in ,

Format Nasıl Atılır (PC) 2021 – Windows 10/8

Format atmanın zor olduğunu düşününen onlarca insan var ama format atmak aslında çok kolay. Nasıl format atacağız diye internette geziniyorsanız ve kolay bir rehber arıyorsanız doğru yerdesiniz çünkü bu makalede sizlere Windows bilgisayarlarınıza nasıl format atacağınızı göstereceğiz adımları takip ederek bilgisayarınızı kolayca sıfırlayabilirsiniz. Hadi o zaman format nasıl atılır görelim.

 Windows 10’da format atmaya çalışırken, aslında çok uğraşmaya gerek yok çünkü zaten Windows bu özelliği kendisi bize sunmuş. Burada ne demek istedim diye soracaksanız kısaca şöyle anlatayım ayarlar kısmında zaten sıfırlama özelliği bulunmakta bu sayede bilgisayarımıza kolayca format atabiliriz ama dikkat etmemiz gereken bazı şeyler olabilir, bunları belirteceğiz. Bilgisayara format nasıl atılırın kısa cevabı aslında bu. Şimdi size detaylı bir şekilde nasıl bilgisayarınıza format atacağınızı anlatacağız.

format nasıl atılır

 

Format Nasıl Atılır – Devamı

Öncelikle bu format işlemini Windows 10 ve 8 platformlarında gerçekleştirebileceğinizi unutmayın. Format atmadan önce aşağıdaki başlıkları da okumayı unutmayın. Herneyse hızlıca başlayalım format atmak için yapmamız gereken ilk işlem sistem ayarlarına girmek olacak burada bulacağımız alt başlık daha doğrusu kategori ise “Güncelleştirme ve Güvenlik” olacak. Burada geleceğimiz alt başlık ise “Kurtarma” olacak.

Sonrasında karşımıza iki farklı seçenek çıkması gerekiyor bunlardan seçmemiz gereken, bu bilgisayarı sıfırla seçeneği olacak başlayın butonuna tıkladıktan sonra biraz bekleyin. Karşınıza çıkan iki seçenekten birini seçmeniz gerkecek eğer tamamen sıfırlamak istiyorsanız “Her Şeyi Kaldır” seçeneğini seçin ama yedeklemek istediğiniz herhangi bir şey varsa “Dosyalaırmı Sakla” seçeneğini seçin. Sonrasında sizden bilgisayarınızın şifresini yada Microsoft hesabınızın şifresini isteyebilir. Sonra yapmanız gerekenler istediğiniz yedekleme ayarlarını ya da size sorulacak ayarları seçmek olacak ardından sıfırlama işlemini başlatabilirsiniz ve bilgisayarınıza kolayca format atabilirsiniz. Her adımda Windows zaten sizi yönlendirecektir korkmanıza gerek yok.

windows 10 format atma

Format Atmadan Önce Yapılması Gerekenler

Format atmadan önce eğer hatırlamadığınız ama kayıtlı olarak kullandığınız şifreleriniz varsa onları kaydetmeyi unutmayın, bu makaleden nasıl yapacağınızı öğrenin. Aynı zamanda yer imlerinizi de kaydedebilirsiniz. Windows’u tekrar kurduğunuzda yükleyeceğiniz programların bir listesini alın. Kaydetmeniz gereken bir dosya varmı yokmu diye iyice kontrol edin ve kaydedin. Eğer bilgisayarınızda 2 veya daha fazla sabit disk (SSD HDD fark etmez) varsa onların da sıfırlanacağını unutmayın. Windows 10 format işlemini bitirdikten sonra Windows’u tekrar kurmak için CD,DVD ya da USB belleğe ihtiyacınız yok ama siz isterseniz işi sağlama almak için oluşturabilirsiniz.

Format Atarken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Format atarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey her diskin sıfırlanacağını unutmamak. İşinizi sağlama almak isterseniz ihtiyacınız olmasa da Windows usb’si oluşturabailirsiniz. Format atarken bilgisayarınızı kapatmayın ve format atmadan önce güç ayarlarından tüm uyku seçeneklerini “Hiçbir Zaman” için ayarlayın. Bilgisayarınızı eğer laptop ise şarja takılı olduğundan emin olun, eğer laptop değilse yanlışlıkla şalteri kapatmayın :). Eğer latop ise mükünse olduğu yerde fazla kıpırdatıp hareket ettirmeyin (Çünkü hard disk sürekli çalışacak ve içinde dönen çarka zarar vermek istemezsiniz). En önemli şeylerden biri de şu her olasılığa karşı Windows anahtarınızı kaydedin ve not alın.

 

Özet

Bu makalede nasıl format atılır bundan bahsettik Windows 8 veya 10 bilgisayarlarınız için nasıl format atabileceğinizi merak ediyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sırasıyla sunduğumuz işlemleri gerçekleştirmek.

Benim Düşüncelerim

Umarım işinize yaramıştır format nasıl atılır makalemizde birçok kişinin zaten bildiği detaylardan bahsettik ama bu makaleyi yazarken ilk defa format atacak bir kişi için hazırladık desek daha doğru olur. Çünkü bazı basit şeyleri unuttuklarından dolayı çok fazla sorun yaşayan arkadaşım olmuştu sizde unutmayın diye sizlere de bunları tekrar hatırlatmak istedim tabii ki ekstra bilgilerde verdik. Eğer bir sorun olursa Discord sunucumuza gelmekten çekinmeyin.


Beğenebileceğiniz İçerikler

Format Factory Dönüştürme Programı

Flash Belleği RAM Yapmak

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Kulaklık Önerileri

youtube izlenme arttırma

YouTube İzlenme Arttırma Yöntemleri – 2021