Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Kulaklık Önerileri

Kulaklık alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmiyor olabiliriz ama bugün bu makalemizde sizlere kulaklık alırken nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedeceğiz. Aynı zamanda sizlere birkaç tane de kulaklık önerisinde bulunacağız, ucuz orta ve pahalı kısaca bütçenize göre üç kulaklık önereceğiz. Neyse hadi başlayalım bakalım nelermiş kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Kulaklık alırken dikkat edebileceğimiz birkaç tane şey var bunlardan üçü şunlardır. Frekans değeri, Empedans değeri ve Ohm değeri. Kulaklık alırken dikkat etmemiz gerken en temel şeyler bunlardır. Daha sonra dikkat edebileceğiniz şeyler kulaklık tipine göre değişir, kulak içi kulaklıklar kulak üstü kulaklıklar. Ve tabii ki taşıma konusuna da dikkat etmek gerekiyor kısacası her kulaklığın kullanılış amacına göre özelliklerine dikkat etmek gerekiyor.

  • Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Devamı

  • Bluetooth Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kulaklık Tiplerine Göre Avantaj & Dezavantajları

  • Kulaklık Önerileri

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerKulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Devamı

Kulaklık alırken dikkat etmeniz gerekenler başlıca şunlara dayanır. En önemlisi frekans değeri diyebiliriz çünkü kulaklığınızın kalitesini frekans değeri büyük ölçüde etkiler bundan dolayı düşük frekanslı bir kualklık almanızı önermeyiz aynı zamanda yüksek frekans değerli bir kulaklığa da gerek yoktur. Bunun sebebi insan kulağının duyabildiği frekans aralığı 20-20.000Hz değerleridir. Yani ortalama bu değerlere yakın bir kulaklık alabilirsiniz.

Frekansların Değerlerine Göre Bazı Bilgiler

-20Hz 25000Hz = Tiz Ses

-10Hz 20.000Hz = Bass

-15Hz 22.000Hz = İdeal

-5Hz 25.000Hz = Bass Ve (Tiz Yüksek Seviyede)

Empedans değeri evet daha önce belki hiç duymadınız ama problem yok herneyse, kulaklığın iç direncidir empedans için ideal değerler 15-16 gibi değerler olabilir bunlar Ohm şeklinde yazılır ve gösterilir kulaklığın kutusunda bu bilgileri bulabilirsiniz aynı zamanda genel olarak cihazlar 80Ohm değerlerine kadar her kulaklığı çalıştırabilir. Kısaca kulaklık alırken bizim önerdiğimiz Ohm yani empedans değeri 15-50 arasıdır diyebiliriz.

Ve es hassasiyeti desibel yani “db” desibel birçoğunuzun bildiği gibi ses yüksekliğidir önerilen db seviyesi 90’dır ama eğer saha yüksek ses isterseniz 100-106 civarlarındaki db değerine sahip kulaklıklarıda seçebilirsiniz. bizim size önerdiğimiz db değeri ise 104-105 civarıdır. Ama bu biraz da kişisel bir seçim diyebiliriz.

Gürültü engelleme teknolojisi de önemli bir detay olabilir gürültü engelleme teknolojisi kulaklığınızda varsa daha güzel bir konfor yaşayacaksınızdır bunun sayesinde daha rahat dışarıdaki sesleri duymadan sesleri dinleyeceksiniz. Kulaklık alırken bunada dikkat etmek gerekebilir.

Bluetooth Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bluetooth kulaklık alırken dikkat etmemiz gereken ilk nokta gecikmesidir bence sizde müzik telefonda 2. dakikadayken kualklığınızdan gelen sesin 1. dakikada olmasını istemezsiniz tabii ki bu işin abartı kısmı hiçbir kualklıkta 1 dakika gecikme olmaz bahsettiğimiz gecikme miktarı aslında 5-9 saniye fakat yinede gerçekten güzel bir şey değil çünkü özellikle video izlerken çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu konuda size diyebileceğim şeylerden birisi şu eğer kaliteli yani büyük markaların kulaklıklarını tercih ediyorsanız genel olarak gecikme miktarı olmaz yani bu konuda çok düşünmenize gerek yok. Ama eğer düşük bütçeniz var ise bunu test etmeniz gerekiyor aldığınız yerden bunu söylerseniz size test ettireceklerdir. Ama test edemiyecekseniz bakmanız gereken noktalardan en önemlisi Bluetooth teknolojisi Bluetooth 4.1 yada daha üstünü öneriyoruz ama 4.0 da olabilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken şeyse, menzili nereye kadar bağlantı sunabiliyor buna dikkat etmeniz gerekiyor tabii eğer kulaklık ile telefonunuzun yada kullanacağınız cihazın mesafesi sürekli yakın olacaksa sizin çok umrunuzda olmayabilir eğer uzak mesafede de kullanacaksanız size önerim buna dikkat edin.

Diğer bir detay ise pil ömrü yani bataryanın dayandığı süre buda önemli konulardan birisi eğer yarım saatte şarjı biten bir cihaz istemiyorsanız bataryanın dayandığı süreyi satıcıya sorabilirsiniz ya da kaç mAh olduğuna bakabilirsiniz size önerdiğimiz minimum mAh değeri 2000 olabilir.

kulaklık alırken dikkat nelere dikkat edilmeli

Kulaklık Tiplerine Göre Avantaj & Dezavantajları

Biraz da kulaklık tiplerinden bahsedelim öncelikle en çok tercih edilen iki kulaklık tipi vardır. Birincisi kulak içi kulaklık diğeri ise kulak üstü kulaklık bu iki tip kulaklık dışında başka tip kulaklıklar da olabilir ama en önemli olan detay bunu nerede kullanacağınız eğer oyun oynamak için kullanacaksınız oyuncu kullaklıklarını tercih etmelisiniz elbette buna göre fiyat konusunda değişiklik gösterilebilir. Aynı zamanda kullanacağınız alana göre bir bütçe belirmeniz de gerekebilir.

Kulak İçi Kulaklıkların Avantajları

Kulak içi kulaklıkların en büyük iki avantajı taşınabilirliği kolay olması ve kulak içinde çok iyi yalıtım yapıyor olması kulağınızın içine kadar girdiği için çok daha kaliteli bir ses deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Bir diğer avantajı ise dışarıdaki gürültüleri daha az duymanızı sağlar ve dışarıya daha az ses verir bu sayede ne dinlediğinizi insanlar kolay kolay anlamaz. Dışarıya ses veren kulaklıklar diğer insanları ve sizi rahatsız edebilir.

Kulak İçi Kulaklıkların Dezavantajları

Kulak içi kulaklıkların dezavantajları şunlar olabilir, kulağınızda uzun süre takılı kaldığı zaman kulağınızı rahatsız edebilirler, “bazıları” yine alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta. Kulağınızdan kolayca çıkabilirler. Aklımıza gelen size söyleyebileceğimiz dezavantajlar bunlardı.

Kulak Üstü Kulaklıkların Avantajları

Kulak üstü kulaklıkların avantajlarından en önemlisi rahat olmasıdır kulak üstünde uzun süre durmasından sonra terleme yapmaz kulağınızdan düşmez ve tabii ki genel olarak birçoğu çok daha iyi ses kalitesi sağlar bu sayede alacağınız kulak üstü kulaklık büyük ihtimalle kaliteli bir ses verecektir.

Kulak Üstü Kulaklıkların Dezavantajları

Kulak üstü kulaklıkların dezavantajları ise çok yer kaplaması taşırken sıkıntı çıkarmasıdır aynı zamanda kablosuda genel olarak uzundur. Çok fazla bir dezavantajı olmadığından dolayı yazacaklarımız bu kadardı.bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenlerKulaklık Önerileri

Kulaklık önerirken güvenilir ve kaliteli hizmet açısından size amazondan ürün önereceğiz aynı zamanda eğer bizim verdiğimiz linke tıklayıp satın alırsanız %4 gibi küçük bir komisyon almış olacağız şimdiden linke tıklayarak alanlara teşekkür ederim. Bir tane ucuz bir tane orta ve bir tane de pahalı kulaklık önereceğiz fakat hepsinin fiyatı birbirine yakın benim size önerdiğim ucuz olan ama eğer siz diğerlerini beğenirseniz onları tercih edebilirsiniz.

Ucuz Kulaklık – JBL T110

Daha önce kullandığım bir kulaklık oldukça kaliteli ve güzel bir ses deneyimi sunuyor kulağınıza da çok rahat oturuyor bu sayede güzel bir performans çıkarıyor. Aynı zamanda özelliklerine Amazon üzerinden bakabilirsiniz.

Satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz. https://amzn.to/3crXyNt


Orta Fiyatlı Kulaklık – Sony MDRZX110/BLK ZX Series

Daha önce kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım vardı yakından inceledim tek problemi kulağın üzerine oturuyor bu sizi belki rahatsız edebilir ama ses kalitesi konusunda oldukça iyi ve yüksek ses sevenler içinde 98db değerinde bir desibel değeri sunuyor.

Satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz. https://amzn.to/3mQkHyb


Pahalı Kulaklık – Sony Dynamic MDR-ZX310-L 

Daha önce kullanmadım kullananlardan dinlediğim bir geri bildirim de olmadı kısaca tam olarak deneyimimi anlatamam ama özelliklerine baktığımız zaman hepsinden daha iyi diyebiliriz oldukça önemli olan frekans değeri de diğerlerine göre daha yüksek (10-24.000Hz) bundan dolayı çok güzel bir ses kalitesi alabilirsiniz.

Satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz. https://amzn.to/302tWRU

 

Özet

Bu makalede kualklık alırken nelere dikkat edebilirsin kısaca dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir onlardan bahsettik. Sizden yukarıdaki bilgilere bakarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Ayrıca önerdiğimiz birkaç kulaklık var onlarıda Amazon üzerinden satın alabilirsiniz, bu linklerden alırsanız %3 gibi bir komisyon almış olacağız yani bize destek olmuş olursunuz.

Benim Düşüncelerim

Bu makaleyi sizinle paylaşmak istedim çünkü etrafımdaki bir çok insan neye göre en iyi kulaklığı seçeceklerini bilemiyorlardı bundan dolayı bu makaleyi yazmaya karar verdim umarım sizin içinde yararlı olmuştur ve işinize yaramıştır. Okuduğunuz için teşekkür ederim.


Beğenebileceğiniz Makaleler

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme

Flash Belleği RAM’e Çevirme

Öncekini Oku

İnternetten Daha Hızlı Dosya İndirme (Dosya İndirme Programı)

Sonrakini Oku

Format Nasıl Atılır (PC) 2021 – Windows 10/8

Bir yorum

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir