in , ,

Otomatik Bilgisayar Kapatma Windows – Zaman Ayarlı

Windows 10 otomatik bilgisayar kapatma, zaman zaman birçoğumuzun ihtiyaç duyduğu ama nasıl olduğunu bilmediğimiz yada nasıl yapıldığını unuttuğumuz  komutu ya da ayarı ne derseniz artık bugün buna göz atacağız kısa bir yazı olacak kolay gelsin.

İlk olarak yapmamız gereken ilk şey bilgisayarımızdaki CMD yi açmak olacak. Cmd yi açmanın iki farklı yolu var en azından benim bildiğim 2 farklı kısayol diyebilirim ilk yolumuz “Windows tuşu + R” sonrasında gelen kısma cmd yazıp enter a tıklayın bu şekilde CMD yi açabiliriz sonrasında işlemlerimizi yapabiliriz diğer yolu ise aşağıda vereceğim bu zaten en kolayı. Sonraki işlem buraya bazı kodlar girmek olacak ve kodlar sayesinde bilgisayarımız otomatik kapanmasını zamanlı bir şekilde ayarlamış olacağız.

  • Windows Otomatik Bilgisayar Kapatma – Devamı

  • Otomatik Bilgisayar Kapatma Programı Windows

  • CMD Yi Açmanın Yolları

otomatik bilgisayar kapatma

Windows Otomatik Bilgisayar Kapatma – Devamı

Şimdi zaman kaybetmeden kaldığımız yerden devam edelim. CMD yi açtık ve komutumuzu yazıyoruz “-shutdown -s -f -t [Zaman Opsiyonel]” komutumuz bu fakat bu komuttaki son kısım saniye ile çalışıyor yani eğer 1 saat yapmak isterseniz 3600 yazmanız gerekecek örnek olarak. “-shutdown -s -f -t 3600” bu bir örnekti aynı şekilde sizde kendinize göre yapabilirsiniz. Her neyse bu kısımı tamamlamış olduk eğer windowsunuz güncel ise zaten sağ alt taraftan bildirim gelecektir.

Peki komutumuzu girdik diyelim, bunu nasıl iptal edeceğiz. Diyelim ki yanlışlıkla 500 yazdık 5000 yerine ve hızlıca iptal etmemiz gerekiyor işte o zaman da bu komutları yazıyoruz. “-shutdown -a” bu komutu yazarak önceki otomatik kapatma işlemininin iptalini yapabilirsiniz bu şekilde eğer hata yaparsanız ondan kurulmuş olacaksınız.

Peki neden bu işlemi yapıyoruz eğer bilgisyarınızı gece yada evden çıktığınızda açık bırakacaksanız donanımlarına yani işlemci ekran kartı vesaire zarar gelmemesi için özellikle laptop ise ve şarjda bırakacaksanız pilinede zarar gelebilir bu yüzden bu şekilde tahmini en yakın süreye otomatik zamanlı kapatma ayarı kurabilirsiniz.

windows 10 zaman ayarlı bilgisayar kapatma

Otomatik Bilgisayar Kapatma Programı Windows

Bunun için komut yazmak yerine program kullanmak isterseniz size program önerebilirim. İlk programımız ile başlayalım.

1- Wise Auto Shutdown

Bu programımızın özellikleri sadace otomatik bir şekilde bilgisayarı kapatmak değil. Aynı zamanda yeniden başlatma oturum kapatma hazırda bekletme ve uyku bu ayarlarıda zamanlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz indirme linki hemen paragrafın altında olacak. Bu program sayesinde istediğiniz işlemi zamanlı bir biçimde yapabilirsiniz, hatta 5 dakika öncesinden bildirimde almak isterseniz böyle bir ayarıda var.

İndirme Linki Tamindir (AdBlock Kapalı Kullanın)

2- Bilgisayarı Otomatik Kapat

Bu programımızda yukarıdaki ile aynı işleri yapıyor sayılır fakat özellik eksikliği var mesela hazırda beklet yada gücü kapat seçenekleri yok. Ama kalan seçeneklerin hepsi mevcut oturum kapatma vesaire falan var. Kısaca otomatik bir şekilde bilgisayarınızı yeniden başlatma ve kapatma işlemlerini bu program ilede yapabilrisiniz ikiside zaten zamanlı zamansız bir şekilde de ayar kurabilirsiniz.

İndirme Linki Gezginler (AdBlock Kapalı Kullanın)

CMD Yi Açmanın Yolları

Şimdi gelelim şu CMD açma yollarına ilk yoldan zaten bahsetmiştik “Windows Tuşu + R” sonrasında cmd yazıp enter’a tıklamak ile bu işlemi kolayca yapıyorduk. İkinci işlemimiz ise şu şekilde direkt olarak arama kısmına geliyoruz hemen başlat ikonunun yanında bulunan sol alt köşe oraya cmd yazıp entere tıklıyoruz bu aslında daha kısa fakat size Windows + R tuşu ile yaptığınız zaman bir sonraki Windows + R işleminizde CMD yazdığınızı hatırlayacaktır bu yüzden uzun vadede Windows tuşu daha hızlı olabilir. eğer sürekli komut yazacaksanız o işe yarar yani.

 

Benim Düşüncelerim

Gün geçtikçe kullanılmaya başlanan birşey ki zaten kullanılıyordu şimdi 2 farklı programda önerdik program bile kullanabilirsiniz aynı zamanda bu tarz programlar sizin bilgisayarı kullanmanızdaki performansı iyileştirir yani donanıma zarar verme konusundan bahsediyorum. Kısacası basit ama çok kullanışlı bir işlem kolay gelsin diyorum.


Beğenebileceğiniz İçerikler

Teamviewer Uzaktan Bilgisayar Kontrol Etme Programı

Video Dönüştürme Programı Format Factory

İçerik Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Yazar: Enes Bekar

Yıllardır E-Spor ve Oyunlarla ilgiliyim hem oynuyorum hem izliyorum hem de olan bitenleri takip ediyorum. Oyunların dışında internet ve teknoloji dünyası hakkında olan şeyleri de elimden geldiği kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. Bunu yaparken de gerçekten eğleniyorum ve daha da ötesi yeni şeyler öğreniyorum. Bu öğrendiğim yeni şeyleri de burada sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

format factory ücretsiz video dönüştürme programı

Video Dönüştürme Programı (Ücretsiz) – Format Factory

flash belleği ram olarak kullanma

Flash Belleği RAM Olarak Kullanma – İşe Yarar Mı ?