Hertz Nedir Ne İşe Yarar – Bilgisayarlarda Hz & Fizikte Frekans

Monitörün başında oturdum ve bir anda düşündüm, hertz nedir ve ne işe yarar diye, ardından ufak bir araştırmaya başladım ve karşıma onlarca sonuç çıktı. Kısa süren basit araştırmalar sonucunda hertz ile alakalı topladığım bilgilere gelin birlikte göz atalım.

Hertz’in monitörler üzerindeki görevi yenileme sıklığıdır yüksek hertz yani (Hz) değerine sahip monitörler sık sık yenilenir. Kısaca anlatmak gerekirse 144Hz olan bir monitör saniyede ekrana 144 kare vermektedir bu sayede görüntüler çok daha akıcı ve düzgün olur. Kısaca hertz budur, fakat hertz sadece bir yenileme birimi değildir aynı zamanda fizikte de yer almaktadır bunun detayına makalenin devam eden kısmında bahsedeceğiz.

  • Hertz Nedir Ne İşe Yarar ?
  • Bilgisayarlarda (Monitörlerde) Hertz Ne Anlama Gelir ?
  • Fizikte Hertz (Frekans) Nedir ?

 

Hertz Nedir Ne İşe Yarar ?

Hertz nedir konusuna bilgisayarlar için makalenin başında zaten değinmiştik. Biraz daha detaya inecek olursak sizlere Hz yani Hertz’in en olduğundan ve görevinden bahsedelim. Öncelikle hertz monitörlerde veya televizyonlarda yani kısaca ekranlarda kullanılan yenileme birimidir diyebiliriz. Bu yenileme birimi saniye başına düşen yenileme miktarını ifade eder. Örnek vermek gerekirse 60Hz olan bir monitör saniyede 60 tane resmi ekranınıza ard arda yansıtıyor demektir.

Hz değeri günlük hayatta, telefon tablet ve televizyon gibi ve tabii ki monitör gibi alanlarda karşımıza çıkar. Bu alanlarda hertz değeri genel olarak 60 olur. Ve şuanda ortalama veya ucuz fiyata sahip çoğu monitörler 60 hertz değere sahiptirler. Kendi monitörüm 240Hz değere sahip işte Hertz ne işe yarar sorusunun cevabını burada verebiliriz. Oyun oynayanlar iyi bilir rakibi görmeniz ile ateş etmeniz arasındaki gecikme yani reaksiyon süreniz ne kadar iyi olursa 1v1 mücadelelerde daha yüksek oranda galip çıkarsınız.

240Hz monitöre sahip ve 60Hz monitöre sahip olan birisi karşılaştığı zaman 240Hz monitörü olan diğer oyuncuyu 1.5 saniye kadar erken görür ve bu rekabetçi oyunlarda birini öldürmek ya da ölmek için oldukça yeterli bir süredir. İşte hertz bu işe yarar hertz değeri ne kadar yüksek olursa akıcılık o kadar artar ve oynadığınız oyundan izlediğiniz maçtan keyif almaya başlarsınız.

Bilgisayarlarda (Monitörlerde) Hertz Ne Anlama Gelir ?

Monitörlerdeki yenileme hızı birim zaman içinde (1 sn) gösterilen resim sayısıdır. Monitörlerde gördüğümüz videolar, birbirinin ardışığı resimlerden oluşmaktadır.  Yenileme hızı ise bu resimlerin 1 sn içinde kaç defa tekrarlanarak ekranda görüntü oluştuğunu gösterir.

Hertz monitörlerde önemli olsada fps değeri yükseldikçe Hz değeri sabit kalsa da oyunun ya da herhangi bir videonun akıcılığı değişmektedir. Yani 60Hz bir monitör kullanıyor olsak da 100fps ve 50fps arasındaki farkı rahatça fark edebiliyoruz. Aslında fark edemiyoruz çünkü ekran kartımızdan monitöre gönderilen 120fps değer monitör tarafından yeterince işlenmemiş oluyor ve tüm detayları fark edemiyoruz. Ama ekran kartımız 30fps değeri monitöre gönderdiği zaman ekranda donma ve kasmaların yaşandığını rahatça görebiliyoruz. Çok kafanızı karıştırmak istemiyorum bu yüzden biraz daha basit ilerleyeceğim.

asus 360hz monitor
Yeni Nesil 360Hz Monitör (Kaynak : Nvidia)

Kısaca ekran kartımız her zaman görevini yapsa da bazen yetersiz kalabiliyor. Bu monitörler içinde geçerli bir futbol maçı izlediğiniz zaman eğer televizyonunuz 120Hz ise çok daha akıcı bir maç seyredersiniz. Ve izlediğiniz maçdaki kalitenin arttığını fark ederseniz ama size verilen yayın hiçbir zaman 120fps olmayacaktır. Buradan çıkardığımız sonuç hertz ya da fps değerinin tek başına etkili olmasıdır. Aynı zamanda hertz değerimiz yükseldiği zaman oyundaki karelenmeler yani donmalar azalacağından dolayı, rekabetçi oyunlarda karşımızdaki rakibi ilk biz görürüz.

Monitörlerde hertz saniyede verebildiği kare sayısıdır. Oyunlardaki fps neyse monitördeki Hertz de o anlama gelir. Sistemin 60 fps veriyorsa 120 Hertz monitör almanın anlamı yok. Çünkü zaten 120 Hz olan kare sayısını yükleyemez bunun için bilgisayarınız oynadığınız oyunlarda kaç fps alıyorsa ona göre bir monitor tercih edilmeli örnek verecek olursak 80 fps alıyor iseniz 75 Hertz bir monitor almanız uygun olacaktır Hertz ne kadar yüksek olursa oyununuz da o kadar akıcı ve düzgün olur.

Monitörlerde Hz birimine bakınca karşımıza 40 Hz, 60 Hz, 75 Hz, 120 Hz, 144 Hz, 240 Hz gibi değerler çıkmakta. Bu değerler küçükten büyüğe arttıkça daha akıcı ve düzgün görüntülerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Fizikte Hertz (Frekans) Nedir ?

Fizikte Hertz frekans veya titreşim sayısı bir olayın birim zaman (genel olarak 1 saniye) içinde hangi sıklıkla, kaç defa tekrarlandığının ölçümüdür, matematiksel ifadeyle çarpmaya göre tersi ise periyot olarak adlandırılır . Frekansın  SI birimi,  hertz olarak adlandırılır Frekansın ölçümünde  ise o olayın belirli bir zaman aralığında kendini kaç kere tekrar ettiği sayılır, sonra bu sayı zaman aralığına bölünerek frekans elde edilir. Örnek verecek olursak bir insanın kalbi 1,2 hertz atıyor diyebiliriz.

1 Hertz saniyede  bir devir veya 1 MHz saniye başına bir milyon (1,000,000/s) devir şeklinde tanımlanır. 1 Hz = 1 s-1 Bir hertz, bir olayın saniyede bir tekrarlandığı anlamına gelir. Olayın iki Hertzlik bir frekansa sahip olması ise, olayın saniyede kendini iki kere yinelediğini ifade eder.
As katları (alt katları) yoktur, fakat üs katları vardır.

 

Ne Oldu ?

Bu makalede sizlere hertz nedir, ne işe yarar, ve günlük hayatta karşılaştığımız yerler neresidir bundan bahsettik. Aynı zamanda hertz değerinin yüksek olması sonucunda ne gibi avantajlara sahip olduğumuzdan da bahsettik. Bunun dışında fizikte Frekans olarak adlandırılan hertz değerinin fizik üzerinde ne anlama geldiğinden de bahsetmiş olduk. Tüm bu detaylara yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Wikipedia

 

Benim Düşüncelerim

Umarım yaptığımız araştırmalar ve yazdığımız makale sizleri bilgilendirmiş, aradığınız şeyi bulmakta kolaylık sağlamıştır daha fazlası için sitemize bakabilirsiniz.


Editörün Seçtikleri

SSD Nedir ?

FPS Nedir?

Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar

Renklerin Anlamları

Öncekini Oku

Photoshop Programları – Ücretsiz Ve En İyi Programlar

Sonrakini Oku

Mesajlaşma Uygulamaları – En İyi 17 Uygulama – 2021

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir