in , ,

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme (Dosya İndirme Programı)

İnternetten daha hızlı dosya indirme konusu birazcık farklılık gösteren ve biraz da karışık bir konu. Çünkü bu dosyayı indirdiğiniz siteye bağlı birşey ehmde sizin internetinize bağlı birşey neyse zaten açıklayıp detaylandıracağız. Geçelim anlatıma nasıl daha hızlı dosya indiririz.

Öncelikle arkadaşlar internetten dosya indirirken önemli olan ilk şey tarayıcımız ben size Chorme, Firefox ya da Microsfot Edge’i öneriyorum çünkü bu tarayıcılar indirme konusunda en hızlı tarayıcılar diyebilirim. Bunun dışında dikkat etmemiz gereken ikinci konu arka plan uygulamaları arka planda internet kullanan bir uygulama olmadığına emin olun (Arka Plan Uygulamaları Nasıl Kapatılır). Diğer önemli olan şey ise tabii ki internet hızınız ve en fazla alacağınız performansı bilmek.

  • İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme – Devamı

  • İnternetten Dosya İndirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme Programı (IDM)

internetten daha hızlı dosya indirme

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme – Devamı

İnternetten daha hızlı dosya indirmemize etki eden şeyler. Bizi neler etkiliyor ve neden dosyalarımız yavaş iniyor.Arkadaşlar burada bizi etkileyen bazı şeyler var Bunlardan bir tanesi Kendi internet hızımız diğeri indirdiğimiz serverın hızı ve bunun gibi bazı sebepler var. Bu sebeplerden dolayı dosyaları yavaş indiriyor olabilirsiniz buna zaman zaman sizin yapacağınız bir şey olmaz. Çünkü karşı tarafta bir sıkıntı vardır ve bunu siz çözemezsiniz bundan dolayı tarayıcı değiştirmeyi deneyebilirsiniz ama bu da sorunu çözemeyebilir. Eğer karşı tarafta sıkıntı varsa bunu siz düzeltemezsiniz. Şimdi gelelim nelere dikkat etmeliyiz nasıl dosya indirme hızımızı hızlandırabiliriz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle bunlar için programlar var bu makalede zaten biz size bir tane program göstereceğiz ismi de (İnternet Download Manager). Bu programın yapacağı şey parça parça indirmek yani dosyayı parça parça daha hızlı bir şekilde indiriyor diyebiliriz zaten dosya indirdiğimizde de göreceksiniz. Diğer dikkat edeceğimiz konu kendi internet hızımız ve alabileceğimiz en yüksek performansı bilmek. İnternetin kendi performansı var ve maksimum çıkabileceği bir yer var bunun üzerine çıkamayız zaten eğer oradaysak yapılacak ekstra bir şey yok demektir. Yani istediğiniz kadar şey yapsanız da o hız daha fazla yükselmeyecek demektir.

Bunun için yeni bir internet paketi almalısınız ya da internetinizi hızlandırmaya çalışmalısınız. Bunları anladığımıza göre yapacağımız diğer işlemleri dikkat etmemiz gereken diğer şeylere geçebiliriz. Dikkat etmemiz gereken diğer şey, zaten bundan bahsetmiştik arka planda çalışan ve internet kullanan, gereksiz uygulamalar. Bu uygulamaları da kapattığımızda düşünürsek Artık Geriye yapacağımız tek şey Programı indirip kullanmaya başlamak olacak tarayıcı seçimi de önemli bundan da birazcık bahsetmek gerekiyor.

Eğer Opera kullanıyorsanız onun yerine Firefox Chrome ya da Microsoft Edge kullanabilirsiniz. Bunun sebebi saydığım tarayıcıların daha hızlı çalışıyor olması o tarayıcılardan dosya indirdiğiniz zaman daha yüksek performans alabilirsiniz. Ben Google Chrome kullanıyorum ve gayet hızlı. Bir de şundan bahsetmek gerekiyor internet hızınız 10 Mpbs ise sizin maksimum alabileceğimiz indirme hızı 1.1 mb/s. Daha üstüne çıkamazsınız en fazla 1.2 olabilir. Yapılacaklardan az çok bahsettim şimdi sorunun nerede olduğunu anlamak gerekiyor Bunun için ne yapabiliriz biraz da ondan bahsedeceğim.

modem trafik paneli
Modem Trafik Paneli

Önermeler

Sorun bizde mi yoksa karşı tarafta mı bunu nasıl anlarız biraz da bundan bahsedelim. Dosya video müzik ya da resim herhangi bir şey indirdiğimiz zaman eğer zaman zaman hızlı zaman zaman yavaş oluyorsa büyük ihtimalle sorun bizde. Çünkü internet zaman zaman az kullanılıyor zaman zaman da çok kullanılıyor demek oluyor. Ama eğer aynı siteden indirdiğimiz ve farklı farklı zamanlarda indirdiğimiz dosya, sürekli yavaş iniyorsa karşı tarafta bir sıkıntı olabilir. Karşı tarafın serverleri yavaş olabilir buda size yansıyabilir. Aynı oyunlardaki ping gibi her zaman sorun sizde olmayabilir bunun için program kullanırsanız zorun az çok düzelebilir. 

Sorunun bizde olup olmadığını anlamanın bir sürü yöntemi var evdeki internet akışını kontrol etmek sizi soruna götürebilir.Bunu modeminizin kontrol panelindeki özellikleri karıştırarak bulabilirsiniz her modemde olan bir özellik değil. Ben aşağıya örnek bir resim koyacağım hangi saatlerde internetin indirme ve yükleme hızlarının ne kadar kullanıldığını gösteren bir panel. Bazı modemlerde bu özellik olabiliyor bazı modemlerde olmayabiliyor burayı kontrol edebilirsiniz.

 

İnternetten Dosya İndirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bulduğumuz siteden dosya indirmemek gerekiyor zaten bunu biliyorsunuzdur aynı zamanda dosya indirirken daha hızlı indirmek için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Bunlardan bir çoğunu yukarıdaki paragraflarda anlattım zaten burada da ekstra bazı şeylere değineceğiz. Arkada internet kullanan uygulamaların kapalı olduğundan emin olun, başka hiçbir yerde indirme yapılmadığından ya da özellikle yükleme yapılmadığından emin olun

Özellikle yükleme, yükleme derken bahsettiğim şey video yüklemek değil. Mesaj göndermek bile yükleme sayılıyor, ama bu hiçbir etki etmez bunun bir etkisi olmaz. Fotoğraf göndermek, büyük ses dosyaları göndermek, video göndermek ya da yüksek boyutlu herhangi bir dosyayı herhangi bir yere göndermek yükleme anlamına gelir.Yükleme interneti en çok yavaşlatacak unsurlardan bir tanesidir indirme yaptığınız zaman internetiniz çok fazla yavaşlamaz ama yükleme yapmaya başladığınız zaman internetiniz çok fazla yavaşlar. Dolayı evdeki internet trafiğini kontrol etmek gerekir. Yapılacak Bunlar dışında çok fazla bir detay yok ekstra olarak yapacağınız şey normal açık internet kullanan programları uyku moduna almak ya da kapatmak olabilir. Bunun dışında ekstra yapılacak başka hiçbir şey yok.

Geriye tek çare kalıyor eğer hala yavaş indiriyorsa internetinizi hızlandırmanız gerekiyor.

 

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme Programı (IDM)

İnternet Download Manager. gelin bir bakalım bu program nasıl kullanılıyor ve internetten daha hızlı dosya indirme için bize nasıl bir katkısı olacak. Bu program dosyaları daha hızlı indiriyor çünkü parça parça indiriyor ve bu da dosyayı böldüğü parçaları teker teker daha hızlı indirmesini sağlıyor. Ondan dolayı hızlı bir indirme işlemi sağlıyor böyle değişik ve güzel bir yöntemi var aynı zamanda programın serverleri oldukça kaliteli. Programı nasıl kuracağız nasıl çalıştıracağız teker teker aşağıda işlemler yer alacak resimli bir şekilde oradan takip edebilirsiniz.

idm nasıl indirilir
İndirme butonuna tıkla.

 

internet download manager indir
Lisansı kabul et.
download idm
Masasütü simgesi oluştur.
idm setup
Kurulumu Tamamla

Programı indirdikten sonra, artık siz yeni bir dosya indirmeye başladığınız zaman otomatik olarak kendisi indirme başlayacaktır. Yani ekstra yapmanız gereken hiçbir şey yok Eğer bir sorun olursa bizimle Discord’dan iletişime geçebilirsiniz.

 

Benim Düşüncelerim

Bazen internetten birşey indirmek istediğimiz zaman yavaş indirebiliyor bugün bizde bunun çarelerine sizinle beraber baktık ve sorunu çözmeye çalıştık. Sadece çözmedik sorunun neden kaynaklandığını da bulmaya çalıştık eğer işinize yaradıysa ve hoşunuza gittiyse. Bizde çok mutlu oluruz burada amacımız sizlere yardım etmek ve bunu başarabiliyorsak bence çok güzel. Herneyse umarım artık dosyalarınızı daha hızlı indirebiliyorsunuzdur.


Beğenebileceğiniz İçerikler

Arka Planda Çalışan Programları Kapatma

Format Attıktan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

Flash Belleği RAM Olarak Kullanma

Video Dönüştürme Programı Format Factory

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Merhaba,

    İletişim formu çalışmadığı için buradan yazmak durumunda kalıyorum.

    Sitenizde bulunan https://www.exweiv.com/internetten-daha-hizli-dosya-indirme-dosya-indirme-programi/ içeriğinden speedcheck org internet adresi için içeriği biraz daha zenginleştirerek bir kelime veya kelime öbeğinden olmak üzere ücreti mukabilinde daimi kalıcı 1 adet do follow link almak istiyorum. Ücret ve diğer detaylar hakkında beni bu adresten bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

    İyi çalışmalar dilerim.

en çok aratılmış 10 müzik

2019 Da En Çok Aratılmış 10 Müzik

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Kulaklık Önerileri