Google Trends Nedir – En Çok Arananlar ?

Google Trends Nedir, orada burada Instagram sayfalarında vesayre her yılın sonunda neyin ne kadar çok aratıldığını gösteren bir gönderi paylaşıyorlar peki bu bilgiye nerede ulaşıyorlar.

Aslında bu bilgiye sizde ulaşabilir hatta hangi şehirde ne kadar aratıldığına bile bakabilirsiniz mesela “Reynmen Derdim Olsun” şarkısı hangi şehirlerden ülkelerden aratılmış buna bakabilirsiniz aynı zamanda Google trends içerik üreticlierininde kullandığı bir platformdur çünkü size bir şeyin YouTube veya Google’da ne kadar aratıldığını gösterir. Detayları ile birlikte kullanımını göstereceğiz.

 

  • Google Trends Nedir – Devamı

  • Google Trends En Çok Arananlar

  • Google Trends Filtre Kullanımları

  • Karşılaştırmaların Kullanımı

 

google trends

 

Google Trends Nedir – Devamı

Şimdi nedir bu Google Trends arkadaşlar öncelikle bu site ne işimize yarıyor ondan bahsedelim. Bu sitede istediğimiz bir kelimenin yada şarkının, oyunun veya filmin kişinin herhangi bir anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğuna nerelerde ne kadar fazla aratıldığına bakabilirsiniz. Buna göre içerik bulabilirsiniz ya da elinizde olan bir kafe için bazı değişiklikleri şehirden şehire yapabilirsiniz.  Biraz örnek vermek gerekirse örneğin sizin bir web siteniz var ve içerik oluşturuyorsunuz hadi bu bir e-ticaret sitesi olsun. Yani online ortamda müşterilerinize bir şeyler satıyorsunuz. Stres çarkı, slime gibi ürünlerin ne kadar trend olduğunu ve nerelerde trend olduğunu öğrenip ona göre bazı içerikler üretebilirsiniz. Mesela stres çarkı, stres çarklarının Ankara’da çok popüler olduğunu gördünüz. O zaman stres çarklarını sitenizde yayınlayıp ankara için ücretsiz kargo yapabilirsiniz. Gibi gibi durumlar için içerik üreticileri Google Trends’i kullanabilir.

Kaba taslak bir şekilde ne olduğunu anladığımıza göre az çok da kullanımından bahsedebiliriz. İstediğiniz kelimeyi Google Trends’e gittikten sonra girip, ülkenizi seçmeyi de unutmayın bu arada! Bu kelimeyi daha sonr “enter” tuşuna basarak aratıyoruz ardından karşımıza bazı veriler çıkıyor 100 üzerinden değerledndirilmiş ve seçtiğiniz zaman aralığına göre hangi zamanlarda 100 üzerinden ne kadar çok popüler olduğunu kısaca trend olduğunu gösteren bir tablo. İşte en basit şekilde Google Trends bu şekilde kullanılıyor aşağıdaki bölümde ise şehirlere ayırılmış bir bölüm var hangi şehirlerde ne kadar çok aratıldığını da görebilirsiniz.

 

Google Trends En Çok Arananlar

Google Trends her yılın aralık aylarında o yıl en çok aratılmış şeyleri listeliyor ve bunu her ülke için yapıyor. Eğer sizde bu listeye ulaşmak isterseniz tek yapmanız gereken bu linke tıklamak. İşte buradan o yıl en çok aratılmış bazı şeylere ulaşabilirsiniz. Veya işte burasıçok güzel işinize en çok yarayacak şeylerde bunlar günlük ve gerçek zamanlı trendlerin neler olduğunu öğrenin kısaca o gün yada son saatlerde en çok nelere tıklanılmış neler trend olmuş bunları öğrenebilirsiniz bunun içinde bu linke tıklayabilirsiniz. Bu şekilde son anlarda en çok trend olan ögelere ulaşabilirsiniz.

google trends kullanımı

Google Trends Filtre Kullanımları

Google Trends Nedir şeklinde bir arama kelimesini yada cümleyi Google da ne kadar çok aratıldığına bakmak istedik ve bazı filtreleri kullanmak istedik önce Google Trends Nedir arama cümlesi için hangi filtreleri kullanabiliriz handi gelin buna bir göz atalım.

Kullanabileceğimiz filtreler şunlardır, zaman filtresi kısaca zaman aralığı, ülke filtresi kısaca konum  ve kategori filtresi. Ne tarz kategoriler var diyeceksiniz birkaç örnek verelim; alışveriş, bilim, bilgisayar ve elektronik ürünler bazı kategoriler arasında. Bir diğer filtremiz neresi olduğu yani bu sözcüğün hangi platformlarda ne kadar aratıldığına bakabiliriz nedir bu platformlar peki. Google Web Aramaları, Google Görsel Aramalar, YouTube ve Google Haberler. Gibi platformlardaki değerlerine ulaşabilirsiniz. Bu filtreler ile değişiklik yapmak için üzerilerine tıklayıp değişiklik yapabilirsiniz zaten hemen istatistik tablosunun üzerinde bulunuyorlar.

Bu filtreler sayesinde farklı detaylara ulaşabiliriz ve farklı sonuçlara varabiliriz mesela aradığımız kelimenin aralık aylarında çok aratılmasına rağmen ocak ayarlarında aratılmadığını görebiliriz güneş gözlüğü her yıl yaz yaklaşınca ve yazda aratılır bunun gibi detaylaru farklı kelimeler içinde görebiliriz ve tabii ki farklı zaman, ülke, platformlarda bize yardımcı olacaktır. İşte bu sayede istediklerimize daha doğrusu aradığımız detaya bu sayede daha hızlı ulaşabiliriz. Bu sayede YouTube için hazırlayacağınız videoyu ne zaman yayınlayacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz. yada içeriğinizi değiştirebilirsiniz bunuda aşağıda anlatacağımız karşılaştırmaların kullanımı başlığında nedenlerine ulaşabilirsiniz.

 

Karşılaştırmaların Kullanımı

Son başlığımıza geldi sıra, Google Trends içerisinde filtre gibi bir ayarımız var bunu özel bir başlık altında anlatmak istedik buda karşılaştırmalar peki nedir bu karşılaştırmalar. Arattığımız kelime ile başka bir kalimeyi karşılaştırabiliriz örneğin Instagram mı Google’da daha çok aratılıyor yoksa Facebook mu? bunun sonucunu aslında öğrenebilir hatta 2 yıl önce hangisinin daha önde olduğunuda görebiliriz.

Tek yapmamız gereken başka bir kelime daha eklemek ama nereden diyeceksiniz çok basit eklediğimiz kelimenin arama sonuçlarına ulaştıktan sonra hemen yanında “+Karşılaştırın” şeklinde bir yazı göreceksiniz buna tıklayıp karşılaştırmak istediğiniz kelimeyi yada herhangi birşeyi buraya yazabilirsiniz. Aslında karşılaştırma çok güzel bir filtre diyebilirim çünkü sebebi şu. Karşılaştırma sayesinde çok daha detaylı verilere ulaşabiliyoruz mesela Instagram ile Facebook savaşında 2012 yılında Facebook’un daha önde olduğunu görüyoruz yada hangi şehirlerde hangisinin daha fazla aratıldığını görüyoruz.

Örneğin Instagram İstanbul’da daha fazla aratılmışken Hakkari’de daha az aratılmış olabiliyor. Kısaca farklı şehirlerde farklı istatistikler olduğunu görmüş oluyoruz. Bunun sayesinde buna göre daha iyi kararlar alabiliriz. Her neyse karşılaştırma sadece 2 farklı kelime arasında değil 3-4-5 farklı kelime arasında da olabilir yani Instagram YouTube Facebook ve Twitter’ı aynı anda karşılaştırabiliriz bu sayede yine farklı farklı detaylara ulaşmış oluruz. Google Trends işte bize bunları verir bizde istediğimiz istatistikleri içeriği buluruz oda mutlu olur bizde.

 

Düşüncelerim

Gün geçtikçe tabii ki farklı farklı şeyler trend oluyor belli bir süre devam ediyor ve daha sonrasında aramızdan unutulmuş bir şekilde ayrılıyorlar şimdi kim hatırlar stres çarkını ama 2017 de herkesin elinde dönen bir şeydi stres çarkı şuan ise 3-5 tl etmez bir değere sahip trend olduğunda ise 10-20 tl gibi bir değeri vardı. Kısacası biz bu Google Trends sayesinde birçok detaya ulaşabiliyoruz. Eğer daha önce hiç kullanmadıysanız emin olun çok beğeneceksiniz.

Belkide böyle bir şey mi vardır diye şaşıracaksınız ama gerçekten de güzel bir web sitesi. Kısacası Google bize böyle bir hizmet sunuyor ve bizde bunu kullanabiliyoruz eğer bir içerik üretici iseniz kullanmanızı tavsiye ederim özellikle web siteniz yada blogunuz varsa tam size göre gerçek zamanlı ve günlük arama trendleri sayesinde çok kolay bir şekilde içeriğinizi bulabilirsiniz ve blogunuzu yazabilirsiniz ha bu arada içeriği kopyalayın demiyorum yanlış anlaşılmasın ilham oluşsun yada fikir versin diye diyorum benim düşüncelerim böyleydi sizde düşüncelerinizi aşağıda belirteilirsiniz tabii ki eğer isterseniz.

 


Önerilen İçerikler

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır

Programsız Fotoraf Boyutu Düşürme

Instagramda Otomatik Gönderi Paylaşma

Öncekini Oku

Kitap Okuma Programları – Android & IOS İçin

Sonrakini Oku

Dünya Düz Mü ? Yuvarlak Mı ? – İddiaları İle Birlikte

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir