Instagram Beğeni Kasma Ve Kaliteli Gönderi Hazırlama

Telefonda instagrama girmiş dolaşıyordum, sayfanın beğeni sayısını nasıl arttırabileceğimi düşündüm ve Instagram beğeni kasma ile alakalı bir makale yazmaya karar verdim. Biraz araştırma yaptım ancak hep bot nasıl nasıl kullanılır 2 günde 5000 takipçi hilesi gibi şeyler çıktı. Bunun üzerine daha derin bir araştırma yaptım ve kendi bilgilerim ile beraber bulduklarımı bu makalede sizlere anlatacağım.

Instagramda beğeni kasmanın bir çok yolu var örnek verecek olursak reklam vermek veya doğru hashtag kullanımı gibi bunlara makalemizde detaylı olarak sizlere anlatacağız. Beğenilerinizi arttırmak için en önemli nokta kaliteli post hazırlamak ve Instagram algoritmasına uygun hareket etmektir. Eğer bunları doğru bir şekilde yaparsanız beğenileriniz artacaktır. Unutmayın bu iş sabırlı olmanız gereken ve hemen olacak bir şey değildir.

 • Instagram Beğeni Kasma
 • Instagram İçin Kaliteli Gönderi Hazırlama

Instagram Hashtag Paketi

Instagram Beğeni Kasma

Instagramda organik olarak beğeni ve takipçi kasmak istiyorsanız en verimli yollardan biri hashtag kullanımıdır. Hashtag nedir veya ne işe yarıyor diyecek olursanız kısaca özetleyeyim, hashtag # işaretini koyduktan sonra etiketlenen sözcük yada söz öbeğidir. Hashtag bizim ne işimize yarar derseniz, instagramda hashtag etiketi ile bir sözcük aratıldığı zaman sizde o hashtag etiketini kullanarak gönderi paylaştığınız zaman paylaştığınız postu o hashtagi takip edenler görebilir beğenebilir hatta sayfaya bakıp hoşuna giderse takip edebilir. Şimdi gelelim bu hashtag’i nasıl kullanmamız gerektiğine, öncelikle ilk yapmamız gereken ne tür bir post hazırladığımıza bakmak.

Örnek verirsek oyun, aile fotoğrafı gibi belirledikten sonra bu siteye giderek konu başlığınızı aratın ardından çıkan hashtag sözcüklerinden veya söz öbeklerinden en fazla 6 tanesini seçerken 2 tanesi yüksek aratılan 2 tanesi orta aratılan 2 tanesi de az aratılan olmasına dikkat edin. Artık kullanmamız gereken hashtagler hazır bu hashtagleri post açıklamasına ekliyoruz ve hesabımızın herkese açık olduğundan emin oluyoruz. Sonra postu paylaşıyoruz bunu düzenli ve istikrarlı bir şekilde yaparsanız yakın zamanda gelen beğeni ve takipçide yüksek bir artış olacaktır.

Etkileşim Nasıl Arttırılır

Etkileşimden bahsedecek olursak ilk olarak etkileşim nedir ? Etkileşim, sosyal medyada paylaşılan gönderilere kullanıcıların etkileşimde bulunmasıdır örnek vermek gerekirse. Mesela ben bir gönderi paylaşmışsam sizde bu gönderiye beğeni veya yorum yaptıysanız bu bir etkileşimdir. Şimdi bu etkileşimi arttırmak için bu makalede yazılanları yapmanız yeterli olacaktır fakat yapmanız ve yapmamanız gerekenler var.

İlk olarak fake sahte hesapları takipçi listenizden çıkarmanız gerek, çıkardıktan sonra belli programlardan bu etkileşime bakarak etkileşimde bulunmayan kişileri de takipçi listenizden çıkartınız. Bu arada asla bot kullanmayınız çünkü bot atarsanız sayfa etkileşimi yüksek derecede düşüş yaşar buda 3000 takipçiniz olsa bile bot attığınız için beğeni sayınız artış yaşamayacaktır buda sayfa etkileşimini düşürecektir. Bu yöntemler ile beğeni sayınızı takipçinizle oranla çok daha fazla arttırailirsiniz.

how to get more like on Instagram
Instagram İstatistikleri

Reklam Verme Yöntemleri

Reklam verme konusuna gelecek olursak ilk öncelikle sayfamızda belli bir post sayısına ulaşmalıyız ve belli bir takipçi sayısına şahsen mesela ben 100 takipçisi olan bir sayfanın reklamı verildiğinde takip etmem sebebi ise bu adamların takipçi sayısı azmış, gönderi de atmamışlar derim ve takip etmem aynı şekilde takipçi sayısı fazla olursa ama gönderi olmazsa yine takip etmem çünkü bu bot kullanmış derim bu yüzden organik bir şekilde hesabımızı biraz büyüttükten sonra reklam vermeliyiz.

İnsanlar ana sayfamızı dolaşabilsin en az 20 30 post olsun ondan sonra reklam verin ki insanların hoşuna gitsin ve sizi takip etsin. Bunları yaptıktan sonra kendi sayfanızın ne üstüne olduğuna karar verin örnek insanları güldürmek, eğlendirmek üstüne bir sayfanız varsa mizah sayfalarına bakmalısınız. Kendi takipçi sayınızın ortalama 10 katı fazla takipçi sayılı bir sayfa bulun, sayfa bulurken sayfa etkileşimlerine çok dikkat ediniz örnek veriyorum rakibinizin 20k takipçisi vardır ancak beğeni sayısı 1k ise o sayfaya reklam vermenizi önermem, aksine 5k takipçisi olan bir sayfa da 1k beğeni alıyor ise o sayfayı tercih etmeniz daha doğru olur.

Etkileşime dikkat ettikten sonra sayfanın sahibinden hikaye görüntülenmelerini isteyin ona göre bir karar verin Instagramdan reklam vermeniz şart değil ancak en yüksek etkileşim Instagram’ın kendi reklam alanından alırsınız. Başka nasıl reklam verebiliriz derseniz web siteleri, youtube kanallarını da tercih edebilirsiniz.

Ancak en çok etkileşim Instagramdan verilen reklamlardan olacaktır. Ama dediğim gibi web sitesinden de reklam vermek isterseniz sayfa görüntülenmesini sayısını öğreniniz ve unutmayın reklam vermek isteyeceğiniz yer sizin profiliniz ile ilgili olsun. Bir başka yöntem ise çekiliş ile reklam vermektir. Kendi düzeyinize göre bir çekiliş hazırlayıp bir çekiliş yaparsanız bu kullanıcıların çok hoşuna gidecektir. Başka bir yöntemde kendi takipçi sayınıza yakın kişilerle karşılıklı sayfa paylaşımı yapınız buda etkili bir yöntemdir.

Instagram İçin Kaliteli Gönderi Hazırlama

Post hazırlama konusuna gelecek olursak instagram üzerinde beğeni kasma için en önemli adımlardan biriside post hazırlamak olacaktır. Sebebi ise bir kullanıcının beğenmesi için sizin hazırladığınız postların hoşuna gitmesi gerekir. Bunun içinde kaliteli bir post hazırlamanız lazım. Nasıl hazırlayacağız derseniz lk olarak nasıl bir sayfanız var daha çok haberler üstüne mi yoksa videolarmı paylaşıyorsunuz ya da kaliteli fotoğraflarmı paylaşıyorsunuz ?

Sayfanızda yazılı bir şekilde haber paylaşıyor iseniz öncelikle kendinize bir post taslağı, tema oluşturmanız lazım. Sayfa düzenini korumak için genellikle aynı post tasalğını kullanmanız yararınıza olacaktır. Post taslağını oluşturdukdan sonra yazıyı nereye koyacağınızı iyi belirlemeniz lazım, sayfanızda güzel bir görünüm istiyor iseniz altlardan ve üstlerden biraz boşluk bırakıp gönderiye tıklamadan profilinizde okunulabilir bi hal aldırabilirsiniz. Bu sayede sayfa düzeninizi çok iyi gösterir.

Sayfanızda video ağırlıklı paylaşımlar yapıyor iseniz video edit nasıl yapılır bilmelisiniz. Bunlarla alakalı herhangi bilginiz yoksa internette ücretli ücretsiz bir sürü kurs var. Sayfanızda kaliteli fotoğraflar paylaşıyor iseniz video sayfaları nasıl video edit, yapmayı öğreniyor ise sizinde photoshop öğrenmeniz gerekmektedir. İnternette photoshop dersleri arattığınızda bir sürü ücretli ücretsiz dersler yer almaktadır. Buraya tıklayarak en iyi photoshop programları hakkında bilgi alabilirsiniz.

instagram beğeni kasma
Fotoğraf Çekme

Sayfa Düzeni

Instagramda beğeni kasmak için sayfa düzeninizde önemlidir çünkü kullanıcılar güzel gönderileri beğenirler. Sayfa düzeni konusuna gelecek olursak. Düzenli bir görünüme sahip olması lazım, eğer düzenli olarak bir tema kullanırsanız bu kullanıcıların hoşuna gidecektir. Tema nasıl yapılır derseniz internetten araştırarak öğrenebilirsiniz bu durumda bazı photoshop programlarına ihtiyacınız olacaktır. Ya da para ile yaptırabilirsiniz, hangi photoshop programını kullanmalıyım derseniz bunu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Sayfanıza tek bir konu belirleyin ve onun üzerine ilerleyin.

Örnek; oyun ,mizah teknoloj, haber. Bunun sayesinde sayfanızdaki karmaşıklık azalacak ve oyun sayfası arayan birisi sizi takip edecektir. Ancak karışık olursa oyunlar ile alakalı gönderilen dışında gönderi görmek istemeyen kişi sayfanızı takip etmeyecektir. Bu yüzden kendi sayfanız eğer kişisel bir hesap değilse kesinlikle konu belirlemek çok işinize yarar. Ve konu üzerine yoğunlaşın eğer kişisel bir hesabınız varsa ve kendi fotoğraflarınızı atıyor iseniz arka plan renginden bir sayfa düzeni oluşturabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek şu makalemize bakabilirsiniz.

Bot Kullanmak Mantıklı Mı ?

Beğeni sayınızı arttırmak için bot kullanmak ne kadar mantıklı? Asla tavsiye etmediğim bir şey. Fakat atmak istiyorum diyorsanız şunları bilmelisiniz sayfa etkileşimi düşer o botlar gönderilere beğeni yada yorum yapmayacaktır. Bot sadece ilk attığınız zaman belki az bi takipçi getirir ancak instagram bot hesaplar ile takipçi kastığınızı anlarsa hesabınızı kısıtlar buda sizin için kötü olur. Başka bir konu bir sürü sahte satıcı var bunları ayıklamalısınız örneğin aktif bot diye satan ya da gerçek kullanıcı diye satan insanlar var. Zaten mantıklı bir şekilde düşündüğünüz zaman bunun olamayacağını anlarsınız.

Bir diğer konuda size gelecek bot takipçilerin sizin konumunuzda olacağınızı söylüyorlar. Hatta asla düşüş olmaz ömür boyu takip edecek diye paylaşıyorlar ancak bu adam bunları belli bir süre kullandıktan sonra instagram bu hesapları otamatik banlayacak. Yani kısaca böyle bir şey mümkün değil sonuç olarak bu botlar sadece takipçi kısmınızın fazla göstermekten başka hiç bir işe yaramayacak o yüzden boşuna paranızdan olmayın benim tavsiyem başta da dediğim gibi asla bot kullanmayınız.

 

Ne Oldu ?

Yukarıda sizlere Instagram beğeni kasma başğlığı altında beğenilerinizi nasıl arttırabileceğinizden bahsettik. Ayrıca bot satın almanın zararlarından, nasıl gönderi hazırlamanıza kadar birçok konuya detaylı bir şekilde değindik. Makaleyi okuyarak instagram beğeni sayınızdaki artışı görebilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Instagram beğeni kasma şeklinde Google üzerinde arama yaptığınızda bot kullanıcı satan siteler ağırlıklı olarak karşımıza çıkıyor. Biz bu makalemizde sizlere bot sitelerden alacağınız sahte hesaplar yerine organik bir şekilde hem takipçilerinizi hem de beğenilerinizi nasıl arttıracağınızı gösterdim. Bu şekilde çok daha kolay bir şekilde beğeni sayınızı arttırabilirsiniz. Hem de kalıcı ve devamlı bir şekilde.


Photoshop Programları

Instagram’da Keşfete Nasıl Düşülür

Instagram Keşfet Algoritması

Renklerin Anlamları

Öncekini Oku

Mesajlaşma Uygulamaları – En İyi 17 Uygulama – 2020

Sonrakini Oku

Kuş Türleri – Özellikleri Irkları Ve Cinsleri 20 Farklı Kuş Türü

147 yorum

 • If some one wants to be updated with hottest technologies after that he must be visit this website and be up to
  date every day.

 • I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
  You’re wonderful! Thanks!

 • Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 • I blog quite often and I seriously thank you for your information. Your article has really peaked
  my interest. I am going to take a note of your site and
  keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 • I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!

 • Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest factor to remember
  of. I say to you, I certainly get annoyed
  while other people consider issues that they plainly do not realize about.
  You managed to hit the nail upon the highest and outlined
  out the whole thing without having side-effects , other folks could take a signal.

  Will likely be again to get more. Thanks

 • May I simply say what a comfort to discover a person that genuinely understands what they’re talking about
  over the internet. You certainly realize how to bring an issue to light
  and make it important. More and more people need to look at this and understand
  this side of your story. I was surprised you are not more popular given that
  you definitely possess the gift.

 • I do not even know how I ended up here, but
  I thought this post was good. I do not know who you
  are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this website is
  truly pleasant. adreamoftrains web hosting sites

 • Excellent way of describing, and nice post to get data about my
  presentation focus, which i am going to deliver in school.

 • This is my first time go to see at here and i am actually impressed to read everthing at one place.

 • I’m not sure why but this website is loading incredibly slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • I have been browsing online more than three hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 • Hi there I am so happy I found your weblog, I really found you by mistake, while I
  was looking on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for
  a marvelous post and a all round enjoyable blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through
  it all at the moment but I have book-marked it and
  also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb b.

 • I enjoy looking through an article that can make people think.
  Also, many thanks for permitting me to comment!

 • Good post. I learn something totally new and challenging on blogs
  I stumbleupon every day. It’s always useful to read through articles from other authors
  and use something from other sites.

 • What’s up, I check your blogs regularly. Your writing style is witty, keep doing what you’re
  doing!

 • This text is invaluable. How can I find out more?

 • Hi! I simply would like to give you a big
  thumbs up for the excellent info you have right here on this post.

  I will be coming back to your web site for more soon.

 • After exploring a number of the blog posts on your blog, I really
  appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be
  checking back in the near future. Please visit my web site too and let
  me know your opinion.

 • Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any tips or suggestions? Cheers

 • It’s amazing to pay a quick visit this web page and reading the views of
  all mates about this post, while I am also keen of getting
  know-how.

 • Hurrah! At last I got a weblog from where I can really take valuable data regarding my study and knowledge.

 • Hey there, You’ve done an incredible job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this website.

 • Great post.

 • Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site is
  wonderful, let alone the content!

 • You should take part in a contest for one of the finest blogs
  online. I will recommend this website!

 • Hi there, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.

 • Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!

  Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this particular info for a very
  long time. Thank you and best of luck.

 • I for all time emailed this blog post page to all my friends,
  since if like to read it then my contacts will too.

 • Hey there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it
  and personally suggest to my friends. I am sure they will
  be benefited from this website.

 • Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 • wonderful post, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector do not realize this.
  You must proceed your writing. I’m confident,
  you have a huge readers’ base already!

 • There is certainly a great deal to find out about this subject.
  I really like all of the points you’ve made.

 • After checking out a number of the blog articles on your blog, I seriously like your technique of blogging.
  I book-marked it to my bookmark website list and will be checking
  back in the near future. Please check out my website too and let me
  know what you think.

 • This information is worth everyone’s attention. How can I find out
  more?

 • This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to
  seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your web
  site in my social networks!

 • I believe this is among the such a lot vital info for me.
  And i’m satisfied studying your article. But want
  to commentary on few basic things, The web site
  style is ideal, the articles is in reality nice : D.

  Good process, cheers

 • Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward
  to new updates.

 • You could definitely see your enthusiasm in the article you write.
  The world hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe.
  All the time go after your heart.

 • I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I really hope to view the same high-grade content by you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged
  me to get my own website now 😉

 • What’s up, this weekend is good in favor of me, since this point in time i am reading this fantastic informative post here at my house.

 • Ahaa, its pleasant dialogue on the topic of this
  paragraph at this place at this weblog, I have read all that, so at this time
  me also commenting at this place.

 • Excellent blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my website
  loaded up as quickly as yours lol

 • Fine way of telling, and pleasant piece of writing to obtain facts
  regarding my presentation focus, which i am going to present in school.

 • Excellent way of describing, and pleasant article to take
  facts concerning my presentation topic, which i am going to present in college.

 • I think this is among the most important info for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on few general
  things, The web site style is perfect, the articles is really great
  : D. Good job, cheers

 • Hey very interesting blog!

 • Now I am ready to do my breakfast, later than having my
  breakfast coming again to read more news.

 • I visit each day a few blogs and information sites to read posts, however this website
  provides feature based posts.

 • Undeniably consider that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be mindful of.
  I say to you, I certainly get irked at the same time as folks consider concerns
  that they just do not know about. You managed to hit the
  nail upon the highest and also defined out the whole thing with no
  need side-effects , people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 • Right here is the right site for anybody who hopes to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject that
  has been written about for decades. Excellent stuff, just excellent!

 • It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about this website with
  my Facebook group. Talk soon!

 • Hello, just wanted to say, I liked this article. It was practical.

  Keep on posting!

 • I do not even know the way I ended up here, but I believed this
  put up was good. I don’t understand who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger in the
  event you aren’t already. Cheers!

 • Great info. Lucky me I ran across your website by chance (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 • Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 • Thanks for finally writing about > Instagram Beğeni Kasma Ve Kaliteli Gönderi Hazırlama | ExWeiv < Loved it!

 • I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is great, the
  articles is really nice : D. Good job, cheers

 • Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but
  I never seem to get there! Cheers

 • You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like that before.
  So wonderful to find somebody with genuine thoughts
  on this topic. Really.. thanks for starting this up.

  This website is something that is required on the internet, someone with some originality!

 • Post writing is also a excitement, if you be familiar with afterward you can write otherwise it is complex to write.

 • This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very precise information… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 • Hey! Someone in my Facebook group shared this site
  with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying
  the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Terrific blog and amazing design and style.

 • I every time used to study article in news papers but now as I am a user of internet so from now I
  am using net for posts, thanks to web.

 • Hi there! I just wanted to ask if you ever have any
  problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work
  due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • Hello, yes this post is truly pleasant and I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 • I’m not sure where you are getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this
  info for my mission.

 • I really like what you guys are usually up too.
  This sort of clever work and reporting! Keep up
  the awesome works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 • Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Great work!

 • Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 • Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 • This site was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something which helped me.
  Appreciate it!

 • Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my
  website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep
  it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best

 • I blog often and I genuinely appreciate your information. Your article has truly peaked
  my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for
  new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 • Hi to every , because I am in fact eager
  of reading this blog’s post to be updated daily.
  It contains good information.

 • First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like
  to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself
  and clear your mind before writing. I have had a difficult
  time clearing my mind in getting my ideas out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally
  lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Appreciate it!

 • Hello there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good gains. If you know of any please share.
  Appreciate it!

 • fantastic publish, very informative. I ponder why the other
  specialists of this sector do not realize
  this. You should continue your writing. I’m sure,
  you have a great readers’ base already!

 • Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different topic
  but it has pretty much the same page layout and
  design. Excellent choice of colors!

 • Wow, that’s what I was exploring for, what a material!
  present here at this website, thanks admin of this web page.

 • May I simply just say what a relief to uncover somebody that
  actually understands what they are discussing on the web. You
  definitely understand how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people must check this out and understand this side of your story.

  I was surprised you aren’t more popular since you most certainly possess the gift.

 • Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say
  that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope you write
  again soon!

 • This paragraph is in fact a good one it helps new net viewers, who
  are wishing in favor of blogging.

 • I’m very pleased to uncover this site. I want to to thank you for your time just for this fantastic read!!
  I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book marked to look
  at new stuff in your web site.

 • What i don’t understood is actually how you are now not actually a lot more
  neatly-liked than you may be now. You are very intelligent.
  You know thus significantly when it comes to this topic, produced me in my opinion consider it from so many numerous angles.
  Its like men and women don’t seem to be fascinated until it’s
  one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great.
  At all times deal with it up!

 • Great blog you have here.. It’s hard to find quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 • Hi there to every one, it’s actually a fastidious for me to visit
  this site, it consists of useful Information.

 • Thanks very interesting blog!

 • Great article.

 • My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this
  information! Thanks!

 • Thanks for sharing your thoughts on website.
  Regards

 • Amazing! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice
  of colors!

 • Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • Greetings I am so thrilled I found your blog page, I really found
  you by mistake, while I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say cheers for a incredible post
  and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic work.

 • I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire
  out a developer to create your theme? Fantastic work!

 • Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual
  appeal. I must say you’ve done a superb job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 • It’s remarkable designed for me to have a web site, which
  is useful for my knowledge. thanks admin

 • Thank you, I’ve just been searching for info approximately this topic for a while and yours is the
  best I have discovered so far. However, what about the conclusion? Are
  you certain about the supply?

 • Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 • Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to
  your weblog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would
  definitely benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Thanks!

 • Hello There. I found your blog the usage of msn. That is an extremely neatly written article.

  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 • Great post.

 • Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed
  reading it, you may be a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage
  you to definitely continue your great work, have a nice holiday weekend!

 • I quite like reading a post that will make people think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

 • Thank you for any other great post. Where else could anybody get that type
  of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the search for such information.

 • After looking at a number of the blog posts on your
  site, I honestly like your way of blogging.
  I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know your opinion.

 • I blog quite often and I truly appreciate your information. This article has truly peaked my interest.
  I will take a note of your site and keep checking for new details about once a week.
  I subscribed to your Feed too.

 • I really like what you guys are usually up too.
  This kind of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 • For the reason that the admin of this web page is working, no doubt very rapidly it will be well-known, due to its
  feature contents.

 • Every weekend i used to visit this web page, because i wish for enjoyment, since this this website conations genuinely pleasant funny stuff
  too.

 • Excellent article. I am dealing with some of these issues as
  well..

 • I’m not that much of a internet reader to be
  honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your
  site to come back later. Cheers

 • It’s amazing in support of me to have a web page, which is helpful in support
  of my experience. thanks admin

 • I will right away snatch your rss feed as I can’t in finding your
  email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any?
  Please let me recognize in order that I may subscribe.

  Thanks.

 • It’s amazing to visit this web page and reading the views of
  all friends about this piece of writing, while I am also keen of getting know-how.

 • It is actually a great and useful piece of info.
  I’m happy that you simply shared this useful information with us.

  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • We are a group of volunteers and starting a brand new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and
  our whole community shall be grateful to you.

 • I’m not sure exactly why but this weblog is loading
  very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 • Genuinely no matter if someone doesn’t know then its up to other people that they will help, so here it takes
  place.

 • Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and
  you’re just extremely magnificent. I really like what you have
  acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.

  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I can not wait to read much more from you. This is
  actually a great website.

 • I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you
  have hit the nail on the head. The issue is something that not enough
  folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I
  stumbled across this during my hunt for something regarding
  this.

 • Today, I went to the beach front with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go
  back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 • It’s really a nice and useful piece of info. I am glad that
  you just shared this useful information with us. Please stay us
  up to date like this. Thank you for sharing.

 • Heya i am for the first time here. I found this board and I
  to find It truly helpful & it helped me out a lot. I hope
  to provide something again and aid others like you aided me.

 • Nice weblog here! Also your website so much up fast!
  What host are you the use of? Can I get your affiliate link to your host?
  I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 • Yes! Finally someone writes about website.

 • Hurrah, that’s what I was seeking for, what a material!
  existing here at this weblog, thanks admin of this web site.

 • Hello mates, fastidious article and nice arguments commented at this place, I am truly enjoying by these.

 • Hey great blog! Does running a blog like this require a
  lot of work? I have virtually no knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just had to
  ask. Cheers!

 • Normally I do not read article on blogs, but I
  would like to say that this write-up very forced me to try and do so!
  Your writing style has been surprised me. Thanks, very
  nice post.

 • I have read so many posts concerning the blogger lovers except this post is
  genuinely a good paragraph, keep it up.

 • Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this
  post and also the rest of the site is also really good.

 • Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just
  wanted to say wonderful blog!

 • I think this is among the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some
  general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 • Thanks to my father who stated to me regarding this blog, this web site is really remarkable.

 • Its like you learn my mind! You appear to know a lot approximately
  this, like you wrote the guide in it or something.
  I think that you can do with a few p.c. to pressure the message house a little bit, but instead of that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

 • I really like reading through an article that will make people
  think. Also, thank you for allowing for me to comment!

 • My family all the time say that I am wasting my time here at web, except I know
  I am getting know-how all the time by reading such good articles.

 • Good web site you have got here.. It’s difficult to
  find high quality writing like yours nowadays.

  I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 • I’ll right away take hold of your rss as I can’t
  find your email subscription hyperlink or newsletter
  service. Do you have any? Please permit me understand so that I could subscribe.
  Thanks.

 • Pretty! This was an extremely wonderful post. Many thanks for supplying these details. https://sites.google.com/view/buyviews

 • You made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir