in , ,

Girişimci Nedir ? – Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler

Girişimci nedir adlı makalemize hoş geldiniz. Girişimci dediğimiz zaman tanımlayacak bir sürü kavramı düşünebiliriz. Örneğin girişimci denilince aklımıza şirketler kurmuş başarılı ve cesur insanlar gelebilir. Ancak bu tanıma yanlış denmese de eksikleri vardır ve kavramın arkasında bilinmesi gereken aslında birçok özellik vardır.

Girişimci kişilikler, yapılan bir işe geniş çerçeveden bakmayı bilirler ve durumlar üzerine bu şekilde yorum yaparlar. Çözülmesi gereken sorunları ve değişimleri, daha geniş bir şekilde ele alabilirler. Günümüz gençleri tarafından da oldukça merak edilen konu olan girişimci nedir, kime denir, özellikleri nelerdir gibi sorulara gelin bir göz atalım.

Girişimci Nedir?

girişimci nedir

Girişimci Nedir?

Girişimci nedir? Girişimci, dünyayı değiştirme hayalleri kuran, hedefler koyan ve o yolda kendini daima geliştiren kişidir. Günlük hayatta karşılaştığı sorunlara dahi etkin çözümler üretmek de onun işidir. Yani yalnızca kar elde ettiği bir işi kuran değil, dünyada değişimi yaratabilecek olan kişilerdir. Normal insanların sıradan gördüğü konuları girişimciler fırsat ve çözüm olarak görürler. 

Aslına bakılacak olursa girişimciliğin orta çağda kullanılan ve iş yapan anlamı taşıyan “entreprendere” kelimesinden geldiği biliniyor. Risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirebilme ve tüm bunları hayata geçirebilme süreci de girişimcilik olarak tanımlanmaktadır.

Girişimci Kime Denir?

girişimci kime denir

Girişimci kime denir diye düşünürsek girişimciler; kendilerinin patronları olmak, kendi hedeflerini özgürce belirlemek, kendi ilerlemelerini kontrol etmek ve işlerini en uygun gördükleri biçimde yürütmek isterler. İşleri neticesinde başarıları kadar başarısızlıklarını da kabul ederler. Bu sorumluluğu bir yük olarak görmek yerine özgürlüklerinin bir göstergesi ve parçası olduğunu bilirler.

Girişimcilerin birçoğu başarmak istedikleri şeylerin vizyonuna sahiptir. Sahip oldukları vizyonları gerçekleştirmek ve hayata geçirebilmek için yorulmadan çalışmaya mecbur hissederler. Durağanlık ve sıradanlık onlar için değildir. Hareketsiz kaldıklarında başarısız olacaklarının bilincine sahiplerdir.

Girişimci, kendisini belli bir kurumla sınırlandırmıyor. Kendilerini bu kısıtlamalardan kurtararak iş-yaşam dengesini daha iyi kurmayı ve farklı çalışma biçimleri ile çalışmayı hedefliyorlar. Bu, daha az süre çalıştıkları anlamına gelmiyor. İşletmenin büyümesinin ilk aşamalarında daha uzun süreli ve çok çalışıyorlar. Burada önemli olan bir emir altında değil, doğal ve içgüdüsel biçimde çalışıyorlar.

Girişimcilerin çoğu, bir gecede milyoner olamayacağının farkındadır. Ancak bu durum, bu paraları kazanmak için istekli olmadıkları anlamına gelmez. Bazı girişimciler kendilerini ve ailelerini finansal açıdan sağlama almak isteyebilir ya da bir sonraki girişimlerini meydana getirerek yeniden büyük karlar elde etmek isteyebilirler.

Girişimciler genellikle kendilerini aşacak bir şeyleri meydana getirme isteği taşır. Bazıları ise daha uzun ömürlü ve kurumsallaşmış bir marka yaratmayı hedefliyor. Bazı girişimciler ise, mirasçılarına bir gelir ve güvenlik kaynağı bırakmak istiyor. Tüm bunların ötesinde, dünyada kalıcı bir etki bırakmayı ve insanların hayatlarına dokunacak, somut etkilerle hayatı iyileştiren bir inovasyon meydana getirmek isteyen girişimciler de mevcut.

Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler

girişimcilerde bulunması gereken özellikler

Girişimci nedir, girişimci kime denir başlıkları altında hem girişimcinin tanımından hem de girişimcilerin ne tür şeyler istediklerinden bahsettik. Bunların yanı sıra girişimci olup olmadığınızı anlamak için veya girişimciliğe adımlama işinde dikkat edilmesi gereken özellikler vardır.

  • Zaman Yönetimi

Daha çok çalışmak yerine çalıştığınız süreyi tam performanslı bir şekilde yönetebilmelisiniz. Eğer çok çalışıyor; ama zamanınızı doğru bir şekilde yönetemiyorsanız, 1 günün saati size yetersiz gelecektir. Ayrıca bu şekilde çalıştığınız da, pek bir başarı da elde edememiş olacaksınız.

  • Motivasyon

Girişimci motivasyonunu yitirdiği zaman başarısızlığını ilan etmiş olur. Bu oldukça zor olacaktır. Çünkü belli bir yerde maaşla çalışmıyorsunuz ve tek başınıza çözümler üretmeye çalışıyorsunuz. Bu motivasyonu kendiniz yaratmalı ve her gün aynı şevkle çalışmalısınız.

  • İleri Görüşlülük

Bugünün koşulları bir yana gelecek için hareket etmelidirler. Geleceğin trendlerini bugünden görebilmeli ve henüz ihtiyaç duyulmamış; ama duyulacak konulara çözüm olacak projeler üretmelidir. Projesinin yarının şartlarına uyumluluğunu ve başarı derecesini kestirebilmelidir.

  • Yönetim Becerisi

Bir iş için birlikte çalışacağınız ekibe sahipseniz şanslı girişimcilerdensiniz. Tek başınıza bir işi yapmaktansa bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama bu ekibi her daim canlı tutmak ve verimini yükseltmek gibi bir işiniz de olacak. Ekibinizi yönetmek için ayrı bir beceriye ve bilgiye sahip olmalısınız.

  • Planlama Yeteneği

Yaptığınız işi belli bir plan dahilinde yürütürseniz başarılı olursunuz ve eksiksiz bir şekilde her noktayı gözden geçirerek ilerletesiniz. Aynı zamanda atladığınız herhangi bir nokta olup olmadığını da bu şekilde daha kolay görebilirsiniz. Ama bu planlama kısmında takılıp kalmak ve gereksiz detaylarla vakit harcamamak için bu yeteneğe da sahip olmanız gerekiyor.

  • Özgüven

Girişimci nedir sorusunu ele aldığımızda girişimcilerde bulunacağını düşündüğümüz en önemli özelliklerden biri özgüvendir. Özgüven eksikliği, girişimcinin alması gereken riski, alamamasına neden olacaktır. Özgüveniniz eksikse, tereddütlü hareket edecek ve bu nedenle fırsatları kaçıracaksınız. Özgüveninizi yükseltmek için kendinize ve iş ile ilgili olarak becerinize inanmalısınız.

  • İletişim Kurma Becerisi

En önemli konulardan birisi hiç şüphesiz, iletişimdir. Müşteriler, ekibiniz veya personeliniz, yöneticiniz, yatırımcınız ile iyi bir iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Bu iletişimi kurmakta zorlanıyorsanız, projenizde kopukluklar olacaktır ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

  • Esneklik

İşler planladığınız gibi gitmediği zaman eliniz ayağınıza dolaşmamalı. Karşılaşabileceğiniz durumlar için farklı seçenekleriniz de olmalı ve değişen şartlara ayak uydurabilmelisiniz. İleri görüşlü olma yeteneğiniz bu noktada da ortaya çıkmaktadır ve esnek olmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

  • Hırslı Olmak

Hırs, başarınızı güçlendirecek bir unsurdur. Ama tehlike sinyalleri veren hırs ile teşvik edici arasında fark vardır. İşinizi büyütmek, başarmak adına hırslı olmak sizi teşvik eder. Zorluklar karşısında yılmadan hırslı bir şekilde devam etmelisiniz. Bunun yanında başarınız için hırsınızı farklı kullanmanız sizi yok edecek bir unsurdur.

  • Finansal Bilgi

Ürettiğiniz ürün veya hizmetin bedelini hesaplayabilmelisiniz. Rakamlara bakarak karar verebilmeli ve hangi kriterleri hesaba katmanız gerektiğini bilmelisiniz. Girişimcilerin birçoğu finansal bilgi eksikliği nedeniyle başarısını engellemektedir. İyi ve sağlam fikirlerini hayata bu nedenle geçiremeyip, çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle para ve finansal konularda kendini geliştirmiş olması gerekiyor.

Girişimci Olarak Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Girişimcilik ve inovasyon ile ilgili sertifika programlarına katılmak ve bu alanda yetkinlik kazanmak girişimciliği destekleyen unsurlardandır. Başarılı girişim hikayelerini okumak ve mevcut tecrübelerden faydalanmak da genç girişimciler için ilham vericidir.

 

Özet

Bu makalemizde sizlere girişimci nedir, girişimci kimlere denir ve girişimcilerde bulunması gereken özelikleri derledik. İnovasyonların, yaratıcılığın ve farklılığın ön plana çıktığı yeni dönemlerden geride kalmamak için kendimizi sürekli geliştirmemize yardımcı olacak girişimciliğin püf noktalarından da bahsettik. Ek olarak buradan girişimci nedir hakkında wikipedia linkine de gidebilirsiniz.

Benim Düşüncem

Girişimci nedir sorusuna verebildiğimiz cevapları düşününce aslında çoğu ne tam olarak doğru, ne tam olarak yanlıştır. Teknolojinin günden güne artmasıyla insanların girişimcilik yolunda ilerlemesi de artmaktadır. Girişimcilik dediğimiz kavram doğru şekilde bilinmesi gereken özellikleriyle öğrenildiğinde uygulanan işlerde oldukça fazla kar ettirecektir. Umarım işinize yarayan bir makale olmuştur.


Önerilen İçerikler

Rust Minimum & Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

Discord Nedir Ne İşe Yarar – Oyuncuların Platformu !

YouTube Abone Arttırma Yöntemleri – 2020

Video Dönüştürme Programı (Ücretsiz) – Format Factory

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sülük faydaları

Sülük Faydaları – Sülük Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar

cipslerin zararları

Cipslerin Zararları – Cipslerin İnanılmaz Zararları!