Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

Hepimiz zaman zaman bilgisayarımız yavaşlayınca format atmak istiyoruz ama format attıktan sonra bilgisayara geri neleri yükleyeceğimizi bilmiyor olabiliriz yada hepsi aklımıza gelmiyor olabilir bu makale size yardımcı olacaktır. Format attıktan sonra yüklenmesi gereken programlar adlı makalemizde sizlere yüklemeniz gerekenlerden ve yüklemeniz önerilen programlardan bahsedeceğim. Aynı zamanda eğer bilgisayar üzerinde sorunların varsa Discord sunucumuza gelebilirsin sana yardımcı olmaya çalışırız.

Öncelikle format attıktan sonra yüklemeniz gereken temel şeyler driverlardır çünkü driverlar bilgisayarımızdaki donanımların düzgün çalışmasını sağlar sonrasında windows için temel ana programlar WinRar gibi Microsfot Office gibi programları kurmamız gerekirki bazı uzantılardaki dosyaları açabileleim. Ardından size önereceğimiz bazı programlar sayesinde bilgisayarınız tekrardan eskisi gibi hatta belki daha iyi bir şekilde kullanıma hazır olacaktır.

  • Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Driverlar

  • Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

  • Yüklemenizi Önerdiğimiz Programlar

format attıktan sonra yüklenmesi gereken programlar

Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Driverlar

Bunun için aslında bir tane program var ve biz de bunu kuracağız bunu kurup bu programla beraber tüm driver’ları yükleyebiliriz fakat siz sadece ekran kartı için driver yüklemek isterseniz aşağıda hem AMD için hem de Nvidia ekran kartları için bir link bırakacağım o kısımdan gidip driver’ınzı indirebilirsiniz. Şimdi bu programı anlatayım ilk önce bu program “Driver Booster” diye bir program bilgisayarınızda tüm gerekli olan driver’lar ve kurulması gereken tüm her şeyi kuruyor yani sadece driver kurmuyor Microsoft Visual gibi önemli driver sayılacak programlarıda kuruyor. Bundan dolayı size önerdiğim bu program “Driver Booster” ile bilgisayarınızdaki tüm eksik dosyaları tamamlayıp daha sonra da eğer isterseniz ki gerek kalmayacak manuel olarak ekran kartı driver’ı yükleyebilirsiniz. Ama dediğim gibi gerek kalmayacak. Bundan dolayı tek yapmanız gereken aşağıda verdiğim linkten programı indirmek sonrasında kurmak ve tara deyip programın bilgisayarınızdaki eksik tüm driver’ları bulmasını sağlamak ardından kendisi zaten hepsini otomatik olarak indirecek kuracak ve bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır. Sadece ekran kartınız için değil ses kartınız internet ile alaklı anakart üzerinde olan herşey için driver indirecektir (Driver Booster) bu programı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Driver Booster : İndir

Nvidia Ekran Kartları İçin : İndir

AMD Ekran Kartları İçin : İndir

Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

Format attıktan sonra kurulması gereken aslında çok çok fazla bir program yok zaten birçok driver’ı Driver Booster ile kurduk. Şimdi indireceğiniz şeyler bazı dosyaları açabilmek için ve bilgisayarınızdaki bazı işlemlerin daha düzgün olması için. Aşağıdaki listeden tüm indirmeniz gerekenleri kolay şekilde indirebilirsiniz linklerde reklam yoktur. Aşağıdan indirmesensiz de olur diyebileceğimiz opsiyonel programlardan birkaç tanesinden bahsedeyim. Adobe Reader indirmesinide olabilir ya da Antivirüs programı herhangi birisi indirmesinizde olabilir. Bunun dışında bir de Media Player Classic bunu da indirmek zorunda değilsiniz Windows’un kendi yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki listedeki bu programları indirme sekizde bilgisayarınızdaki birçok işlemi yine yapabilirsiniz sadece Adobe Reader ile açabileceğiniz özel dosyalar olabilir bu yüzden eğer bilgisayarda sadece oyun oynuyorsanız iş tarzı yada pdf belge tarzı şeyler ile alakanız yoksa indirmeniz gerekmiyor. Ama eğer pdf tarzı şeyler kullanıyorsanız ve sadece oyun değilde iş için yada farklı şeyler içinde kullanıyorsanız indirmeniz gerekiyor diyebilirim. Ha tabii ki birde notepad++ bunuda yüklemek zorunda değilsiniz fakat not defteri yerine bunu kullanmak daha güzel olabilir.

Java

Flash Player (Aralık 2020 İtibari İle Flash Chorme’de Desteklenmeyecek)

CCleaner

Chrome 

Winrar

Adobe Reader

Microsoft Office

Antivirüs – EsetAVGKaspersky

Media Player Classic

Notepad++

format attıktan sonra kurulması gerekenler

Yüklemenizi Önerdiğimiz Programlar

Güzel bir Antivirüs programı Çünkü zaman zaman Windows Defender gerçekten saçma şeyler yapabiliyor. Güzel bir video oynatıcı Çünkü Windows Media Player zaman zaman tüm uzantıları açamayabilir. Ve tabii ki bir oyun hızlandırıcı RAM temizleyici bir program da kullanabilirsiniz, bu sayede bilgisayarınız daha temiz ve daha hızlı çalışacaktır Bu da size daha yüksek performanslı bir deneyimi sunacaktır Bundan dolayı bir ram temizleme programı kullanabilirsiniz.

Sürekli olarak YouTube’dan müzik ve video indiriyorsanız video ve müzik indirmek için aynı zamanda videoları resimleri ve sesleri kullanarak işler yapıyorsanız uzantılarını değiştirmek için yani mp4’ten avi’ye dönüştürmek gibi yada mp4’ten mp3’e geçmek için uzantı değiştirici Format Factory programını kullanabilirsiniz. Üzerinden aynı zamanda internetten yani YouTube’dan ya da Vimeo gibi birçok siteden video indirebilirsiniz Bu da boş boş her yer tarafında reklam olan sitelerden kurtulduğunuz anlamına geliyor.

Eğer oyun oynuyorsanız ve arkadaşlarınızla konuşacağınız bir platform arıyorsanız Discord kullanabilirsiniz Ya tabii ki eğer oyun oynuyorsanız Steam indirebilirsiniz. Ve mouse’unuzun kendi driver’ını da kurabilirsiniz bu da mouse’unuzdaki ışıkları kontrol etmenize yarayabilir. Önerilecek çok fazla program yok çünkü bilgisayardaki programların birçoğu kişisel işler için eğer siz çalışıyorsanız ya da bilgisayarı video editlemek için kullanacaksanız sizin için programlar olur ve oyun oynayan birisi için de farklı program kullanılır. Bu yüzden burada herkese ortak bir program önermek gerçekten çok zor. Umarız işinize yaramıştır kolay gelsin.

DiscordSteamFormat FactoryAdvance Systemcare

 

Benim Düşüncelerim

Çok fazla format attığım için birçok sıkıntıyada şahit oldum. Gerçekten iyi bir bilgisayarınız yoksa uzun süren bir işlem ama M2 SSD gibi bir sabit diskiniz varsa 15 dakika içinde bitiyor. Burada da gerçekten bir fark görüyoruz her neyse umarım kolay bir şekilde işlemlerinizi hallederseniz kolay gelsin demekten başka birşey yapamıyoruz malesef. Sizin için kaliteli ve tam istediğiniz tarzda bir makale hazırlamak istedik umarım beğenmişsinizdir.


Önerilen İçerikler

Format Nasıl Atılır 

Flash Belleği Ram’e Dönüştürme

Otomatik Bilgisayar Kapatma

Format Factory Video Ses Müzik Uzantısı Değiştirme Programı

Öncekini Oku

Flash Belleği RAM Olarak Kullanma – İşe Yarar Mı ?

Sonrakini Oku

2019 Da En Çok Aratılmış 10 Film

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir