Bu günkü makalemizde sizlere Kripto para nedir, kriptoloji nedir, Kripto paraların ortaya çıkışı, Kripto paraların üretimi, Kripto paraların güvenilirliği ve Blockhain nedir bunlardan bahsedeceğiz.

Kripto para takaslarda kullanılan tamamen sanal şifrelenmiş dijital para birimidir. Çoğu kişi geleceğin para birimi olduğunu söylemektedir sebebi ise en değerli birimi olan bitcoin ilk çıktığında 2,3 Bitcoin 1 dolar gibi bir para ederken biz bu makaleyi yazarken 1 Bitcoin 8,881.79 dolardır.

 

Kriptoloji Nedir ?

Kriptoloji, bir şifre biçimidir. Çeşitli iletilerin, yazıların belli bir sisteme göre şifrelenmesi, bu mesajların güvenlikli bir ortamda alıcıya iletilmesi ve iletilmiş mesajın deşifre edilmesidir. Günümüz teknolojisinin baş döndürücü hızı göz önüne alındığında, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan güvenlik açığının da taşıdığı önem ortaya çıkmaktadır. Kriptoloji; askeri kurumlardan, kişiler arası veya özel devlet kurumları arasındaki iletişimlerden, sistemlerin oluşumunda ve işleyişindeki güvenlik boşluklarına kadar her türlü dalla alakalıdır.

Kriptoloji = Kriptografi + Kriptoanaliz. Kriptoloji bilimi kendi içerisinde iki farklı branşa ayrılır. Bunlar Kriptografi; şifreli yazı yazma ve Kriptoanaliz; şifreleri çözme ya da analiz etmedir. Kriptoloji, çok eski ve renkli bir geçmişe sahiptir. Tarihten günümüze kadar, bazı şifreleme teknikleri şunlardır: Yer Değiştirme (Transposition) Yöntemi, Yerine Koyma (Substitution) Yöntemi bunlar klasik şifreleme yöntemleridir bunlar ise Simetrik Anahtarlı Şifreleme (Symmetric Key Cipher), Açık Anahtarlı Şifreleme (Public Key Cipher) modern şifreleme yöntemlerinden bazılarıdır.

what is crypto money
Kriptolooji

Kripto Para Nedir ?

Kripto para, işlemlerini güvenceye almak için kriptografi kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir ödeme aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto dövizler bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto döviz, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine merkezsizleşmiş kontrol kullanır. Her bir kripto paranın merkezsizleşmiş kontrolü, umumi işlem veri tabanı olan, dağıtılmış muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zinciri sayesiyle çalışır. 2009’da oluşturulan Bitcoin, ilk merkezsizleşmiş kripto dövizdir. O zamandan beri birçok farklı kripto dövizi oluşturulmuştur.

Kripto parayı kripto yapan 6 özellik vardır bu özellikler şunlardır;

 1. Merkezsizlik
 2. Para Ve Sahip kayıtları
 3. Para Basma Kuralları
 4. Sahipliğin Kripto Teknikle Sadece Sahibince İspat Edilebilmesi
 5. Paranın Sadece Sahibinin Emriyle Sahip Değiştirebilmesi
 6. Ayni Anda Ayni Para İçin Birden Fazla Emir Gelirse Sadece Birinin Yerine Getirilmesi.

Kripto para bir elektronik paradır ve onun genel özelliklerini aynen taşır. Değerli olduğuna inanıldığı için, ve taklit edilemediği, kayıtlı olduğu, kayıtlarının yani muhasebe defterlerinin güvenliğinin, kırılması neredeyse imkansız şifrelerle, yani kripto tekniklerle sağlandığı, parayı basan kurumun keyfi uygulamalarla ya da kazayla değerini düşürme ihtimali az olduğu için değerlidir.

Elektronik paraya şu sebeplerden sanal para da denir

 • Elektronik para eritildiklerinde pek değer kaybetmeyen altın ve gümüş paralar gibi değerini gram olarak içinde taşımaz, bir yerlerde altın karşılığı olan bir belge de değildir.
 • Elektronik para özelliklerinin taklidi zor olan ve detayları herkesçe bilinen fiziki bir nesne de değildir.
 • Elektronik para devlet veya kanun gözünde genel geçerliliği olan bir değişim aracı da değildir (devlet sadece kendi bastığı ulusal parayı öngörür), bu yüzden sadece belli gruplar içinde kullanılabilir, orada da olsa olsa ticari bir anlaşma ya da senet benzeri hukuki yaklaşım söz konusu olabilir.

Kripto Paraların Ortaya Çıkışı ?

 1. 1983 Kripto parayı ilk tasarlayan kişi David Chaum “eCash” adında bir kripto para tasarladı.
 2. 1996 da NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) Anonim krito para nasıl basılır adında bir bildiri yayınladı.
 3. 1998 de Wei Dai “b-money” adlı anonim merkezsiz kripto parayı anlatan bir bildiri yayınladı.
 4. Yine 1998 de Nick Szabo bit-gold adlı anonim merkezsiz kripto parayı gerçekleştirdi.
 5. Satoshi Nakomoto (sanal alemde kullandığı takma adı, asıl kimliği bilinmiyor) SHA-256 temelli “ispatlanmış emek” mekanizması ve blok zinciri kullanarak ilk yarı-anonim (kim ödedi-ödendi bilinemiyor ama hangi hesaptan hangi hesaba ödendi herkes görebilir) merkezsiz kripto para olan “bitcoin”i gerçekleştirdi
 6. Özel bir blockchain kullanan “DIVI projesi” sanal cüzdan içinde para çeşitleri arasında kambiyo işlemini ve sahibinin kişisel bilgilerinin işlemle kaydedilmesine olanak veren bir düzen gerçekleştirildi.etti
 7.  Mart ayında Marshall Adaları “sovereign” adlı ulusal elektronik parayı çıkarttı ve ülkenin geçerli parası olduğunu ilan

Kripto Paralar Nasıl Üretilir ?

Bu sorunun birden fazla cevabı var diyebiliriz. Şu anda 1278 farklı kripto para mevcut ve çoğu ufak da olsa diğer koinlerden farklı bir özelliğe sahip. Kripto paraların üretiminde birden fazla yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri basitçe üç kategoriye ayırabiliriz; Proof of Work (PoW – Yapılan işin kanıtlanması), Proof of Stake (PoS – Sahip olunan değerin kanıtlanması) ve sabit miktar ya da geliştiriciler tarafından kontrol edilen üretim.

 • Proof of Work (PoW)

Sözü fazla uzatmadan kısaca üç yöntemi de beraber inceleyelim. Proof of Work olarak adlandırılan yöntemde yeni koinlerin üretilebilmesi için elektronik cihazların belirli bir matematiksel algoritmaya çözüm üretmesi ve bulunan çözümün mevcut blok zincirine eklenmesi gerekmektedir.

 • Proof of Stake (PoS)

Bu kripto parada belirli bir paranız olduktan sonra bu paranız katlanmaya başlanmaktadır. Bunu da şöyle açıklayabiliriz, diyelim ki Cenk, Ömer ve Hasan kendi koinlerine sahip ve bu koin zincirinde yeni koinler PoS yöntemi ile üretiliyor. Cenk 100, Ömer 200 ve Hasan da 300 koine sahip olsun. Her iki dakikada bir 6 yeni koin üretildiğini varsayarak, her iki dakikada bir sistem mevcut bakiyeleri kontrol ediyor ve üç arkadaşın koin sayılarını görüyor. Sonra bu koin sayılarını toplayarak 100+200+300 = 600 sayısına ulaşıyor ve 6’yı 600’e bölerek 1/100 sayısını elde ediyor. Sonra sistem “her kim bir koine sahipse, ona fazladan 1/100 koin daha veriyorum” ve bu üç arkadaşın koin sayılarına bakıyor. Cenkin 100 koini olduğu için ona 1 koin, Ömerin 200 koini olduğu için ona 2 koin ve Hasanın 300 koini olduğu için ona da 3 koin veriyor ve yeni blok oluşuyor. İşlem sonrası Cenk 101, Ömer 202, Hasan da 303 koine sahip oluyor ve aralarındaki oran sabit kalıyor.

 • Geliştirici kontrolünde tedarik

Son yöntem de geliştiriciler tarafından kontrol edilen para üretimi diyebiliriz. Aslında bu yöntem diğer iki yöntemden çok daha basit. Para üretimi tamamen geliştiricilerin elinde ve yeni üretilecek paralar ve yöntemi geliştiriciler tarafından belirleniyor. Kimi para birimleri yenisini üretmek için banka kasalarına dolar koyuyor ve yenisini üretiyor, kimi de toplamda belirli miktar üretip bir daha koin üretimi olmasını engelliyor.

Kripto Para Nasıl Üretilir
Kripto paranın nasıl üretildiğine dair örnek resim

Kripto Para Güveniği

Öncelikle, her yatırım aracına yatırım yaparken yapılması gerektiği gibi bilinçli bir yatırımcı olunması gerekiyor. Bunun için okumak ve araştırmalar yapmak şart. Kripto para piyasasında önlemler aldığınız sürece güvendesiniz ve en önemlisi önlem aldığınız sürece kripto para piyasası güvenilirler sebebi ise blockchain kullanmasıdır. Bu piyasada kripto paranızı korumak için güvenlik önlemlerini almalı, güvenliğinizi ihmal etmemeniz gerekiyor. Dijitalin her yerinde olduğu gibi kripto para piyasasında da parolanız sıfırlanabilir. Elbetteki önlemlerinizi almazsanız.

Blockchain Nedir ?
Blockchain

Blockchain Nedir ?

Bir blok zinciri, aslen blok zinciri, kriptografi kullanılarak bağlanan blok adı verilen, büyüyen bir kayıt listesidir. Her blok, önceki bloğun şifreleme karmasını, bir zaman damgasını ve işlem verilerini  içerir. Kaynakça: Wikipedia

 

Ne Oldu

Kripto para nedir ile alakalı hazırladığımız bu makalede sizlere kripto para nedir sorusu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Blockchain gibi siteleri ve bitcoin gibi paraları anlattık. Aynı zamanda kripto paranın nasıl üretildiğine de değinmiş olduk. Bunun dışında kripto parayla ilgili değindiğimiz konulara yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Benim Düşüncelerim

Umarım kripto paralar ile alakalı hazırladığım makale içerisinde aradığınız sonuca ulaşmışsınızdır ve aradığınız şeyi bulmuşsunuzdur. Kripto paralar ile alakalı bu makaleyi hazırlarken bende sizinle beraber birçok yeni şey öğrendim sizde kripto paralar ile alakalı en ilginç bulduğunuz şeyi yoruma yazabilirsiniz. Bu tarz makaleler için sol alttaki çan ikonundan bildirimleri açmayı unutmayın.


Editörün Seçtikleri

Telefondan IP Adresi Nasıl Değiştirilir

Mobil Uygulamalardan Para Kazanma 

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Photoshop Programları Ücretsiz En İyi Programlar

Öncekini Oku

Dil Öğrenme Uygulamaları – 5 En İyi Dil Öğrenme Uygulaması

Sonrakini Oku

Discord Açıkken Oyun Neden Kasıyor – Sorunun Çözümü

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir