in ,

Flash Belleği RAM Olarak Kullanma – İşe Yarar Mı ?

Flash belleği ram olarak kullanma işe yarar mı zaman zaman oyun oynadığımızda kasma donma vesaire yaşıyoruz ve ram alacak paramız yok yada laptopdaki slotlar zaten dolu diyelim masaüstünde de aynı şekilde peki nasıl bir flash belliği ram olara kullanırız. O zaman flash belleği ram olarak kullanma işe yarar mı görelim bakalım.

Arkadaşlar Windows’un kendisinde olan bir özellik olan “ReadyBoost” ayarını kullanacağız bu işlemleri yaparken sizlere detaylardanda bahsedeceğim. İlk yapmamız gereken 8GB üstünde bir flash bellek bulmak (neden 8GB üstü açıklayacağız) Sonrasında bu flash belleği biçimlendireceğiz ardından yapacağımız işlem ise “ReadyBoost” için adayacağız sonrasında zaten performansımızda gözle görülür bir artış olacaktır. 

  • Flash Belleği RAM Olarak Kullanma – Devamı

  • Flash Belleği RAM Olarak Kullanma İşe Yarar Mı ?

  • ReadyBoost USB Detayları

  • USB Belleği Nasıl RAM Olarak Kullanıyor ?

flash belleği ram olarak kullanma

Flash Belleği RAM Olarak Kullanma – Devamı

Evet Flash belleğinizi biçimlendirdikten sonra yapmamız gereken ilk şey önce onarma ve en iyi duruma getirme işlemler olacak bunları etrafta belirtmeselerde bunları flashımızın daha performanslı çalışabilmesi için yapmamız gerekiyor aslında şimdi flash’a sağ tıklayıp özellikler kısmına geliyoruz. Ardından araçlar sekmesine gideceğiz yukarıda göreceksiniz zaten ve burada iki farklı kısım karşımıza çıkacak. Bunlardan ilki denetle tuşunu içerecek yanında yönetici ikonu olan bir tuş hemen altındaki ise en iyi duruma getir ifadesi olacak ve burada. Bu ikisini de kullanmayı deneyeceğiz neden deneyeceğiz dedim çünkü bir tanesini kullanamayabiliriz. Bundan dolayı deneyeceğiz dedim şimdi ilk yapacağımız şey denetle demek denetle dedikten sonra tara ve onar diye bir seçenek çıkacak. Tara ve onar diyoruz eğer bir hata varsa bir sıkıntı varsa usb belleğimizde bunu onarıyor Alttaki kısım ise en iyi duruma getirden bahsediyorum. Burada arkadaşlar en iyi duruma getire tıkladıktan sonra yapmamız gereken ilk şey oradaki disklerden usb belleğimizi seçmek olacak Sonrasında Eğer tıklayabiliyorsak en iyi duruma getir diyeceğiz ve USB belleğinizi en iyi duruma getirmiş olacak.

Sonrasında ram e dönüştürme işlemlerini geçeceğiz. Bunun için Yukarıdaki sekmelerden “ReadyBoost” kısmına tıklıyoruz. Sonrasında karşınıza bazı seçenekler çıkacak. Bu seçeneklerden İlke bu aygıtı kullanma yeri bu aygıtı ReadyBoost’a ada sonuncusu ise bu aygıtı kullan seçeneği olacak. Bizim burada yapmamız gereken ilk şey hemen altta yazan sistemi hızlandırmak için ayrılan alan kısmını düzenlemek olacak. Burada yazmamız gereken sayı Windows’un hemen aşağıda belirtmiş olduğu sayı olacak resimlerde de zaten göreceksiniz aşağısında en iyi performans için şu sayıya ayarlayın diyecek. Biz de o sayıya ayarlayacağız daha sonrasında Otomatik olarak bu aygıtı kullan seçeneğini işaretleyecek fakat daha sonrasında biz manuel olarak bu aygıtı “ReadyBoost” a ada seçeneğine tıklayacağız. Zaten en başta işlemleri yapabilmek için de bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Biz tekrar seçeneği değiştirdiğimizde sayıda otomatik olarak eski haline dönecek fakat bir sıkıntı yok bu işlemleri yaptıktan sonra. Uygula diyeceğiz tamam deyip çıkacağız. Bilgisayarım kısmına gittiğinizde USB belleğinizin boyutunun dolduğunu göreceksiniz. Bu manada USB belleğiniz başarılı bir şekilde ram e dönüştürüldüğünü anlamış olacaksınız. Flash belleği RAM olarak kullanma işlemlerimiz bu kadardı. Sırada bazı detaylar var bunlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Flash Belleği RAM Olarak Kullanma İşe Yarar Mı ?

Şimdi bunu anlayabilmeniz için işlemcinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekiyor arkadaşlar, bundan dolayı size önce işlemcinin ve ramin nasıl çalıştığını anlatacağım. Korkmayın çok uzun sürmeyecek basit bir şekilde anlatacağım. Öncelikle işlemci kendisine gelen rastgele bilgileri alıyor ve sonrasında rame iletiyor. Ramin açılımı Random Access Memory bu rastgele bilgi kabulü gibi bir şey demek ram bu bilgileri alıyor sonrasında düzenleyip işlemciye tekrar iletiyor. Tabii ki bu esnada arka plan programları çalıştığı için ramin kalan boş alanında bu işlemler yapılıyor. Bu yüzden ramin boyutu önemli eğer düşük boyuta sahip bir rame sahipseniz arka plan işlemlerinden dolayı bilgisayarınız yavaşlayabilir. Bundan dolayı Windows sürümünüzü düşürmeyi deneyebilirsiniz. Eski windowslarda arka planda daha az program çalıştığından dolayı ram daha az kullanılıyordu fakat Windows 10 ya da 8 sürümlerinde daha fazla ram kullanılıyor tabii ki burada frekansınız yani raminizin hızı da çok önemli.

Eğer yüksek frekansta çalışan bir rame sahipseniz bu işlemleri daha kolay işleyip daha hızlı bir şekilde işlemciye geri gönderecektir. Ama eğer yavaş bir rame sahipseniz daha yavaş işlem yapacağından dolayı daha yavaş bir bilgisayarınız olacak. Kısaca ram boyutumuzu arttırarak arkaplan işlemlerindeki yükü Flash Belleğimize aktarmaya çalışacağız. Kısaca evet bu işlem işe yarıyor fakat hiçbir zaman bir usb bellek tam olarak bir ram gibi çalışmayacaktır bundan dolayı hiçbir zaman bir flash bellekten bir ram performansı beklemeyin. Elbette bir performans artışı olacaktır fakat bir ram kadar etki etmeyecektir. Bundan dolayı yüksek yazma ve okuma hızına sahip olan sd kartlar ya da yüksek yazma ve okuma hızına sahip olan usb bellekler kullanarak bu performansı çok daha yükseltebilirsiniz ram performansına daha da yaklaşabilirsiniz. 

 

ReadyBoost USB Detayları

Bu kısımda sizlere bu işlemi daha önce eski laptopumda yaptığımda ne kadar fazla performans artışı yaşadığımı ve bazı detaylardan bahsedeceğim. Eski laptopumda bunu yaptığımda CS:GO da 40-50 FPS civarlarında bir performans artışı yani hızlanma yaşamıştım. Ve bunu 16GB bir flash sayesinde yapmıştım. Aynı zamanda oldukça güzel de bir masaüstü performans artışı gördüm. Bu işlemi yaparken yani flash belleğimizi rame dönüştürürken. Tarama ve onarma, tamamen biçimlendirme kısmı önemli benim flashım aslında zaten boştu ve tamamını ram olarak kullanabilmiştim bazı usb bellekler bunu yapamayabiliyor, buna dikkat etmek gerekiyor. Kısaca usb belleğinizin eğer performanslı çalıştığına inanıyorsanız ve yazma okuma hızı da yüksekse gayet güzel bir performans artışı yakalayabilirsiniz.

Wikipedia Linki

 

Flash Belleği Nasıl RAM Olarak Kullanıyor ?

İlk kısımda ram ve işlemcinin nasıl çalıştığından bahsetmiştim aslında orayı okuduğunuzda zaten kafanızda bir taslak şekillenecektir. Biz usb belleğimizi aslında arka plan işlemleri için kullanıyoruz. Zaten direkt olarak ram görevi görmüyor bundan dolayı işlemlerimiz ve performansımız tam olarak hızlanmıyor. Kısacası usb belleğimiz tam manası ile rame dönüşmesebile. Bizi arka plan işlemlerinden kurtardığı için bir performans artışı yaşıyoruz diyebilirim kısacası işlemlerimiz böyle gerçekleşiyor. Usb belleğimizin boyutunu kullanarak arka plan işlemlerimizin detaylarını usb bellek üzerinden yapıyor ve arka plan işlemlerinden kurtulmuş oluyoruz şeklinde de diyebiliriz.

 

Benim Düşüncelerim

Son zamanlarda demeyeceğim artık her gün geçtikçe oyunlara güncelleme geliyor ve fps sıkıntıları ile baş başa kalıyoruz bundan dolayı çare arıyoruz bu çarelerden bir taneside usb belleğimizi rame dönüştürmek bunu yaptığımızda daha doğrusu ben yaptımğımda 40 fps civarında bir artış yaşamıştım sizde deneyebilirsiniz umarım herkesin en kısa sürede iyi bir bilgisayarı olur da bu makaleye kimse ihtiyaç duymaz.


Beğenebileceğiniz İçerikler

Otomatik Bilgisayar Kapatma

Arka Planda Çalışan Programları Kapatma

Bilgisayar Hızlandırma

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum

  1. çok teşekkürler gerçekten anlattıklarınızı yapınca bende 25fps aralığında bir artış aldım laptop kullanıyorum işe yaradı memnunum flash belleği ram olarak kullandıktan sonra performansım gerçekten arttı teşekkürler tekrardan

  2. bence çok işe yarar gibi durmuyor ama denemek laızm ben zaten kullanıyordum extra bilgi için etrafa bakınıyordum burada gerçekten çok fazla detay buldum anlatımınızıda beğendim fps sorunları için çok büyük performans artışı sağlamasada flash belleği ram olarak kulladıktan sonra masaüstünde gereçekten bir performans artışı oluyor

  3. bence işe yaramayacak ondan denemk bile istemiyorum ama denersemde birşey kaybetmem uyuzluk olsun diye denemeyeceğim en azından ram ve işlemcinin nasıl çalıştığını görmüş olduk :d

otomatik bilgisayar kapatma

Otomatik Bilgisayar Kapatma Windows – Zaman Ayarlı

format attıktan sonra yüklenmesi gereken programlar

Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar