in , , ,

Kiraz Çekirdeği Faydaları – Kiraz Çekirdeği Yastığı Nasıl Yapılır ?

Sizlere kiraz çekirdeği faydaları hakkında bir makale hazırladık. Ayrıca kirazın diğer kullanımları olan; kiraz çekirdeği yağı, yastığı konularından da bahsettik. İyi okumalar dileriz !

Son zamanlarda çöpe atmadan önce düşünmemiz gereken birçok şeyi öğreniyoruz. Bunlardan birisi de kiraz çekirdeğidir. İnsanlar kiraz çekirdeğinin çayını, yağını hatta hem en çok kullanılan hem de en çok şaşırtan kiraz çekirdeğinin yastığını bile yapıyorlar. 

Kiraz Çekirdeği Faydaları

kiraz çekirdeği faydaları

Kiraz Çekirdeği

Yaz mevsimi meyveleri arasında sevilen bir meyve olan kirazın, faydaları olduğu gibi kiraz çekirdeği faydaları bile vardır.

Özellikle maraton koşan sporcuların, yarışlardan 1 hafta önce kas ağrıları üzerindeki güçlü etkileri olan kiraz çekirdeği suyunu içtiği bilinmektedir. Kaynatıp suyu içilebilen, öğütülüp tozu tüketilebilen veya ısıtılıp yastığı yapılabilen kiraz çekirdeği faydaları neymiş bir bakalım:

 • Güçlü bir idrar söktürücü özelliği vardır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını giderir.
 • Doğal bir antioksidandır. Bu sayede vücuttaki fazla ödemin atılmasını sağlar.
 • Kiraz çekirdekleri özellikle karın bölgesinde yer alan yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Böbrek taşı ve böbrekte kum sorunu olanları için oldukça etkili sonuçlar vermektedir.
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini en aza indirir.
 • Cilt sağlığına oldukça olumlu katkılar sunar.
 • Düzenli kullanımı ile kas ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Gaz, şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.
 • Bebeklere de iyi gelen kiraz çekirdeği gaz sancısı gidermek için kullanılacak bir yöntem olacaktır. Bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam olarak gelişmediğinden gaz sancıları yaşarlar. Özel olarak üretilen kiraz çekirdeği ürünleri ile bebeklerdeki gaz sancılarını dindirebilirsiniz.

Bebeklerin ilk aylarında yaşadığı huzursuzlukları da yine kiraz çekirdeği torbası ile giderebilirsiniz. “Sıcak su torbaları varken neden kiraz çekirdeklerinden elde edilen torbaları kullanılmalı?” diye soran okurlara önemli bir bilgi vermeliyiz. Sıcak su torbaları kauçuktan elde edilir ve bu cildi hassas olan bebekler için zararlı olabilir. Ayrıca olası bir patlamada tehlikeli sonuçlar yaşanabilir. Bu durumları önlemek adına, bebekler için kiraz çekirdeğinden faydalanılabilir.

Kiraz Çekirdeği Zayıflatır Mı?

Hiçbir besin tek başına rahatsız olunan kilolardan kurtarmaz. Fakat tercih edilen sağlıklı besinler ve yöntemler büyük yardımcı olur. Kiraz çekirdeği faydaları arasından antioksidan olması kilo verme sürecinde destek olabilir.

Kiraz çekirdeklerini bir su içinde beklettiğinizde, çekirdeğin içindeki mineraller suya karışacaktır ve suyu içtiğinizde bağırsak ve sindirim sisteminiz çalışacaktır. Bu durumda kiraz çekirdeği, sizin zayıflama sürecinizde etkili olacaktır. Sıcak şekilde faydalanmak isterseniz, bir avuç kiraz çekirdeğini 1 litre suda kaynatın ve düzenli olarak gün içinde bitki çayı olarak için. Ödem atıcı çay listenizde bulunabilir.

Kiraz Çekirdeği Yağı

kiraz çekirdeği faydaları
Kiraz Çekirdeği Yağı

Kiraz çekirdeği faydaları dışında kiraz çekirdeği yağının da faydaları vardır. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde ortaya konulmuştur. A vitamini açısından oldukça güçlü olan kiraz çekirdeği yağı cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Özellikle kuru ve hassas ciltler için çok etkili sonuçlar vermektedir. Genellikle vücut bakım ürünlerinde kullanılması dikkati çekmektedir.

 • İçerdiği güçlü antioksidanların kiraz çekirdeğinin önemli bir cilt temizleyicisi ve toksinlerden arındırıcı olduğunu göstermektedir.
 • Kiraz çekirdeği yağının faydaları arasında yer alan diğer bir özellik ise cildi yumuşatmaya yardımcı olması ve cildin parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamasıdır.
 • Oleik asit içeren kiraz çekirdeği yağı, cildin gözeneklerini açarak nemlenmesini sağlar. Kuru ve hassas cilt tiplerinde bile etkili sonuçlar göstermektedir.
 • Kiraz çekirdeği yağı, içeriğinde bulunan güçlü oleik asit yapı sayesinde saç bakımında bile çok olumlu etkiler göstermektedir. Saçların kepeklenmesini ve saç tellerinin koparak dökülmesini önlemesi de faydaları arasında yer almaktadır. Bunun için saç maskelerine kiraz çekirdeği yağı ilave edilmesi önerilmektedir.
 • Kafa derisindeki kurumaya bağlı olarak görülen kaşıntı ve döküntü gibi şikâyetleri azalmasına katkı sağlar.

Kiraz Çekirdeği Yastığı

kiraz çekirdeği faydaları
Kiraz Çekirdeği Yastığı

Kiraz çekirdeği faydaları arasında en şaşırtıcı olanlardan birisi de ısıtıcı özelliğine sahip olmasıdır.  Kiraz çekirdeklerinin yapısında bulunan maddelerden dolayı, ısıyı uzun süre bünyesinde barındırabiliyor. Bu özelliğin ilk defa İsviçre’de, bir kiraz likörü fabrikasında keşfedilmiş olduğu bilinir. Fabrika çalışanlarının çalışma esnasında fark ettiği bu özelliğin, aslında Orta Çağ’dan gelen bir yöntem olduğu da ifade edilir.

1990 yılından sonra, Almanya’nın Münster şehrinde bir kazı çalışması yapılmıştır. Bu kazı çalışmasında kiraz çekirdeği torbaları bulunmuştur. Fabrikada keşfedilen bu özellik ile kiraz çekirdeği torbası üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, ısıyı tutma özelliği kanıtlanmıştır.

Üşüdüğünüz anlarda kiraz çekirdeği ısıtıcı görevi üstlenerek, vücut sıcaklığınızı dengeler. Kiraz çekirdeği ile yapılan yastıklar tıpkı kiraz çekirdeği patiği gibi sıcak tutacak ve soğuklardan koruyacaktır. Yastık ile daha rahat uyunurken, patik ile de olası ağrılar önlenmiş olacaktır.

Kiraz Çekirdeği Yastığı Nasıl Yapılır?

Kiraz çekirdeği faydaları içerisinde en çok kullanılan ve genelde anneler, bebeklerin daha huzurlu uyuması için tercih ederler. Kiraz çekirdeği yastığını hazır olarak alabileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz.

Öncelikle ısıya dayanıklı bir kumaşa ve kiraz çekirdeğine ihtiyacınız olacak.  İyice temizlenen ve kurulanan kiraz çekirdekleri uygun mümkünse %100 pamuklu bir kılıf içine doldurulur ve etrafı güzelce dikilir. Böylece hazır olan kiraz çekirdeği yastıkları romatizma ağrıları, karın ağrıları, gibi sağlık sorunlarında kullanılmaktadır.

Kiraz çekirdeği yastıkları, sıcak su torbalarına göre hem daha ekonomik hem de haşlanma riski olmaması açısından daha güvenlidir. Ayrıca sıcak su torbasında olduğu gibi plastik kokusuna derdine de son vermektedir. Kiraz çekirdeği yastığını normal fırında 120 derecede en fazla 5 dakika, mikrodalga fırında 300 W’da 2 dakika boyunca tutulması yeterlidir. Ayrıca hazırlanan kiraz çekirdeği yastıkları buzlukta bekletilerek soğuk kompres olarak da uygulanabilir.

Özet 

Sizlere çoğunluk tarafından sevilerek tüketilen bir meyve olan kiraz değil de kiraz çekirdeği faydaları hakkında bir makale hazırladık. Kiraz çekirdeği yağı, kiraz çekirdeği yastığı gibi konuları da ekledik.

Benim Düşüncem

Kirazın birçok şeye yarar sağladığını biliyordum. Ancak çekirdeğinin böyle faydaları olduğunu hatta yağı, yastığı tarzı kullanımlarını olduğunu hiç duymadım. Meyve tüketirken çekirdekleri küçük olsa da vücuda zarar verip vermeyeceğini tam bilmediğimizden meyve çekirdeklerini yutmayabiliyoruz. Fakat kiraz çekirdeğini normal olarak ya da öğütülüp de tüketme şekli olması oldukça ilginç geliyor. Umarım işinize yarayan bir makale olmuştur.


Önerilen İçerikler

Dünyanın En Pahalı Kahvesi – Kahvenin Tarihi Ve Geçmişi

Donanım Nedir – İç & Dış – Giriş & Çıkış Donanımları

YouTube Abone Arttırma Yöntemleri – 2020

Starbucks İçecek Önerileri – 2021 Fiyat Listesi

Ayva Yaprağının Faydaları -Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kükürt sabunu faydaları

Kükürt Sabunu Faydaları – Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır ?

sülük faydaları

Sülük Faydaları – Sülük Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar