Kitap Okumanın Faydaları – Kitapların Bize Sağladığı 20 Fayda ?

Kitap okumanın faydaları makalemize hoşgeldiniz. Sizlere bu yazımızda kitap okumanın faydaları nelerdir ve kitabın size katabileceği güzel etkilerinden bahsedeceğiz. Kitap okumanın insan sağlığına ve kişisel gelişimine faydalı olduğuna dair yüzlerce araştırma vardır. Sizlere bu makalemizde düzenli kitap okursanız sizde olacak bazı değişikliklerden bahsedeceğiz. Eğer hazırsanız makalemize geçebiliriz.

Öncelikle eğer çevrenizde çok kitap okuyan birisi varsa, bir ona birde çevrenizdeki diğer insanlara bakın. Büyük ihtimalle sürekli kitap okuyan o insan, çevrenizdeki diğer insanlara göre daha açık görüşlü, daha zeki ve konuşması diğer insanlara göre çok daha düzenli ve mantıklı olacaktır. Çünkü kitap okumak insanın başka hayatlar yaşamasına sebep olur. Bir mekan düşünün, dünyad öyle bir yer olduğunu bile bilmiyorsunuz ve öğrenmeden bu dünyadan gideceksiniz. İşte okuyacağınız bir kitap sizioraya götürebilir. Makalemiz kitap okumanın sizlere faydaları olduğu için biraz faydalarından bahsedelim diyorum artık.

 

Kitap Okumanın Faydaları

Alzheimer Riskini Azaltır

alzheimer kadın
Alzheimer Bir Kadın Kitap Okuyor

Kitap okumanın faydaları nelerdir sorusunun ilk cevabı ile tehlikeli bir hastalığı engellemek istedim. Beynimiz vücudumuzdaki diğer kaslar gibi çalışmazsa gücünü kaybeder ve zayıflar. Beyin,diğer kaslar gibi ağırlık kaldırarak olmasa bile kitap okuyarak ve onu yoracak şeyler yaptığımız zaman gelişir ve Alzheimer gibi tehlikeli hastalıklardan kendini korur. Bir araştırmaya göre Beyin hareketsiz kalınca Alzheimer olma riski, kitap okuyan insanlara kıyasla iki buçuk kat daha fazla oluyor. Eğer Alzheimer nedir bilmiyorsanız kısaca bir özet geçmek istiyorum.

Alzheimer nedir : Alzheimer genellikle ileri yaşlarda beliren ve beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Alzheimer’a yakalanan kişi ilk başlarda basit şeyleri unutmaya başlar ve sonrasında ise geldiği yaşa kadar sürekli yaptığı şeyleri unutur. İlerleyici bir hastalık olduğundan, günler geçtikçe kişinin durumu daha da kötüye gider. İlk başlarda gün içinde ne yaptığını unutan kişi hastalığın ileri aşamasında kendi adını bile hatırlayamaz olur. Durum böyle olunca hastalığın son aşamalarında kişi karşısındaki insan ile oturup muhabbet bile edemez hale gelir. Gençliğimize güvenip bu hastalığı boşveremeyiz. Sağlıklı kalmaya dikkat etmeliyiz.

Hayal Gücünü Geliştirir

kitap okumanın faydaları hayal gücü
Hayal Gücünü Genişletir

Siz kahvenizi, çayınızı aldınız ve bir koltuğa oturdunuz. Kafanızı kaldırdığınızda boş bir duvar görüyorsunuz. Odanızda ilgi çekici bir şey yok. Ancak siz kitabı okumaya başladığınız anda artık o sıkıcı odanızda değilde, dünyanın diğer ucundasınız. Her ne kadar vücudunuz hala odanızda olsa bile aklınız sizi başka dünyalara götürdü ve oralarda hayatınızda hiç ama hiç karşılaşma olasılığınızın olmadığı insanlarlasınız veya nesli tükenmiş yaratıklarla. Kitaptaki yerlere ve karakterlerin yanlarına gitmek için onları hayal etmeniz gereklidir ve işte bunu yaparak hayal gücünüzü genişletmiş oluyorsunuz.

Kelime Haznesini Zenginleştirir

kitap okumanın faydaları kelime haznesi
Kelime Haznesi

Özellikle teknoloji zamanında eski kelimelerin kullanımı çok ama çok azaldı. Türk gençleri ortalama bir günde 300 kelime kullanarak kendilerini ifade edebiliyorlar. Bu sayı ciddi bir sorun. Artık insanlarla mesajaşırken ne kadar kısa o kadar iyi olarak gördüğümüz için kısaltmaları veya yabancı kelimeleri kullanıyoruz. Bu çoğu kişiye bir kolaylık olarak gözüktüğü için kimse bu duruma karşı çıkmıyor. Ancak kitap okumak bizim kelime dağarcığımız genişletmekle beraber kelimeleri daha düzgün ve yerinde kullanmamızı sağlayacak. 

Bir insanın eğer kelime haznesi geniş ise o kişiyi dinlemek çok zevkli olacaktır. Ancak karşınızdaki kişinin kelime haznesi dar ve gelişmemiş ise o kişi konuşurken sürekli takılacaktır ve ”ııı” ”eee” gibi duraklamaları çok kullanacaklardır. Bu olay ise çoğu kişiyi rahatsız eder ve işte bu yüzden Türkçe’mizi düzgün ve güzel kullanabilmek için bolca kitap okumalıyız.

Daha Güzel Ve Akıcı Konuşma

kitap okumanın faydaları akıcı konuşma
Bir Topluluğa Konuşan Adam

Kitap okumanın faydaları nelerdir soru için bir başka cevap olan daha güzel ve akıcı konuşma kısmına geldik. Düzenli bir şekilde kitap okuduğunuz zaman yukarıda bahsettiğimiz gibi kelime haznenin genişler ve bu kelimeleri cümle içinde kullandığınızda kulağa daha hoş ve dinleyici için daha keyifli bir hal alacaktır. Eğer okuyucu kitabı dikkatli bir şekilde okuyorsa bu ona kelimeleri nasıl daha düzgün kullanacağını öğretir. Düzgün bir dil ve diksiyon ile konuştuğunuzda ise karşınızdaki kişi size odağını daha iyi verebilecektir ve bu sayede anlatmak istediğiniz konuyu rahatça anlatmış olacaksınız.

Genel Kültür Bilgisi

genel kültür bilgisi
Genel Kültüre Katkı

Kitap okumanın faydaları nelerdir sorusunun bir başka cevabı olan genel kültür konusuna geldik. Genel kültür aslında bilgidir diyebiliriz. Arkadaşlarınızla konuşuyorsunzu ve bir ada ülkesi hakkında bir soru geldi. Kimse cevabı bilmiyor ama siz yıllar önce okuduğunuz bir kitapta o sorunun cevabın okumuştunuz ve bir anda sorunun cevabını verdiniz. Oysaki arkadaşlarınızın arasında ordinaryüs bile var diyelim. Eğer kendi konusunun dışına çıkıp başka konular bakmadıysa siz sorulan sorunun konusunda o kişiden daha öndesinizdir demektir.

Özgüven Artmasına Yardımcı Olur

özgüven
Kitaplar Özgüven Artışı Sağlar

Yukarıdaki konuda bahsettiğimiz gibi eğer genel kültür bilginiz iyi olursa özgüven problemi yaşamazsınız. Birileri size ve arkadaşlarınıza bir soru sorduğunda, sizin genel kültür seviyeniz fazla olduğu için bütün gözler size çevrilir ve soruyu bildiğinizde özgüveniniz daha da artar. Hatta sorunun cevabını bilmeseniz bile size duydukları saygı azalmaz çünkü arkadaşlarınız eğer siz bile bilmiyorsanız kimse bilemez diye düşüneceklerdir. Sınıfta kimse parmak kaldırmazken sizin parmak kaldırmanız ve cevabı bildikten sonra öğretmeninizden alacağınız takdir sizin özgüveninizi artıracaktır.

İletişim Kurma Yeteneğiniz Gelişir

iletişim kurma
İletişim Kurma Yeteneğiniz Gelişir

Yeni bir ortama giriyorsunuz ve arkadaş edinmek istiyorsunuz. Selam verme kısmında sıkıntı yok, cesaretinizi toplarsınız, kişinin yanına gidersiniz ve kelimeyi söylersiniz. Bu kolay kısmı. Zor olan kısım ise konuşmayı devam ettirip arkadaş olmaktır. Eğer hayatınızda konuşacak ve anlatacak bir olay yoksao kişi sizinle neden arkadaş olsun. Karşınızdaki kişiye onu etkileyecek, onun bilmediği şeylerle gelmelisiniz ki sizinle konuşmak istesin. Kitap okuduğunuz zaman ise hayal gücünüz ve genel kültür bilginiz geliştiği için her zaman konuşacak bir konu buluyorsunuz ve bu sayede arkadaş edinme problemi ortadan kalkmış oluyor.

Stresi Azaltır

kitaplar stres seviyenizi azaltır
Kitap Okumak Stres Seviyenizi Azaltır

Gün içinde o kadar fazla olay başımıza geliyor ki, bu olayların hepsini bazen kaldıramıyoruz. İçimizde biriken stresi dışarı atmamız, boşaltmamız gerkiyor. Çünkü stresin sağlığımıza verdiği bazı zararlar vardır. Mesela, erken yaşlanmamıza neden olur, libido azalmasına, uykusuzluğa, bağışıklık sistemine zarara, hormon bozukluğuna gibi bir çok ciddi hastalığa neden olur. Peki gündelik hayatımızda stresi nasıl azaltacağız veya vücudumuzdan atacağız? Günde 6 dakika sessiz bir şekilde kitap okumanız sizin kalp atışınızı yavaşlatır ve kaslarınızdaki gerginliği azaltır. Vücudunuzu gevşedikten sonra stres seviyenizde gerçekten büyük bir azalma hissedeceksiniz.

Uyumamıza Yardımcı Olur

kitap okumak uyumanıza yardımcı olur
İyi Bir Uyku İçin Kitap Okumak Gereklidir

Kitap okumanın faydaları nelerdir sorusunun bir başka cevabı ise uyku prbleminizde size yardımcı olmasıdır. Çok kötü ve yorucu bir gün geçirdiniz. Patronunuzla kavga ettiniz, araba cezası aldınız, faturalı ödemeniz gerekiyor… Bu tarz problemler herkesin başına gelebilir. Ancak bu problemler eğer çözüme ulaşamaz ise bizde stres olarak kalacaktır ve stresin zararlarından yukarıda bahsettik. Kimse stresli olmak istemez. İşte bu zor günün ardından yatağa yattınız ve gerçekten çok yorgun hissediyorsunuz ama uyumayı beceremiyorsunuz. İşte o zaman kitap okursanız stres seviyeniz azalacak ve rahatça uykuya dalmış olacaksınız.

Veya hiç ama hiç uykunuz yok. Gün içinde uyudunuz ve gününüz çok sakin geçti. Ancak yarınki toplantı için iyi ve güzelbir uyku çekmelisiniz. Uyumaya çalışıyorsunuz ama uyuyamıyorsunuz ve uyuyamadığınız için daha çok panik yapıyorsunuz. İşte o zaman bir kitap alın, yatağınıza yatın ve  okumaya başlayın. Kitap okumak zihninizi yoracağı için ve vücudunuz yatakta hareketsiz olduğu için kısa bir süre içinde yorulacak ve gözlerinizi kapatacaksınız.  

Hafızayı Güçlendirir

kitap okumak hafızayı güçlendirir
Hafıza

Düzenli kitap okumanın Alzheimer’a engel olduğundan bahsetmiştik. Her ne kadar Alzheimer olmasak bile gündelik hayatta unuttuğumuz tonla şey var. Anahtarları nereye koyduğumuz, arabayı nerye parkettiğimiz, doktorumuzun adı, ütünün fişini çektik mi gibi bir sürü unutkanlık problemi ile karşılaşıyoruz. İşte düzenli kitap okuduğumuz zaman bu sorunlar daha da azalacaktır. Çünkü okuduğumuz kitabın bir sonraki sayfasını anlayabilmek için önceki sayfaları hatırlamamız gerekmektedir. Bu olayı sürekli yaptığımızda beynimiz bu konuda daha da güçleniyor ve unutkanlık probleminin önüne geçiyor.

Daha İyi Yazma Becerisi Sağlar

kitap okumanın faydaları daha iyi yazma
Yazmada Gelişmek

Bir insanla konuşurken her ne kadarda olsa derdimizi anlatabiliyoruz ve sıkılmadan muhabbet edebiliyoruz. Ancak tanımadığımız biri için yazı yazarken onları memnun etmek çok daha zor. İyi bir yazar olmak için ilk önce iyi bir okuyucu olmanız gerekmektedir. Çünkü Türkçe’nin kurallarına uygun bir şekilde yazı yazmak okuyucalar için okuması ve anlaması çok daha kolay olacaktır. Bunun için ise bol bol kitap okumalıyız. Büyük eserlere baktığınız zaman cümlelerde bir hata görmeniz çok zordur. Çünkü kaliteli yazarlar geçtikleri yollarda oyalanarak veya boş yaparak gelmediler. İstediğiniz yazara sorun, geçmişlerinde ne kadar kitap okuduklarını size söylesinler.

Çünkü bir işte usta olmak istiyorsanız, o işin ustasını izlemeniz gerekir. Şöyle düşünün, bir sporcunun bir hareketi güzel ve düzgün bir şekilde gerçekleştirmesi için bolca antrenman ve tekrar yapması gerekmektedir. Bu yüzden bir yazar iyi yerlere gelmek istiyorsa, mesleğinin gereği olan kitap okuma tekrarını bolca yapması lazımdır.

Hayata Bakış Açınız Değişir

kitap okumanın faydaları farklı bir bakış açısı
Farklı Bir Bakış Açısı

Biz insanlar başımızda olan derdi her zaman en büyük dert gibi görürüz. Kendi derdimize o kadar kafayı takmışızdır kidiğer insanların dertlerini görmeyiz veya görmek istemeyiz. Oysaki başımızı kaldırıp dışarıdaki insanlar abir baksak, sadece bizim derdimizin olmadığını ve en büyük derdin bizde olmadığını anlarız. Okuduğunuz kitabın bir karakteri sizinle aynı yaştadır ve o karakterin dertlerini okuduğunuzda kendi dertlerinizden utanırsınız. İşte bu sayede kitaplar bize bencil olmamayı ve dünyanın sadece bizden ibaret olmadığını gösterir. Diğer insanların da dertlerini görmemizi sağlar.

Empati Kurma Yeteneğiniz Gelişir

kitap okumanın faydaları empati
Empati Kurmanızı Sağlar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir kitap okuduğunuzda kendinizi kitaptaki karakterler yerine koyduğunuz zaman onların acılarına, üzüntülerine, sevinçlerine gibi daha birçok duygularına eşlik edersiniz. İnsanların bizi anlamasını istediğimiz kadar bizimde onları anlamak için çaba göstermemiz lazım. Kendimizi karşımızdaki kişi yerine koyduğumuz zaman zaten ister istemez karşıdaki kişiye karşı hoşgörülü davranıyoruz. Çünkü kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmayız. İşte kitap okumanın faydaları nelerdir sorusunun bir başka cevabı empati kurma yeteneğimizi geliştirmesidir.

Vizyonunuzu Genişletir

kitap okumanın faydaları vizyon
Vizyonunuzu Genişletir

Düzenli bir şekilde kitap okumak sizin vizyonunuzu genişletir. Başınıza gelecek olaylara daha geniş bir açıdan bakarsınız. Yanınızdaki insanlara kıyasla okuduğunuz kitaplar sayesinde daha çok yer gezmiş gibi olursunuz. Mesela bir arkadaşınızla aynı mahallede büyüdünüz, bebekliğinizden beri aynı mahalledesiniz, aynı şeyleri gördünüz, yediniz, içtiniz. Kısaca ne yaparsanız yapın birlikte yaptınız. Ancak o hiç kitap okumadı ama siz her boş zamanınızda kitap okudunuz. Siz o arkadaşınıza kıyasla daha fazla yer gezmiş ve görmüş olacaksınız. Her ne kadar bedeniniz gitmese bile zihninizde bazı mekanlarda bulunmuş olacaksınız.

Yalnız Kalmazsınız

kitap okumanın faydaları yalnız kalmazsınız
Kitap Sizin İçin Bir Dost Olur

Çevrenize bir göz gezdirin. Yalnız insanların, hiç dostu olmayanların tesellileri genelde kitaplardır. Çünkü kitaplar siz onlara el uzattığınız sürece her zaman size el uzatırlar. Ne zaman ki yalnız hissettiğinizde kitap okursanız tek yalnız olanın siz olmadığını anlayacaksınız ve kitaptaki karakterlerle arkadaş olacaksınız ve böylelikle yalnızlık sıkıntınız birazda olsa azalmış olacaktır. 

Sıkıntınızı Götürür

kitap okumanın faydaları sıkıntınızı götürür
Kitap Okumak Sıkıntılarınızı Azaltır

Bir kitaba daldıktan sonra dünya ile olan bağlarımıza belli bir süre ara veririz. Gün içinde yaşadığımız, aklımızda olan sıkıntıları bir kenara bırakır, bütün odağımızı kitaba veririz. Kitap okurken hem gözümüzü hemde beynimizi çalıştırdığımız için kafamız başka düşünceler gitmez ve sadece okuduğumuz kitaba yoğunlaşır. İşte kitap okumanın faydaları nelerdir sorusunun bir başka cevabı ise sıkıntılarımızı götürmesidir.

Hızlı Düşünmeyi Sağlar

kitap okumak hızlı düşünmenzi sağlar
Hızlı Ve Mantıklı Düşünme

Daha önceden de dediğimiz gibi, beyini zorlayarak geliştirebiliriz. Eğer beynimizi çalıştırmayı reddedip tembelliğe itersek beyin bunu hemen ve kolaylıkla kabul edecektir. Ancak beynimizi yorarsak, o güçlü durmaya devam edecektir. Bir kitap okuyorsunuz, okuduğunuz bir kitabın bir paragrafı aklınızda kaldı. Siz gündelik hayatta kullanmıyrsunuz bu pargrafı ama o paragraf bir gün kullanılmayı bekleyecek şekilde bir kenarda bekliyor. Bir gün size gelecek bir soruyla beraber beyniniz bir sinyal gönderecek ve o bilgiyi hemen kullanacakır. Bu durumda ise hızlı ve pratik bir cevap vermiş olacaksınız.

Konsantrasyonu Artırır

kitap okumak konsantrasyon sağlar
Kitap Okumak Konsantre Olmanızı Sağlar

Her ne kadar çoğu insan sessiz bir ortamda çalışmak, kitap okumak istese bile artık böyle yerleri bulmak, daha doğrusu bu tarz mekanlar için zaman ayırmak bizim için lüks oldu. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar işten eve – evden işe gitmek için bile o kadar fazla toplu taşıma kullanmak zorunda kalıyorlar ki. Bu toplu taşıma araçlarında ise istediğimiz sessizliği bulmak çok zor oluyor. Ancak sürekli kitap okuyan bir insan zaman içinde kendini sadece kitaba verdiği için dışarıdaki sesleri kabul etmeyi reddediyor. Ancak dikkat edin, kitaba dalıp inmek istediğiniz durağı kaçırmayın.

Hediye

Bazen bir insanın neler seveceğinden emin olamazsınız. İşte o zaman hem o insana faydası dokunacak hemde laf edemeyeceği bir hediye almak isterseniz, kitap alın. Karşınızdaki kişi normalde kitap okuyorsa zaten bu hediye onun hoşuna gidecektir. Eğer kitap okumayan birisi ise belki bir gün o kitabı açacak ve kitapların dünyasına girecek. Bu sayede dünyaya bir insan daha kazandırmış olacaksınız. Yani kısaca kitap hediye etmek, gerçekten alabileceğiniz en güzel hediyedir diyebiliriz.

 

Özet

Sizler bu makalede kitap okumanın faydaları başlığı altında kitapların bizlere olan bazı faydalarından bahsettik. Yıllardır bizimle olan ve uzun süreler boyunca bizimle olmaya devam edicek kitapların bizlere kattığı sayısızı faydası var ancak biz size burada sadece belli faydalarını sayabildik. Umarım yazdığımız bu makale sizlere aradığınız cevabı bulma konusunda yardımcı olmuştur. Son olarak Sukealist ve Kidega sitesinden bazı bilgileri kullandık.

Benim Düşüncelerim

Ben eskiden kitap okumayı sevmeyen bir çocuktum. Yani 16 yaşına kadar düzgünce kitap okumazdım. Sonrasında ise kitaplara ilgi duymaya başladım  ve okumaya ilgim arttı. Her ne kadar son zamanlarda kitap okumasam bile bu makaleyi yazdıktan sonra yeniden kitap okumaya başlama isteği geldi. Şimdiyse eğer kitap okumaya ara vermeseydim bu makaleyi nasıl daha akıcı ve güzel bir dille yazabilirdim onu düşünüyorum. Olmuşla ölmüşe çare yok diyorum ve yeniden kitap okumaya başlıyorum. Bu yazıyı okuyan kişi, eğer çocuk sahibi isen sana bir tavsiye vermek isterim. Senin çocuğun için en iyisini sen bilirsin ama çocuğunu olabildiğince kitaplara sevdirmeye çalış. Çünkü bu dünyada yeterince boş var. Bizlere daha nitelikli ve zeki insanlar lazım. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.


Önerilen İçerikler

FPS Nedir? Ne İşe Yara & FPS Kaç Olmalı?

İnstagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır?

LoL Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Ücretsiz WordPress Temaları

Kitap Okuma Programları

Öncekini Oku

TV Zararları – Televizyonun Zararları Nelerdir ?

Sonrakini Oku

Mafia 2 Sistem Gereksinimleri Nelerdir ? – Tahmini FPS Değerleri

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir