NFC Nedir – NFC Nasıl Aktifleştirilir – NFC Nasıl Kullanılır

Her gün kullandığımız akıllı telefonlarımızdaki, adını sürekli duyduğumuz ancak tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz NFC özelliğini arada sırada kullansak bile, tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. İşte bu yüzden sizlere bu makalemizde, NFC nedir sorusunun ve NFC ile ilgili bütün konulara cevap vermeye çalışacağız. Umarım aradığınız soruları makalemizde bulabilirsiniz.

NFC nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak, NFC iki cihaz arasında (eğer NFC özelliği varsa) Wi-Fi ve Bluetooth gibi çalışan ancak Bluetooth ve Wi-Fi ye göre daha düşük bant genişliğine sahip olan bir iletişim teknolojisidir. NFC, iki cihazın birbirleri ile temas etmeden bilgi alışverişi yapmalarına olanak sağlar. Benzer kablosuz iletişim teknolojilerine örnek verecek olursak eğer, IrDA, Bluetooth, Wi-Fi, ZigBee’den çok daha kısa mesafeli ( 2-4 santimetre kadar ) bir menzile sahip olan teknoloji, Bluetooth ve WiFi gibi iletişim teknolojilerinden çok daha küçük bir bant genişliği sunmaktadır

 • NFC Nedir Ve Ne İşe Yarar
  • NFC Ne İşe Yarar
  • NFC Etiketi Nedir
 • NFC’yi Nerelerde Kullanabiliriz
  • Peki NFC Güvenli Mi ?
  • AirDrop Nedir
  • AirDrop Nasıl Aktif Edilir
 • NFC Nasıl Aktifleştirilir

 

NFC Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

NFC yani açılımı, Near Field Communication ve Türkçe’ye çevirilişi Yakın Alan İletişimidir. Cihazınız ile bir başka diğer cihazı ( NFC özelliğinin olması lazım ) max 4 santimetre yaklaştırarak, bazen ise dokundurarak kurulan kablosuz bir bağlantı ile bilgi aktarabilmektesiniz. NFC olan iki cihaz arasında bağlantı kurulduktan sonra, her iki cihaza da birbirlerine gönderilen komutları onaylamaları lazım, aksi takdirde cihazlar arasında bir işlem gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

NFC Ne İşe Yarar ?

NFC nedir sorusun cevabı aslında burada.

İnsanlar artık işlerini artık daha hızlı ve kolay bir şekilde halletmek istiyorlar. Gelişen teknoloji ile bankacılık reklamlarında gördüğünüz gibi, bankaya gidip yapacağınız işlemlerin neredeyse hepsini elinizdeki telefonunuzdan da yapabiliyorsunuz. Kapınıza gelen kargonun ücreti için kredi kartınızı çıkarmanıza gerek yok. Bankanız sizin bilgilerinizi tanımladıysa eğer, işlemlerinizi telefonunuzdan NFC aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu teknolojiyi bunun gibi pek çok alanda kullanabilme hakkına sahipsiniz.

NFC Etiketi Nedir ?

NFC etiketleri içlerindeki çip sayesinde bizi fazladan işlem yaptırmaktan alı koyarlar. O küçük çiplerin içinde yazılı olan kodlar, cihazımıza manyetik bir şekilde komutlar verir. Bu komutlarla beraber telefonumuz çip ne derse onu yapar. Son zamanlarda NFC etiketleri en ufak iş kartlarına bile koyulur oldu. Bu sayede insanlar saniyelerini bile harcamadan, yapmak istedikleri şeyi kolay yoldan hallediyorlar.

nfc nedir ne işe yarar nasıl kullanılır - what is nfc what does the nfc do how to use nfc
NFC Ne İşe Yarar ?

NFC’nin Tarihçesi

2002 yılının sonlarında Sony ve Philips ortaklığında geliştirilmiş ve ISO/IEC tarafından 8 Aralık 2003 tarihinde standart olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2004 tarihinde ise Nokia, Sony ve NXP tarafından NFC Forum, NFC teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kurulmuştur.

NFC’yi Nerelerde Kullanabiliriz ?

Adını çokça duyduğumuz, ancak ne işe yaradığını bilmediğimiz bu teknolojiyi nerelerde kullanabiliriz ?

 • Telefon Numarası Alırken Ve Verirken

NFC nedir sorusuna cevap verecek bir başka paragraf. Çok gürültülü bir ortamda olduğunuzu düşünün. Öyle bir ortam ki, kendi sesinizi bile duyamıyorsunuz. Sonrasında biri ile tanıştınız ve birbirlerinizin numaralarını alacaksınız. Ancak o ortamda herkes bağırırken numaraları duyabileceğinizi sanmıyorum. Numaraları duysanız bile, yanlış anlama ihtimaliniz var. Tamam her şeyi doğru anladınız ve numarayı yazıyorsunuz, ve bir anda o kalabalık ortamda bir kişi sizin kolunuza çarpıyor ve yanlış tuşa basıyorsunuz. Geçmiş olsun, artık o kişiyi arayabilme hakkınız gitti.

Bu gibi olayların olmaması için, numara alacak ve verecek olan kişiler, ilk olarak akıllı telefonlarındaki NFC özelliğini aktif duruma getirecekler. Bunun ardından numarasını vermek isteyen kişi, rehberini açıp paylaşmak istediği numarayı seçip NFC özelliği ile paylaşa basması gerekmektedir. Bu iki işlemi yaptıktan sonra yapmanız gerken tek şey, çiplerin bulunduğu noktayı birbirlerine dayamanız gerekmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile, çiplerin nerede olduğunu aramanıza gerek yok. Sadece telefonları birbirlerine yaklaştırın ve işinizi bitirin.

 • Fotoğraf Alırken Ve Gönderirken

Bir çoğumuz fotoğraf göndermek ve fotoğraf almak için bazı mesajlaşma uygulamalarını kullanıyoruz. Çoğumuz fotoğraflar için bu uygulamaları kullanmaya devam edicek olsa bile, NFC nedir, nasıl kullanılır başlığı altında olduğumuz için, sizlere NFC ile fotoğraf göndermeyi anlatacağım.

Daha önceden de dediğim gibi, NFC takas gerçekleştirilecek her iki telefonda da açık olmalıdır. Aksi takdirde istediğiniz eylemleri gerçekleştiremezsiniz. İlk olarak galerinizi açmanız gerekmektedir, ve bunun ardından göndermek istediğiniz fotoğrafı seçip NFC ile payla seçeneğine basıcaksınız. Sonrasında ise yapmanız gerken işlem, numara paylaşmak ile aynı. Çipleri birbirlerine değdirerek ekrana gelecek onayı beklemeniz gerekmektedir. Saniyeler içinde gelecek olan izin, sizin ekrana dokunmanızı isteyecektir. Ekrana dokunduktan sonra işleminiz tamamlanacaktır.

 • Konum Alırken Ve Verirken

Konum paylaşırken veya alırken bazı sıkıntılar olabiliyor. Bazen paylaştığınız konumdan dolayı, bazen ise konumu paylaştığınız uygulamadan dolayı. İşte bu gibi sıkıntılara başka uygulamalar arayarak çözüm bulmaya çalışmanıza gerek yok. Haritalardan paylaşmak istediğiniz istikameti, NFC ile paylaş seçeneğini seçtikten sonra, diğer işlemlerdeki gibi NFC’yi açıyorsunuz ve çipleri birbirlerine değdirdikten sonra, ekrana dokunarak işleminizi tamamlıyorsunuz.

 • Belge Alırken Ve Gönderirken

Göndermek istediğiniz dosyayı açıp, köşedeki üç noktaya tıklayınız. Bunun ardından paylaşa tıklayın ve Android Beam’i seçin. Çünkü bunları yapmazsanız eğer, NFC sizin belgeyi göndermeyi değil de, belgeyi açtığınız uygulamayı göndermek istediğinizi sanıyor ve işinizi uzatıyor. Ve bunun ardından yapmanız gereken şeyler, önceki okuduklarınız ile aynı şeyler. NFC özelliğinin açık olduğuna emin ol, çipleri birbirlerine değdir ve ekrana dokun. İşleminiz tamamlanmıştır. Karşı taraf gönderdiğiniz belgeyi aldı.

 • Başka Birinin Telefonunda Uygulama Açarken

Otobüsteyken birisi sizin kullandığınız uygulamanın ne olduğunu çok merak etti ve size uygulamayı sordu. Siz de ona cevabını verdiniz. Ancak o kişi sizin kullandığınız uygulamayı mağazada bulamadı. Siz de baktınız ama bulamadınız. Çünkü uygulama bilindik bir uygulama değil. İşte o zaman NFC ve aynı zamanda uygulamayı açıyorsunuz ve uyguşamayı NFC aracılığı ile palaşıyorsunuz. Paylaştıktan sonra o kişinin telefonunda, mağazada aradığınız uygulamayı göreceksiniz. Dikkat: NFC özelliğini tanımadığınız veya güvenmediğiniz insanlar ile asla ama asla kullanmayın.

nfc ile ödeme yapma - how to pay with nfc
NFC Ve Google Pay
 • Ödeme Yaparken

NFC özelliğini en çok kullandığımız yere geldik. İlk başlarda zaten kredi kartlarında kullandığımız bu özellik, telefonlara da geldi. Bu özellik sayesinde, sadece kredi kartı ile değil de, telefonumuz ile de ödeme işlemlerini yapabiliyoruz. Bunun için ilk önce kredi kartı bilgilerinizi telefonunuza geçirmeniz lazım. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra, NFC özelliği bulunan her yerde, sadece telefonunuzu kullanarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Peki NFC Güvenli Mi ?

NFC iletişimi havada radyo dalgaları ile gerçekleştiği için bir güvenlik önlemi gözükmemektedir. Ancak işlem yapmak için cihazınızı diğer cihaza neredeyse değdirecek kadar yaklaştırmanız gerekmektedir. Bu yüzden sizin bilgilerinizi çalmak isteyen kişinin cihazı ile sizin cihazınız neredeyse dip dibe olmalıdır. Bu yüzden NFC sistemi bulunan cihazınızı ulu orta yerde bırakmamaya çalışın. Hatta sizin bilgilerinizi taşıyan hiçbir eşyayı bilmediğiniz bir yerde bırakmamaya özen gösterin. Gerekmediği durumlarda NFC özelliğini kapatırsanız eğer, korkmanızı gerektiren bir durum yok.

Yani sizi bilgilerinize ulaşmak isteyen kişi NFC özelliğini çalıştıramaz ise, size zarar veremez. Yani bundan şunu anlayabiliriz ki, dikkatli olursak eğer NFC’nin korkulacak bir yanı yok. Ayrıca hesabınızdan belli bir miktar paraya kadar izin almadan çekebiliyorsunuz. Yani bir seviye yukarı paralara geldiğinde sizden şifre istiyor. Şifresiz kullanabileceğiniz parayı siz ayarlayabiliyorsunuz.

nfc nedir airdrop - what is nfc and airdrop
AirDrop

Airdrop Nedir ?

Apple iPhone’lar arasında veri paylaşımı yapamasından dolayı, kullanıcılar memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Apple şirketi ise güvenlikten dolayı böyle bir sistem getirmek istemiyordu. Ancak Apple gelen isteklere artık dayanamadığı için, iPhone’lara, aralarında veri paylaşımı yapabileceği bir özellik getirdi. Airdrop ile birlikte, cihazdaki herhangi bir veriyi istediğiniz gibi kablosuz şekilde diğer cihaza gönderebiliyorsunuz. Ancak Airdrop’u kullanmak istiyorsanız, iPhone cihazınızın IOS 7 ya da daha üstü ve telefonunuzun modelinin 5 ya da 5 den üst bir model olması lazım.

Airdrop Nasıl Aktif Edilir ?

Telefonunuzun Bluetooth ya da Wi-Fi özelliğini açın. Aslında açmanız şart değil, çünkü Airdrop’u açtığınız zaman iki özellik de beraberinde açılıyor. Sonrasında ise eğer telefonun ayarları ile oynamadıysanız, aşağıdan yukarı doğru parmağınız ile sürüklerseniz, bir sekme açılacaktır. İşte tam karşınızda AirDrop yazısı. AirDrop yazısına tıklayın ve karşınıza çıkacak 3 farklı seçenekten birini seçin. Telefonunuzun herkes tarafından görülmesini istiyorsanız eğer, Herkes butonuna tıklayın. Sadece tanıdıklarınız, yani kişilerinizin görmesini istiyorsanız eğer, Sadece Kişiler seçeneğini seçin. Eğer kimse tarafından görülmesini istemiyorsanız eğer, Kapalı seçeneğini seçebilirsiniz.

NFC Nasıl Aktifleştirilir ?

NFC nedir başlığı altında, NFC ile ilgili bir sürü bilgi öğrendik. Peki bu kablosuz bağlantı nasıl aktifleştiriliyor ?

Android cihazlar için ilk olarak ayarlara giriyorsunuz. Ayarlara girdikten sonra, bağlı cihazlar yazan kutucuğa tıklıyorsunuz. Ve ardından NFC menüsünde NFC’yi etkinleştirebilir veya kapatabilirsiniz.

Dosya aktarımı yapmak isterseniz eğer, neredeyse aynı işlemleri yapıyorsunuz. Ayarlara girdikten sonra, bağlı cihazlara tıklıyorsunuz. Bağlı cihazlara tıkladıktan sonra Android Beam menüsünde, Android Beam’i etkinleştirin. Ve sonrasında göndermek istediğiniz dosyayı, fotoğrafı veya ne göndermek istiyorsanız, NFC aracılığıyla paylaşabilme hakkında sahipsiniz.

 

Ne Oldu ?

Sizlere bu makalemizde NFC nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar gibi soruları ve daha fazlasının cevabını vermeye çalıştık. Bu makaleyi okuduktan sonra, NFC nasıl açılır, nasıl video, fotoğraf, belge, ses, oyun ve NFC’nin yapabildiği diğer şeyleri öğrenmiş olacaksınız. Araştırmalarımızı bir kaç siteden yapmış olmakla beraber, en çok yardım aldığımız siteler Webtekno ve Wikipedia oldu.

 

Benim Düşüncelerim

Sizlere bu makaleyi hazırlarken NFC ile ilgili ne kadar çok şey bilmediğimi farkettim. Normalde kullanmadığım bir sistem olan NFC’yi artık kullanır mıyım bilmiyorum. Ancak çoğu insana göre bu sistem hâlâ çok tehlikeli. Çünkü cüzdanınız çalındığı zaman, hırsızlar sadece içindeki nakit parayı harcayabiliyorlardı. Kredi kartlarını kullanamazlardı. Ancak şimdi, cüzdanınızı bile çalmalarına gerek yok, sadece telefonunuzu çalıp gerekli işlemleri çok hızlı bir şekilde yapabilmektedirler. İşte bu yüzden ne olursa olsun dikkat etmeliyiz.


Editörün Seçtikleri

Gif Nasıl Yapılır Ve Gif Nedir

Google Bildirimleri Kapatma

Teknoloji Siteleri

Blogger Nedir

Öncekini Oku

Kornea Nedir – Kornea Nakli Katmanları Ve Hastalıkları

Sonrakini Oku

Donanım Nedir – İç & Dış – Giriş & Çıkış Donanımları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir