in , , ,

Gif Nasıl Yapılır Ve Gif Nedir – Gif Yapma Programları – 2021

gif nasıl yapılır gif nedir what is gif and how to make gif

Bu makalede sizlerer gif nasıl yapılır bunu anlatacağız ayrıca gif nedir gibi bazı sorulara cevap vereceğiz. Programlar ve websiteleri sayesinde yapacağınız gifleri WhatsApp ve Facebook gibi istediğiniz her platformda kullanabilirsiniz.

Gif nedir ve nasıl yapılır gif yapmak, kendiniz yapmaya kalkıştığınız zaman zor bir şeydir fakat bunun için internet üzerinde bir sürü website ve program var. Biz sizler için bilgisayarda ve mobilde kullanabileceğiniz gif yapma programlarının en iyilerini derledik ve makalemiz içinde sizlere sunduk.

  • Gif Nedir ?
  • Bilgisayarda Gif Nasıl Yapılır Programsız ?
  • Gif Yapma Programı ?
  • Telefonda Gif Nasıl Yapılır ?
  • Gif Yapma Düzenleme Programları & Web Siteleri

Gif Nedir ?

GIF, Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelir (Graphics Interchange Formation kısaltmasıdır) ve bir sayısal resim saklama biçimidir. Kayıpsız sıkıştırma kullanır. 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek verir ve 1-bit’lik (yani tek renk için) saydamlık sunar. JPEG ile birlikte bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerinden biridir. Genelde grafiklerin (az renk içerdikleri için) saklanması için kullanılır.

GIF, animasyonları küçük ve düşük çözünürlükte film klipleri için kullanılabilir.Genel sınırlama dikkate alındığında 256 renkle GIF, genellikle dijital fotoğrafçılık için kullanılmaz. Dijital fotoğrafçılar görüntü dosyası formatları daha geniş bir dizi üretebilen TIFF, RAW veya JPEG gibi formatlar kullanır. PNG ve JPEG’den farklı olarak, GIF formatı piksel tabanlı animasyonların üretilmesine olanak tanır. Şu zamanlarda en çok WhatsApp ve Facebook’da kullanılmaktadır peki bir gif nasıl yapılır bunu öğrenmek için makalemizi okumaya devam etmeniz yeterli olacak.

Bilgisayarda Gif Nasıl Yapılır Programsız ?

Gif nasıl yapılır kısmına gelelim, öncelikle üstünde gif yapacağımız bir fotoğraf belirleyin. En popüler olan “GIPHY” sitesine girerek hiç bir şekilde hesap oluşturmadan YouTube gibi popüler uygulamaları kullanarak gif yapmanıza olanak sağlar ayrıca kayıt açmadan fotoğrafınızı belirleyerek sitenin size izin verdiği  modülleri kullanabilirsiniz. Öncelikle “Choose Photo Or GIF” yazan yerden fotoğrafımızı seçiyoruz ve gifimizi hazırlıyoruz eğer videodan gif yapmak istiyorsanız “Choose Video” seçeneğinden yapabilirsiniz.

gif nasıl yapılır gif nedir

Örnek Gif

Gif Yapma Programı ?

Bir üstteki yazıda programsız gif nasıl yapılacağından bahsetmiştik şimdi ise programlı yapılışına gelelim, öncelikle programlı bir gifde haliyle daha çok olanak, seçenek olacaktır. Bu yüzden benim size tavsiyem program ile yapmanız. Hangi programı ya da programları kullanacağız derseniz benim size tavsiyem “VidGiffy” olacaktır sebebi ise kolay bir panale sahip, aynı programsız şekildeki gibi burada da fotoğraf veya video ekleyeceğiz bunu da fotoğraf ekle veya video ekle kısmından yapabiliriz sonrası size kalmış gifinizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Telefonda Gif Nasıl Yapılır ?

Birinci adımda Google Play Store dan ücretsiz indirilebilen GIF Maker uygulamasını Android cihazınıza yükleyin. Eğer mevcut fotoğraflarınızdan veya ekran görüntülerinden GIF’ler oluşturmak istiyorsanız doğrudan “Make GIF” seçeneğine dokunarak albüm ekranınıza gidin. Ardından fotoğraflarınızın yer aldığı albümü seçin sonra GIF haline getirmek istediğiniz fotoğrafların tümünü seçerek sağ üstteki kırmızı butonla onaylayın.

Uygulama sonrasında size GIF’in bir önizlemesi sunulacak. Buradan “Edit GIF” seçeneği ile fotoğrafları çıkartabilir ve “Frame Per Second” seçeneği ile GIF’in ne kadar süratli oynayacağını seçebilirsiniz. Daha düşük Frame Per Second daha yavaş bir GIF anlamına geliyor. “OK” yazısına dokunarak GIF’ı kaydedin.

Gif Yapma Düzenleme Programları & Web Siteleri

Sizler için en iyi gif yapma, düzenleme sitelerini aşağıda gösterdim bunlar en iyi programlar ve siteler. İçlerinde ücretli ve ücretsiz karışık programlar ve siteler yer almaktadır. Mac, Windows ve Mobil platformlar için kullanıma uygundur.

ImgFlip

ImgFlip YouTube gibi Vimeo gibi çok kullanılan video izleme sitelerini kullanarak kendinize gif yapma olanağı sağlar ve videoları indirmenize gerek kalmadan kendi giflerinizi hazırlayabilirsiniz.

programsız gif nasıl yapılır
imgflip

 

GIPHY

GIPHY en çok kullanılan servislerden birisidir WhatsApp, YouTube gibi poüler siteleri kullanarak gif yapabilmenizi sağlayarak telefonunuzda ve bilgisayarınızdaki fotoğraf veya videoları kullanarak da gif yapmanıza olanak sağlar.

gif nasıl yapılır gif yapma programları
Giphy

IMGUR

IMGUR son zamanlarda yeni yeni popülerleşmeye başlayan bir sitedir bu site diğer sitelere göre daha büyük boyutta gif oluşturduğu için web sitelerde pek fazla tercih edilmemektedir. Yani bu siteyi kişisel kullanıcılar kullanıyor da diyebiliriz.

gif nasıl yapılır ve gif nedir ?
imgur – Gif Nasıl Yapılır

 

EzGIF

EzGIF diğer sitelere göre optimizasyonu daha yüksek olduğu için diğer sitlerden 1-0 öndedir bu sitede istediğiniz boyutta bir gif olşturabilirsiniz. Diğer sitelerden kendisini ayıran bir diğer özellik ise başka sitelere göre daha çok seçenek sunmasıdır.

giphy how to make gif and what is it
EzGif.com

 

GIF Maker

GIF Maker telefonla opimizasyonu yüksek olduğu için mobil kullanıcıların genel tercihidir yanı sıra bir çok bilgisayar kullanıcısı da kolay panelinden dolayı tercih etmekte.

what is the gif and how to create a gif
Gif Maker

 

GIF Brewery

GIF Brewery mac kullanıcıları için özel tasarlanmış bir gif programıdır, ücretli olduğu için pek fazla tercih edilmemektedir aylık 5 dolara sahip olabilirsiniz gayet kullanışlı fakat ücretli olduğu için fazla kullanılmamakta.

make a gif from a video
Gif Brevy

WhatsApp Gif Nasıl Yapılır ?

Telefonunuza kayıtlı istediğiniz videonun herhangi bir 6 saniyesinden GIF oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Herhangi bir mesajlaşma penceresindeyken video gönder ikonuna dokunun, Galeri seçeneğini seçin ve GIF’inizi oluşturmak istediğiniz videoyu seçin. Videodan GIF yapabilmek için video süresinin en fazla 6 saniye olması gerekiyor. 6 saniyeden uzun bir video ise üst taraftaki video kırpma aracını kullanarak GIF haline getirmek istediğiniz 6 ya da daha kısa süreyi belirleyin.

Bu işlemi yaptıktan sonra kırpma aracının hemen altında, sağ tarafta kamera ikonu ve GIF yazısı göreceksiniz. GIF seçeneğine dokunun. GIF oluşturma işlemi tamam! Tek yapmanız gereken video ve fotoğraf göndermedeki gibi yeşil ok butonuna dokunarak hazırladığınız GIF’i arkadaşınıza göndermek. Arkadaşınıza gönderdiğiniz GIF’i büyütüp, paylaş seçeneğini seçerek GIF destekleyen diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz.

 

Ne Oldu ?

Bu makalede sizlere kısaca gif nasıl yapılır bunu anlattık hem programlı hem programsız gif yapma ile alakalı detayları yukarıda bulabilrisiniz. Gif nedir sorusuna ve gif ile alakalı sorulara cevap verdiğimiz başlıklara yukarıdan ulaşabilirsiniz.

 

Benim Düşüncelerim

Sizlere bir gifin nasıl yapılabileceğine ve gifin ne demek olduğunu bu makale içerisinde anlatmaya çalıştım. Umarım aradığınız cevapları makalemiz içerisinde bulabilmişsinizdir, gif hakkındaki makalenin sonua gelmiş bulunmaktayız. Diğer makalelerden bildirim alabilmek için sol alttaki çan ikonuna tıklayabilirsiniz.


Photoshop Programları

Instagram’da Keşfete Nasıl Düşülür

Instagram Keşfet Algoritması

Renklerin Anlamları

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Ali Rıza Kılınç

Merhaba, ben Ali Rıza boş zamanlarımda oyun oynamayı seviyorum genelde çevrimiçi oyunlar oynuyorum. Bunun dışında teknolojiye de merakım var sayılır siber güvenlik gibi konular da ilgimi çekiyor umarım içeriklerimi okurken eğlenirsiniz veya aradığınız şeye ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uydu nedir - what is satellite

Uydu Nedir – Doğal Uydu Ve Yapay Uydu Nedir

teknoloji siteleri türkçe türkiye 2020 - technology website in english

Teknoloji Siteleri – Teknoloji Yoğunluklu İçerik Üreten 25 Site