in , , ,

Kükürt Sabunu Faydaları – Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır ?

Sizlere kükürt sabunu faydaları adlı bir makale hazırladık. Adını çok duymadığımız ancak cilde, saçlara birçok yararı dokunan ve daha çok bilinmesi gereken yararları derledik.

Kimya derslerinde adını çokça duyduğumuz elementlerden biri olan kükürt, kokusu ve rengi diğer elementlere göre kolayca anlaşılabilen bir elementtir. İnsanın vücudunda bulunan mineraller arasında 3. sıradadır ve insan vücuduna zarar veren toksik maddelerden kurtaran bir formu vardır. 

Kükürt Sabunu Nedir?

kükürt sabunu faydaları

Kükürt Sabunu

Kükürt bazlı sabun ürünlerinin genellikle yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmı kükürt maddesinden üretilmektedir. Sabunun geri kalanı, kükürt kokusunu örtmek için nötr bir sabun bazı ve kokusundan yapılır. Kükürt maddesinin cildi arındırma kabiliyeti nedeniyle, antibakteriyel ve antiseptik faydalara ek olarak yaygın cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Kükürt Sabunu Faydaları

kükürt sabunu faydaları
Kükürt Sabunu

Kükürtlü sabunu, sağlık açısından birçok faydaya sahip olan bir üründür. Bu faydalar cilt rahatsızlıklarını, sık karşılaşılan saç problemlerini tedavi ederek vücudunuzu etkili bir şekilde temizlemeye kadar değişebilir. Kükürt sabunu tek olarak kullanılabildiği gibi şampuanlar, losyonlar, merhemler, kremler ve jellerde de bulunur.

Gözenekleri temizler

Kaplıcalar, kil ve volkanik küllerde bulunan; doğal olarak oluşan bir mineral olan kükürt ve aynı zamanda insan vücudunda bir eser mineral olarak, akne eğilimli ciltler için ideal hale getiren bakterileri temizlemek için birebirdir. Gözenekler söz konusu olduğunda kükürt sabunu çift görev yapar.

Kükürt bakterileri öldürür ve yağı dışarı atar, bu da gözeneklerdeki birikmeyi azaltır. Gözeneklerinizi arındırmak ve daha küçük görünmelerini sağlamak için, T bölgenizde düzenli olarak kükürt sabunu kullanabilirsiniz. Kükürt ayrıca yağlılığı azaltarak ve gözeneklerin tıkanmasını önlediğinden cildinizdeki siyah noktaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Akne tedavisinde kullanılır

Cildinizde sivilce olduğunda cildiniz normalden daha nemli ve yağlı olur. Kükürt sabunu cildi kurutucu bir etkiye sahip olduğundan cildinizdeki sivilce ve diğer lekelerin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Benzoil peroksit içeren topikal akne ürünleri hassas ciltler için çok sert olabilir hatta bazı insanların cildinde tahrişe ve soyulmaya ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kükürt daha yumuşak bir leke kırıcıdır. Yeni bakterilerin büyümesini ve yayılmasını engelleyerek akneyi azaltır. Bu yüzden kükürtlü sabun sinir bozucu lekeleri tedavi etmek için mükemmeldir.

Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

Kükürt, doğal kolajen üretimimizin önemli bir parçasıdır. Ancak yaşlandıkça, kükürt tükenir ve cildi serbest radikal hasarına ve kolajenin daha fazla parçalanmasından dolayı kırılganlık ve sarkmaya neden olur. Zararlı bakteriler de cilde zarar verebilir ve yaşlanma sürecini hızlandırabilir.

Cildi temiz tutmak bakterileri azaltmaya yardımcı olur ve meydana gelmeden önce hasarı önlemeye yardımcı olur. Zamanı geri çevirmek ister misiniz? O halde, kükürt sabunu faydaları ile ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları yok eden, cildi gergin ve sıkı hale getiren kükürtlü sabun kullanmalısınız.

Egzamayı temizlemeye yardımcı olur

Doğal egzama tedavilerine gelince, kükürt sabunu listenin başında yer alıyor. Kükürt, iltihaplanma ve kuru, kaşıntılı yaralar gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek tıbbi ve terapötik özelliklere sahiptir. Egzama ile mücadele ediyorsanız, kükürt içeren bir sabun deneyin, egzama ve sedef hastalığından kurtulun.

Cildi ölü derilerden arındırır

Daha iyi bilinen salisilik asit gibi, kükürt de keratolitiktir. Bu da cildin üst katmanlarının hafif soyulmasına neden olur. Kükürt sabunu faydalarından olan bu özellik; tıkanmış gözeneklere, sivilcelere, düzensiz dokuya ve matlığa sebep olabilen ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerini yok etmek, yağı toplamak ve cilt tonu düzensizliklerini ortadan kaldırmak için kükürtlü sabun ile cildinizi temizleyin. Kükürt sabunuyla peeling yapmayı sadece yüz bölgesinde değil tüm vücudunuzda da kullanabilirsiniz. Bu sabun tüm vücut için harikalar yaratır.

Rosacea tedavisinde kullanılır

Rosacea: Genel olarak yanaklarda, alın, çene ve burunda kızarıklığa, lekelere veya sivilcelere neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Saç derisi, göğüs, boyun ve kulaklarda da ortaya çıkabilir.

Bu bozukluk tedavi edilmezse kızarıklık daha kalıcı hale gelir ve son derece rahatsız edici olabilir. Uzun süre tedavi edilmezse, örümcek damarları olarak adlandırılan kan damarları görülebilir.

Kükürt sabunu faydaları içerisinden kurutma özelliği; kızarıklığı azaltmaya ve cildinizde alevlenen rosacea lekelerini temizlemeye yardımcı olur. Kükürt sabunu, rosacea semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olabilecek iltihabı azaltarak ve bakterileri öldürerek çalışır. Kükürt içeren kremler bazen antibiyotiklere alternatif olarak reçete edilir.

Seboreik dermatit tedavisinde kullanılır

Seboreik dermatit hastalığı: Cildinizde büyüyen, cildinizi yağlı, kızarık ve pul pul hale getirebilen mantardan dolayısıyla oluşmuş bir deri hastalığıdır. Bu cilt hastalığı; yüzünüz, göğsünüz, koltuk altlarınız ve saç çizginiz de dahil olmak üzere vücutta birçok yerde ortaya çıkabilir. Kükürt sabunu, mantarı öldürmeye ve onu temizlemeye yardımcı olur. Böylece seboreik dermatitin tedavisine yardımcı olabilir.

Uyuz tedavisinde kullanılır

Uyuz, mikroskopik akarlar cildin altına gömüldüğünde ortaya çıkar. Bu hastalık genel olarak kaşıntı, ağrı ve döküntülere neden olur. Kükürt toksiktir ve bu akarları öldürebilir, bu da kükürt sabunu faydaları ile uyuzlardan kurtulmanın etkili bir yoludur.

Saçların sağlıklı olmasını sağlar

Kükürt genellikle iyi bir nedenden ötürü saçın yapı taşlarından biri olarak adlandırılır. Saçlarımız, kükürt içeriği yüksek olan keratin adı verilen dayanıklı bir proteinden oluşur. Kükürt proteinlerin (keratin gibi) şekillerini muhafaza etmeleri için gereklidir. Bu da saçın genel sağlığına, gücüne ve elastikiyetine doğrudan katkıda bulunur.

Saçların hızlı uzamasını sağlar

Kükürt sabununun yeni saçlar çıkarması ve hızlı saç uzaması üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Saçınızın yaşam döngüsü 3 aşamadan oluşur: büyüme, dinlenme ve dökülme. Sülfürün saçınızın büyüme evresini uzattığı kanıtlanmıştır. Daha uzun bir büyüme aşaması (dinlenme ve dökülmeden önce) daha uzun saç anlamına gelir.

Saç derisi hastalıklarını tedavi eder

Son olarak, kükürt aynı zamanda sedef hastalığı, kepek, egzama ve folikülit oluşumlarını tedavi etmek, rahatlatmak ve azaltmakla da bağlantılıdır. Saç derisinde oluşan seboreik dermatit, egzama ve sedef hastalıklarını temizleyen kükürtlü sabun düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Kepeği yok eder

Kükürtün peeling özellikleri, saç derisinde ölü hücrelerin birikmesini azaltmaya yardımcı olarak kepek gibi saç derisi sorunlarını tedavi eder. Kükürt sabununun kötü koktuğunu biliyoruz. Bu nedenle, kükürt bazlı ürünlerin çoğu, kokuyu gizlemeye yardımcı olan bileşenler içermekle birlikte, sabahları değil, yatmadan önce gece uygulamak daha uygun olabilir. Kepekten kurtulmak için kükürtlü sabun kullanabilirsiniz.

Kükürt Sabunu Çeşitleri

kükürt sabunu faydaları
Kükürt Sabun Çeşitleri

Mineralli Kükürt Sabunları

Hasarlı cildi etkili bir şekilde onarımak için mineralli kükürt sabunları kullanabilirsiniz. Bu sabunların içinde nemlendirici maddeler bulunur. Bu sabunlar, cilt bariyerini onarır, doğal bir şekilde cildi temizler. Kükürt sabunu faydaları sayesinde pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Bu sabunlar genellikle cilde nazik davranır. Güçlü yağ kontrolü etkisiyle cildi sebumdan arındırır. Cilt pürüzlülüğünü, yağ üretimini, akneleri, akne izlerini, çukurları ve diğer sorunları yok eder.

Ayrıca mineralli kükürt sabunları, akarların etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar. Akarların neden olduğu akneleri temizler ve cilt kaşıntısını iyileştirir. Gözenekleri derinlemesine temizler. Cildin su ve yağ dengesini düzenler.

Lanolinli Kükürt Sabunları

Bu sabunlarla cildinizin durumu ve görünümü iyileşir. Oldukça hızlı çalışır ve ayrıca alerjik etkisi yoktur. Bunun yanı sıra kremsi bir emülsiyon ile güzel bir köpük üretir. Bu özelliği sabunun yüze, saçlara veya vücuda kolayca yayılmasını sağlar.

Bu sabunlar genellikle yüzde 10 oranında kükürt içerir. Kükürt sabunu faydaları içerisindeki antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu mikroplar, bakteriler, mantar ve çok daha fazlasıyla savaşmaya yardımcı olur. Ekstra nemlendirme özelliği için lanolin içerir.

Salisilik Asitli Kükürt Sabunları

Salisilik asitli kükürt sabunları ile cilt probleminiz ve görünümünüz kesinlikle iyileşecektir. Bu sabunlar oldukça hızlı etki gösterir ve aynı şekilde hiçbir alerjik reaksiyona sebep olmaz.  Ekstra cildi temizleme ve nemlendirme için salisilik asit içerir.

Akne İçin Kükürt Sabunları

Akne için özel olarak üretilen kükürtlü sabunlar akneler, sivilceler, yaşlanma belirtileri ve semptomları, lekeler ve çok daha fazla cilt sorununa çözüm bulur. Ayrıca mikroplardan, mantarlardan, mikroorganizmalardan, toksik maddelerden ve diğer çevresel faktörlerden kurtulmak için antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hızlı yıkama ve kolay durulama özelliğine sahiptir. Hoş kokusu sayesinde, herhangi bir hassasiyet yaşamazsınız.

Kükürt Sabunu Faydaları İle Kullanımları

Kükürt sabunu faydaları oldukça fazlayken kullanırken diğer sabunlar gibi bir klişeye düşmeden hareket etmek gerekir. Burada kükürt sabunu kullanımı kullanım yerine ve cildin özelliğine göre farklılıklar gösterebilir. Yani kişi saç için kullanacak ise ona uygun bir biçimde kullanım yapmalı, keza cilt için kullanacak ise ona uygun bir kullanım yapmalı ama asla abartıya kaçmamalıdır. Yine aynı sabunun hem cilt için, hem saç için kullanılabileceği unutulmamalıdır. Ekstra olarak kişinin kendisi için ayrı sabunlar kullanması gerekmez ama saç ya da cilt için kullanıldıktan sonra diğer alan için kullanılacak ise önce iyice sudan geçirilmeli sonra kullanılmalıdır.

Kükürt Sabununun Cilt İçin Kullanımı

  • Cildin durumuna göre sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanılmalıdır. Cilde sürüldükten sonra bir miktar bekletilip cilde masaj yaparak yedirildikten sonra bol soğuk su ile durulanmalıdır. Eğer ciltte aşırı sivilce varsa bu sayı artırılabilir. Bunun yanında kişinin cildi aşırı kuru ise o zaman da yine doğal bileşenler içeren zeytinyağlı kükürt sabunu ciltte kullanılabilir..

Kükürt Sabununun Saç İçin Kullanımı

  • Kükürt sabunu faydaları saç için kullanılacak ise öncelikle saçlar bir miktar ıslatılarak nemlendirilir. Akabinde kükürt sabunu saçlara iyice sürülerek köpürtülüp ve masaj yapılır. Bir kaç dakika bu halde saç üzerinde bekletilir ve bol ılık su ile durulanır.

Burada önemli olan iki husus vardır. Bunlardan ilki saç için kullanılan suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bol su ile durulanması ve öncesinde kükürt sabununu saç diplerinin iyice aldığından emin olunmasıdır. Aksi halde etkisi olmayacaktır. Her banyo işlemi sırasında üç kere kullanılabilir. Gün aşırı olarak kullanabilir ama daha fazlasından uzak durulmalıdır. Her şeyde olduğu gibi bu üründe de azı karar çoğu zarar olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Saçlarda kükürt sabunu kullanır iken başka bir ürün kullanımına gerek yoktur. Şampuan ile beraber kullanılması hiçbir biçimde tavsiye edilmez.

Kükürt Sabununun Diğer Kullanımları

  • Tırnak mantarı tedavisinde ise haftada en az 3 kere kükürt sabunu ile sorun yaşanan tırnağı yıkamak yeterli olacaktır.
    Nasıl kullanılırsa kullansın doğru bir biçimde durulamak hem saçlar için, hem cilt için son derece önemlidir. Sırf sorun giderme amaçlı olarak kullanılacak ise istenen sonuç alındıktan sonra kükürt sabunu kullanımı bırakılabilir.
  • Tüm bunların yanında peeling etkisi yaratmak için mevsimsel geçişlerde de banyo sırasında bir kereye mahsus olarak kullanılabilir. Bu kullanım sırasında ise temizlenmiş cilde kükürt sabunu sürülmeli, cilde iyice yedirildikten sonra yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra bol soğuk su ile yıkanmalıdır. Böylece doğal peeling etkisi sağlanacaktır.

Kükürt Sabununun Yan Etkileri

Kükürt sabununun en büyük yan etkisi aşırı ve bilinçsiz bir biçimde kullanılması durumunda cildi kurutmasıdır. Bunun için mutlaka bilinçli bir biçimde kullanılması gerekir. Kükürt sabununun özellikle normal ya da yağlı saçlar saç ve cilt tipleri için ideal olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanında kuru olan cilt ve saçlarda tahriş durumu ortaya çıkabilir. Saçlarda aşırı derecede yani belirtilenden fazla kullanır ise dökülme veya kepeklenme gibi bir risk ortaya çıkabildiğinden abartıya kaçılmamalıdır.

Özet

Sizlere bu makalemizde insanların en çok yaşadığı cilt, saç yapısıyla ilgili sorunlara çok yararı bulunan kükürt sabunundan bahsettik.  Kükürt sabunu faydaları, çeşitleri; kükürt sabununun doğru kullanımı ve yan etkilerini de ekledik.

Benim Düşüncem 

Açıkçası kükürt sabununa dair hiçbir bilgim yoktu. Makale sayesinde birçok bilgiye sahip oldum. İnsanlarda artık klasikleşmiş olan sivilce gibi cilt sorunlarına, kepek gibi saç sorunlarına da yararı olmasından ötürü çok daha bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Tek bir sabun sayesinde bu problemlere çözüm olması ve ortada bir sorun kalmayınca kükürt sabunu kullanımına devam edilme zorunluluğu olmaması da çoğu kişiye ayrı bir kolaylık sağlar. Umarız hoşunuza giden ve işinize yarayan bir makale olmuştur.


Önerilen İçerikler

NFC Nedir – NFC Nasıl Aktifleştirilir – NFC Nasıl Kullanılır

Patlıcan Sapının Faydaları – Patlıcan Sapı Nasıl Kullanılır ?

Patates Suyunun Cilde Faydaları – Patates Suyu Maskesi

Yoğurdun Faydaları Nelerdir – Yoğurdun 10 İnanılmaz Faydası !

Bıldırcın Etinin Faydaları – Bıldırcın Etini Nasıl Tüketebiliriz?

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ayva yaprağının faydaları

Ayva Yaprağının Faydaları -Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

kiraz çekirdeği faydaları

Kiraz Çekirdeği Faydaları – Kiraz Çekirdeği Yastığı Nasıl Yapılır ?