Merhaba arkadaşlar bu makalede sizlere FPS’in ne olduğu ve ne işe yaradığını anlatacağız hazırsanız yavaş yavaş başlayalım. Nedir bu FPS’in açılımı diye soracak olursanız hemen açıklayalım, saniye başına düşen kare demek.

Hadi biraz daha detaya bakalım, fps nedir ve fps’in düşük ya da yüksek olması ne fark eder. Öncelikle fps değerleri hayatımızın içinde her yerde var diyebiliriz örnek vermek gerekirse. Sinema filmi izlerken, oyun oynarken, dışarıda hareket eden bir cismi izlerken ya da hareket eden herhangi bir şeye baktığımız zaman fps işin içine girer. Biz oyuncular için fps değeri oldukça önemlidir fakat siname severler için o kadar önemli değildir. Biz oyuncular en az 60 fps değerinde bir oyun oynadığımız zaman keyif alabilirken, sinema severler 24fps değerinde oldukça keyif alıyorlar. Bunun nedenini ilerleyen kısımlarda anlatacağız.

 

FPS Nedir ?

FPS yukarıda kısaca açıkladığımız gibi bir değerdir ve bize saniyebaşına düşen kare hızını belirtir. Eğer fps değerimiz 50 ise saniye başına gördüğümüz kare sayısı 50 demektir. Bazen kitapların her sayfasına bir şeyler çizeriz ve bunu bir animasyona dönüştürmek için her sayfaya hareketin devamını tekrar çizeriz. İşte fps de bu şekilde çalışır. Biz aslında saniye başına belirli sayıda fotoğraf görüyoruz ve bu fotoğraf sayısı 12-13’ün üstünde olduğu zaman bu bize bir video gibi geliyor. Daha doğrusu videoya dönüşüyor, eğer değerler 12’nin altında olursa bu sefer donarak ilerleyen birkaç fotoğraf göreceğimizden dolayı bu bizim için bir video olmayacaktır.

FPS değerleri birçok farklı sektörde kullanılmaktadır mesela YouTuber’lar videolarını 60 fps yüklerlerse izleyiciler YouTube’da daha akıcı ve kaliteli bir video izlemiş olur ve video onların gözüne daha güzel gözükür. Televizyon yayınları genelde 50 fps değerindedir bazen ise 60 eğer 30 fps bir televizyon kanalını açarsanız bunu hemen fark edersiniz çünkü görüntü size akıcı olmadığını belli eder. Başka bir örnek daha tabii ki oyunlar bir oyunda ne kadar fazla fps değeri alırsanız o kadar akıcı bir deneyim yaşarsınız. Bu akıcılık genelde 120 fps de başlar bazı oyunlar için 60 fps de akıcı sayılabilir.

İnsan Gözü Kaç FPS Görebilir ?

Kısaca hareket eden herşeyin bir fps değeri vardır diyebiliriz tabii ki video ve animasyonlar için konuşuyoruz. Dışarıdaki cisimlere konu gelmişken, insan gözü en fazla 30 fps değerini görebilir diyen büyük bir topluluk olmasına rağmen insan gözü 1000 fps değerini bile görebilir, fark edebilir diyen bir topluluk da var. Kendi düşüncelerinizi bu konu hakkında yorumlara yazabilirsiniz. Ben oyun oynadığımda ve benim gibi birçok kişi daha doğrusu neredeyse herkes 30 fps ile 60 fps değerleri arasındaki akıcılık farkını hissedebiliyor. Fakat 120 fps ile 240 fps arasındaki farkı o kadar kolay göremiyoruz. Kendi adıma konuşacak olursam ben bu farkı da hissedebiliyorum, fakat yine neredeyse hiç kimse 240 fps ile 480 fps arasındaki farkı hissedemiyor.

İnsan gözü bilgisayarlar gibi çalışmadığı için gördüğü şeyleri kare kare alarak işlemez. Gördüğü şeyleri anlık olarak beyne iletir bundan dolayı şimdilik insan gözünü belli bir fps değeri ile sınırlandırmamız pek doğru olmaz. Bundan dolayı henüz bu sorunun cevabını bulamadık diyebiliriz.

Bir Siz Eksiktiniz Hertz Bey

Konudan biraz uzaklaşıp sizlere farklı bir örnek vermek istiyorum, yine konumuza benzer bir konu olan Hertz ile alakalı birkaç bir şey söylemek istiyorum. Bilmeyenler için her monitörün bir hertz değeri vardır ve bu genelde 60 hertz olarak sabittir bazı eski monitörler için 20 ya da 40 hertz’e kadar değer görebilirsiniz.

Bu Hertz değerleri aslında monitörlerin fps değerleridir dersek yanlış olmaz. Hertz değerleri monitörlerin saniyede kaç tane görüntüyü işleyeceğini daha doğrusu kaç kare işleyeceğini belirler. 60 Hertz olan bir monitör saniyede 60 kare işler 120 144 ve 240 değerlerine sahip olabilen bu monitörler için şuan geliştirilmekte olan 360 Hertz değeri de mevcut. İnsan gözü net bir şekilde hertz değerleri arasındaki farkı anlayabiliyor. Yani 40 ile 60 hertz arasındaki 120 ile 144 ya da 144 ile 240 hertz arasındaki farkı kolayca görebiliyoruz. Bunun en büyük sebebi hertz değeri yükseldikçe kareleri diğer kullanıcılara göre önce görmemiz oluyor.

Yine oyunlardan örnek vereceğim bir oyunda eğer karşınızdaki oyuncu 240 hertz bir monitöre sahipse sizi diğer oyunculara göre 2 saniye daha önce görecektir buda CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda ölmeniz için yeterli bir süre.

Ana Konuya Geri Dönelim

Her neyse kısaca demek istediğim hertz değerlerini fps değerlerine göre çok daha kolay fark edebiliyoruz. Bunun sebebi ne olabilir ve neden böyle. İşte bu soruya bir cevabımız var hemde herşeyi ortaya çıkarak bir cevap. Motion blur alt başlığı şeklinde bunun cevabını sizlere söyleyeceğiz isterseniz hemen orayada atlayabilirsiniz ama bana kalırsa okuyarak ilerleyin ve herşeyi anlayın.

FPS Ne İşe Yarar ?

FPS değeri video, film veya oyun gibi hareketli görsellerin akıcılığını belirler kısaca işe yaradığı şey budur. Eğer bir sinema filmi yapıyorsanız fps değeri 24 olacaktır eğer basit bir animasyon yapıyorsanız fps değeri büyük ihtimalle 30 olacaktır. Eğer oyun oynuyorsanız oyunu akıcı olması için fps değeri 60 olacaktır. Gördüğünüz gibi her alanda fps değeri değişiklik gösterir fakat bu saydıklarımın hepsi değerler farklı olmasına rağmen bize akıcı gelmektedir. İşte başından beridir merak ettiğiniz konuya geldik.

Büyücü Motion Blur

İşte her şeyi değiştiren büyücümüz bu arkadaşımız “Motion Blur” filmler motion blur efekti ile beraber çekilmektedir ve bu efektin yaptığı şey bir iz bırakmaktadır bunun örneğini gelin aşağıdaki fotoğraf üzerinde inceleyelim.

motion blur nedir
Motion Blur Örneği

Resimde zarın arkasından gelen izlere biz motion blur diyoruz, bu efekt rekabetçi oyunlarda (CS:GO, LOL, PUBG) kullanılmaz fakat araba yarışı gibi oyunlarda kullanılmaktadır. Bunun kullanılmasının sebebi oyunu daha gerçekçi yapmaktır. Otobanda araba ile seyir halindeyken dieğr arabalara baktığınızda onları da bu şekilde görürsünüz. Beyniniz kendini fazla zorlamamak için bu şekilde izler çizerek size nesnenin ne olduğunu ve rengini göstermiş olur fakat 240Hz monitörlerdeki gibi tamamen akıcı bir şekilde görmezsiniz.

İşte oyunlarda ve filmlerde de bu kullanılır filmlerde de motion blur vardır ve motion blur sayesinde 24 fps değerinde olan bir video size oldukça akıcı gelmektedir. Ama 24 fps oyun oynarsanız büyük ihtimalle çok kötü bir deneyim yaşayacaksınızdır. Mouseu çevirdikten 4 saniye ekrana işleyecektir ve gecikmeyi adeta yaşarcasına fark ederseniz. Makalenin başından beri fakat neden filmler akıcı sorusunun cevabı işte buydu.

FPS Değerinin Önemi

FPS değerinin önemi nedir diye bir soru sorulduğunda ise yine cevaplarımız hazır. FPS değeri film severler için artık çok da önemli olmadığını anladığınızı düşünüyorum aynı şekilde hikaye oyunları oynayanlar içinde 120 gibi çok yüksek fps değerlerine ihtiyaç yoktur. Fakat benim gibi ya da belki sizin gibi rekabetçi oyun oynayanlar için oldukça önemli bir faktördür. Kısaca fps değeri olduğu yere göre önemlidir eğer bir oyun oynuyorsak ya da canlı yayın izliyorsak fps değeri önemli bir yer alabilir ama evde patlamış mısırın yanında film izlerken fps değerinin çok önemi yoktur.

 

Özet

Özet olarak bu makalede sizlere fps’in ne olduğu “fps nedir ?”. FPS değerinin ne işe yaradığını nerelerde nasıl bir etki gösterdiğine “fps ne işe yarar”. FPS değerinin nerelerde önemli olduğuna “fps değerinin önemi”. FPS düşük olsada yardımımıza koşan büyücü motion blur’dan “motion blur”. Ve son olarak fps’in kardeşi olan hertz’den bahsettik “hertz nedir ?”.

Benim Düşüncelerim

Bu makalede FPS nedir ? (saniye başına düşen kare) Konusuna değindik ve derinlemesine birçok detaydan bahsettik. FPS’in nerde önemli olduğundan fps’in kardeşi olan hertz’e kadar bahsettik. Umarım makale hoşunuza gitmiştir ve artık fps’in ne olduğunu anlamışsınızdır ve neden sinema filmlerinin düşük fps’de olmasına rağmen akıcı olduğunu görmüşsünüzdür. Bir diğer makalemiz Hertz hakkında olacak ve Hertz’in ne olduğuna değineceğiz. Makale yayınlandığında bildirim almak için sol alt kısımdan bildirimleri açabilrisiniz. Her neyse fps hakkında elimden geldiğince bildiklerimi anlatmaya çalıştım tekrar diyorum umarım aradığınızı bulmuşsunuzdur. FPS’in Wikipedia linki.


Editörün Seçtikleri

Hertz Nedir ? (Yakında)

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

Genel Kültür Soruları

2019’da En Çok Aratılan Filmler

Kedi Türleri

Instagram Biyografi Sözleri

Öncekini Oku

YouTube’da 4000 Saat Nasıl Yapılır – 2021

Sonrakini Oku

Hayatta Kalma Filmleri – İzlerken Nefesinizi Kesecek 26 Film

2 yorum

  • güzel bir makale olmuş fps nedir sorusuna artık detaylıca cevap verebiliyorum 🙂

    • O zaman bende rahatça uyuyabilirim falan xd

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir