in , , ,

Kişisel Blog Nedir – Kişisel Blog Açma Ve Para Kazanma ?

what is personal blog - kişisel blog nedir

Bu yazımızda kişisel blog nedir sorusunun yanıtını arayacağız, fakat sadece kişisel blog nedir konusuna odaklanmayacağız. Kişisel blog sitesi açmak istersen nasıl kişisel blog açabilirsin. Kişisel bloglardan para kazanabilir misin ? Ne kadar para kazanırsın gibi sorulara ve daha fazlasının cevaplarına detaylıca bakacağız. Umarım hem senin için hem benim için eğlenceli bir makale olur.

Kişisel blog, herhangi birinin bir konu hakkında oluşturduğu içerikleri kendi websitesinde ya da Instagram hesabı gibi sosyal medya platformlarında paylaşması olarak adlandırılabilir. Kişisel bloglar genellikle tek bir konuyu (niş) hedef alırlar ve bu kategori üzerine içerik üretirler bundan dolayı blog oluşturmak kolay bir iştir. Fakat içerik üretmek kolay değildir, seçtiğin kategori üzerine içerikler üreterek takipçilerinize bir şeyler sunarsın. İşte kişisel blogun anlamı budur.

 • Kişisel Blog Nedir ?
  • Bu Tarz Blogları Açmanın Maliyeti Nedir ?
  • Nasıl İçerik Üretebilirsin ?
 • Kişisel Blog Ne İşe Yarar ?
 • Nasıl Kişisel Blog Açılır ?
  • İnsanlar Sizi Nasıl Bulacaklar ?
  • SEO Nedir ?
 • Kişisel Bloglardan Nasıl Para Kazanılır ?
  • Ortalama Ne Kadar Para Kazanabilirim ?

 

Kişisel Blog Nedir ?

Kişisel blogun ne olduğunu makalenin başında zaten kısaca açıklamıştık, peki burada neyden bahsedeceğiz. Burada kişisel blog açanlar ne yapıyorlar ve nasıl içerik üretiyorlar bunlardan ve bunun gibi konualrdan bahsedeceğiz. Kişisel bloglar tek bir kişinin oluşturduğu siteler oldukları için çok sık içerik yayınlamazlar. Yani her gün 3-4 tane makale görmen neredeyse imkansızdır. Günde 1 -2 makale yayınlarlar, bunun sebebi içerik hazırlamanın zorluğundan dolayıdır. Ayrıca kişisel blogların yani bloggerların seçtiği kategorilerde bu konuya bir etkendir. Eğer bir gezi blogu oluşturursan içerik üretebilmek için bir yere gitmen gerekecek. Bundan dolayı bloglara içerik üretmek zordur.

Bloggerların amacı eğlence olabilir ya da para kazanmak olabilir, kişisel blog sitesi açarak para kazanabilirsin fakat bu hızlı olan bir şey değildir. Bundan dolayı sabretmen gerekmektedir, ya da eğlence amaçlı içerikler üretebilirsin. Ayrıca kişisel blog siteleri sadece yazı yazma üzerine değilllerdir yani bu iş videolar üzerinde de olabilir. Ya da sadece fotoğraflar üzerine bir websitesi açmadanda blogger olabilirsin. Tek yapman gereken bir sosyal medya hesabı açmak, bu sosyal medya platformlarından bir tanesi Instagram olabilir ve sadece fotoğraf paylaşarak gittiğini yerleri anlatabilirsin.

İşte kişisel bloglar böyledir, fakat bir yere gitmeden evde oturarakta içerik üretebilirsin. Mesela bilgisayarlar üzerine bir blog açabilirsin ve bilgisayarlar ile alakalı içerikler üretebilirsin bunun için evden çıkmana gerek kalmayabilir. Bunun dışında blog oluşturduğun zaman birden fazla şekilde içerik üretebilirsin. Mesela aynı içeriğin hem videosunu çekip hem de makalesini hazırlayabilirsin. Bu sayede daha fazla kişiye erişebilirsin.

Bu Tarz Blogları Açmanın Maliyeti Nedir ?

Gelelim işlerin başladığı noktaya, peki ne kadar bir blog oluşturmak. Aslında çok pahalı değil hatta ücretsiz bir şekilde bile blog sitenizi açabilirsin. Eğer YouTube kanalımızı takip edersen ilerleyen zamanlarda bunu nasıl yapacağını anlatan bir seriye başlayacağız ve tamamen ücretsiz bir şekilde kişisel blog sitenizi açabileceksin. Konumuza devam edecek olursak, ücretsiz platformları kullanarak kendine ücretsiz bloglar oluşturabilirsin. Bunlardan birisi Medium, Blogger ve Wix bu üç platform üzerinden de ücretsiz bir şekilde blog yazabilirsin. Üçününde farklı noktaları var makalenin ilerleyen kısımlarında onlara değineceğim.

how to start a blog

Blogging

Peki ücretli bir şekilde kişisel blog sitesi açmak istersem maliyeti nedir ? Böyle bir sitenin maliyeti çok yüksek değil fakat ucuz da diyemem. Alman gereken başkıca 3 şey var bunlardan ilki hosting diğeri domain ve sonuncusuda istepe bağlı olarak tema. Eğer wordpress üzerinden ücretli bir şekilde blog sitesi oluşturacaksan bunları alman gerekiyor. Tema satın almak zorunda değilsin internette onlarca ücretsiz tema bulunuyor onlardan birini kullanabilirsin. Fakat ücretsiz temaların SEO optimizasyonları bazen kötü olabiliyor bundan dolayı iyice araştırarak seçmelisin. Senin için hoşuna gidecek temaları ben daha önce araştırıp bulmuştum bu temaları blog için kullanabilirsin, buraya tıklayarak göz atabilirsin.

Domain için sana önerdiğim site tabii ki GoDaddy hosting için önerdiğim site ise Blue Hosting. Hosting olarak zaten birçok kişinin bildiği bir site hatta birçok sitede Dünya’nın en iyi hosting firması olarak adlandırılıyor. Domain olarak en ucuz domainleri GoDaddy’de bulacağını bildiğim için sana GoDaddy’yi önermek istedim. 1$ gibi çok ucuz bir fiyata .com uzantılı domain sahibi olabilirsin. Bu arada ücretsiz domain de alabilirsin bu sayede sadece hostinge para vermek zorunda kalırsın ama bu domainler ile beraber Google sonuçlarına çıkamazsın. Bunun yanında eğer istersen birde tema satın alabilirsin temaların özellikleri mobil cihjazlar için optimize edilmiş olmaları ve SEO konusunda ücretsiz temalara göre çok daha iyi olmalarıdır. Eğer tema satın almak istersen Envatoya üye olabilirsin, Envato Elements’e üye olursan birçok temayı tek bir üyelik ile satın almış olursun sadece tema değil üreteceğin içerikler için her şeyi Envato’da bulabilirsin. Toplam ücret yaklaşık olarak (Envato ve tema hariç) 150$ gibi bir fiyata tekabul ediyor.

Nasıl İçerik Üretebilirsin

İçerik üretmek zor bir iştir fakat bunu bazı teknikler ile kolaylaştırabilirsin. Her zaman bir listen olsun ve aklına gelen içerikleri kaydet bu sayede aklına gelen içerikleri daha sonra hatırlamak için uğraşmazsın. Ayrıca seninle aynı kategoriyi paylaşan blogları inceleyebilirsin ve yeni fikirler edinebilirsin. Ürettiğin içerikleri süslemek için zaten yukarıda bahsettiğim Envato’yu kjullanabilirsin Envato’nun içinde fotoğraflar videolar temalar ve çok daha fazlası zaten var. İçerik üretmek kolay değildir fakat bu sayede daha fazla içerik üretebilirsin. En güzel yöntem diğer siteleri incelemektir bu blog siteleri için kullanışlı bir yol olsada bizim gibi siteler için çok kullanışlı bir yol değildir.

Lightroom Presetleri

Kişisel Blog Ne İşe Yarar ?

Kişisel bloglar içerisinde içerik üretmenizi sağlayan websiteleri sosyal medya platformları olarak adlandırılabilir. Burada üreteceğin içerikler ile beraber Google’dan ziyarteçi ve takipçi kazanabilirsin. Eğer websitesi yerine bir sosyal medya hesabından blogger olmak istersen fotoğraflarınzı paylaşarak kısaca tekrar içerik üreterek blogger olabilirsin. Fakat en güzeli ve en eğlencelisi bir website açmaktır. Çok maliyetli bir iş değildir zaten ücretsiz bir şekilde de yapabilirsin.

Nasıl Kişisel Blog Açılır ?

Kişisel blog nedir sorusuna birçok detayı ile beraber cevap verdiğimize göre makalemize devam edelim. Kişisel blog açmak için neler alman gerektiğinden zaten bahsettik bunları satın aldıktan sonra ne yapacağını bilmiyorsan biraz araştırma yapmalısın ya da kanalımıza yüklenecek videoları beklemelisin. YouTube’da Wix ile beraber nasıl ücretsiz veya ücretli bir kişisel blog hazırlayabileceğini farklı farklı videolar ile anlatacağız ve sende her şeyi kolayca öğrenip kendi blogunu oluşturmuş olacaksın. YouTube üzerinde WordPress ile alakalı birsürü video bulunmakta ücretsiz kurslara da göz atabilirsin.

Blogunu oluştururken dikkat etmen gereken bazı şeyler var bunların en başında yer alan şey link yapısıdır. Çünkü link yapını değiştiremezsin link yapını değiştirmenin sonucunda trafiğini yani Google’dan gelen ziyaretçilerini kaybedersin. Ben bu hatayı daha önce yapmıştım ve bundan dolayı tüm site ayarlarını ayarladıktan sonra her şeyi yaptıktan sonra içerik üretmeye başlamanı öneriyorum. Bunlara başlamadan öncede her şeye karar vermiş ve kafanda nasıl bir blog oluşturacağını biliyor olman gerekiyor. Bu sayede hem daha hızlı hem de daha rahat bir şekilde siteni hazırlayabilirsin.

Kişisel blog oluşturduktan sonra ya da oluşturmadan önce aklına birçok soru gelebilir bunlardan en çok sorulanlardan bir tanesi insanlar beni nasıl bulacak sorusu oluyor. Bunu anlatacağız ondan önce senin onlara nasıl ulaşacağını öğrenmen gerekiyor. Bu yüzden yavaşça aşağı doğru ilerleyelim.

İnsanlar Sizi Nasıl Bulacaklar ?

Bu soru hepinizin aklınıa geliyor sende bunu düşünüyorsun ya da yanındaki arkadaşın. Bizi neden takip edecekler ve bizi nereden bulacaklar, işte bu soru herkesin aklına geliyor ama cevabı çok basit. Başlarda bu iş hiç kolay olmuyor özellikle ilk 6-8 ay boyunca sitenizde göreceğin aylık ziyaretçi sayısı çok fazla olmayabilir. Bunun sebebi yeni sitelerin ürettiği içerikler Google’a geç gelir bundan dolayı beklemek gerekir seninde yapman gereken şey ilk 3-4 ayda birsürü içerik üretmek ne kadar çok içerik üretirsen o kadar çok ziyaretçi gelir. Google arama motoruna siteni nasıl çıkaracağını merak ediyor olabilirsin YouTube üzerinde ilzyeceğin 2 dakikalık bir video ile ya da wordpress kullanıyorsan yoast seo eklentisi ile bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsin. YouTube’a sitemap ekleme şeklinde aratma yapabilirsin.

blog nasıl açılır kişisel blog nedir
Blog Nasıl Açılır

Ürettiğin içerikler diğer sitelerin ürettiği içeriklerden daha kaliteli ve uzun olmalıdır bu sayede onları geçebilirsin. Ayrıca her siteyi kolay kolay geçemezsin. Bir örnek; ürettiğin bir içeriğin rekabet oranı yüksekse ilk sayfaya çıkmak çok zor olur belki çıkamayabilirsin. Bundan dolayı düşük rekabet değerine sahip içerikler bulman daha iyi olur. Hatta ilk sayfada yer alan websitelerin gücünede göz atman gerekiyor. Bunları yapmak için Ubersuggest sitesini kullanabilirsin ücretsiz kullanıma sahip bir site premium versiyonu satın almak istersen aylık 9$ vermen yeterli. Bu site sayesinde hem içerik bulabilir hemde bulduğun içeriklerin rekabet değerlerini kontrol edebilirsin.

Peki rekabet değeri ve site gücü ne demek aklında onlarca soru birikmeye başladı, halbuki sen sadece kişisel blog nedir sorusunun cevabı için bu siteyi açmıştın ve tek isteidğin bir blog oluşturmaktı. Merak etme oldukça basit bir şekilde sana bunları anlatacağım.

Rekabet & Site Gücü

Rekabet Değeri “SD” SEO Difficulty : Bir anahtar kelimeye içerik üreten sitelerin çoğunluğuna ve reklam verenlerin rekabetine göre ölçülen bir değerdir, “kişisel blog nedir” anahtar kelimesinin rekabet değeri düşüktür çünkü bunun hakkında içerik üreten güçlü site sayısı fazla değildir. Ve çok fazla reklamvereni olmayabilir. Fakat “köpek oyuncakları” adında bir anahtar kelimenin rekabet değeri çok yüksek olabilir. Bunun sebebi bu anahtar kelimeye reklam veren sayısının fazla olması ve bunun hakkında satış yapan güçlü site sayısının fazla olmasından kaynaklanır. İşte rekabet budur Ubersuggest üzerinde yapacağın aramalarda 1-35 “SD” değerleri düşük rekabet demektir ve yeşil renk ile gösterilir.

Site Gücü “DS” Domain Score : Peki site gücü ne demektir? İnternet üzerinde onalrca website var ve bazıları yıllardır internet üzerinde içerik üreten siteler bu siteler çok uzun süredir Google üzerinde varlığını devam ettirdiği için ve yüksek sıralarda yer aldığı için bu siteyi geçmek kolay değildir. Her sitenin belirli bir gücü vardır ve bu giderek yükselir yeni oluşturulan sitelerin gücü Ubersuggest üzerinde “DS” yazan kısımda 0 şeklinde gösterilir ya da 1 şeklinde gösterilir. Bunun ana sebebi sitenin yeni olmasıdır fakat yeni siteler eskilerini geçemez diye bir kural yoktur. Alan Adı Puanı 1-25 arası olan tüm siteleri eğer onlardan daha kaliteli içerik üretirsen kolayca geçebilirsin.

SEO Nedir ?

Şimdi aklında yeni bir soru var bu soru da SEO nedir ? Bunuda sana çok kısa bir şekilde anlatacağım. İlk olarak SEO’nun açılımına bakalım, SEO Search Engine Optimization anlamına gelir. Ve bir puanlama birimidir diyebiliriz. Eğer yazdığın makale SEO üzerinden 100/100 alırsa %95 ihtimalle ilk sayfada olacaksın demektir. Kısaca üretilen içeriklerin bir SEO değeri vardır bu değer ne kadar yüksek olursa içeriğin Google’ın ya da YouTube’ın arama kutucuğu olan herhangi bir platformun gözünde o kadar değerli olacaktır. Bundan dolayı içeriklerimizi hazırlarken SEO’ya uygun bir şekilde hazırlamalıyız.

Bizim sitemizde toplamda 92 makale bulunmakta ve sadece 2 tanesinin SEO skoru turuncu yani 100 üzerinden 50 gibi düşünebilirsin. WordPress üzerinde bununla alakalı eklentiler bulunmakta onları kullanabilirsin. Bu konu ile alakalı detaylı araştırmaları YouTube ya da internet üzerinde yapabilirsin.

Kişisel Bloglardan Nasıl Para Kazanılır ?

Evet son başlığımıza geldik ama en çok merak edilen bir diğer konuda bu. Size gayet net bir şekilde şunu söyleyebilirm eğer başarılı olursan ve gerçekten mükemmel bir blog sahibi olursan yılda bir milyon dolar kazanabilirsin. Eğer bana inanmıyorsan bazı blogların kazançlarını kontrol edebilirsin. İnternet üzerinde açtığın bir websiteden para kazanmanın yolu sadece reklamlar değildir. Para kazanmak için birden fazla yöntem vardır ve bu yöntemler ile beraber oldukça büyük paralar kazanılabilir. Fakat başarılı olman ve yüksek trafik elde etmen şart.

Eğer kalitesiz gereksiz içerikler üretirsen asla ziyaretçi kazanamazsın. Bundan dolayı içeriklerin kaliteli olmalı ve ayda 3-5 defa aratılan anahtar kelimelere değil aylık olarak en az 1000 defa aratılan anahtar kelimelere içerik üretmelisin. Bu durumda seçebileceğin bir diğer tür çoklu kategori bloglarıdır. Bu bloglar her kategori hakkında içerik üretirler bu blogların avantajları daha kolay içerik bulmaları ve daha fazla trafik elde etmeleri olabilir. Fakat niş yani tek kategoriye sahip olan bloglara göre çok daha az para kazanırlar. Bunun sebebi ise şudur. Eğer sen bir niş sitesi oluşturursan, insanlara tanıtacağın ürünleri kitlen daha kolay satın alır.

what is personal blog and how to start how much money can you earn
Blog Açma Ve Para Kazanma

Örnek Senaryo; Jessica’nın bir blog sitesi var ve burada bakım ürünleri hakkında içerikler üretiyor, bakım ürünlerini seven ve onlara ilgi duyan bir takipçi kitlesi var bu sayede duyurduğu ürünleri satın alan kişi sayısı daha fazla. Jessica’nın blogu tek bir kategoriye yönelik olduğu için sitesinde gezen insanlar sitenin sağ taraftaki barında bakım ürünleri ile alakalı ürünler ya da reklamlar görüyor. Bu ürünler satın alındığında Jessica %10 miktarda komisyon kazanıyor. Reklamlara tıklanıldığı zamanda reklamverenin belirlediği miktarda para kazanıyor. Ayrıca Jessica’nın bir abone listesi mevcut bu abone listesinde olan takipçilerine epostalar yollayarak yeni ürünler tanıtabiliyor ya da başka türlü epostalar gönderebiliyor.

Jessica örneğinde makyaj ve bakım ürünleri ile alakalı blog sitesi açmış bir kızdan bahsettik. Eğer sen birçok kategori üzerinde bir blog oluşturursanız bu senaryoda verilen örneklerin bazılarını kendi kitleniz için yapamayabilirsiniz. Bunun sebebi kitlenizin tam olarak hangi içeriği sevdiğini bilmemenizden kaynaklanır.

Ortalama Ne Kadar Kazanabilirim

Buna aslında net bir cevap veremeyiz bu senin blogunun ve işinin pazarlama stratejisine kalmış bir durumdur. Ne kadar kaliteli iş yaparsanız o kadar çok para kazanırsınız, ortalama bir fiyat istiyorsan bu fiyat ülkeden ülkeye dilden dile değişmektedir.

Örnek; Amerika ekonomik yönden güçlü bir ülke olduğu için Amerika’da (İngilizce) reklamverenler tıklama başına reklam maliyetlerini yüksek tutuyor. Ve reklam rekabeti artıyor aynı zamanda normal rekabette artıyor.

Örnek; Türliye ekonomik yönden güçlü bir ülke olmadığı için (Türkçe) reklamverenlerin tıklama başına reklam maliyeti düşük oluyor bundan dolayı rekabet azalıyor ve kazançlar düşüyor. Ayrıca normal rekabette düşüyor.

Örneklerde anlattığım gibi eğer İngilizce içerikler üretirseniz ve bunu Amerika’ya odaklanarak yaparsan reklamlardan daha fazla para kazanırsın eğer Türkiye’ye odaklanıp Türkçe içerik üretirseniz daha az para kazanırsın. Fakat bu reklamlar için geçerlidir yani Google AdSense gibi platformlar için bu böyledir. Yapacağın ürün tanıtımları gibi faliyetler ülkeden ülkeye çok değişiklik göstermez. Bizim sitemiz iki farklı dilde yayın yapmakta birisi Türkçe diğeri İngilizce bu sayede daha fazla ziyaretçi kazanıyoruz. Sende bu şekilde yapabilirsiniz fakat bunu yapabilmek için WordPress kullanıyorsan satın alman gereken eklentiler olacaktır. Bana kalırsa günde 1500-2500 sayfa görüntülenmesi alan bir site aylık olarak 2000$ üzerinde para kazanabilir ya da çok daha fazla.

 

Ne Oldu ?

Yukarıda sizlere kişisel blog nedir ve kişisel blog nasıl açılır ve en çok sorularn sorulardan biris olan kişisel bloglardan nasıl para kazanılır ve tahmini ne kadar para kazanırsın sorusuna cevap verdik. Sadece kişisel blog nedir sorusuna değil onunla alakalı birçok detaya değinmiş olduk.

Benim Düşüncelerim

Aslında YouTube kanalı açmak yerine Blog açmak çok daha eğlenceli ve güzel bir iş diyebilirm ayrıca kişsiel blog sitesi olanların birçoğu, YouTube kanalı ile beraber yönetiyor bunun bir faydasıda var zaten. Eğer YouTube kanalıda açarsanız oradaki izleyicilerinizi websitenize yönlendirebilirsiniz. Bundan dolayı sana YouTube kanalı açmanıda öneriyorum. Her neyse umarım hazırladığımız içeriği beğenmişsindir ve aradığın soruların cevaplarını en güzel ve detaylı şekilde bulmuşsundur bu yazıda kişisel blog nedir ve nasıl blog açılır hakkında detaylıca konuştuk. Sonraki yazımızdan haber alabilmek için sol alttan bildirimleri açabilirsin.


Editörün Seçtikleri

Dünya Düz Müdür Yuvarlak Mıdı ?

Mobil Uygulamalardan Para Kazanma 

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Photoshop Programları Ücretsiz En İyi Programlar

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

youtube banner size - banner boyutları

YouTube Banner Boyutu – YouTube Banner Yapma Ve Template

uydu nedir - what is satellite

Uydu Nedir – Doğal Uydu Ve Yapay Uydu Nedir