunuzun bildiği bir dizi var.

8 – Peaky Blinders

Peaky Blinders en iyi diziler
Peaky Blinders

1900’lerin İngiltere’sinde, başlıklarının keplerine jilet diken bir çetenin ve çetenin lideri Tommy Shelby’nin odaklandığı bir gangster aile destanı. Film de daha çok mafyalık veya da Gangsterlik havası bürümüş çok severek izlediğim ve takip ettiğim bir dizi. Dizi izlediğiniz zaman f”ck kelimesini istemsizce fook diye tellafuz etmeye başlıyorsunuz.

Çete yaptıkları son soygunla Müfettiş Chester Campbell’in (Sam Neill tarafından canlandırılan) dikkatini çeker ve dönemin Dışişleri Bakanı Winston Churchill tarafından bu soygunu araştırmak üzere Birmingham’a gönderilir. Hedefinde çeteler, gangsterler, komünistler ve müşterek suçlular vardır. Chester, şehri bu yasa dışı örgütlerden temizlemek için yemin eder ve bunun üzerine daha önce görev yaptığı

Belfast’tan kendi ekibini de getirip çalışmalara başlar.Winston Churchill ilk seride Andy Nyman, ikinci seride Richard McCabe tarafından canlandırılmıştır.

İkinci seri, ilk seriden iki yıl sonrasını konu alır. Shelby ailesi, “Kuzey ve Güney Londra” bölgesinde kendi suç örgütünü genişletmiş olarak görür İkinci seri, 1921 yılında başlar ve Haziran 1922’deki Epsom Derby’si ile son bulur.

Üçüncü seri ise yine iki yıl sonrasını konu alır ve 1924 yılında başlar. Tommy ve ailesi daha tehlikeli bir dünyayı giriş yapar ve örgütü daha da genişletir fakat bu sefer genişleme uluslararasıdır. İnternet tabanlı film ve televizyon haberleri şirketi Screen Rant ‘a göre ” Sezon toplumsal sınıflar ve imparatorluk kavramları etrafında dönmektedir. Bu durumları öngörülebilir olmasına rağmen şaşırtarak sıralar.”

Fragmanı yine buraya bırakıyorum. Yine bir çoğunuzun bildiği bir dizi en azından adını duymuş olabilirsiniz.

9 – Stranger Things (Tuhaf Şeyler)

Stranger Things
Stranger Things

ABD yapımı bilimkurgu ve korku türündeki internet dizisi. Duffer Kardeşler tarafından yönetmenliği, senaristliği ve yönetici yapımcılığı üstlenilen dizi aynı zamanda Shawn Levy ve Dan Cohen tarafından üretilmiştir. Temmuz 2016’da yayınlanan ilk sezonda

1980’lerde Indiana eyaletinin Hawkins adındaki kurgusal kasabasında konusu geçen dizinin ilk sezonu, genç bir çocuğun kasabada meydana gelen doğaüstü olayların ortasında kaybolması ve kaybolan arkadaşlarını arayan üç çocuğa yardım eden, psikokinetik güçlere sahip bir kızın ortaya çıkışı üzerine yapılan araştırmaları

anlatmaktadır. Stranger Things 2 başlıklı ikinci sezon, ilkinden bir yıl sonrasını konu alır ve karakterlerin o sezondan sonra oluşan sonuçlarla başa çıkmasını anlatmaktadır. Fragman linki. Sırada biraz daha farklı bir dizi var belki herkes tarafından tanınmıyor ama bizce hak ediyor diyebiliriz.

10 – Dark

Darka en iyi diziler
Dark

Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bilimkurgu ve gerilim türündeki Alman İnternet dizisi. Almanca olan ilk Netflix orijinal dizisidir ve 1 Aralık 2017’de yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin ilk sezonu eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu yorumlar almış ve başka bir Netflix dizisi olan Stranger Things ile olumlu ve olumsuz kıyaslamalar yapılmıştır. 27 Haziran 2020’de 3. ve final sezonu yayınlanmıştır.

Almanya’nın Winden kasabasının çocuklarının ortadan kaybolmaya başlamasıyla bölgede yaşayan dört ailenin kopuk ilişkileri, çifte yaşamları ve karanlık geçmişleri gün yüzüne çıkmış ve üç nesli kapsayan bir gizem gözler önüne serilmiştir.

Ana karakterler arasında babasının intiharını atlatmaya çalışan genç Jonas Kahnwald, erkek kardeşi 33 yıl önce ortadan kaybolan polis memuru Ulrich Nielsen ve emniyet amiri Charlotte Doppler yer almaktadır.

2019’da başlayan hikâye, dizideki ana ailelerden belirli kişilerin nüfuz sahibi Tiedemann ailesinin bölgede işlettiği nükleer enerji santralinin altından geçen mağara sisteminde bulunan bir solucan deliğinin varlığından yavaşça haberdar olmasıyla dizinin hikâyesi zamanda yolculuk ile kısa sürede 1986 ve 1953’ten de olaylar içermeye başlar. Dizinin fragmanı. En iyi diziler listemizin yabancı dizilere ayırdığımız bölümünün son dizisiydi Dark sırada Türk dizileri var.

En İyi Türk Dizileri

Sırada en iyi Türk dizileri kısmı var en iyi diziler listemizin 2. bölümü ve son bölümü. Öyleyse listemize geçelim ve bakalım hangi diziler varmış.

1 – Şahsiyet

Şahsiyet
Şahsiyet

Agah, adli katip memurluğundan emekli olan bir adamdır. Beyoğlu’nda münzevi bir yaşam süren Agah’ın hayatı, kendisine alzheimer teşhisi konulmasıyla altüst olur. Tüm anılarını zamanla unutacak olmasının acısı karşısında büyük bir yıkıma uğrayan Agah, bir süre sonra bu durumun bir fırsat olduğunu fark eder. Agah, yıllardır ertelediği bir cinayeti işleminin tam zamanı olduğunu düşünür çünkü

hastalığından dolayı işleyeceği suçu unutacak ve bundan dolayı vicdan azabı çekmeyecektir. Agah’ın aldığı bu karar sadece onun değil cinayet büro amiri olan Nevra’nın da hayatını etkileyecektir. IMDB’nin kullanıcı oylarıyla belirlenen izlenmesi gereken diziler listesinde ilk 40’a giren Şahsiyet’e son ödül, Galatasaray Üniversitesi’nden geldi. Galatasaray Üniversitesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen EN Ödülleri’nde, öğrencilerin oylarıyla Yılın En İyi İnternet Dizisi seçilen Şahsiyet’in ödülünü dizinin yönetmeni Onur Saylak aldı. Haluk

Bilginer, rol aldığı Şahsiyet dizisindeki performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi. 2020 yılında düzenlenen 46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri kapsamında “En İyi İnternet Dizisi” seçilmiştir.

Dizinin Fragmanı. Bir sonraki durağımız Türkiye’de herkesin bildiği bir dizi olan Leyla ile Mecnun oluyor.

2 – Leyla İle Mecnun

Leyle ile Mecnun
Leyle ile Mecnun

Eflatun Film tarafından yapılıp TRT 1’de 3 sezon yayımlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Dizi temel olarak efsanevî karakterler Leyla ile Mecnun’un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilimkurgu, durum komedisi ögeleri eklenmiştir.

Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin “doğar doğmaz birbirlerini buldular” sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leylâ ve Mecnun’dan alırlar.

Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun’a durumu anlatır ve Leyla’yı istemeye giderler. Mecnun başta bu durumdan rahatsızlık duysa da Leyla’yı görür görmez aşık olur. Onu etkilemek için ne yapacağını bilemeyen Mecnun, bir gece rüyasında aksakallı dedeyi görür. Aksakallı dedenin rüyalarından çıkıp Mecnun’la beraber yaşamaya başlamasıyla da işler karışır. Mecnun Leylayı bir trafik kazasında

kaybeder. Bu durumu kabullenemeyen Mecnun 1 yıl kimseyle konuşmaz. Daha sonra Leyla’nın organlarının bağışlandığını öğrenir. Bunun peşine düşen Mecnun Leyla’nın kalbini alan Şirin ve ciğerini alan Sedef ile tanışır. Bir yanda kültürlü ve bilgili Şirin diğer yanda kuryelik yapan ve kendi gibi olan Sedef vardır. Mecnun ikisi arasında gidip gelir ancak ikisiyle de mutlu olamaz. Sedef ve Şirin mahalleyi terk eder. Leyla’sının peşinde çöllere düşen Mecnun daha sonra babasının eski bir arkadaşı olan Ömer’in kızı Leyla’ya aşık olur.

Dizinin fragmanını buraya bırakıyorum. Diğerlerine göre daha az bilinirliğe sahip bir dizi ile listeye devam edeceğiz.

3 – Kanıt

En iyi diziler Kanıt
Kanıt

İstanbul Emniyet Müdürlüğü cinayet masasından Baş komiser Orhan ve Komiser Selim her hafta başka bir cinayeti çözmeye çalışıyorlar. İkilinin bulduğu delilleri Kriminal Laboratuvarda değerlendiren Gamze ile Adli Tıp’ta cesetlere otopsi yapan Doktor Ece ise cinayetlerin çözülmesine yardımcı oluyorlar. Cinayetlerin çözülmesinde yardımcı olan teknikleri ve bunların tarihsel gelişimini ise Prof. Dr. Sevil Atasoy anlatıyor.

36. bölümden itibaren ikiliye İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden gelen Komiser Ayça da katılmıştır. Fakat 49. bölümde vurularak can verir. Sonrasında kriminal laboratuvar görevlisi aynı zamanda komiser Selim’in nişanlısı olan Zeynep, eğitim için Amerika’ya gider. Zeynep’ten sonra laboratuvar görevlisi olarak Bahar gelir. Ama o da çok kalmaz, kısa bir süre sonra tayini çıkar ve yerine Gamze göreve gelir. Dizinin fragmanını buraya bırakıyorum.

4 – Gazi

Gazi dizisi
Gazi

Gazi, bu vatan uğruna toprağa düşen, bu vatan için canlarını ve kanlarını seve seve veren Mehmetçiklerimizin hikâyesi… Gazi, evlat yolu gözleyen annelerin, gururlu babaların ve yar özlemiyle tutuşan sevdalıların hikâyesi… Çukurca’da bir sınır karakolunda vatani görevini yapan Çavuş Fırat Kalender’in terhisine bir hafta vardır. Bütün terhisçiler gibi içi içine sığmaz. İstanbul’a dönecek, aylardır hasretini

çektiği ailesine dahası büyük bir aşkla sevdiği Leyla’sına kavuşacaktır. Ailesi ve bütün sevdikleri büyük bir coşkuyla Fırat’ın dönüşünü beklemektedir. Ancak Fırat’ın bulunduğu karakol, terhisçi askerler için düzenlenen veda gecesinde hain bir saldırıya uğrar. Girdiği çatışmada vurulan ve evine sakat olarak dönen Fırat hayata küser, ta ki düşmanın sadece dağlarda olmadığını anlayana dek… Ailesi aşkı

ve vatanı için yaralarına aldırmadan ayağa kalkmayı başaran Gazi; aşk, ihanet ve entrikalarla örülü bir macerada, hainlerin tuzaklarına meydan okuyarak şehrin tam göbeğinde yepyeni bir kahramanlık destanı yazmaya başlar. Dizinin Fragmanı. Sıradaki dizimiz günümüzde hala YouTube’da izlenmeye devam eden bir dizi olacak.

5 – Kardeş Payı

Kardeş Payı
Kardeş Payı

Metin, Ali ve Feyyza Özdemir kardeşler, dünyayı kurtaracak olan borla çalışan bir motor icat edeceklerdir. Bu motorun asıl mucidi babaları Tahsin Özdemir’dir. Fakat  babaları ölünce işleri iyice sarpa sarmıştır. Eda’dan hoşlanan Metin, Eda’nın terketmesiyle Emrah ile bağlılığını güçlendirmiştir. final bölümünde ise borla çalışan motor nihayet kullanıma geçmiştir.

Mehmet Yiğit Alp’in yapımcılığını ve Selçuk Aydemir’in yönetmenliğini üstlendiği komedi türündeki Türk televizyon dizisi. NTC Medya tarafından yapılan dizinin ilk bölümü 13 Şubat 2014 tarihinde Star TV’de gösterime girdi. Dizinin ilk sezonunda yönetmen koltuğuna Selçuk Aydemir oturdu ve ilk sezonu 7 Ağustos 2014 tarihinde 22. bölümü ile birlikte sezon finali yapmıştır. Dizinin ikinci sezonu 29 Ocak 2015’te başlamıştır. Düşük reytinglerden dolayı 30 Nisan 2015’te 35. bölümünde final yapmıştır. Öyleyse sonraki diziye geçiş yapabiliriz.

Dizinin fragmanı.

6 – İşler Güçler

İşler Güçler en iyi diziler
İşler Güçler

Ahmet, Murat ve Sadi film çekme hayalleri kuran ve parayı toplamak için ‘Meslek Hikâyeleri’ adlı belgesel programında sunuculuk yapan üç aktördür. Amaçları bu programdan para topladıktan sonra gişe rekorları kıracak bir film çekmektir fakat çektikleri program yayınlanmayınca daha iyi bir bölüm çekmek için kolları sıvarlar.

Ahmet, başrol oynadığı günlerin özlemini çekmekte, mazideki başarılarının göz ardı edilmesinden şikayet etmektedir. Kendisinin artık tanınmadığını düşünmekte ve bu yüzden herkese sitem etmektedir.

Murat, mesleğinin gereklerini yapmaya çalışırken , kendisini terk etmiş olan eski sevgilisiyle beraber çalışmanın zorluklarını yaşamaktadır.

Sadi, gümrük memurluğunu oyuncu olmak için bırakmış, para dertleri ve ailevi sorunlarla uğraşmaktadır. Figüranlık yaptığı dizisinden başka gelir kaynağı olmayan Sadi için ‘Meslek Hikayelerinin yayınlanması ve ücretlerini almaları çok önemlidir. Bu sırada programın yapımcısı ve yapım ekibi işleri güçleştirmektedir. Dizinin Fragmanı. Efsanelerden bir dizi geliyor, en iyi diziler listemizdeki sonraki dizi ise Behzat Ç.

7 – Behzat Ç.

Behzat Ç.
Behzat Ç.

Behzat Ç,1985 yılında Polis Akademisi’nden mezun olmuş, cinayet büroda görev yapan bir polistir. Hizmet verdiği süre içinde aldığı kıdem tenzilleri nedeni ile baş komiser olarak kalmıştır. Ekibinde yer alan diğer polisler Harun, Hayalet, Akbaba, Eda, Emre Selim ve Cevdet ile beraber Behzat Ç, Ankara’da yaşanan cinayetleri çözmeye çalışmaktadır.

1. sezonun ardından Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm adlı sinema filmi çekilmiş, bu filmin çekimleri dizinin 2. sezonunun gecikmesine yol açmıştır. 3. sezonun ardından 1 Kasım 2013’te serinin ikinci sinema filmi olan Behzat Ç. Ankara Yanıyor vizyona girmiştir. Dizinin 6 yıl aradan sonra çekilen 4. sezonu BluTV’de yayımlanmıştır. Önceki sezonlara kıyasla daha kısa olan ve önemli kadro değişikliklerinin yaşandığı bu sezon, 19 Eylül 2019 tarihinde final yapmıştır. Bu efsane diziden sonra gelen dizi ise yine listede belki de çok bilinmeyen bir dizi olacak. En iyi diziler listemizde sıradaki dizi Masum.

Dizinin Fragmanı.

8 – Masum

Masum dizi
Masum

Senaryosunu Berkun Oya’nın yazdığı, yönetmenliğini Seren Yüce’ın yaptığı Türk internet dizisi. Dizi, Berkun Oya’nın yazdığı Bayrak adlı oyundan uyarlanmıştır. BluTV üzerinden yayınlanmıştır.. Emekli Baş komiser Cevdet eşi Nermin ve oğlu Tarık ile beraber bir kıyı kasabasında yaşamaktadır.

Tarık’ın eşi Emel ve abisi Taner bir trafik kazasında ölmüşlerdir. Cevdet’in eski öğrencisi Yusuf Komiser, yakın arkadaşı Taner’in esrarengiz ölümünü aydınlatmak için Baş komiser Selahattin tarafından kasabaya gönderilir. Cevdet ve Nermin’in saklamaları gereken sırların açığa çıkması artık an meselesidir. Dizinin Fragmanı. Sonraki dizimiz ise Suskunlar.

9 – Suskunlar

Suskunlar dizi
Suskunlar

Dizide Kuyudibi Mahallesi’nde büyüyen, kardeş gibi olan Ecevit (Murat Yıldırım), Bilal (Sarp Akkaya), İbrahim (Güven Murat Akpınar) ve Zeki’nin (Tugay Mercan) çocukken yaptıkları masum bir hata sonucunda hapse girmelerini ve burada darp edilmelerinin, tecavüze uğramalarının ardından hayatlarının altüst oluşunu konu ediyor. Bu dört arkadaş, başlarına gelenleri unutacaklarına ve hatırlamamak adına bir daha birbirlerini görmeyeceklerine dair bir söz verirler. Ancak yıllar sonra içlerinden birinin suskunluğunu bozması ve

ölmesiyle, bambaşka hayatlar yaşamakta olan bu dört eski arkadaştan kalan üç arkadaşı bir araya getirir. Bu üç delikanlı ve yanlarına aldıkları, çocuk çetelerinin vazgeçilmez elemanı Ahu’yla (Aslı Enver) birlikte geçmişte yaşadıklarının intikamını almaya karar verirler. Dizinin Fragmanı. En iyi Türk dizileri listemizin 10. sırasında Yedi Numara var fakat hatırlatmakta fayda vark, bu sıralamalar bir şeyi ifade etmiyor tabii ki hepsi aynı seviyede olan diziler değil ama biz karışık bir şekilde yerleştirdik.

10 – Yedi Numara

7 numara en iyi diziler
7 numara

Birbirlerine çılgınlar gibi aşık, ama çocukları olmayan bakkal Vahit ve eşi Zeliha, yıllar önce köyden İstanbul’a kaçmışlardır. Vahit, babasını ikna ederek kelepir bir ahşap evi satın almıştır. Vahit ve Zeliha, bu evi yıllarca öğrenci gençlere kiralayarak hem geçimlerine katkı sağlarlar, hem de öğrencilere bir ana gibi sahip çıkan Zeliha’nın çocuk özlemini dindirmeye çalışırlar.

Günlerden bir gün, 7 numaralı ahşap evin üst katını çevre mühendisliği öğrencisi dört kız tutar. Birbirlerini yurtta tanımışlar ve hemen kaynaşmışlardır. Hepsi Anadolu’nun büyük kentlerinden, üniversite okumak amacıyla İstanbul’a gelmişlerdir.

Bir gün, Bakkal Vahit’in memleketteki ağabeylerinden ikisinin oğullarının da İstanbul’da üniversite kazanacağı tutar. Başka ağabeyinin oğlu da, babasını üniversiteyi kazandım diye kandırarak ticarette büyük atılımlar yapmak amacıyla “Akarı kokarı yok, temiz iş.” felsefesi ile amca oğullarının arasına karışır. Dizinin Fragmanı. Yabancı dizilere göre 10 dizi ile biten bir liste olmayacak bu birkaç dizimiz daha var.

11 – Atiye

atiye
Atiye

Netflix’te birçok kişinin severek izlediği ve hatta bitirdiği bir dizi, belki sende izleyip bitirmişsindir izlemediysen tavsiye ederim. 27 Aralık 2019 tarihinde 8 bölümden oluşan ilk sezonun yayınlandığı, senaryosunu Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal’ın birlikte kaleme aldıkları, aksiyon ve fantastik türündeki Netflix’in ikinci Türk orijinal internet dizisi olmuştur. Birçok kişininde severek izlediği diziyi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Şu anda dizi 2 sezon ve toplamda 16 bölümden oluşmaktadır. 2. Sezon ise geçtiğimiz günlerde (10 Eylül’de) yayına girdi. Dizi çekimleri ise Göbeklitepe’de yapılmaktadır. Konusu ise şu şekilde özetlenebilir. İstanbullu bir ressam olan Atiye, evrensel sırları ve aynı zamanda kendi geçmişiyle bağları olan bir arkeolojik sit alanını keşfetme macerasına atılıyor.

 

12 – Ezel

ezel en iyi dizi
Ezel

Türk tarihinin gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden birisidir ve hatta birçok kişiye göre de en iyisidir. Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği bu dizi 2 sezon ve toplamda 71 bölümdür. Yönetmenliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı dizi toplamda 11 ödül kazanmıştır.  Türkiye’de ATV ve Show TV üzerinde yayın yapmış olan Ezel ilk bölümünü 28 Eylül’de yayınlamıştır. Ayrıca Ezel dizisi Alexandre Dumas’ın Monte Kristo Kontu adlı romanından uyarlanmıştır.

Önerdiğim bir dizi olmakla birlikte şu anda piyasada olan Türk dizilerine göre bizce bir çoğundan çok daha iyi bir dizi kesinlikle izlemenizi öneririm.

 

Özet

Yukarıda ki makalede en iyi dizileri İmdb puanlamasına göre sıraladık ve senin için aşırı uzun olmayan bir makale ortaya çıkardım umarım beğenirsin ve işine yarar. İyi İzlemeler . Kulandığım kaynaklar ise şunlar: İmdb, Beyaz Perde , Vikipedi.

Benim Düşüncelerim

Yabancı diziler beklediğim gibi bir sıraya sahip değildi, başka dizileri en iyi ler listesinde görmek isterdim ama İmdb işte bu. Türk dizileri beklediğime yakın bir sıralaması var ama kardeş payı , işler güçler dizilerinin daha yukarılarda görmek isterdim. En iyi dizler makalesini yazarken listeme birçok dizi daha ekleme fırsatı buldum umarım İmdb in dediği gibi En iyi diziler bunlardır. Bu makalede aslında birçok sanat , sanat ustasının dizilerini ve başarılarını belirtmiş olduk dediğim gibi birçok diziyi listeme ekledim artık uzun geceler beni bekler.


Önerilen İçerikler

26 Tane Hayatta Kalma Filmi

60 Dizilik Dev En İyi Diziler Listesi

Eskilerin Unutulmaz Çizgi Filmleri

2019’da En Çok Aratılmış 10 Film

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgisayarım simgesini geri getirme

Bilgisayarım Simgesini Masaüstüne Getirme Windows 10/8

intro nasıl yapılır

Programsız Kaliteli Intro Nasıl Yapılır ? – Ücretsiz