in , , ,

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır – Yayınlarını Herkes İzlesin !

Instagram canlı yayın nasıl yapılır makalemize hoş geldiniz. Bu makalede sizlere dünyada en çok kullanılan sosyal mecralarında 3. sırada yer alan Instagram uygulamasında nasıl canlı yayın yapacağınızı göstereceğiz. Bunun yanı sıra canlı yayınları kullanarak nasıl hesabınızı büyütebileceğinizi, nasıl daha iyi yayınlar yapabileceğinizi anlatacağız. Eğer hazırsanız Instagramda canlı yayın nasıl yapılır makalemize geçelim.

Instagramda canlı yayın özelliğini kullanmak hiç ama hiç zor değil. Şimdi yapmanız gerekenleri sırasıyla aşşağıda belirteceğiz. İyi okumalar.

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır ?

  • 1. Adım

Öncelikle Instagram uygulamasının en son sürümünü kullandığınızdan emin olmalıyız. Eğer cihazınız güncellemeleri otomatik olarak yapmıyorsa, uygulamayı indirdiğiniz mağazadan manuel olarak güncellemeniz gerekmektedir. Eğer zaten güncel ise bu aşamayı atlayıp ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bulunduğunuz sürümde canlı yayın özelliği olsa bile bazen canlı yayın yapamıyorsunuz ve canlı yayın yapamama nedeniniz genellikle uygulmanın son sürümünü indermediğinizden kaynaklanıyor.

  • 2. Adım

Uygulamayı güncelledikten sonra ise hesabınıza giriş yapıp ana ekrana gelmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sol üst köşede genelde hikaye atmak için kullandığımız hikayen yazısının üzerine tıklıyoruz veya ekranı soldan sağa doğru hafifçe kaydırıyoruz. Daha iyi anlamanız için bu paragrafın hemen altına bir fotoğraf koyacağım. Oradan bakabilirsiniz.

instagram canlı yayın nasıl yapılır
Hikayen Yazan Kutucuktaki Artı (+) İşaretine Tıklayın
  • 3. Adım

İkinci adımı gerçekleştirdikten sonra alt kısımda gönderi, hikaye, reels ve canlı yazıları çıkacak. Biz canlı yayın yapmak istediğimizden dolayı canlı yazısının üstüne tıklayacağız veya canlı yazısının gelene kadar hafif bir şekilde sürükleyeceğiz. Canlı yazısının üzerindeyken bir işaret çıkacak. İşte o işarete tıklamamız gerekiyor. O İşarete tıkladıktan sonra Instagram ilk önce sizin internet bağlantınızı kontrol edecektir. Eğer yeterli bulursa canlı yayınınızı başlatacaktır.

instagram canlı yayın nasıl yapılır canlı yayın açma
Canlı Yazısının Üstündeki Simgeye Tıklayın
  • 4. Adım

Artık canlı yayındasınız. Instagram otomatik olarak takipçilerinize bildirim yoladı bile. Artık tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp takipçileriniz ile birlikte sohbet etmenizdir. Artık canlı yayın açmayı öğrendiniz, ancak makalenin geri kalanını okumaya devam ederseniz sizlere canlı yayın sırasında kullanabileceğiniz bazı özellikleri ve nasıl daha iyi ve kaliteli canlı yayın yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Ve böylelikle Instagramda canlı yayın nasıl yapılır sorunuzun cevabına ulaşmış bulunmaktasınız. 

instagram canlı yayın nasıl yapılır canlı yayın
Artık Yayındasınız. İyi Yayınlar!

Instagram Canlı Yayın Özellikleri

Sizlere bu başlık altında Instagramda canlı yayın nasıl yapılır sorusunu cevapladıktan sonra Instagram uygulamasında canlı yayın açtıktan sonra canlı yayın içinde kullanabileceğiniz bazı özellikleri göstereceğiz. Bu özellikler arasında bazı eklentileri kapatma, soru cevap, yayını başkalarıyla paylaşma, başka bir kişiyle yayın yapmak, kullanabileceğiniz efektler ve canlı yayındayken fotoğraf paylaşma özelliği bulunmaktadır. Eğer hazırsanız başlayabiliriz. 

 canlı yayın özellikleri
Sol Alttaki Üç Noktaya Tıklayın

Yukarıda anlattığımız aşamaları düzgün bir şekilde takip ederseniz sonra canlı yayınınız açılacaktır. Canlı yayın açıldıktan sonra sol alttaki kutucukta bulunan üç noktaya tıklarsanız karşınıza bu yazılar çıkacaktır.

instagram canlı yayın nasıl yapılır canlı yayın özellikleri
Fotoğrafta Gördüğünüz Yazıların Açıklaması Alttadır

Üç noktaya tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan yazılar bunlardır. Şimdi ise bu kutucuklardan tek tek bahsedelim. Yorum Yapmayı Kapat yazısının bulunduğu kutucuğa tıklarsanız eğer, yayınınızdaki insanlar artık size bir şey yazamayacaklardır.

Canlı Yayına Geçme İsteklerini Kapat butonuna basarsanız eğer, yayınınızda bulunan takipçiler size canlı yayına katılma isteğinde bulunamayacaktır ve böylelikle siz davet etmedikçe onlar yayına katılma isteği gönderemiyeceklerdir.

Bağlantıyı Kopyala yazısına tıklarsanız sizin yayın bağlantınızı kopyalayacak ve istediğiniz yerde paylaşmanıza yardımcı olacaktır.

Paylaş seçeneği ise yayını farklı yerlerde paylaşmanızı sağlar ve eğer hazırsanız diğer özelliğimize geçelim.

instagram canlı yayın özellikleri
Size Sorulan Soruları Buradan Görebilirsiniz

 

Üç noktanın sağındaki kutucuğa tıkladığınızda bu sorular kısmı karşınıza çıkacaktır. Burada size yorumlar kısmında sorulan ama dikkatinizden kaçmış olan soruları bulma ihtimaliniz çoktur çünkü insanlar bu bölümü genelde sorularını sormak için kullanmaktadır. Eğer isterseniz soruların yanındaki bölüme, yani canlı yayını paylaşmaya geçelim.

Burada anlatacağımız pek bir şey yok. Paylaşma işaretine tıklıyorsunuz ve Instagramda olan herhangi bir kullanıcıya yayınınızı atıyorsunuz ve onlara yayında olduğunuzu bildiriyorsunuz.

instagram canlı yayın özellikleri birlikte yayın
Arkadaşlarınızla Birlikte Yayın Yapın

Kırmızı kare içerisinde bulunan yere tıklarsanız takipçilerinizden istediğiniz birine birlikte yayın yapma isteği gönderebilirsiniz. Bu şekilde tek başınıza değil de sanki yanınızda bir arkadaşınızla yayın yapıyor gibi keyif alırsınız. Veya bir konuk ağırlarsınız ve ona takipçilerinizin sormak istediği soruları sorabilirsiniz. Kısaca birlikte canlı yayın yapma özelliği ile yapabileceğiniz bir sürü özellik bulunmaktadır. Eğer isterseniz bu özelliğin bir sağındaki özelliğe geçelim, efektler.

Burada anlatılacak pek bir şey bulunmamaktadır. Daha önceden kaydettiğiniz efektleri canlı yayında kullanıyorsunuz sadece. Efektler simgesini seçip orada bulunan efektlerden birine tıklamanız ve efekti kullanabileceğiniz bir surat bulmanız yeterli olacaktır. Efektlerin yanındaki iki ok işareti ise ön kamera ve arka kameraya geçiş simgesi. Makaleyi uzun tutup sizleri sıkmak istemediğim için hızlıca bahsediyorum bu özelliklerden.

canlı yayında fotoğraf paylaşma
Ekrana Fotoğraf Yansıtabilirsiniz

Canlı yayın yaparken kullanabileceğiniz bir başka özellik ise fotoğraf yansıtmadır. Siz takipçilerinizle konuşurken aynı zamanda onlara istediğiniz fotoğrafları canlı yayın yaparken gösterebilirsiniz. Ne hikaye ne de post olarak atmak istemiyorsunuz ve canlı yayında bir anda fotoğrafı takipçilerinize gösterme fikri aklınıza geldi. Sadece kırmızı kutunun içindeki yere tıklayın ve göstermek istediğiniz fotoğrafı seçin. İşte bu kadar basit ve güzel bir özellik. Eğer isterseniz son özelliklerimize geçelim.

canlı yayın kaydetme

Instagramda canlı yayın nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrendikten sonra diyelim ki bir canlı yayın yaptınız. Ancak canlı yayını gece saatlerinde yaptığınız için takipçilerinizin çok ama çok az bir kısmı canlı yayınınıza katılıp izledi. Yaptığınız canlı yayın çok önemli bir canlı yayındı ama. İşte bu gibi durumlarda yayını kapattıktan sonra karşınıza yukarıdaki fotoğraftaki bölümler çıkacaktır. İlk başta yayınınıza kimlerin katıldığını göreceksiniz. Onun altında ise IGTV’de Paylaş yazısını. Eğer bunu seçerseniz canlı yayınınızı IGTV’de paylaşmış olursunuz.

Bir altında ise Videoyu İndir seçeneği bulunmakta. Eğer Videoyu İndire tıklarsanız yayınınızı telefonunuza kaydedecektir. Yani istediğini zaman paylaşabilir veya yayından almak istediğiniz yerleri kesip alabilirsiniz. Ve son olarak Videoyu Sil butonu. Bunun ne olduğunu açıklamama gerek yok diye düşünüyorum. Eğer canlı yayınınızı silmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Evet Instagram canlı yayın özellikleri bu kadar. Eğer makaleyi okumaya devam ederseniz nasıl daha iyi ve kaliteli yayın yapılır ondan bahsedeğiz.

Instagram Canlı Yayın İpuçları

Sizlere makalemizin başlarında Instagram canlı yayın nasıl yapılır başlığı altında nasıl yayın açabileceğinizi gösterdik ve bununla beraber yayın sırasında kullanabileceğiniz bazı özelliklerden bahsettik. Peki bir şirketseniz ve bu canlı yayınları kullanarak daha hızlı büyümek istiyorsanız neler yapmalısınız? İşte sorunuzun cevapları buradan sonra gelmektedir. İyi okumalar!

Kamera Arkası

Bir marka veya bir ünlü iseniz insanlar sizin kamera arkasında neler yaptığınızı gerçekten merak ediyordur. Takipçilerinize canlı yayın açarak kamera arkasında neler yaptığınızı gösterirseniz eğer, sizelere duydukları samimiyet daha da çok artacaktır ve sizleri daha çok severek takip edeceklerdir. 

Soru Cevap Yayınları

Her ne kadar kulağa biraz basit görünse bile insanlar soru cevap etkinliklerini gereçekten çok severler. Yayın açmadan önce sizlere gelen soruları biriktirebilirsiniz veya yayın sırasında sizlere sorular sormalarını isteyebilir ve soru cevap kısmından soruları okuyup cevapların canlı yayında verebilirsiniz. İnsanlar sizin hakkınızda daha çok şey bildiklerinde sizi kendilerine daha yakın hissedecek ve daha çok severek takip edecektir.

Ürün Tanıtımı Veya Duyurular

Takipçilerinizle yeni olan şeyleri erken zaman içinde paylaşmak onların hoşuna gidecektir. Veya ileride görecekleri bir videonun duyurusunu canlı yayından yaparken birisi video hakkında bir soru sorar ve siz o sorunun cevabını orada verirseniz takipçilerinizin merakı daha da azalacaktır ve bir insanın merakının dinmesi onu mutlu eder.

Röportaj Yapın

Canlı yayında isterse yanınızda olsun, isterse dünyanın diğer ucunda. Canlı yayın özelliklerinden biri olan birlikte yayın yapma özelliği ile birlikte istediğiniz kişi ile birlikte yayın yapabilirsiniz. Bu şekilde takipçilerinizin sizin röportaj yaptığınız insana soruları varsa size soruyu soralar ve sizde soruyu röportaj yaptığınız kişiye iletirsiniz.

Yayınlarınızı Kaydedin

Yayınlarınızı kaydetmek sizi büyük bir dertten kurtarabilir. Düşünsenize her soru cevap yayını açtığınızda sizlere sorulan sorular hep aynı. Bu canınızı sıkabilir. Ancak daha önceden kaydettiğiniz bir soru cevap yayını varsa insanlara sorduğu soruların cevaplarını o yayın tekrarında bulabileceklerini söyleyip yayınınıza devam edebilirsiniz. Böylelikle bazı uzun cevaplardan kurtlulmuş olursunuz.

Instagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır – Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sizlere bu bölümde canlı yayına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı şeylerden bahsedelim.

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

 Kötü bir bağlantı ile yayına başlamak sizin için hiç iyi olmaz. Yayındaki bağlantı sıkıntısı yüzünden ne siz yayından keyif alırsınız ne de izleyiciler keyif alır. İnsanlar kesintisiz ve kaliteli bir yayın izlemek isterler ve işte bu yüzden eğer internetinizde sıkıntı varsa veya aynı anda çok kişi kullanıyorsa bu duruma bir çözüm bulun ve sonrasında yayınınızı başlatın.

Ses Kalitesi Ve Kamera Açıları

İnsanlar sizi kaliteli bir şekilde görmekle beraber düzgün bir şekilde duymak da ister. Bu yüzden yayına başlamadan önce bir ses kontrol denemesi yaparsanız yayında bu sıkıntıyla uğraşmazsınız. Gelelim kamera açısına. İnsanlar sizi sabit bir şekilde ve düzgün bir açıdan görmek ister. Telefonu elinizde tutarsanız çok fazla sallarsınız ve bu takipçilerinizin hoşuna gitmez ve işte bu yüzden ya canlı yayın yaptığınız aleti sabit bir yere koyun veya bir tripod kullanın.

Ortam Uygun Olsun

Canlı yayın kırpabileceğiniz bir video olmadığı için siz canlı yayını kapatana kadar veya kamerayı kapatana kadar insanlar sizin yayınlarınızı canlı bir şekilde görürler. Yani arkadan çıkabilecek uygunsuz bir şey herkesin gözü önünde olacaktır. Yani sonradan pişman olmak istemeyeceğiniz şeyleri yayından uzak tutmanızı öneririm.

 

Özet

Sizlere bu makalemizde Instagram canlı yayın nasıl yapılır başlığı altında Instagram uygulamasında nasıl canlı yayın yapabileceğinizi anlattık. Bununla beraber canlı yayın yaparken aynı anda kullanabileceğiniz bazı özelliklerden bahsettik ve en son başlığımızda ise canlı yayın yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsettik. Bu makaleyi yazarken kullandığım site Ticimax.

Benim Düşüncelerim

Instagramda canlı yayın nasıl yaoılır sorusunu daha önce hiç canlı yayın açmamış birinden öğrenmeniz çok iyi bişi değildir bence ama makalemi çok araştırarak yaptım bu yüzden endişelenmeyin. Hatırladığım kadarıyla daha önce hiç canlı yayın açmadım ancak sizlere Instagram canlı yayın nasıl yapılır başlığı sorusu altında yazdığım şeyleri ben de öğrenmiş oldum. Yani ileride bir gün canlı yayın açma kararını verirsem bu maddeleri kullanıcağımdan emin olabilirsiniz. Umarım sizler için hazırladığım bu makaleyi beğenmişsinizdir. İyi okumalar!


Önerilen İçerikler

En İyi Yabancı Diziler

Format Nasıl Atılır (PC)

Streamlabs OBS Ayarları

Twitch Yayın Açma Rehberi

İngilizce İsimler Ve Anlamları

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nasıl influencer olunur

Influencer Nedir ? – Nasıl Influencer Olunur ?

cyberpunk sistem gereksinimleri

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri Açıklandı ! – Kaç GB