Mesajlaşma Uygulamaları – En İyi 17 Uygulama – 2021

Bu makalemizin konusu mesajlaşma uygulamaları sizler için keyifli bir şekilde kullanabileceğiniz, mesajlaşma başta olmak üzere bir çok işlem gerçekleştirebileceğiniz uygulamalar göstereceğiz. Mesajlaşma uygulamalarını hepimiz severiz. İlk olarak ücretsizdir, kâr gütmezler. SMS gibi sınırlı ve bitince paramızı yemezler. İnternetimizin çok az bir ksımını kullanırlar. Öyleyse sizler için oluşturduğumuz listemize geçiş yapalım.

Listemize geçiş yapmadan önce yazışmak için kullandığımız bu programların kısaca neler gerçekleştirebildiğinden bahsedelim. Bu programlar arasında en çok kullanılanlar Viber ve WhatsApp ve aslında tek yaptıkları şey birilerine mesaj göndermemizi sağlamak. Grup kurmak toplu mesajlar göndermek fotoğraf video veya ses kayıtları da buna dahil diyebiliriz. Aynı zamanda bhuna benzer birçok özelliği olan uygulamalarda listede mevcut. Bu programlar arasında en çok işleve sahip olanı tahminimce Discord, özel sunucular oluşturup sunucunuza katılanlara yetki verebildiğiniz bir uygulama mesajlaşma dışında oldukça farklı özelliklere de sahip.

En İyi Mesajlaşma Uygulamaları

1. Viber

viber mesajlaşma uygulamaları
Viber

İlk yazışma programımız Viber ile başlayalım. Viber ilk olarak 2 Aralık 2010 tarihinde Skype‘a rakip olarak, sadece iPhone telefonlar için çıktı. Sonrasında zamanla diğer telefonlar tarafından kullanılması için de ayarlandı. Viber akıllı telefonlarda veya masaüstü işletim sistemleri için kendi intermetiniz ya da Wi-Fi ağları üzerinden anında mesajlaşma ve sesli görüşme imkanı sunan bir iletişim sistemidir. Normal mesajlaşmanın yanı sıra, kullanıcılarına birbirlerine resimli, görüntülü veya sesli mesajlar göndermesine de imkan sağlar. Viber kullanmak isterseniz eğer, bir hesap açmanız gerekmemektedir. Viber uygulamasını indirip numaranız ile giriş yaptığınızdan sonra, Viber listenizdeki kullanıcılarına otomatik bir şekilde sizin Viber’de olduğunuza dair bir mesaj atacaktır. 

Uygulamanın mevcut işlevselliği farklı işletim sistemlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak bunun yanı sıra tüm işletim sistemleri için metin, resim ve video gönderme özelliğine sahiptir.

2. WhatsApp

whatsapp
WhatsApp

Bir diğer uygulamamız zaten birçoğunuzun bildiği WhatsApp. Neredeyse bütün telefonlarla uyumlu olan uygulamamız, ayrıca dünyada en çok kullanılan mesajlaşma platformudur. WhatsApp, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından, ABD’de Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur. Kısa zamanda büyük bir popüleritiye ulaşan WhatsApp, dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmettir. WhatsApp, Facebook tarafından 4 milyar Amerikan doları nakit para, 12 milyar amerikan doları hisse senedi ve 3 milyar amerikan doları sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar amerikan doları karşılığında satın alınmıştır. Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını söylemiştir. Ayrıca

Sesli konuşma, görüntülü konuşma, grup sohbetleri, fotoğraf ve video göndermek, sesli mesajlar, belge paylaşmak gibi işlemleri rahatlıkla ve kolayca yapabilmektesiniz.

3. WeChat

wechat
WeChat

Yine çok kullanılan bir uygulama ile karşınızdayız. Çin’de kurulan ve çoğunlukla Çin’de kullanılan bu uygulama bir nevi telsiz diyebiliriz. Ses tuşuna bastığınız anda karşınıza direkmen sesiniz gitmekte. Telsiz gibi, değil mi ? WeChat’in Çince anlamı ”küçük mesaj” uygulaması ile birlikte text mesajlar, multimedya paylaşımlar yapabilmektesiniz. Ayrıca WeChat’a giriş yapmak için bir SIM kartına ihtiyaç duymazsınız. Karşılıklı görüntülü konuşma, resim ve video gönderme, belge gönderme işlemlerini de rahatça yapabilmektesiniz.

4. Discord

discord mesajlaşma uygulamaları
Discord

Oyuncuların vazgeçilmez uygulaması genellikler bilgisayar üzerinde kullanılsa da oldukça fazla işleve sahip bir uygulama. Discord, genellikle oyuncular tarafından tercih edilen bir platformdur. E zaten oyuncular için kurulduğu için bunu anlayabiliyoruz. Discord’un kurucusu olan Jason Citron, oyuncuların oyun oynarken kullandıkları sesli iletişim programları yetersiz olmakla beraber oyuncularıda sinir etmekte olduğunu farketmiş ve bunun için daha basit bir uygulama yapmıştır. Oluşturulan Discord sunucularında bir ve birden fazla insanla beraber aynı oda içinde veya direkmen arayarak konuşabilmektesiniz.  Sadece sesli konuşmak değil, metin, görüntü ve video imkanlarını da ücretsiz bir şekilde kullanabilmektesiniz.

5. Facebook Messenger

messenger
Messenger

Zaten birçoğumuz bildiği Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Messenger ile devam ediyoruz. Facebook Messenger ya da Messenger olarak bilinen bu uygulamada, yazılı, görüntülü ve sesli haberleşebilmektesiniz. Text mesajlaşma, etiket yolama, ses kaydı, fotoğraf ve video yollama, canlı sesli ve görüntülü görüşme ve sohbet grubu kurmak gibi güzel ve kullanışlı özellikleri vardır. Messenger’ı kullanmak için ya telefon numaranız ile ya da Facebook hesabınız ile giriş yapmak zorundasınız.

6. Telegram 

telegram
Telegram

Gizli ve güvenli yazışma programlarınun başında gelen Telegram’da listemizin bir konuğu. Telegram, kullanıcıları birbirlerine metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 1,5 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilmektedirler. 4 Kasım 2014’te başlayan, Telegram kullanıcılarının mesajlarına erişebilen kişiye 300.000 dolar verilecek yarışması Şubat 2015’te son bulmuştur ve o parayı kazanan kimse olmamıştır. Telegram’a telefon numarası ile kayıt oluyorsunuz ancak karşınızdaki kişinin numaranızı görmesini istemiyorsanız, numaranızı saklayıp o kişi ile konuşmaya devam edebilirsiniz. Gizli sohbet yerinden konuşarak, mesajlarınızı Telegram’ın bile görmesini engelleyebilirsiniz ve ayrıca  kendini imha eden süreli mesajlarda gönderebilirsiniz.

7. Snapchat

snapchat
Snapchat

Listenin 7. konuğu ise Snapchat. Snapchat her ne kadar ülkemizde çok tercih edilmese bile özellikle ABD ve İngiltere’de büyük bir çoğunluk tarafından kullanılmaktadır. Snapchat kullanıcıları birbirlerine fotoğraf, video, ses, yazılı metin gibi bir çok özelliği kullanabilmektedirler. Kullanıcılarının yüzde 70’i kadın olan Snapchat, Facebook tarafından 3.9 amerikan dolarına alınmak istemiştir ancak Snapchat yöneticieri bu anlaşmayı kabul etmemiştir. Eğer farklı ve değişik efekt ve filtreleri seviyorsanız, uygulamaya kesinlikle göze atmalısınız derim.

8. Voxer

voxer mesajlaşma uygulamaları
Voxer

Büyük ihtimalle çok az kişinin bildiği ve makaleyi okuduktan sonra denemek isteyeceği bir uyglama ile devam ediyoruz. Voxer ‘bas konuş’ ile metin ve fotoğraf mesajlaşmasını kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı kullanabilmeniz için ilk önce bir hesap açmanız gerekmektedir. Normal sürümü ücretsizdir ancak, eğer iş sürümünü kullanacaksanız belli bir fiyat ödemeniz gerekmektedir. İş sürümünü satın aldığınızda çok daha fazla özellik ile karşınıza çıkacaktır.

9. Instagram

instagram
Instagram

Instagram aslında bir sosyal medya platformu fakat mesajlaşmak içinde kullanılabilir. Instagram, kullanıcılarına mesajlaşma, görüntülü konuşma, fotoğraf, video, ses gönderme imkanları sağlamakta. Bir sosyal medya platformu olduğu için, başkalarının paulaştığı şeyleri de gönderebilme imkanınız vardır. Ayrıca 24 saat içinde otomaikmen silinen hikayeler de paylaşabilirsiniz. Eğer attığınız hikayelerin veya gönderilerin başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız, hesabınızı gizliye almanız yeterlidir. Hesabınızı gizli moda aldıktan sonra sizin paylaştığınız şeyleri sadece ve sadece takipçileriniz görebilecek. En fazla 1 dakikalık video paylaşabildiğiniz bu platformda, kısa bir süre önce gelen güncelleme ile IGTV’den 1 dakikadan daha uzun videolar izleyebilmekte ve paylaşabilmektesiniz.

10. BiP

bip
Bip

Mesajlaşma uygulamaları denince aklımıza gelen bir diğer uygulamalardan bir tanesi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu ücretsiz uygulamada, mesajlaşma seçeneğinin yanı sıra sesli ve görüntülü arama da yapabilmektesiniz. Bunun yanı sıra ayrıca 10 kişiye kadar HD olarak görüntülü konuşma imkanı sunmakta.

11. Skype

skype
Skype

Skpye yazışma programı dışında aynı zamanda görüntülü konuşma özelliğine de sahip. Mesajlaşma, görüntülü ve sesli konuşma özelliklerine sahip Skype, dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma yazılımlarından biridir. Normal insanların pek tercih etmediği ama iş insanları için vazgeçilmez olan Skype, Ekim 2005’te eBay tarafından 2.6 milyar dolara satın alınmış ve ardından 10 Mayıs 2011’de Microsoft’a 8.5 milyar dolar karşılığında satılmıştır.

12. Google Hangouts

google hangouts mesajlaşma uygulamaları
Google Hangouts

Birçoğumuzun gördüğü ama asla kullanmadığı programlardan birisi olma unvanını yakalayan bir yazışma ve arama uygulaması daha. Google tarafından geliştirilen, anında mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformudur. Google hesabınızı kullandığınız için, kaydolması ve alışması en kolay uygulamalardan biridir. Ekip toplantıları için tercih edilen uygulamalardan biridir.

13. Line

line
Line

 Bir aralar popüler olan ama son zamanlarda pek fazla kullanıcısı kaldığını zannetmediğim bir yazışma uygulaması. Mesaj gönderebileceiniz, sesli ve görüntülü konuşma yapabileceğiniz, Japonya merkezli bir uygulamadır. Anlık metin, ses ve video paylaşabileceğiniz bir uygulamadır. Çok geniş bir çıkartma yelpazesi olan bu uygulamanın kendi emojilerini kullanarak duygularınızı ifade edebilirsiniz. Diğer uygulamarın aksine, kullanıcı hesabını birden fazla cihazda kullanabilme özelliğine sahiptir. 

14. KakaoTalk

kakao talk
KakaoTalk

Mesajlaşma uygulamaları desek bile sadece mesaj yazma dışında birçok özelliğe sahip oldukları da bir gerçek, sıradaki uygulamamız KakaoTalk. Bedava konuşma ve mesajlaşma imkanı sağlıyan bu uygulamada sesli konuşma, konferans yapma, fotoğraf, video, konum, ve bilgi paylaşma, sohbet odasındaki üyeler için yoklama ve zamanlama özelliği, telsiz, özelleştirilebilen temalar, oyun platformu, sticker ve animasyonl emojiler, açık sohbet gibi renkli özelliklere sahiptir. Ülkemizde pek bilinmese bile, Güney Kore’nin vazgeçilmezi olan uygulama WhatsApp ile bir miktar benzerlik içerir. Uygulama otomatikmen kişi listeninizi senkronize eder. 

15. Kik Messenger

kik
Kik

Kik Messenger’da bir sürü özelliğin yanı sıra SIM kartsız giriş ise bir başka güzel özelliklerinden biridir. Diğer uygulamarın yanı sıra, rehberinizdeki kişilerin kullanıcı adları vardır. Sizin kaydettiğiniz şekilde değil de, onların istediği şekilde onları görebilir ve onlarla konuşabilirsiniz. Ayrıca Facebook ile de giriş yapabilir veya kaydolabilirsiniz.

16. Slack

slack mesajlaşma uygulamaları
Slack

Slack daha çok kurumsal ortamlarda kullanılan bir program. Şirketlerin bir başka vazgeçilmezi olan Slack, bulut tabanlı bir ekip iş birliği uygulamasıdır. İşleyiş mantığı açısından IRC’ye benziyor diiyebiliriz. kullanıcılar kendi ekipleri içerisinde dilediği isimle ve miktarda sohbet odaları veya kanalları açabilmektedir.

17. Signal

signal
Signal

Yine güvenli mesajlaşma uygulamaları dediğimizde ilk aklımıza gelen programlardan birisi olan Siganl’de listemizin son konuğu. Şifreli telefon görüşmesi ve yazılı mesajlaşma imkanı sunan bu uygulama yıllardır uçtan uca şifrelenmiş, kullanlan en güvenli yazılımlardan biri olmuştur. Yani bir şey paylaşırken korkmamanız gerketiğini söylüyorlar.

 

Ne Oldu ?

Sizlere bu makalede 17 farklı mesajlaşma uygulaması gösterdik uygulamaların bazıları Dünya üzerinde oldukça popüler bazıları kimsenin bilmeidği uygulamalardı. Ayrıca bu mesajlaşma uygulamarı hakkında sizlere bazı bilgiler sunduk. Makalenin tamamına yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Uygulamalar hakkındaki bilgiler Wikipedia sitesinden alınmıştır.

 

Benim Düşüncelerim

Sizlere mesajlaşma uygulamarı hakkında liste hazırlamak benim için gerçekten zevkliydi. Uygulamaların bazılarını hâlâ kullanmaktayım. Bazılarını ise siz kullanırken sıkıntı çekmeyin diye indirip denedim ve listedeki bir uygulamadan bile sıkıntı görmedim. Umarım sizler için hazırladığım mesajlaşma uygulamaları listesini beğenmişsinizdir. Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz aynı zamanda sol alt kısımdan bildirimleri açarsanız yeni makalelerden haberdar olabilirsiniz.


Editörün Seçtikleri

Renklerin Anlamları Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

Spor Dalları Nelerdir Ve Açıklamaları

Para kazandıran Mobil Uygulamalar

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Öncekini Oku

Hertz Nedir Ne İşe Yarar – Bilgisayarlarda Hz & Fizikte Frekans

Sonrakini Oku

Instagram Beğeni Kasma Ve Kaliteli Gönderi Hazırlama

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir