in , ,

Gezegenlerin İsimleri Ve Özellikleri – Resimleri – Sırası

Bu makalemizde sizlere gezegenlerin isimleri özellikleri ve sırasından bahsedeceğiz bunları resimlerle de süsleyeceğiz yani resimlerini buradan bulabileceksiniz. Eğer isterseniz hızlıca makaleyi geçelim.

Gezegenlerin isimlerini Güneş’ten başlayarak sırayla sayalım. “Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün” işte gezegenlerin isimleri sıraı ile bu şekilde. Peki bu gezegenler ne şekilde özellikleri neler? Bunları makalemizin devamında sırasıyla sizlere sunacağız. Toplamda 8 tane gezegenimiz var ve aralarında en büyüğü Jüpiter’dir galaksimiz içinde bulunan en büyük gezegen ise Jüpiter’in 8 katı büyüklüğünde olan MOA-2011-BLG-322 gezegenidir.

gezegenlerin isimleri ve şekilleri

Gezegenlerin İsimleri Ve Sırası (Güneş Sistemi)

 

Gezegenlerin İsimleri & Özellikleri

Bu alt başlığımızda gezegenlerimizin özelliklerine göz atacağız ve ufak bir inceleme yapacağız kısaca neler olduklarını anlamış olacağız. Gezegenlerimizin özelliklerini incelerken sizlere sunacağımız bilgiler gezegenlerin fiziksel özellikleri yani kütlesi büyüklüğü gibi özellikleri. İç yapılarının nasıl olduğu. Sıcaklık özellikleri nasıl bir sıcaklığa sahip olduklarına bakacağız. Ve tabii ki gezegenlerimizin uydularına göz atacağız. Şimdi hızlıca gezegenlerimizin özelliklerine geçelim.

 

Merkür

Fiziksel Özellikleri

Merkür gezegenimizin fiziksel özelliklerine göz atacak olursak bizi karşılayan özellikler şu şekilde;

 • Merkür’ün ortalama yarı çapı 2440Km’dir.
 • Merkür 3022×1023 Kg ağırlığa sahiptir.
 • Merkür 7.5×107 Km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Merkür’ün hacmi 6.083×1010 Km3’tür.

Gezegenimizin fiziksel özellikleri bu şekildeydi peki ya gezegenimizin içinde ne yer alıyor iç yapısı nasıl bir yapıya sahip ?

İç Yapısı

Merkür’ün iç yapısı 3 ayrı katmandan oluşmaktadır. İlk katmanımız bir kabuk sonrasında manto ve ardından çekirdek geliyor. Aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi iç yapısı bu şekildedir. İç yapısını biraz daha inceleycek olursak elimizde şöyle bilgiler de mevcut.

Merkür İç Yapısı
Merkür İç Yapısı – Kaynak : phys.org
 • Merkür’ün kabuğunun kalınlığı 100-300Km arasında olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda Merkür’ün yüzeyi kabuğun bir parçasıdır kraterlerin varlığı ise kabuğun katı ve kırılgan olduğunu gösterir.
 • Merkür’ün mantosu yaklaşık olarak 600Km kalınlığa sahiptir.
 • Çekirdek hakkında konuşacak olursak Merkür’ün çekirdeği, çekirdek hakkında geçtiğimiz yıllarda herhangi bir bilgi yoktu fakat yine geçtiğimiz yıllarda bu gizem de çözüldü ve kabuğun sıvı olduğu anlaşıldı.
Sıcaklığı

Gezegenimizin sıcaklığı hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse Merkür’ün ortalama sıcaklığı 167°C’dir. fakat -180°C ile 430°C arasında bir sıcaklığa sahip olan gezegenimiz gezegenler arasındaki en geniş sıcaklık aralığına sahip oloan gezegendir. Aynı zamanda Merkür’ün atmosferinde bulunan gazlar; %42 oksijen %29 sodyum %22 hidrojen %6 helyum ve %0,5 de potasyumdur.

Uydular

Ne yazıkki Merkür’ün hiç uydusu yoktur.

 

Venüs

Fiziksel Özellikleri

Venüs’ün fiziksel özellikleri aşağıdaki şekildedir;

 • Venüs’ün ortalama yarıçapı 6052km’dir.
 • Venüs 4,8676×1024 kg ağırlığındadır.
 • Venüs 4.60×108 km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Venüs’ün Hacmi 9.28×1011 km3’tür.
İç Yapısı
venüs iç yapısı
Venüs’ün İç Yapısı (Credit : Calvin J. Hamilton)

Venüs’ün iç yapısı diğerleri gibi 3 katmadan oluşmaktadır, bu katmanlar sırasıyla şu şekildedir; Kabuk Manto ve Çekirde. Kısaca diğerleri gibidir. Fakat Venüs ile alakalı net bilgiler mevcut değildir. Düşünülen ve doğruluğu hala net olmayan kalınlıklar ise şu şekildedir; Kabuğu 50km kalınlığında Mantosu 3.000km kalınlığında ve son olarak Çekirdeğide 6.000km kalınlığındadır. Düşünülen kalınlıklar bu şekildedir.

Sıcaklığı

Venüs’ün atmosferi ve sıcaklığına bakacak olursak elimizdeki veriler şu şekildedir; Venüs’ün atmosferi %96,5 karbondioksit ve %3,5 de azottan oluşmaktadır. Venüs’ün ortalama sıcaklığı ise 462°C’dir bunun sebebi karbondioksit yönünden çok zengin olmasıdır.

Uydular

Venüs’ün malesef herhangi bir uydusu bulunmamaktadır.

 

Dünya

Fiziksel Özellikler

Dünyanın fiziksel özelliklerine göz atacak olursak elimizdeki bilgiler şu şekildedir;

 • Dünya’nın ekvatorunda yaklaşık 6378,1km, kutup bölgelerinde ise 6356,8km yarıçapa sahiptir.
 • Dünya’nın kütlesi 5.97×1024kg’dır.
 • Dünya 510.072.000 km²’lik yüzey alanına sahiptir.
 • Dünya  1.08321×1012 km³’lük bir hacime sahiptir.
İç Yapısı
dünyanın iç yapısı - gezegenlerin isimleri ve özellikleri
Dünya’nın İç Yapısı (Kaynak : Science4fun.info)

Dünya’nın iç yapısı diğer gezegenlerden farklıdır. Ve 4 farklı katmana sahiptir bunlar dıştan içe doğru sırası ile şu şekildedir; Kabuk, Manto, Dış Çekirdek, İç Çekirdek. İşte Dünya’nın iç yapısı bu şekildedir. Katmanlar hakkında daha fazla bilgileri aşağıda sizlere sunduk.

 • Çekirdek : Dünyanın dış çekirdeği tahmini olarak 3.400km’lik bir yarıçapa sahipken iç çekirdeği ise 1.1220km’lik bir yarıçapa sahiptir. Çekirdek Dünya’nın manyetik alanından sorumludur ve güneşten gelen zararlı parçaları saptırmaya yarar.
 • Manto : Dünya’nın mantosu 2890km’lik bir uzunluğa sahip ve bu sayede en kalın tabaka olma unvanına sahip.
 • Kabuk : Dünya’nın iki farklı kabuğu vardır karalarda yer alan kabuk yaklaşık olarak 40km kalınlığa sahiptir okyanuslarda yer alan kabuk ise yaklaşık olarak 8km kalınlığa sahiptir.
Sıcaklığı

Dünya’nın atmosferi %78 azot ve %21 oksijenden oluşmaktadır. Dünya’nın hava sıcaklığı ise ortalama 14°C’dir fakat bu mevsimlere ve saate göre değişiklik göstereceği için net bir ortalama yoktur. Hepsinin ortalaması dediğimiz gibi 14°C’dir.

Uydular

Dünya’nın tek bir uydusu vardır bu da Ay’dır. Dünya’dan Ay’a olan uzaklık yaklaşık olarak 384.403km’dir.

 

Mars

Fiziksel Özellikleri

Mars’ın fiziksel özelliklerine boyutuna kütlesine bakacak olursak elimizdeki bilgiler şunlardır;

 • Mars’ın ortalama yarıçapı 3.390km’dir.
 • Mars 6.4185 x 10²³ kg ağırlığa sahiptir.
 • Mars 144.798.500 km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Mars hacim olarak .6318×1011 km3’tür
İç Yapısı

Mars’ın iç yapısı diğer gezegenler gibi üç katmana ayrılır. Kabuk Manto ve Çekirdek. Bu katmanlar ile alakalı elimizdeki detaylı bilgilere göz atacak olursak bilgiler şu şekildedir.

mars ın iç yapısı
Mars’ın İç Yapısı (Credit : Calvin J. Hamilton)
 • Marsın kabuğunun kalınlığı hakkında elimizde net bilgiler bulunmamaktadır. Fakat tahminler kalınlığını kuzey yarım kürede 35km, güney yarım kürede 80km olduğunu söylemektedir.
 • Manto kısmına gelecek olursak NASA’nın verilerine göre, yaklaşık 1.240km ile 1.880km arasında bir kalınlıktadır.
 • Mars’ın çekirdeği ise yaklaşık 3.000 km çapında olduğuna inanılıyor.
Sıcaklığı

Mars’ın atmosferinde %95.32 karbondioksit, %2.7 azot, %1.6 argon, %0.13 oksijen, %0.08 karbon monoksit ve çok az miktarda su, azot oksit, neon, hidrojen-döteryum-oksijen, kripton ve ksenon vardır. Sıcaklıklara gelecek olursak Mars’taki sıcaklıklar hiçbir zaman 20°C’yi geçmez. Bunun sebebi atmosfer yoğunluğudur.

Uydular

Mars’ın iki küçük uydusu vardır bunlar Phobos ve Deimos’tur.

 

Jüpiter

Fiziksel Özellikler

Jüpiter’in fiziksel özelliklerine göz atacak olursak ağırlığı ve diğer bilgileri şu şekildedir;

 • Jüpiter’in ortalama yarıçapı 69.911km’dir.
 • Jüpiter 8981×1027 kg ağırlığındadır.
 • Jüpiter 6.1419×1010 km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Jüpiter’in hacmi 1,431×1015 km3’tür.
İç Yapısı

Jüpiter gezegenlerin en büyüğü olduğundan iç yapısı biraz farklıdır. İlk olarak, Dünyanın yaklaşık 12-45 katı bir kütleye sahip olan kayalık çekirdektir. Bu Çekirdeği’miz, 40.000 km kalınlığında elektriksel olarak iletken, sıvı hidrojen tabakası olan Manto tabakası ile çevrilidir. En dış tarafta 20.000 km kalınlığında moleküler hidrojen tabakası bulunur. Ve son olarak gezegenin yüzeyine yaklaşıldıkça basınç, ısı ve yoğunluk düşer. Hidrojen sıvıdan gaza dönüşür ve giderek atmosfer tabakasına geçilir. İşte Jüpiter’in iç yapısı bu şekildedir.

jüpiter iç yapısı
Jüpiter2in İç Yapısı
Sıcaklık

Gezegenimizin atmosferinde neler olduğuna göz atacak olursak. Güneş Sistemi’nin kökenini oluşturan Güneş Bulutsusu’nun varsayılan yapısına yakın olan, %88 oranında moleküler hidrojen ve %12 oranında helyum içerir. Bu atmosferi %0,1 oranla su buharı ve metan sonrasında %0,02 oranla amonyak izler. Çok az miktarda da azot, hidrojen, karbon, oksijen, kükürt, fosfor vardır.

Uydular

üpiter’in 79 doğal uydusu olduğu bilinmektedir fakat biz size en çok bilinen 4 büyük uydusunu söyleyeceğiz. Jüpiter’in en büyük dört uydusu İo, Europa, Ganymede, ve Callisto’dur.

 

Satürn

Fiziksel Özellikler
 • Satürn gezegeninin fiziksel özelliklerine göz atalım.
 • Satürn’ün ortalama yarıçapı 58232 km’dir.
 • Satürn 6846×1026 kg ağırlığındadır.
 •  Satürn 4.27×1010 km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Satürn’ün hacmi 8.2713×1014 km3’tür.
İç Yapısı

Gezgenimizin iç yapısına bakacak olursak. Satürn’ün diğer gezegenler gibi değildir hatta kendisi sudan hafif sayılabilir. Ayrıca Satürn’ün değişik bir iç yapısı vardır.

satürn iç yapısı - gezegenlerin isimleri ve özellikleri
Satürn’ün İç Yapısı
 • Satürn’ün çekirdeği demir ve ağır metallerle birlikte bunları çevreleyen daha hafif elementlerin oluşturduğu bir “buz” ve “kaya” tabakasından oluşur. Çekirdek, Dünya’nın 10-20 katı büyüklüğünde olduğu düşünülüyor.
 • Çekirdeği çevreleyen alanda metalik hidrojenden oluşmuş Manto tabakası yer alır. En dışta, gezegenin hacminin %90’ını oluşturan en az 30.000km kalınlığında moleküler hidrojen tabakası vardır. Gezegenin yüzeyine yaklaşıldıkça basınç, ısı ve yoğunluk düşer, hidrojen sıvıdan gaza dönüşür ve giderek atmosfer olarak adlandırılabilecek bir ortama geçilir.
 • Satürn’ün benzersiz bir özelliği de Güneş Sistemindeki yoğunluğu en az olan gezegen olmasıdır. Satürn yoğun, katı bir çekirdeğe sahip olmasına rağmen gezegenini yoğunluğu  0.687 g/cm3’tür. Bundan dolayı Satürn’ün sudan daha hafif bir gezegen olduğu söylenebilir.
Sıcaklık

Satürn’ün atmosferi çok kalabalık değildir. Gezegenin atmosferi %94 hidrojen ve %6 helyumdan oluşmaktadır. Bunların yanı sıra çok az miktarda metan, su buharı, amonyak bulunur.

Uydular

Satürn’ün resmi olarak ad verilmiş 53 uydusu var. Fakat henüz isim verilmemiş olanlar ile beraber bu sayı 62’ye çıkmaktadır. Bazı uyduların isimlerini size verecek olursak uyduların isimleri şu şekildedir; Mimas Enceladus Tethys  Titan Rhea Dione Lapetus bunlar Satürn’ün uydularından sadece 7 tanesidir.

 

Uranüs

Fiziksel Özellikleri

Gezgenin fiziksel özelliklerine göz atacak olursak fiziksel özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Uranüs’ün çapı 51.184 km’dir.
 • Uranüs 68×1025 kg ağırlığındadır.
 • Uranüs 8.1×109 km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Uranüs2ün hacmi 6.833×1013 km3’tür.
İç Yapısı
uranüs iç yapısı - gezegenlerin isimleri ve özellikleri
Uranüs İç Yapısı

Uranüs’ün diğer gezegenlerden farklı olarak 2 farklı katmanı vardır bunlar Çekirdek ve Manto’dur. Uranüs’ün kabuğu olduğu düşünülmemektedir.

 • Mevcut çekirdek modelleri, çekirdeğin temel olarak kaya ve buzdan oluştuğunu ve Dünya kütlesinin yaklaşık olarak 55 katı olduğunu gösterir.
 • Gezegenin mantosunun 8,01 x 1024kg olduğuna inanılıyor.
Sıcaklık

Uranüs’ün üç farklı katmanı olduğu için sıcaklıklar katmdan katmana değişmektedir.

 • Troposfer, Uranüs’ün atmosferindeki en yoğun katmandır. Buradaki sıcaklık, en aşağıda 46.85C°, en yüksekte -220°C’dir.
 • Tratosfer’de, sıcaklıklar üst seviyede -220°C ile tabanında 527-577°C arasında değişmektedir.
 • Termosfer’de sıcaklıklar 577 °C’dir böyle bir sıcaklığa sahip olsa da, bilim adamları sebebinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Çünkü Uranüs Güneş’e çok uzak bir gezegendir.
Uydular

Uranüs, daha büyük uydular, iç uydular ve düzensiz uydular olmak üzere 27 tane bilinen uyduya sahiptir. Bu uyduların isimleri; Miranda, Ariel, Umbriel, Titania ve Oberon’dur. Bu uydular Uranüs’ün 5 ana uydusudur.

 

Neptün

Fiziksel Özellikleri

Neptün’ün fiziksel özelliklerine birlikte göz atalım.

 • Neptün’ün ortalama yarıçapı 24.622 ± 19km’dir.
 • Neptün 0243×1026 kg ağırlığındadır.
 • Neptün 7.6183×109 km2‘lik yüzey alanına sahiptir.
 • Neptün’ün hacmi 6.254×1013 km3’tür.
İç Yapısı

Neptün’ün iç yapısı Uranüs gibidir iki katmandan oluşur bunlar Çekirdek ve Manto’dur.

Neptün iç yapısı - gezegenlerin isimleri ve özellikleri
Neptün’ün İç Yapısı
 • Neptün’ün çekirdeği kayalıktır ve Dünya’dan 1.2 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyor. Neptün’ün çekirdeği ağırlıklı olarak demir, nikel ve silikatlardan oluşmaktadır.
 • Neptün’ün mantosu ise su, amonyak ve metandan oluşan çok sıcak ve yoğun bir sıvıdır. Manto, Dünya kütlesinin 10 ile 15 katı arasındadır.
Sıcaklık

Atmosfer ve sıcaklıpa bakacak olursak. Neptün’ün atmosferi %80 hidrojen ve %19 helyumdan oluşur ve eser miktarda metan içerir. Sıcaklıklar burada da iki atmosferde farklı şekildedir. Neptün’ün atmosferi iki ana bölgeye bölünmüştür. Alt troposfer (sıcaklığın rakımla azaldığı yer) ve stratosfer (sıcaklığın rakımla arttığı yer.) Sebebi henüz bilinmeyen nedenlerden dolayı gezegenin termosferi yaklaşık 1000°C gibi saçma derecelerde yüksek bir sıcaklığa sahiptir. 2007 yılında ortalama −200°C sıcaklığıyla Neptün’ün güney yarım küresinde, troposferin üst katmanlarının, Neptün’ün geri kalanından 10°C daha sıcak olduğu keşfedildi.

Neptün’ün sıcaklıkları işte böyle biraz değişiktir. Neden bilinmiyor fakat Güneş’e uzak olan Neptün de Uranüs de çok yüksek sıcaklıklara sahiplerdir.

Uydular

Neptün’ün bilinen 14 uydusu vardır. Bunların içinde açık farkla en büyüğü, Triton’dur. Aynı zamanda gelgit ivmesinden dolayı gezegenine yaklaşmaktadır ve tahminlere göre 3.6 milyar yıl sonra parçalanarak yok olacaktır.

 

Gezegenlerin Sırası

Güneş sistemindeki gezegenlerin sırasına gelecek olursak gezegenlerin sırası şu şekildedir; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün işte güneş sistemindeki gezegenlerimizin sırası bu şekildedir zaten sırayı başından beri bu şekilde yazmıştık ama bunu söylemedik buraya da değinmek istedik. Bu sayede daha net ve anlaşılır olacağını düşündük. Her neyse isimleri & resimleri ile makaleye devam edebiliriz.

 

Gezegenlerin İsimleri & Resimleri

Sizlere bazı özelliklerinden bahsettiğimiz bu gezegenlerin (Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün) tüm resimlerini aşağıdan bulabilir ve indirebilirsiniz. Eğer yüksek boyutlu resimlere ihtiyacınız varsa Discord sunucumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Gezegenlerin özellikleri ve isimleri hakkında konuştuğumuza göre artık resimlere bakabiliriz. (Eğer üzerlerine tıklarsanız resimler açılacaktır ve tam boyuta dönüşecektir. Gezegenlerin üstüne tıklayın.)

 

Özet

Bu makalemizde gezegenledin isimleri, özellikleri, sırası ve resimleri hakkında konuştuk. Sizlere 8 tane gezegen hakkında bilgi verdik hangi özelliklere sahip olduklarına kütlelerine yarı çaplarına iç yapılarına sıcaklıklarına atmosferlerine ve uydularına baktık. Bu sayede gezegenlerin özellikleri hakkında bilgiler edinmiş olduk. Gezegenlerin isimleri ve özelliklerini yukarıda bulabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Uzay inanılmaz bir yer her zaman gitmek istediğim bir yer olarak kalacak olsada araştırmaya ve uzay hakkında videolar izlemeye makaleler okumaya devam edeceğim. Çünkü biraz düşününce sonunu bilmediğimiz bir yer nelerin olup bittiğini gözlemleme imkanımız olmayan o kadar çok şey var ki gerçekten inanılmaz bir yer. Şu gezegenlerin isimleri ve fotoğraflarına baktıkça aklıma onlarca şey geliyor. Ve düşüncelere dalıyorum. Her neyse bu makalede sizler için gezegenlerin isimlerini ve temel özelliklerini bir araya getirdik çok detay vermeden basit bir şekilde özelliklerinden bahsettik ve isimlerini sırasıyla sunduk. Bunun yanında resimlerini de sizler için buraya koyduk. Umarım aradığınız her şeye ulaşmışsınızdır.

Daha fazla detaylı bilgi için Wikipedia’yı kontrol edebilirisniz. TR EN


Önerilen İçerikler

Dünya Düz Mü ? Yoksa Yuvarlak Mı ?

Google’da En Çok Aratılmış 10 Film

10 Tane Atasözü Anlamları Ve Örnek Cümleler

Bilim Uzay İçerikleri

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Yorum

 1. güzel bir yazı olmuş fakat merak ettiğim şey şu bunu yazarken bir insan yorulmazmı acaba kaç dakikada saaatte ya da günde yazıyorlar gezegenler hakkında birde hem araştırıp hem yazmak daha zordur herahde

steam indirimleri ne zaman

Steam İndirimleri Ne Zaman ? – İndirim Tarihleri – 2020

cs go wallhack kodu

CS:GO Wallhack Kodu – Hile Kullanmadan Wallhack Yapma ?