in , ,

Influencer Nedir ? – Nasıl Influencer Olunur ?

Herkese selam, bu makalemizde sizlere son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz influencer nedir kavramından bahsedeceğiz.

Aslında adından sıklıkla bahsedilmesinin sebebi şuanda en trend para kazanma yollarından biri olmasıdır. Hatta sosyal medya aracılığıyla yapılan diğer birçok işle beraber, influencerlık da bir meslek olarak anılmaya başladı. O zaman tam olarak neymiş bu influencerlık, influencerlar ne iş yaparmış ?

Influencer Nedir ?

nasıl influencer olunur

Influencer

Öncelikle sözlük anlamından başlamak gerekirse ”Etkileyici, etkileyen kişi” anlamına gelir.
bu sözlük anlamından yola çıkarak; sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanallar aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkında yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi, kişiler ve gruplara influencer denir. Bir yöne dijital düşünce liderlerini tanımlama ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir terim olduğundan dijital influencer da diyebiliriz.

Influencer dendiğinde ayrıca Influencer Marketing kavramından da bahsetmek gerekiyor.

Influencer Marketing

Influencer nedir makalemize pazarlama konusu ile devam ediyoruz. Bu Influencer Marketing yani ”Etkileyici Pazarlama” dediğimiz şey ise İnstagram, Facebook, Twitter vs. gibi sosyal medya platformlarında güvenilirliği yüksek, tanınmış veya bir konu hakkında uzmanlaşmış kişilerle markaların işbirliği içerisinde çalışmasıdır. Belli aralıklarla sosyal medya platformları üzerinden reklam yapan, kullanıcılara ürün tavsiyesinde bulunan, güvenilirliğini kazanan ve indirimli ürünlerle ilk deneyimi yaşatan pazarlama türüdür.
Çoğunlukla karşılıklı güvene dayanır. Samimi, akıcı, anlaşılır ve günlük bir dil kullanılır. Tanıtım yapmak isteyen markalar, ürünlerini ücretsiz olarak gönderip ürüne talep oluştururlar.

Şu an konuyu az çok anladığınızı varsayarak devam ediyorum.. Belki de şimdiden aklınıza birçok tanıdık isim gelmiştir bile.

Sosyal medya hayatımıza girmeden önce de influencerlık hayatımızdaydı. Sadece hangi kelimeye karşılık geldiğini bilmiyorduk. Dijitallikten önceki dönemde var olan influencerlık, aslında hepimizin çok yakından tanıdığı, toplumda yer edinmiş sanatçı, sporcu, şarkıcı, müzisyen, iş adamı veya politik kişilerin yaptığı bir eylemdi. Televizyon kanallarında çıkan bal reklamlarındaki türkücülerden tutun, mevcut reklam kuşaklarında marka yüzü olan oyunculara kadar pek çok Influencer örnekleri içinde yüzüyormuşuz da haberimiz yokmuş.
”Madem bu kadar popüler oldu, biz de influencer olabilir miyiz?” diyenlerimiz olabilir elbet. Tabii ki aşırı bir tanınmışlığa, şirkete sahip olmaya gerek yok. Bu olayda pazarlamadan fayda sağlanırken, kişinin sahip olduğu erişim veya takipçi sayısına değil; takipçileri ile sahip olduğu gerçek etkiye ve ilişkiye bakılır. Bununla birlikte, para kazanmak ve sosyal medya üzerinden bir iş kurmaya başlamak istiyorsanız, bunu bugün en az birkaç bin ilgili takipçiniz olmadan yapmak zor.

Influencer Marketing Ne İşe Yarıyor?

Basit bir örnek vermek gerekirse; ihtiyacımız olan bir ürünü almaya çalışırken tanıdıklarımıza önerilerini sorabiliriz. Bu çıkarımlar sonucunda ilgimizi çeken veya hoşumuza giden bir ürün olduğunda da direk satın alırız. Influencer dediğimiz kişilerin de sosyal medya platformlarından takipçilerine bir ürünü tanıttığında asıl amaç hedef kitleden olumlu dönüşler almaktır. Eğer bunu yapan influencerımız güvenilir biriyse yapılan alışverişin hem marka, hem influencer, hem de satın alan kişi açısından oldukça verimli olduğunu söyleyebiliriz. Influencer Marketing kavramının tam olarak nelere katkı sağladığına bakacak olursak:

  • Daha büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlar.
  • Markanız için güven oluşturur.
  • Sosyal medya takipçi sayılarınızı artırır.
  • Site trafiğini artırır.
  • Daha fazla potansiyel müşteri edinmenizi sağlar.
  • Satışları arttır.

Bunlar sayesinde de her geçen gün kazanılan para artmaya devam eder.

Bu konuya biraz istatiksel olarak yaklaşırsak; Influencer Marketing Study tarafından 2018’de yapılan bir araştırmaya göre, pazarlamacıların %62’sinin o yıl influencer pazarlama kampanyası bütçelerini artırdığını bildiriyor.

Nasıl Influencer Olunur ?

Influencer Olmak

Çoğu şeyde olduğu gibi influencer olmakta da başarı yakalanmak isteniyorsa uygulanması gereken belli başlı altın kurallar vardır.

1. Kendiniz İçin En Uygun Olan Alanı Seçin.

Influencer nedir bunun açıklamasını yaptık sırada nasıl Influencer olacağınıza geldik. İlk olarak sevdiğiniz ve bilgi sahibi olduğunuz konularda paylaşımlar yapmaya başlamalısınız. Aksi takdirde fazla paylaşım yapabileceğinizi düşünseniz bile zaman geçtikçe konu sıkıntıları yaşamanız mümkündür.

Elbette ki tek bir alana tıkılıp kalmak zorunda değilsiniz. Ancak bir alanda kalmanız o alanın en iyilerinden biri olmanızı sağlamanın en garanti yollarından biridir. Bu yüzden kendinize ve ilgi alanınıza en yakın çevreden başlayarak o konuda ilerlemek her zaman için en iyi yoldur.

2. Kaliteli Paylaşımlarda Bulunun.

Paylaşımlarda bulunduğunuz zaman dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi takipçileriniz ile aranızdaki bağdır. İtibar görebilmek ve takipçilerinizle olan bağınızı sağlamlaştırmak, kaliteli paylaşım yapmanızdan geçiyor.

Kaliteli paylaşım lafından kastımız paylaşım yaptığınız sosyal mecradaki attığınız gönderinin emek verilmiş gibi gözükmesidir. Bu şekilde hem paylaşımınızın doyurucu olmasını sağlarsınız hem de birçok insanın dikkatini daha kolay çekebilirsiniz.

3. İnsanların Dikkatlerini Üzerinize Çekmeye Çalışın.

Artık hepimizin hayatı sosyal medya, internetle içli dışlı bir şekilde geçiyor. Sosyal medya kullanıcıların büyük bir çoğunluğu günlerinin en az 1 saatlerini bu mecralarda geçiriyorlar. Toplam günlük internet kullanımına bakıldığındaysa günlük internet kullanım süresinin çok daha fazla olduğunu görüyoruz.

Bu kadar çok kullanıcının olduğu bir mecrada rakiplerinizden sıyrılmanın en önemli yolu paylaşımlarınızın etkileşim alabilmesidir.

Paylaşımlarınızın etkileşim alması demek beğeni ve yorum sayısının fazla olması demektir.

Dolayısıyla her ne kadar alanınız dışına çıkmamanız tavsiye edilse de gündemdeki olaylarla ilgili fikir beyan etmeniz insanların dikkatlerini çekmenizi sağlayacaktır. Bunun için bir influencer olmak istiyorsanız insanların ilgi gösterdiği konuları mutlaka takip etmeli ve alanınızdan ayrılmadan bu konulara yönelik en azından fikirlerinizi çekinmeden beyan etmelisiniz.

Bu fikir beyanları insanların hoşuna gitmese bile samimi bir şekilde ve eğip bükmeden gerçek düşüncenizi insanlarla paylaşmanız insanların güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.

4. Sadece Sosyal Medyada Değil İnternette De Etkili Olmaya Çalışın.

Aslında Influencer olmak isteyenlerin çoğu en büyük yanlışı sadece sosyal medya platformlarının üzerine düşerek yapıyorlar.

Sadece sosyal medyada da çalışmalar sürdürebilirsiniz fakat genel olarak influencer seviyesine çıkmak istiyorsanız insanların sizi internetin çoğu platformunda görmelerini sağlamalısınız.

Bunun için her şeyden önce kendi adınıza bir internet sitenizin olması büyük yarar sağlayacaktır. Bununla birlikte özellikle ilk etapta internetin popüler platformlarına içerik üretmeye çalışın. İlk etapta maddi bir beklentinizin olmaması sizi daha yukarılara taşır.

Influencer olarak ne kadar çok göz önünde bulunursanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

5. Sizinle Aynı Durumda Olan Diğer Kişilerle Yardımlaşın.

Sizinle aynı durumu paylaşan, benzer içerikler ürettiğiniz kişilerle konuşmayı, danışmayı ayrıca onlara destek olmayı da hiç çekinmeden yapın. Hatta bu yardımlaşmayı yapmanız, belli  bir etkiye sahip kişilerin içeriklerinde yer almanız daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın! Bu işin en önemli noktası bulunduğunuz etki alanını genişletmekten geçer. Bundan ötürü kendinizi tanıtmak ve öne çıkarmak için elinizdeki fırsatları kullanmaktan çekinmeyin.

 

Özet

Bu makalemizde sizlere adını birçok yerde duyduğumuz influencer kavramını açık ve öz bir biçimde açıklamaya çalıştık. Mümkün olduğunca püf noktaları vermeye çalıştığımızdan birden fazla alt başlık halinde sizlere sunduk. Kısaca Influencer nedir bu makalede bundan ve bunun detaylarından bahsettik.

Benim Düşüncem 

Son zamanlarda bu denli popüler olan influencerlık kavramı benim de dikkatimi çekiyordu. Şu anki çoğu meslekle kıyaslayacak olursak hem daha rahat çalışma ortamı hem de daha kolay para kazanma imkanı ile kalpleri cezbediyor diyebiliriz. Bana göre asıl sıkıntısı sosyal medyadaki, internetteki hesabı büyütmekte geçen zaman gibi geliyor. Hangi konuda paylaşım yaptığınızla beraber hesabınızdaki aktiflik ve insanlarla etkileşiminizin artıp artmamasıyla orantılı olarak ilerliyor. Umarım az da olsa konu hakkında bilgi sahibi olanlara ben de ufak bir katkı sağlamışımdır, tam olarak bilgi sahibi olmayanlara ise dilerim ki faydalı bilgiler sunmuşumdur.


Önerilen İçerikler

Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır – Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

Instagram’da Otomatik Gönderi Paylaşma

Streamlabs OBS Ayarları – Nasıl Yapılır 2020

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

call of duty warzone sistem gereksinimleri

Call Of Duty Warzone Sistem Gereksinimleri & Kaç GB

instagram canlı yayın

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır – Yayınlarını Herkes İzlesin !