in , ,

Keten Tohumu Faydaları – Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu faydaları makalemize hoş geldiniz. Son yıllarda birçok besinin sağlık açısından yararları oldukça ön plandadır. Keten tohumu da o besinlerin arasında yer alıyor.

Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asidi, yüksek oranda lif, potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminleri içeriyor. Yemeğin neredeyse her noktasına girebilen keten tohumu, kendisinden üretilen keten tohumu yağıyla bir arada kullanılarak sağlıklı bir hayata adım atmanıza yardımcı olabiliyor.

Keten Tohumu Nedir?

keten tohumu faydaları

Keten Tohumu

Keten bitkisinin Latince ismi ”Linum usitatissimum” olarak bilinmektedir. Bu bitki yaklaşık olarak 30cm ve 1 metre arasında değişen farklı boy yapılarına sahip olabilir. Keten bitkisi çoğunlukla bir sene yaşam sürmektedir ve mavi renkte çiçek açma özelliğine sahiptir. Keten bitkisinin tohumları yani keten tohumu yaklaşık olarak 5mm uzunluğa sahip olup yumurtaya benzer bir görünümü vardır. Keten tohumlarına özellik olarak bakıldığı zaman yassı, parlak, kokusuz, yağlı ve lezzetli olma özelliklerine sahiptirler.

Amerika’da bulunan Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü’ ne göre keten tohumunun kanser önleyici gıdalar arasında yer aldığı öne sürülmüştür. Bu alanda çalışmaları olmasına rağmen dünyada da bu alanda çalışmalar yapılması gerektiğini öne sürmektedirler.

Keten tohumu çoğunlukla kendir tohumu ile karıştırılmaktadır. Fakat bu iki gıdanın da özelliklerine bakıldığı zaman birbirinden apayrı birer gıda oldukları bilinmektedir.

Keten Tohumu Faydaları

keten tohumu faydaları

 • Sindirim sistemine olan etkisi ile dikkati çeker. Bağırsaklara iyi gelmesi sonucunda sindirim sistemini hızlandırır ve iltihap gibi durumları önler. Bu yönüyle hemoroid hastaları için büyük fayda sağlar.
 • Tohumdaki sağlıklı yağların vücutta bulunan zararlı yağları yok etmesi keten tohumu ile zayıflama konusundaki başarıyı arttırır. Aynı zamanda, tokluk hissi sağlaması sonucunda keten tohumu tüketenler kendilerini uzun süre tok hisseder.
 • Tohumun zihinsel aktiviteler açısından da yararları bulunur. B12 vitamini eksikliği sebebi ile oluşan unutkanlık durumlarına iyi geldiği gözlemlenmiştir.
 • Tohumun içeriğinde bulunan Omega 3 iç organları ve cildi etkileyen tüm hastalıklara iyi gelir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde yaşlanma belirtilerini geciktirir ve kadınlardaki menopoz etkilerini azaltır.
 • Düzenli olarak tüketilmesi durumunda cilde parlak bir görünüm kazandırır. Bu amaçla keten tohumu maskesi hazırlayıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Kan basıncını ve kan şekerini düzenlemesi ile tansiyon ve şeker hastaları tarafından kullanılması tavsiye edilir.
 • İyi kolesterol seviyesini arttırır ve metabolizmayı güçlendirir.
 • Diş eti ve boğaz rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır.
 • Keten tohumu göğüs büyütme konusunda da fayda sağlamaktadır. Düzenli olarak 15 gün boyunca göğüslere masaj yapıldığı takdirde olumlu etkiler yaratır.
 • Nasırların üzerine kompres yapıldığında iyi gelir.
 • Sağlıklı yağlardan olan omega-3 içermesinden dolayı vücuttaki HDL ve LDL kolesterol seviyeleri kontrol altına alınabilmektedir. Kalbi korumamıza yardımcıdır. Ayrıca omega-3 içermesiyle unutkanlığın tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • İçerdiği ‘lignan’ maddesiyle göğüs, prostat ve kolon kanserlerini önlemektedir.
 • Omega 3 yağı ile keten tohumu saç için de yararlı olur. Keten tohumu yağı kullananlar sağlıkla uzayan saçlara sahiptir. Ayrıca egzama ve sedef gibi deri hastalıklarına da iyi gelir.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu faydalarından birçok maddeyle bahsetsek de nasıl, ne ile tüketileceğini bilmekte yarar var.

 • Kaynatılarak içilebilen keten tohumu daha lezzetli olması için kavrulmuş olarak da tüketilebilir. Özel bir tadı ya da kokusu olmayan bitki dövülüp öğütülerek toz haline de getirilebilir. Bu şekilde bir kaşığın ağza atılmasının ardından su içmek gerekir.
 • Yoğurt ve salataların yanı sıra pasta, börek gibi unlu ürünlerde de kullanmak mümkündür.
 • Keten tohumunun günde bir kaşık tüketilmesi sağlıklı bir hayat için idealdir. Daha fazla kullanılması sağlık açısından önerilmemektedir.
 • Tohum, yağ veya toz şeklinde kullanılabilen keten tohumunun kullanım şekli amaca göre değişir. Kimi zaman kabuklarıyla kimi zaman ise kabuksuz tüketmek gerekir.
 • Hazım konusunda sorun yaşamayan kişiler çekirdek halinde bitkiyi tüketebilir. Posalı ve lifli gıda tüketimi düşük olan kişiler de bitkiyi öğütmeden kullanırsa daha çok fayda sağlar.
 • Gaz sorunu ortaya çıkarsa bir fincan rezene çayı ile bu durum hafifletilebilir.
 • Su ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilen keten tohumu yoğurt ve bal ile karıştırılarak da kullanılabilir.

‘Keten tohumu nasıl saklanır?’ sorusu, kolay bozulabilen bir ürün olmadığı için herhangi bir kavanozda uzun süre saklanabilir şeklinde yanıt bulur.

Öğütüldükten sonra ise saklanmadan hemen kullanılmalıdır. Aksi takdirde yağları acılaşır ve kalitesi düşer.

Keten Tohumu Faydaları Arasında En Çok Merak Edilen: Keten Tohumu Zayıflatır mı?

Keten tohumu faydaları içerisinde diyet lifi ve bitkisel bazlı protein kaynağı olma özelliği sayesinde diyetlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Küçük, kahverengi-altın renkli bu tohumlar vitamin ve mineral yönünden zengindir. Yüksek lif içerdiği için tokluk sağlamada büyük rol oynar. Diyetlerde tercih edilmesinin büyük sebebi çözünür ve çözünmez diyet lifini birlikte içerdiği için insülin seviyesini sabit tutar.

 • Kan şekeri düşüklüğünün (hipoglisemi) önüne geçerek tatlı isteklerinin önlenmesini sağlar.
 • Diyabetli hastalarda kan şekeri dalgalanmalarını azaltır. İnsülin direncini kırmadaki bu rolüyle bel çevresindeki yağların yakımında kullanılır.
 • Metabolizmayı hızlandırmada diyetlerin yardımcısıdır. Hızlı metabolizma ile kilo vermek daha da kolaylaşacaktır.
 • Yüksek lif ile kabızlığı önler.
 • Sindirimi hızlandırır.
 • Vücuttaki ödem problemlerini önlemek için kullanılmaktadır.

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Tüketilmeli?

Keten tohumu faydaları içinde zayıflatmaya yardımcı özelliği bulunsa da keten tohumunun da yağ içerdiğini, diyetlerin kalorisini ve yağ yüzdelerini hesaplarken bunu da göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizmeliyiz.

Çoğu hastada – danışanda sağlıklı diyerek porsiyon kontrolünün yapılmadığını; aslında bu ekstra yiyeceklerdeki kalorilerin göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • Keten tohumunun 1 tatlı kaşığı 1 değişim yağa denk gelmektedir ve 45 kaloridir. Yani keten tohumu tüketiyorsanız o gün alacağınız fazla yağ tüketimlerinin önüne geçmelisiniz. Fazla yağ tüketiminin vücutta depolandığının unutulmaması gerekir!
 • Kullanımına gelecek olursak; her gün sabah ve akşam olmak üzere aç karnına birer tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu ağızda çiğnenerek tüketilmeli sonrasında 1 bardak suyla mideye hızlı bir şekilde ulaşması sağlanmalıdır.
 • İsterseniz sabah ve akşamki keten tohumu tercihinizi salatalarınıza veya yoğurdunuza ilave ederek de tüketebilirsiniz.
 • Çocuk beslenmesinde de kullanmak isterseniz evde yaptığınız keklerinize, ekmeğinize, kurabiyelerinize ilave edebilirsiniz.

Keten Tohumu Zararları

Tüm bu keten tohumu faydaları yanında bitkinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak:

 • Aşırı miktarda kullanılırsa sindirim sistemi sorunları, bağırsakların fazla yumuşaması ve deri kızarıklığı gibi istenmeyen durumlara yol açabilir.
 • Prostat kanseri hastalığı bulunanların keten tohumu kullanmaması önerilir.
 • ‘Keten tohumu çocuklara verilir mi?’ sorusu da zararları olabileceği için önemlidir. Doktor bilgisi dahilinde, uygun görülen kullanım şekilleri ve dozları uygulanmalıdır.
 • Bitki östrojen hormonunun salgılanmasını tetiklediği için özellikle dikkat edilmelidir. Günlük kullanım miktarının doğru belirlenmesi elzemdir.
 • Bebeğinizin kabızlık problemini çözmek isterken gereğinden fazla kullanırsanız onun boşaltım sistemine zarar verebilirsiniz. Bebeklerin sindirim sistemi bitkiyi parçalamaya elverişli olmadığı için blender yardımıyla iyice ezerek kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağı

keten tohumu faydaları
Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu faydaları kadar keten tohumu yağı elde edilen keten yağı ise omega 3 yağ asitlerinden zengin tedaviyi destekleyici etkiye sahip bir yağdır. İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri alfa linoleik asit formundadır. Özellikle et tüketmeyen kişilerde balığa alternatif bir besin maddesi olarak önerilen keten tohumu yağı içeriği sindirime uğradıktan sonra EPA ve DHA’ya dönüşür.

Düşük miktarda doymuş yağ asidi, yüksek oranda potasyum, magnezyum, çinko, sodyum, kalsiyum, E vitamini ve folik asit içeren keten tohumu yağı kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Ayrıca keten tohumu yağı fiyat açısından uygun bir yağ çeşididir. Türkiye’de yaygın olarak yetişen keten tohumu kolaylıkla bulunabildiğinden, ekonomik fiyatlarıyla her cebe uygundur. 1 kg öğütülmüş keten tohumu fiyat bazında 6,5 ila 10 TL arasındadır. Keten tohumu yağı ise 10 TL’den başlayan fiyatlara sahiptir.

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten tohumu faydaları ne kadar fazla da olsa keten tohumu yağının da farklı farklı birçok faydası vardır.

 • Keten tohumu faydaları arasında keten tohumu yağının da yüksek oranda omega 3 yağ asidi içeriği sayesinde kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olan keten tohumu yağı, kendine has tatlımsı aroması ve fındığa benzer tadı nedeniyle tüketilmesi oldukça kolay bir yağ çeşididir.
 • Yemek artıklarının bağırsaklardan geçmesine yardımcı olan keten tohumu yağı kabızlığı önler. Kabızlığın neden olduğu gaz, şişkinlik, sırt ağrısı ve yorgunluk gibi problemleri de ortadan kaldırır.
 • Antioksidan bileşenlere sahip olan ürün, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadelesini destekler. Aynı zamanda kanser hücreleri oluşumunu engeller ve oluşan tümörlerin yayılmasını önler.
 • İlerleyen yaş ile birlikte azalan kolajen üretimini destekleyerek cildi besler ve cilt dokusunun incelmesini engelleyerek kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Keten tohumu yağı cilde faydaları arasında cildi sıkılaştırması ve sarkmayı önlemesi de yer alır.
 • Kuruyan, kaşınan ve kırmızı renge bürünen cilt ile karakterize bir cilt hastalığı olan egzamanın tedavisine yardımcı olan keten tohumu yağı cildin esnekliğini arttırır.
 • Bir bağışıklık sistemi problemi olan Sjogren sendromu nedeniyle oluşan kuru ağız ve kuru göz semptomlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Tansiyonu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • İltihap oluşmasını engelleyen keten tohumu yağı özellikle eklem iltihaplanmalarında görülen şişlikler ve ağrıların tedavisine yardımcıdır.
 • Safra kesesinde taş oluşumu riskini azaltıcı etkiye sahip olan yağ çeşidi oluşan taşların düşürülmesinde de önemli rol oynar.
 • Keten tohumu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmaktadır. Saraçoğlu, düzenli olarak ayaklara sürülen yağın nasırlara iyi geldiğini belirtmektedir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Hafızayı güçlendirici etkisi ile ön plana çıkan keten tohumu faydaları içerisinde öne çıkan keten tohumu yağı ısıl işleme maruz kalmamalıdır.

 • Salatalara, zeytinyağlı yemeklere eklenerek tüketilmesi önerilir.
 • Suyun içine atılıp, düzenli olarak her gün tüketilen keten tohumu yağı içeriğinde yer alan lignanlar sayesinde kadınlardaki progesteron hormonunu düzenleyerek adet sancılarını önlemeye yardımcı olur.
 • Menopoz sendromlarında da oldukça etkili olan yağ, acımsı tadından dolayı bal ya da yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir.
 • Meyve suları, süt ve diğer gazsız içeceklerin içine eklenebilen yağ, erkeklerde sperm kalitesini arttırıcı etkiye sahiptir.
 • Keten tohumu yağı göğüs büyütme özelliği ile de dikkat çekicidir. 15 gün boyunca her gün göğüslere yapılan masaj ile göğüslerin doğal yolla büyümesine yardımcıdır.

Keten tohumu yağı kullanım şekli harici de olabilir. Keten tohumu yağı saç derisine masaj yoluyla haftada bir kez uygulandığında hem kepeği önler hem de saçların daha canlı görünmesini ve daha çabuk uzamasını sağlamaya yardımcı olur.

Peki, keten tohumu yağı kabızlık için nasıl kullanılır? Günde bir yemek kaşığı aç karnına özellikle sabahları su ile birlikte tüketilen keten tohumu yağı bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Keten Tohumu Yağı Zayıflatır mı?

Keten tohumu faydaları içerisinde bulunan besin değerleri açısından oldukça zengin bir besin olması sayesinde keten tohumu yağı da öyledir. Yüksek oranda antioksidan bileşen içeren yağ çeşidi, düşük kalorili zayıflama diyetlerini destekleyici etki gösterir. Keten tohumu faydaları arasındaki zayıflatma etkileriyle aynı etkiye sahiptir.

Peki, keten tohumu yağı aç karnına mı içilir? Doğal laksatif bir etkiye sahip olan ürün, bağırsakların yağlanmasın kolaylaştırır ve sindirim sistemini hareketlendirir. Yemek atıklarının daha hızlı atılmasını sağlayan yağ çeşidi vücudun detoksifikasyonunu hızlandırır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan keten tohumu yağı düzenli tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Sindirimi uzun süren yağ, mideyi geç terk ettiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar. İştahı baskılayarak çabuk acıktırmaz. Kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve insülin direncini engelleyerek yağ depolamayı azaltır. Keten tohumunun iştah kesici etkisinden yararlanmak için yemeklerden 45 dakika önce 1 tatlı kaşığı keten tohumu yağı ılık su ile birlikte tüketilmelidir.

Keten Tohumu Yağının Yan Etkileri

Keten tohumu faydaları ve zararları olduğu gibi fazla tüketim sonucu keten tohumu yağının da zararlarının olması oldukça mümkündür.

 • Keten tohumu yağından faydalanabilmek için günde 2 yemek kaşığı yeterlidir. Önerilen miktarın üzerinde keten tohumu yağı tüketimi, gaz, şişkinlik, ishal, bulantı ya da kusmaya neden olabilir. Mide ve bağırsak problemi olanların keten tohumu yağı tüketimine dikkat etmeleri gerekir.
 • Kan inceltici ilaç kullananların bu yağı tüketmeleri ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Warfarin, ibuprofen ve aspirin gibi ilaç kullananların keten tohumu yağı tüketmemeleri önerilir. Keten tohumu faydaları içinde prostat kanserini önlediğine dair bir bilgi bulunsa da yapılan bazı çalışmalarda prostat kanseri olanların keten tohumu yağı tükettiklerinde tümör büyümesi görüldüğü saptanmıştır. Bu nedenle bu hastalığa sahip olanların keten tohumu yağı tüketmeleri zararlı olabilir.
 • Tansiyonu düşük olan kişilerin aşırı miktarda keten tohumu yağı tüketmeleri kan basıncının düşmesine neden olur.
 • Kadınlık hormonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan keten tohumu yağı, emziren annelerde ve gebelerde sağlık problemlerine yol açabilir. Kronik hastalığa sahip ve düzenli olarak ilaç tüketen kişilerin keten tohumu yağı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gereklidir.

Özet

Popülerliği gittikçe artan keten tohumu faydaları, zayıflatıcı etkileri, zararları hakkında sizlere bir makale hazırladık. Bunların yanında keten tohumu kadar birçok etkisi olan keten tohumu yağından da bahsettik.

Benim Düşüncem

Hem fiyatının uygunluğu hem de çok fazla faydası bulunan keten tohumundan bence birçok kişi yararlanmalı. Gittikçe keten tohumunu kullanma şekilleri de arttığından kullanım şekilleri de kolaylaşacaktır. Umarım sizin için yararlı bir makale olmuştur.


Önerilen İçerikler

Kiraz Çekirdeği Faydaları – Kiraz Çekirdeği Yastığı Nasıl Yapılır ?

Cipslerin Zararları – Cipslerin İnanılmaz Zararları!

Yoğurdun Faydaları Nelerdir – Yoğurdun 10 İnanılmaz Faydası !

Ayva Yaprağının Faydaları -Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

Sülük Faydaları – Sülük Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

cipslerin zararları

Cipslerin Zararları – Cipslerin İnanılmaz Zararları!

limonlu-suyun-faydaları

Limonlu Suyun Faydaları – Limonlu Su Zayıflatır Mı ?