in , ,

Kuş Türleri – Özellikleri Irkları Ve Cinsleri 20 Farklı Kuş Türü

kuş türleri bird types

Bugün sizler için kuş türleri hakkında bir makale hazıladık. Bu yazımızda birçok kuş hakkında temel bilgilerini, nerede yaşadıkları ve nasıl beslendikleri gibi birçok yeni bilgiyi öğrenme fırsatınız olacak. Bunun yanında dünyamızda ne tür nadir kuşların var olduğunu ve az bilinen birçok kuş hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu yazı umuyoruz size bazı kuş türleri ve özellikleri hakkında yeni bilgiler öğrenmenize yardımcı olur. İyi okumalar!

Kuş türleri hakkında olan yazımıza başlamadan önce sizlere kısaca kuşlar hakkında kısa birkaç bilgi vermek istiyorum. Dünya üzerinde 9.000’den fazla kuş türü bulunmaktadır. Bir kuşun  kuvvetli ama hafif bir iskeleti vardır, tüylüdür, iki bacak ve bir dizi kanat ile ayırt edilir. Kanatlar aslında değiştirilmiş ön bacaklardır. Bir kuşun kanatları farklı uçuş stilleri için şekillendirilmiştir.

Birds

Renkli Kuşlar

Bir albatrosun uzun kanatları, okyanusların üzerindeki farklı rüzgar koşulları için yaratılmıştır veya kırlangıçlar gibi çevik, hızlı uçan kuşların ince, sivri kanatları vardır vb. Kuşların duyma aralığı türden türe değişir. Tüm kuşlar dikkate alındığında duyma frekansları 100 Hz ile 29.000 Hz arasında yüksek biir orana sahiptir. Kuşlar bizim duyabildiklerimizden daha kısa notaları da duyabilirler. İnsanlar sesi saniyenin 1/20’sinde ayırt edebilirken bu kuşlar da saniyenin 1/200’üdür.

 

En Beğenilen Kuş Türleri

Bering Kazı (İmparator Kaz)

Kuş türleri makalemize bering kazı türü ile başlıyoruz. Yetişkinler genel olarak mavi-gri pullu bir görünüm yaratan tüyleri siyah-beyaz kenarlıdır. Belirgin bir siyah boğazları, beyaz başı ve boynu vardır. Pembe ve lavanta rengi gagası ve parlak turuncu renge sahip bacakları ve ayakları vardır. Kışın, Bering Kazları Alaska ve bazen Kanada ve bitişik Amerika Birleşik Devletleri çamurluk ve kıyılarda yaşar. Yaz aylarında, tek eşli olarak üredikleri kutup ve yarı-kutup iklimlerine göç ederler. Yavrular haziran sonu ve temmuz başında yumurtadan çıkarlar.

Nehirlerin ve yamaçların kenarlarına yakın alçak tundra otlaklarında yuva yapar. Çamurluklar, lagünler, kayalık sahiller ve bataklıklar gibi gelgit habitatlarında yemlerler. Bering Kazları, kayalık plajlar ve acı sulak alanlarda buldukları midye, kabuklu deniz hayvanları, yılan balığı ve deniz marulu ile beslenirler. Bu kuş türü için verilen en eski isim güzel tüylerine itafen “boyalı kaz” dır. Uluslararası doğayı koruma birliği tarafından korunan bu kuş türü  hava kirliliği, avcılık ve iklim değişikliği yüzünden tükenmeye başlamıştır. 2015 de sayılarının 98.000 olduğu sayılmıştır.

İmparator Ördek
İmparator Ördek
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Yüksek
 • Yaşadıkları Bölge : Amerika Birleşik Devletleri çamurluk ve kıyılar ve kutup bölgeleri
 • Ortalama Ömrü : 10 – 24 yıl
 • Uzunlukları: 66-71 cm
 • Familya: Anatidae

Bayağı Yalıçapkını

Sıradaki kuş türümüz bayağı yalıçapkını. Bayağı yalıçapkını pasparlak tüyleri, etkileyici uçuş tekniği ve avlanma sanatı ile kendisine has karakteristik özellikleri olan bir kuş türü olduğunu ortaya koyuyor. Yalıçapkınları İzlanda dışında Avrupanın her tarafında bulunabilmektedir. Yalıçapkınları yiyecek bulabilecekleri sulak bölgelerin bulunduğu her yerde yaşayabilmektedir. Yavrular, yumutadan şubat/haziran aylarında çıkmaktadır. Yalıçapkınları, devrilmiş ağaç köklerine veya toprak duvarların içlerine en az yarım metre derinliğinde bir boşluk açarlar ve yumurtladıkları alan oyuk şeklindedir yumurtalarının kayıp gitmemesi için. Bir Yalıçapkını yılda 6-7 defa yumurtlayabilir.

Bu büyüleyici kuş balıklarla besleniyor ve sert kışları sevmiyor. Avlandıkları balık tutma alanları uzun bir süre don kalırsa, nüfuslarının yarısından fazlası muhtemelen açlıktan ölecektir, Ama neyse ki 2020 yılı onların yılı oldu,. Başları, sırtları, boyun ve kuyruklarının üzerindeki tüyler kobalt mavisi rengindedir. Yanaklarda turuncu-kırmızı-kahverengi renk mevcuttur. Kuyrukları kısa olan bu kuş türü kuyruğunun aksine gagası büyüktür. Gagaları vücut ölçülerinin 1/4’ünü oluşturmaktadır. Ağırlıkları ise 34 – 46 gr arasındadır.

Bu türün en önemli özellikleri, yalıçapkını ailesinin en çok bilinen türdür, renkleri oldukça fark edilebilirdir ve eğer bir balığı görmesi halinde hemen suya dalar ve bunu yaparken hızları 50 kilometreyi geçebilir.

Yalıçapkını
Yalıçapkını
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Düşük
 • Yaşadıkları Bölge : Avrupa
 • Ortalama Ömrü : en fazla 7,5 yıl
 • Uzunlukları: ortalama 16 cm
 • Familya: Alcedinidae

Avrasya Mavi Baştankara

Avrasya mavi batankara adlı kuşu ile listemize devam ediyoruz. Avrasya Mavi Baştankarası, büyük baştankaraya nazaran daha küçüktür. Avrasya Mavi Baştankarasının gagası kısadır. Erkek ve dişi baştankaralar birbirlerine oldukça benzemektedir. Her ikisinin de beyaz kenarlı taç şeklinde başları vardır ancak ultraviyole ışığı altında erkeklerin kafalarının üst kısmı daha parlak bir görünüme sahiptir. Karın kısımları sarı olan Mavi Baştankaraların mavi beyaz şeritli kanatları ile insanları kendisine hayran etmeyi başarıyor. Avrasya mavisi baştankara ve aynı familyayı paylaştığı kardeş türleri, Avrupa kıtasının ağırlıklı olarak ılıman veya Akdeniz iklimine sahip bölgelerinde ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde yerli türler olarak kabul edilmiştir. Yaprak döken ormanlarda, karışık ormanlarda, çalılarda, çitlerde, parklarda ve ağaçlı bahçelerde yerleşik bulunurlar.

Göçen kuşlardan değildirler. Yumuşak bitki üzerinde, yün, saç ve tüylerden keçe benzeri bir yuva yapar. Ağaç deliklerine, duvarlara deliklere ve kuş evlerine yuva yaparlar. Bazen posta kutuları gibi alışılmadık yerlere bile yuva yapabilirler. Bu kuş türü, baştankaralar arasındaki en küçük baştankaradır. Eğlenceye düşkün olan bu kuşlar atlamayı zıplamayı severler ve yerlerinde duramazlar asla. Mavi Baştankaralar meyve, et, yer fıstığı, nektar polen ve yaz aylarında küçük böcekleri ve böcek larvaları yerler.

Mavi Baştankara
Mavi Baştankara
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Aşırı Yüksek
 • Yaşadıkları Bölge : Avrupa ve Orta Doğu
 • Ortalama Ömrü : 1,5 yıl
 • Uzunlukları: ortalama 11 cm
 • Familya: Paridae

Sığırcık

Kuş türleri makalemizin sıradaki türü sığırcık. Sığırcık, ötücü kuşlar takımından, sığırcıkgiller familyasına ait orta boyutlarda bir kuş türüdür. Parlak siyah tüyleri olan bu sığırcığın tüylerinde yılın bazı dönemlerinde beyaz beyaz benekler görülür. Bacakları pembe renkli olan bu kuşun gagası kışları siyah yazları ise sarı renklidir. Sığırcık taklit yeteneği ile kendine edebiyatta kendisine yer bile edinmiştir. Hatta sığırcık kuşu Amerikaya Shakespeare hayranları tarafından getirilmiştir. Avrupa’nın ılıman bölgeleri ve Asya’nın batısında üremektedir.

Bunun dışında da dünyanın çeşitli yerinde yaşayabilmektedirler. Sığırcıklar topluluk halinde gezerler fazla gürültü yapabilirler. Ve çeşitli omurgasızlar ile beslendikleri için hastalık taşıyabilirler. Çimler, tarlalar, binalarda parklarda ve otoparklar gibi insanların etrafında yaşarlar. Temel gereksinimleri basittir, yemlenecek çimenli alanlar, bir su kaynağı ve yuvalama için uygun boşluklar veya nişler içeren ağaçlar veya binalardır. Erkekler yuva bölgesini seçer ardına yuvayı inşa ederler dişi kuşları etkilemek için. Bir seferde 3-6 arası yumurta yumurtlarlar. Avrupadaki sığıcıkların sayısı, 1966-2015 yılları arasında yaklaşık % 52 azalmıştır.

Kuş türleri
Sığırcık
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi :Yüksek
 • Yaşadıkları Bölge  : Avrupa genel bütün dünya
 • Ortalama Ömrü : 2,5 yıl
 • Uzunlukları: ortalama 12cm
 • Familya: Sturnidae

Boynuzgaga

Kuş türleri makalemize boynuzgaga kuşu ile devam ediyoruz. Boynuzgagalar genellikle geniş başlı, ince boyunlu, geniş kanatlı ve uzun kuyrukludurlar. Tüyleri kahverengi veya siyahtır, genellikle kalın beyaz lekeler vardır. Gagaları ise onların en ayırt edici uzvudur. Hatta bu uzvu ona ismini bile vermiştir. Bu kuş türünün çok güçlü boyun kasları vardır. Ağır gagalarını kaldırabilmeleri için tasarlanmıştır. Bu kuşu diğer kuşlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri kirpiklerinin olmasıdır. Türlerinin çoğu Asya, Afrika ve Melenezya subtropikalinde yaşayan boynuzgagalar ailelerine çok bağılıdır. Boynuzgagalar genellikle tek eşli çiftler ürerler, ancak bazı türler çok eşli üremeyi tercih edebilir.

Dişiler, ağaçlıklarda ve kayalıklarda doğal etmenler veya diğer kuşlar tarafından oyulmuş oyuklara yumurtarlar.  Dişiler kuluçkaya yatmadan önce -bazen erkekler de yardım edebilir- kuluçkaya yatacakları yerin giriş kısmını çamur, dışkı ve meyve hamuru ile kapatırlar. Sadece erkeğin yavrularının ve dişisinin yiyecek ihtiyaçlarını gidereceği kadar bir açıklık bırakılır.Boynuzgagalar yüzlerce üyeyi bulacak büyük gruplar halinde yaşarlar ve topluluk halinde göç ederler. Yaklaşık 55 farklı türü bulunan bu kuş türü, meyve ve böcek ile beslenir. Kuluçka döneminde eril olan dişisi için 24.000 meyve getirir.

Hornbil
Boynuzgaga
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Çoğu Boynuzgaga türünün yok olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmiştir Uluslararası Doğayı Koruma Birliği.
 • Yaşadıkları Bölge : Asya, Afrika ve Melenezya subtropikali
 • Ortalama Ömrü : Great Boynuzgagalılar 50 yıla kadar yaşamaktadır
 • Uzunlukları: ortalama : 95 – 120 cm
 • Familya: Bucerotidae

Arı Kuşugiller

Sıradaki kuşumuz arı kuşgiller. Çok renkli tüyler, ince gövdeler ve genellikle uzun kuyruk tüyleri karakteristiktir. Hepsinin gagaları orta derecede uzun, hafif eğik ve keskin bir şekilde sivridir ve ayrıca sivri kanatları vardır. Yeşil baskın olmak üzere mavi, kırmızı sarı ve mor renkli olabilirler. Arı yiyenler, Meropidae familyasındaki üç cins (Avrupa arı kuşugiller, gökkuşağı arı kuşugiller ve zeytin arı kuşugiller) ve yirmi yedi tür içeren bir grup yakın ötücü kuştur. Çoğu tür Afrika ve Asya’da bulunurken, birkaçı Güney Avrupa, Avustralya ve Yeni Gine’de bulunur.

Arı yiyenler, arılar eşekarısı ve diğer böceklerle beslenir. Avını yemeden önce, bir arı yiyen böceği sert bir yüzeye tekrar tekrar vurarak ve ovalayarak iğneden kurtulur. Bu işlem sırasında, böceğe basınç da uygular, böylece zehirin çoğu çıkartılmış olur. Antik Mısır da bir kadın şikayetini tedavi etmek için kömürleşmiş arı yiyen bacaklarından gelen dumanla gözlerini tedavi edildiğine dair bir inanç vardı.

Arı Yiyen
Arı Yiyen
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Çok düşük
 • Yaşadıkları Bölge : Tropikal ve subtropikal Avrasya, Afrika ve Avustralya
 • Ortalama Ömrü : Great Boynuzgagalılar 50 yıla kadar yaşamaktadır
 • Uzunlukları: ortalama : 15 ila 35 cm
 • Familya: Meropidea

Beçtavuğu

Kuş türleri adlı listemizin sıradaki kuşu beçtavuğu. Bu kuş Afrikanın yerlisidir. Gine kuşunun yoğun lekeleri olan koyu gri ve siyahımsı tüyleri vardır. Hindiye gibi, beçtavuğu da tüm tavuk benzeri kuşları kapsayan bir grup olan Galliformes’tir. Önceleri yabani olan bu kuş sonradan evcilleştirilmiştir. Bu kuş türünün kendine has bazı karakteristik özellikleri vardır. Mesela aşırı arkadaş canlısıdır siziü kendisine ve ailesine zarar vermeyeceğinizi anladığıda anda uysallaşacaktır. İyi bekçilerdir eğer yakınlarda yabancı biri veya birşey görürlerse acil durum çağırılarını yayarlar. Genellikle tek eşli üreyen bu hayvan ancak esaret altındayken -ki onları kümeste tutamazsınız özgürlük düşkünüdürler çok eşliliği tercih eder.

Gine tavuğu zahmetsiz bir hayvandır yemleme konusunda, yiyeceklerinin çoğunu bahçenizdeki böcekleri ve diğer küçük yaratıkları toplayarak elde eder. Ve yumurtaları normal bir tavuk yumurtasından daha lezzetli ve zengindir.

Kuş Türleri
Beçtavuğu
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Çok düşük
 • Yaşadıkları Bölge : Gine Kökenli bu hayvan uygun ortam sağlanırsa çoğu yerede yaşayabilir
 • Ortalama Ömrü : 10-15 yıl
 • Uzunlukları: ortalama : 40–71 cm
 • Familya: Numididae

Leylekler

Kuş türleri içinde çok bilinen leylekler ile devam ediyoruz.Leylek (Ciconia Ciconia) uzun kırmızı gaga ve bacakları olan siyah beyaz bir tüylere sahip oldukça iri bir kuş türüdür. Leylekler uzun mesafelere göç ederler. Çoğunlukla tropikal Sahraaltı Afrika’dan Güney Afrika’nın güneyine ve hatta Hindistan güneyinde kış geçene kadar beklerler. Çayırları olan çiftliklerin yakınında tüm Avrupa’da bulunabilir; genellikle ıslak çayırlarda ve taşkın yataklarında yemlenirler. Besinlerinin çoğunu yerden, kısa bitki örtüsü içinden ve sığ sulardan toplarlar. Etçil olan leylekler çekirge, tarla fareleri, köstebekler balık, böcek ve diğer büyük böcekleri yerler.

Orta Çağ boyunca ormanların azalması leyleklerin yararına olmuştur ancak tarım pratiklerinin değişmesi ve sanayileşme 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında Avrupa’nın bazı bölgelerinde popülasyonlarının azalmasına hatta yok olmasına neden olmuştur. uvalar küçük koloniler hâlinde kurulur.  Bir leylek çifti yılda bir kez yavru yetiştirir. Dişi tipik olarak nisan ve haziran ayları arasında dört yumurta yumurtlar ama 1 ila 7 arasında yumurta sayısına da rastlanmıştır. Eskiden leyleklerin bebek getirdiğine inanılırdı. Leylek yuvaları hayırlı bir alâmet olarak görüldüğü için insanlar tarafından rahatsız edilmediklerinden insanların yaşadığı yerlerin yakınında yuva yaparlar.

Stork
Leylek
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Yüksek
 • Yaşadıkları Bölge : Avrupa, Asya ve Afrika
 • Ortalama Ömrü : 10-15 yıl
 • Uzunlukları: ortalama : 130 cm
 • Familya: Ciconiidae

Tukan

Tukan kuşu ise listemizdeki başka bir kuş oluyor. Tukan, büyük ve çarpıcı renkli gagalarıyla tanınan çok sayıda tropikal Amerikan orman kuşu türüne verilen ortak isimdir. Boyun kısmı kısa ve kalın olan tukanların kanatları küçüktür. Çünkü sadece kısa mesafelerde seyahat etmeleri gerekir ormanlarda yaşarlar ve genellikle kuşun gagası neredeyse kendi boyuyla  aynı boydadır. Tukanlar genellikle meyve yiyiciler olarak kabul edilmelerine rağmen, çoğu tür böcekler, yılanlar, kurbağalar ve hatta bazen küçük memeliler de dahil olmak üzere birçok haşere ve hayvanı tüketir. Tukanlar gagalarını aynı bir bıçak gibi kullanır. Tukanlar orman kuşlarının en gürültülüleri arasındadır.
Tukanlar ağaç tepelerinde biraz garip bir şekilde tüneme eğilimindedir. Ağaç deliklerinde yüksek yuva yaparlar, ancak kendi boşluklarını kazmazlar.

Bunun yerine, eski ağaçkakan yuvalarını veya ağaç dallarının kaybıyla oluşan doğal delikleri bulurlar. Tukanlar göçmen değildir, ancak dağ tukanları (Andigena), meyve bulmak için Andes Dağları’nda mevsimsel olarak yukarı ve aşağı hareket eder. Bu  kuşlar, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından “en az endişe” olarak listelenmektedir, çünkü bu kadar geniş bir alanda yaşarlar.

Kuş türleri
Tukan
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Düşük
 • Yaşadıkları Bölge : South America
 • Ortalama Ömrü : 20 yıl civarı
 • Uzunlukları: ortalama : 60-40 cm
 • Familya: Ramphastidae

Kartal

Yine çok bilinen bir tür olan kartallar ile listemize devam ediyoruz. Kartallar tüm dünyada gücün, özgürlüğün ve değişimin yaşayan sembolüdür. Güçleri nedeniyle, kartallar Babil döneminden beri savaşın ve emperyal gücün sembolü olmuştur. Benzerlikleri Yunan ve Roma kalıntıları, madeni paralar ve madalyalarda bulunur. Yaklaşık 60 farklı türü var olan kartal büyük gagalı, büyük ayaklı yırtıcı kuşlardan herhangi biridir. Bir kartal görüşü, bir insanın görüşünden 4-5 kat daha iyidir. Gözler büyüktür, başın neredeyse% 50’sini kaplayabilir. Kartal gözleri yüzün merkezinden 30 derece uzağa açılıdır, bu da kartallara daha geniş bir görüş alanı sağlar. Bir kartal, yapı ve uçuş özellikleri olarak akbabaya benzeyebilir, ancak tamamen tüylü bir başı ve büyük kavisli pençelerle donatılmış güçlü ayakları vardır.

Tüm av kuşları gibi, kartalların da eti avlarından, sökmek için güçlü pençeleri ve çok büyük çengelli gagaları vardır. Bir diğer fark ise yiyecek arama alışkanlıklarındadır: kartallar esas olarak canlı avlara dayanır. Kartallar tek eşlidir. Yaşam için çiftleşir ve her yıl aynı yuvayı kullanırlar. Erişilemeyen yerlerde yuva yapma eğilimi gösterirler. Deniz kartalları, Güney Amerika hariç dünyadaki büyük nehirler, göller ve gelgit suları boyunca yaşayan çok büyük kartallardır, Bazıları 1 metre uzunluğa ulaşır, kanat genişliği boylarının iki katı daha fazladır. Yılan kartalları, büyük zehirli olanları da dahil olmak üzere çoğunlukla yılanlarla beslenirler. Verreaux’un kartalı , doğu ve güney Afrika’nın nadir görülen bir kuşudur.

Eagle
Kartal
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Kel kartalların soylarının tükenme ihtimali var.
 • Yaşadıkları Bölge : Rakımı yüksek olan bölgelerde
 • Ortalama Ömrü : 14 -20 yıl
 • Uzunluklarıortalama : 66 -100 cm
 • Familya: Accipitridae

İspinoz

Kuş türleri adlı listemizin sıradaki kuşu ispinoz. İspinozlar, çatallı veya çentikli kuyrukları, orta sivri kanatları, yuvarlak veya uzun gövdeli ve yuvarlak başları, üçgeni andıran bir gagaya sahip küçük kuşlardır. İspinozlar, tohum yerler şişman konik gagalara sahiptirler ve genellikle göz kamaştırıcı renkli tüyleri vardır. İspinozlar tüylü bir evcil hayvan isteyenler için mükemmel bir alternatiftir. Papağanın aksine daha uysaldır. İspinozlar konuşmazlar -belirgin uçuş çağrıları ve basit ama bazen müzikal şarkıları vardır- ve elle tutulmaz, ancak sahiplerini yaptıkları şaklabanlıklar ve sosyal etkileşimleriyle memnun ederler. Genellikle göç etmeyen ispinozlar elli farklı cinse bölünmüştür ve 200’den fazla çeşidi vardır. İspinozlar genellikle tohum, çeşitli bitki tohumlarını ve özellikle ot yerler.

Finch
İspinozlar
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Böyle bir ihtimal mevcut değil
 • Yaşadıkları Bölge : Avustralya ve Yeni Gine hariç heryer neredeyse
 • Ortalama Ömrü : 4-12 yıl
 • Uzunlukları ortalama : 9-24 cm
 • Familya: Fringillidae

Ağaçkakan

Popüler bir tür olan ağaçkakanlar ile yazımıza devam ediyoruz. Ağaçkakanlar, aynı zamanda piküller boyunburan ve sphyrapicus oluşan bir grup ötücü kuş olan ve içinde 180’den fazla türü barındıran Picidae ailesinin bir parçasıdır. Bu ailenin üyeleri, Avustralya, Yeni Gine, Yeni Zelanda, Madagaskar ve aşırı kutup bölgeleri dışında dünya çapında bulunur. Çoğu tür ormanlarda veya ormanlık habitatlarda yaşar, ancak kayalık yamaçlar ve çöller gibi ağaçsız alanlarda yaşayan birkaç tür bilinmektedir. Çoğunlukla ağaç gövdelerinde kazdıkları deliklere yuva yaparlar ve tünerler ve terkedilmiş delikleri diğer boşluk yuvalayan kuşlar için önemlidir. Ağaçkakanların ötücü kuşlar gibi çok çeşitli şarkıları ve çağrıları yoktur ve yaptıkları sesler yapı olarak daha basit olma eğilimindedir.

Ağaçkakan
Ağaçkakan
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Böyle bir ihtimal mevcut değil
 • Yaşadıkları Bölge : Zebra ispinozu, Gouldian ispinozu, baykuş ispinozu gibi estrildid ispinozlar Avustralasya’ya özgüdür.
 • Ortalama Ömrü : 10 yıla kadar
 • Uzunlukları ortalama : 14 – 17 cm
 • Familya: Picidae

Güvercinler

Güvercinler insanlar tarafından ilk evcilleştirilen hayvanlardan biridir. Bundan tam 10.000 yıl öncesinde güvercinlerin evcilleştirilmeye başlandığı araştırmalar tarafından ortaya konuluyor. 5000 yıl öncesinde ise Mısır yazıtlarında güvercinin nasıl evcilleştirildiği yazmaktadır. Sokak güvercinleri yıl boyunca, binalarda ve köprülerin altında yuva yaparlar, dışkıların içinde yatıp kalktıkları için birçok bulaşıcı hastalığın taşıyıcısı olabilirler. Güvercinler yön bulma konusunda uzmandır: Antik Yunanda Olimpiyatların sonuçlarını taşımak için eğitimli güvercinleri kullandıkları söyleniyor. Daha doğuda Cengiz Han, güvercin tabanlı bir posta ağı aracılığıyla müttefikleri ve düşmanları ile temas halinde kaldı. Çok iyi görev hayvanları olan güvercinler bu özellikleri sayesinde binlerce insanın hayatını kurtarnışlardır.

Pigeon
Güvercinler
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Böyle bir ihtimal mevcut değil
 • Yaşadıkları Bölge : Şehirler
 • Ortalama Ömrü : 35 yıl
 • Uzunlukları ortalama : 13 – 70 cm
 • Familya: Columbidae

Flamingolar

Çok bilinen bir diğer tür ile devam ediyoruz. Tüm flamingolar uzun boylu ve büyük kuşlardır ve birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Flamingoların gagalarının içinde ve dillerinde kılları vardır. Flamingoların pembe renkleri vücutlarındaki bekarotin oranına bağlıdır, eğer bunu az alırlarsa ten renkleri beyazımsı veya beyaz olur. Topluca yaşamayı seven Flamingolar, diğer havyanların pek tercih etmedikleri, lagünler, sodalı ve tuzlu göllerde yaşarlar. Flamingoların, tek ayak üzerinde durmalarının sebebi sudaki zararlı mikroorganizmalarla daha az temas etmelerini sağladığı düşünülüyor. Tek ayak üzerinde durmalarının bir diğer sebebi devamlı ayakta durduktan sonra dinlenmeleri olarak belirlendi.

Flamingo
Flamingo
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Düşük
 • Yaşadıkları Bölge : Afrika, Güneybatı ve Orta Asya, Güney Avrupa, Güney ve Orta Amerika’dır
 • Ortalama Ömrü : 20 – 30 yıl
 • Uzunlukları ortalama :  130 cm
 • Familya: Phoenicopteridae

Penguen

Kuş türleri makalemize penguenler ile devam ediyoruz. Penguenler neredeyse tamamen ekvatorun altında yaşayan uçamayan bir kuştur. Kanatları vardır ama normal bir kemik gibi gelişir. Bu, kanatlarının sert ve sağlam olmasını sağlar ve onları yüzgeç olarak kullanır. Karada dik bir şekilde yürürler ve buz üstünde karınları üzerinde kayarlar. 18 farklı penguen türü yaygın olarak şekil ve boyutta olabilir, ancak hepsinin siyah gövdeleri ve beyaz karınları vardır. Bir penguen çok iyi yüzebilir ayrıca mükemmel bir dalıcıdır. Penguenler nefesleri tükendiğinde yüzeye gelirler, hızlı bir şekilde nefes alır ve tekrar hızlıca geri dünerler suya.

Su altında, penguen saatte 36 km hıza ulaşabilir. En hızlı penguen olan gentoo pengueni 40 km / s hıza ulaşır. Penguenler, aerodinamik bir şekle sahiptir. Birçok insan bir penguenin kuş mu yoksa memeli mi olduğu konusunda ikilemdedir. Penguen uçamayan bir deniz kuşudur. bir penguen yumurta bırakır, bu da bir penguenin bir memeli olmaması için gerekli nedendir. Yiyeceklerini su altında yakalarlar. Esas olarak balık, kabuklu hayvanlar, kril ve küçük mürekkepleri yerler.

penguin
Penguen
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Bazı türlerinin tükenme ihtimali var. Detaylı bilgi için
 • Yaşadıkları Bölge : Güney yarım kürede yaşar bütün penguenler
 • Ortalama Ömrü : 6 -20 yıl
 • Uzunlukları ortalama :  30 – 100cm
 • Familya: Spheniscidae

Konuşabilen Kuş Türleri

Afrika Gri Papağanı (Jako)

En popüler evcil hayvan kuş türlerinden biri olan Afrika gri papağanları da en zeki hayvanlardan biridir. 1000 veya daha fazla kelime ezbere bilip ve bunları kullanabildikleri doğrudur. Son yıllarda, Afrika gri papağanlarının zihinsel kapasitesi dünya çapında bilim adamları tarafından araştırılmıştır. Bir Afrika gri papağının 5 yaşındaki bir çocukla aynı zeka seviyesine sahip olabildikleri ortaya konmuştur. Afrika gri papağanları, sahipleriyle çok güçlü bağlar kurarlar ve duygusal olan bu hayvanlar günlük olarak kendileriyle ilgilenilmesi ve sosyalleşilmesi için zaman ayırmanızı isteyecektir.

Afrika Gri Papağanı
Afrika Gri Papağanı
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Tehlikede
 • Yaşadıkları Bölge : Afrika, Savana
 • Ortalama Ömrü : 30 yıl ve üzeri
 • Uzunlukları ortalama : 33 cm
 • Familya: Psittacidae

Macaw

Kuş türleri makalemize macaw ile devam ediyoruz. Macawlar, büyük gagaları, parlak tüyleri, uzun kuyrukları ve açık veya beyaz yüz yamaları olan güzel, egzotik görünümlü kuşlardır. Çoğu Macaw, arkadaş canlısı ve olağanüstü gürültülüdür ve düzenli beslenme, zihinsel olarak uyarılan ilgilenilen ve egzersizleri ihmal edilmemiş iyi bakımlı bir Amerika papağan sizle bir ömür arkadaş yapar. Sağlıklı ve aktif yaşamaları için geniş olanlara ihtiyaç duyabilirler. Macawlar, yağmur ormanlarının yanı sıra otlaklar ve çimenli ormanlık alanlarda da yaşayabilirler.

Kuş Türleri
Macaw
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Tehlikede
 • Yaşadıkları Bölge : Güney Amerika
 • Ortalama Ömrü : 50 yıl ve üzeri
 • Uzunlukları ortalama : 60- 100 cm
 • Familya: Psittacidae

Kakadu

Listemize kakadu kuşu ile devam ediyoruz. Kakadu, öne çıkan baş tüyleri ve kavisli gagaları ile tanınır. Tüyleri genellikle diğer papağanlardan daha az renklidir, esas olarak beyaz, gri veya siyahtır ve genellikle baş üzeri, yanak veya kuyruktaki tüyleri renklilik gösterebilir. Gösterişli, yaratıcı ve sevecen olduklarından, çoğu evcil hayvan edinilebilir. Çoğu kakadu sahibi, bu kuş türünün sürekli öfke nöbetleri geçiren, huysuzca davranan iki yaşındaki bir çocuk gibi davrandıklarını söylemektedir. Kakaduların konuşmayı öğrenebilmeleri için özel bir ilgiye ihtiyaçları vardır.

Kuş Türleri
Kakadu
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Filipin kakadu , sarı tepeli kakadu ve Endonezya’ya özgü beyaz kakadu nesli tükenmekte olan veya tehdit altındaki türler olarak listelenmiştir.
 • Yaşadıkları Bölge : Avusturalya, Yeni Gine ve Tazmanya
 • Ortalama Ömrü : 10- 14 yıl bazı türleri 50 yıldan fazla yaşar
 • Uzunlukları ortalama :  90cm
 • Familya: Cacatuidae

Muhabbet Kuşu

Listemizin sıradaki kuşu neredeyse herkesin bildiği bir tür olan muhabbet kuşları. Muhabbet kuşları dünyadaki en tanınan evcil hayvalardan biridir. Bakımının kolay olması ve yeni şeyler öğrenme konusundaki hevesliliği bu sevimli kuş türünü aşırı çekici yapmaktadır. Eğer düzgün bir şekilde eğitilirse bir muhabbet kuşu insan konuşmasını taklit edebilir. Yine de muhabbet kuşları eğlenceli ve oyuncu değildir, bu yüzden almadan önce büyük beklentiler içine girmemenizde fayda var. Göçebe bir yaşam tarzı olan bu kuş türü ve hareket halindeyken üreme yeteneğine atfedilebilir. Yuvalarını, uygun bir ağaç dalına veya gövdesindeki çıplak bir oyuğa kurarlar. Bu kuş türü  normalde küçük sürüler halinde bulunurlar, ancak uygun koşullar altında çok büyük sürüler oluşturabilirler. Muhabbet kuşları taze sebzeler ve meyveler içeren peletlerle beslenir.

Kuş Türleri
Muhabbet Kuşu
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Çok düşük
 • Yaşadıkları Bölge : Avusturalya Anakarası
 • Ortalama Ömrü : 5 – 10 yıl
 • Uzunlukları ortalama : 18 cm
 • Familya: Psittaculidae

Mino

Sıradaki kuşumuz mino. Yüzünde turuncu bir şerit bulunan bu kuş türünün genel olarak yeşil-parlak siyah tüyler bulunur. Mino, Güneydoğu Asya’da bulunan en iyi konuşan kuşlardan biridir. İnsan sesini bire bir aynı tonda taklit etme yeteneği ile bilinir. Bu kuş türü ayrıca çok çeşitli ıslık, feryat ve çığlıklar çıkartır.

Kuş Türleri
Mino
 • Soylarının Tükenme Tehlikesi : Çok düşük
 • Yaşadıkları Bölge : Asya
 • Ortalama Ömrü : 12- 25 yıl
 • Uzunlukları ortalama : 27–31 cm
 • Familya: Sturnidae

 

Her Şeyin Özeti

Yukarıda sizler için en beğenilen kuş türleri hakkında bir makale hazırladık. İsimlerini özelliklerini nelerden hoşlanır nerede yaşarlar nelerle beslenir bunları anlattık. Bu kuş türleri hakkında yanı sıra, hangi kuşların konuşma eğilimi gösterdiğini veya konuştuğunu anlatan bir alt başlık oluşturduk.

Yararlandığım kaynakalar: Eponline.com Thesprucepets.com Beeksebergen.nl Şeyler.eksisozluk.com Lafeber.com Rspb.org.uk Wikipedia.org Vivara.nl Britannica.com Stylesatlife.com  Nationalgeographic 

Benim Düşüncelerim

Kuş türleri hakkında makale yazarken biraz yorulsam da oldukça eğlendim. Yorumlarda favori kuş türünüzü belirtmeyi unutmayın, Makalemizde toplam 20 farklı kuş türünden bahsettik ve bu kuş türleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarım aradığınız makaleye ulaşmışsınızdır ya da eğlenceli bir vakit geçirmişsinizdir. Bizi sosyal medya üzerinde takip edebilirsiniz ve sol alttaki çan ikonuna tıklayarak bildirimleri açabilirsiniz.


Editörün Seçtikleri

Kedi Türleri

Hayatta Kalma Filmleri

Google’da En Çok Aratılan Diziler

Eski Çizgi Filmler

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

2.3k Puan
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mesajlaşma uygulamaları en iyi ücretsiz 2020 texting apps free

Mesajlaşma Uygulamaları – En İyi 17 Uygulama – 2021

twitch yayın açma - how to strat streamin gon twitch

Twitch Yayın Açma Rehberi – Sistem Ayarlar Programlar – 2021